Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja trójfazowa do warsztatu

dobek123 25 Mar 2012 18:44 2770 4
 • #1 25 Mar 2012 18:44
  dobek123
  Poziom 2  

  Witam.Od razu chcę powiedzieć,że elektryka nie jest moją profesją ani mocną stroną a wszelkie prace związane z tematem będzie przeprowadzał wykwalifikowany elektryk.Potrzebuję informacji tylko i wyłącznie dla siebie-celem przeprowadzenia całego procesu we właściwy sposób raz i porządnie.Do rzeczy więc.Mieszkam w domu jednorodzinnym do którego doprowadzony jest prąd jednofazowy.Zabezpieczenie przed licznikiem to 25A.Licznik to eski 16A.W odległości około 30 metrów (długość mającego leżeć w ziemi "kabla" trójfazowego) mam budynek gospodarczy,solidny murowany-w którym potrzebny mi będzie, prąd trójfazowy 400V.Z doprowadzeniem "siły"do domu nie będzie problemu.W samym budynku mieszkalnym, nie przewiduję korzystania z trzech faz.Od licznika będzie poprowadzony przewód ziemny właśnie do budynku gospodarczego.W budynku gospodarczym będą pracowały następujące urządzenia:
  1-spawarka trójfazowa (patrz foto)
  2-spawarka dwufazowa(patrz foto)
  3-trzy silniki trójfazowe,każdy około 1kw(szlifierka stołowa,wiertarka stołowa,nadmuch)
  4-kompresor 3kW
  5-narzędzia ręczne(szlifierki,wiertarki,polerki itp-prąd jednofazowy)
  Dobrze by było mieć mały zapas na przyszłość.
  Moje pytania brzmią:Jakie dobrać do tego zapotrzebowanie mocy w ZE,jakie zabezpieczenie-tak aby urządzenia mogły działać bezproblemowo,jaki przekrój kabla trójfazowego na te 30 metrów.Jednocześnie warto chyba nadmienić,że maszyny wymienione wyżej nie będą pracowały jednocześnie.Ach no i chyba ważne jest też to, że przydział mocy (jednofazowy) w tej chwili jest chyba 5 kW.
  Przepraszam jednocześnie za błędy merytoryczne,co może denerwować fachowców :|
  Jeżeli temat już istnieje proszę o przeniesienie.
  Instalacja trójfazowa do warsztatu Instalacja trójfazowa do warsztatu

  0 4
 • #3 25 Mar 2012 19:34
  dobek123
  Poziom 2  

  No właśnie te 5 kW które jest teraz, na sam dom w zupełności wystarczy.Problemem jest tylko zwiększenie przydziału mocy (o ile?) przy podpisywaniu umowy na trzy fazy-tak aby wszystko działało jak należy.Najbardziej trapi mnie sprawa dotycząca poboru mocy przez spawarki (patrz foto) i odpowiednie zabezpieczenie.Wiem,że ZE daje jakieś odpowiednie zabezpieczenie przedlicznikowe do przydziału mocy.Zatem czy sama spawarka pracując nie będzie wywalała zabezpieczenia?
  Jedna ze spawarek ma na 100% wydajności, 33A poboru natomiast druga na 100% aż 35A.Jeżeli mylę się to mnie poprawcie,ale dla prawidłowej pracy tych urządzeń musi już być zabezpieczenie powyżej 35A (nie będą użytkowane równocześnie).Jeżeli już tak, to żeby uzyskać takie zabezpieczenie z ZE jaki muszę przydział mocy wykupić(dokupić) u nich?

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Kilowat piszemy [kW]. Proszę poprawić posty. [retrofood]

  0
 • #4 25 Mar 2012 21:47
  INTOUCH
  Poziom 30  

  Jakąś małą działalność gospodarczą (usługową) zamierzasz prowadzić?
  Do warsztatu ma być oddzielne przyłącze, czy warsztat z domem na jednym przyłączu?

  0
 • #5 25 Mar 2012 21:56
  dobek123
  Poziom 2  

  Warsztat z domem na jednym przyłączu.W przyszłości-kto wie?

  0