Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik przeponowy 25l w instalacji solarnej

IndyPoint 25 Mar 2012 22:27 2512 8
  • #1 25 Mar 2012 22:27
    IndyPoint
    Poziom 9  

Mam pytanie jak mam sprawdzić prawidłowe ciśnienie gazu w zbiorniku przeponowym skoro jego ciśnienie sprawdza się na wypróżnionej części wodnej (w tym wypadku glukol). Przecież nie będę rozszczelniał układu solarnego (spuszczał glukol)by zrobić pomiar ciśnienia gazu w zbiorniku. Z instrukcji jest napisane żeby sprawdzać to raz w roku.
    Druga sprawa w domu jestem podłączony do sieci wodociągowej miasta hydraulik założył zawór przeciwskażeniowy na wejściu do domu po którym tuż przed kotłem grzewczym 200litrów wejście zimnej wody zainstalował inny zbiornik przeponowy 25l czy tak to powinno wyglądać? (wzrost ciśnienia wejdzie do instalacji wodociągowej wiec niema potrzeby tak instalować zbiornika chyba że zawór przeciwskażeniowy działa tylko w jedna stronę (do domu).
    Natomiast nie mam zbiornika przeponowego w instalacji grzewczej CO obieg zamkniety (kocił gazowy kondensacyjny) gdzie są kaloryfery napędzane pompą z kotła gazowego i podłogówka zasilana oddzielna pompa na której rozdzielni znajduje się tylko zawór bezpieczeństwa.

0 8
  • #2 25 Mar 2012 23:14
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

IndyPoint napisał:
    Mam pytanie jak mam sprawdzić prawidłowe ciśnienie gazu w zbiorniku przeponowym skoro jego ciśnienie sprawdza się na wypróżnionej części wodnej (w tym wypadku glukol).

Nie widzę potrzeby spuszczania czynnika z instalacji aby sprawdzić ciśnienie i objętość gazu w zbiorniku przeponowym. Fachowiec sprawdzi to bez problemu.
    Laik może sprawdzić tylko ciśnienie (bez objętości) w tym zbiorniku.
    Jest ono takie same jak ciśnienie czynnika w układzie więc wystarczy manometr.

IndyPoint napisał:
    Natomiast nie mam zbiornika przeponowego w instalacji grzewczej CO obieg zamkniety (kocił gazowy kondensacyjny) gdzie są kaloryfery napędzane pompą z kotła gazowego i podłogówka zasilana oddzielna pompa na której rozdzielni znajduje się tylko zawór bezpieczeństwa.

Czy jesteś pewien, że nie masz takiego naczynia ?

0
  • #3 25 Mar 2012 23:15
    deg
    Poziom 15  

Generalnie raz w roku warto spuścić nieco glikolu z układu m.in. aby sprawdzić w jakim jest stanie. W tym czasie można sprawdzić również ciśnienie w przeponowym naczyniu wzbiorczym (które tak jak piszesz - powinno być mierzone przy zerowym ciśnieniu glikolu w układzie).

Zawór przeciwskażeniowy jest zaworem zwrotnym, więc jeśli posiadasz zasobnik CWU, koniecznie też powinieneś posiadać przeponowe naczynie wzbiorcze. Zatem pewnie Twoja instalacja jest ok.

W sieci CO pewnie naczynie wzbiorcze masz wbudowane w kondensacyny kocioł CO, więc nie ma potrzeby instalacji dodatkowego naczynia.

0
  • #4 25 Mar 2012 23:27
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Grzegorz Siemienowicz napisał:

Nie widzę potrzeby spuszczania czynnika z instalacji aby sprawdzić ciśnienie i objętość gazu w zbiorniku przeponowym. Fachowiec sprawdzi to bez problemu.
    Jest ono takie same jak ciśnienie czynnika w układzie więc wystarczy manometr

Naprawdę? Coś nowego.

0
  • #5 25 Mar 2012 23:30
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

mirrzo napisał:

Naprawdę? Coś nowego.

Uczeni znają ten sposób od starożytności. :D

0
  • #6 25 Mar 2012 23:32
    mirrzo

Moderator na urlopie...

mirrzo napisał:

Naprawdę? Coś nowego.

Uczeni znają ten sposób od starożytności. :D

Zatem oświecaj :)

0
  • #7 25 Mar 2012 23:43
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

mirrzo napisał:

Za naukę niezgodną z Twoimi przekonaniami "płacisz" ostrzeżeniami.
    Mam ich wystarczająco i jesteś jedyny, który mi ich udzielił.

0
  • #8 25 Mar 2012 23:46
    mirrzo

Moderator na urlopie...

mirrzo napisał:

Za naukę niezgodną z Twoimi przekonaniami "płacisz" ostrzeżeniami.
    Mam ich wystarczająco i jesteś jedyny, który mi ich udzielił.

Możesz dostać gwiazdkę, jak napiszesz coś pożytecznego.

0
  • #9 26 Mar 2012 00:15
    1131673
    Użytkownik usunął konto