Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana partycji z logicznej na podstawową

25 Mar 2012 20:50 11578 7
  • Poziom 8  
    Mam pewien problem z uporządkowaniem dysku na swoim laptopie. Opiszę, krok po kroku, co się stało (dla ciekawskich - wszystkie systemy instalowane przeze mnie są legalne).
    1. Na komputerze miałem dwie partycje - C 40GB z systemem XP oraz D z folderem Moje Dokumenty 12GB
    2. Zmniejszyłem partycję podstawową C do 20GB, na wolnym miejscu utworzyłem następną partycję (chyba E) - już logiczną (dysk D też stał się logiczną, w ramach rozszerzonej)
    3. Zainstalowałem na E system Windows 7. W 7 dyski widoczne są inaczej, tj. inne są litery - C -> D, E -> C, D->E.

Teraz uznałem, że nie potrzebuję już XP i chciałem usunąć po prostu partycję D (dawną C). Nie jest to jednak możliwe, gdyż jest to partycja systemowa i w dodatku - znajduje się na niej sektor rozruchowy. Potrzebowałem miejsca, więc zmniejszyłem ją do 1gb - ostatecznie, może tak zostać, ale ani to praktyczne, ani profesjonalne - więc mam pytanie - jak pozbyć się tej partycji (jest to jedyna partycja podstawowa), przerobić partycję C dawną E na podstawową i wgrać na nią poprawny sektor rozruchowy(bo ten znajduje się na dawnej C aktualnej D)? Prosiłbym najlepiej o sprawdzone rozwiązania.
  • Poziom 12  
    Do przestawiania i zarządzania partycjami poleciłbym użyć programu Paragon Partition Manager Professional a do zarządzania sektorem rozruchowym ranish partition manager. A najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie backupu acronis true image home partycji na której masz system, poustawianie dowolnym programem partycji tak jak potrzebujesz(może by ten o którym juz pisałem) i przywrócenie systemu na partycję na która sobie zażyczysz.
  • Poziom 8  
    "Poustawianie dowolnym programem..." Z poziomu systemu nie idzie nawet skasować którejkolwiek partycji systemowej, więc nie wiem, jak to będzie, chyba bez GParteda sobie nie poradzę. Przynajmniej EASEUS sobie nie radzi, a z niego zwykle korzystam. Jest dostępny jakikolwiek Paragon za darmo? Tego Acronisa ciągnę ale nie wiążę z nim większych nadziei - nie wiem, na czym miałbym tę kopie przechować - to 20GB, nie mam nagrywarki DVD, największego pendrive'a 16gb, więc może być problem.
  • Poziom 12  
    z poziomu systemu niewiele zrobisz. Programy które przestawiają partycje na aktywnym systemie wiażą sie z ryzykiem utraty danych. Dlatego poleciłem zrobić backup systemowej partycji. Kopia systemu która teraz zajmuje 20 gb przy kompresji w acronisie powinna wejść na pendriva 16gb. Jak by brakło trochę miejsca pomyśl czy nie można troszkę uszczuplić systemu w celu przeniesienia go na pendriva. Niektóre rzeczy można przecież przeinstalować....
    Do ustawiania partycji na nowo użyj programu paragon partition manager o którym już pisałem.
    Powodzenia.
  • Specjalista HDD Recovery
    Zmiana partycji z logicznej na podstawową zmiana na ta która jest bootowalna jest wręcz banalne co nie zmienia faktu że system nie musi wystartować gdyż zmieniając partycje startową nie przenosimy danych.
    Wystarczy DMDE np.
    I wiedza o tym : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962055.html
  • Poziom 8  
    Dobra, szczerze mówiąc, nie udało się :/ wywaliłem partycję podstawową, została mi sama rozszerzona i nie dało się ustawić żadnej partycji na aktywną w "partdisku" czy jakoś tak, gparted też nie dawał rady. Zrobiłem w końcu tak, że stworzyłem małą partycję podstawową (200mb) na początku dysku i utworzyłem na niej z powrotem menedżera rozruchu - i wszystko wróciło do normy. Partycje ukryłem w windowsie, usuwając jej literę i mam względny spokój. Teraz, jakie darmowe narzędzie pozwoli mi na powiększenie partycji rozszerzonej? GParted sypał błędami.
  • Poziom 8  
    Dziękuję pięknie, fachoffcu, ale sam na to wpadłem, a na co dzień ta wiedza mi się do niczego nie przyda. Podobnie jak 3/4 porad tutaj, które jedyne co gwarantują to kilka godzin rzężenia dysku. Zamykam temat, bo wolę sobie radzić sam niż czytać pseudofachowe, przeintelektualizowane wywody. Nie dziękuję.

Moderowany przez jankolo:

Za obrażanie innego użytkownika forum otrzymujesz ostrzeżenie