Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodami LED (PWM) - sprawdzenie schematu

sarsik87 26 Mar 2012 00:56 5876 18
  • #1 26 Mar 2012 00:56
    sarsik87
    Poziom 10  

Witam,

Proszę o sprawdzenie schematu. Układ będzie opierał się o uC ATmega16 (taki akurat mam wolny) a jego zadaniem będzie sterowanie 4 diodami LED RGB podłączonymi przez ULN2803 do uC. Wykorzystane będzie to w małej lampce RGB.

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Pozdrawiam

0 18
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2012 08:14
    mirekk36
    Poziom 42  

Bardzo przyzwoicie narysowany schemacik ;) ... tylko pomyśl nad tym jaki prąd będzie płynął przez jeden kanał ULN2803 gdy wszystkie diody LED będą zapalone ? Bo przecież masz wolne pozostałe kanały i można w razie czego je nawet równolegle podłączyć żeby zwiększyć wydajność prądową.

Poza tym postaraj się diody LED włączyć z oddzielnego zasilania niż mikrokontroler bo będą sporo prądu szarpać szczególnie przy PWM'ie .... można je zasilić np bezpośrednio z napięcia przed stablilizatorem.

0
  • #3 26 Mar 2012 09:02
    sarsik87
    Poziom 10  

Jedna dioda będzie pobierała max 75mA (3x25mA) co dla 4 diod daje 300mA. Dla ULN2803 max prąd na kanał to 500mA więc chyba nie powinno być problemu. Dla pewności mogę "puścić" prąd przez dwa kanały równolegle.

Jak miałoby wyglądać to zasilenie diod bezpośrednio? Całość zasilana będzie z zasilacza 5V/1A więc raczej obciążenie nie powinno być problemem.

0
  • Mitronik
  • #4 26 Mar 2012 10:33
    mirekk36
    Poziom 42  

sarsik87 napisał:
    Jedna dioda będzie pobierała max 75mA (3x25mA) co dla 4 diod daje 300mA. Dla ULN2803 max prąd na kanał to 500mA więc chyba nie powinno być problemu.

Radzę lepiej przeczytać notę PDF tego scalaczka. Owszem 500mA może cały scalak przepuścić prądu, ale nie pojedynczy kanał - i jest to w nocie na pewno opisane, jaką maksymalną wydajność ma jeden kanał. Na 100% 300mA nie wytrzyma.

sarsik87 napisał:
    Dla pewności mogę "puścić" prąd przez dwa kanały równolegle.

Nie dla pewności, tylko żeby scalaczka z dymem nie puścić ;)

sarsik87 napisał:
    Jak miałoby wyglądać to zasilenie diod bezpośrednio? Całość zasilana będzie z zasilacza 5V/1A więc raczej obciążenie nie powinno być problemem.

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej byłoby zasilać całość jakimś wyższym napięciem i dać np. stabilizator jakiś nawet LDO do samego procka na 5V, natomiast to wejściowe napięcie na diody LED

Ale w sumie można i tak jak robisz - tylko żeby ci się procek nie resetował w trakcie co jakiś czas.

0
  • #5 26 Mar 2012 11:13
    sarsik87
    Poziom 10  

Note katalogową jeszcze raz napewno sprawdzę a pomimo tego połącze równolegle przez dwa kanały.

A więc całość zasilać napięciem np. 12V. Dla samego procka dać stabilizator napięcie aby zejsc do poziom 5V (lepiej użyć lm1117-5 czy 7805??). Natomiast na diody (anody) dać to wyższe napięcie zwiększając przy tym rezystory?

0
  • #6 26 Mar 2012 11:19
    mirekk36
    Poziom 42  

sarsik87 napisał:

A więc całość zasilać napięciem np. 12V. Dla samego procka dać stabilizator napięcie aby zejsc do poziom 5V (lepiej użyć lm1117-5 czy 7805??). Natomiast na diody (anody) dać to wyższe napięcie zwiększając przy tym rezystory?

Dokładnie tak. Tylko przy napięciu 12V już lepiej daj 7805 bo dla stabilizatora LDO będzie za duży spadek napięcia. Tymczasem jeśli będziesz zasilał z 7805 tylko procek to w zasadzie pobór prądu będzie tak mały że nawet nie zacznie się grzać. Można byłoby nawet użyć wtedy 78L05 ;)

I oczywiście rezystorki większe dla diod - ale to chyba nie problem..... Zresztą weź pod uwagę że to PWM a nie stałe napięcie i prąd dla diod, zatem w efekcie końcowym będziesz mógł po wyliczeniu rezystorów mógł nawet nieco zejść z ich wartościami w dół.

0
  • #7 26 Mar 2012 18:56
    sarsik87
    Poziom 10  

Poprawiony schemat:

Mam jeszcze wątpliwość jakie napięcie podłączyć pod ULN 5V czy 12V?
    Za wszystkie rady z góry dzięki.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 26 Mar 2012 19:44
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

sarsik87 napisał:
    Poprawiony schemat:

Za wszystkie rady z góry dzięki.

Pozdrawiam

Właściwie żadna różnica. Jeśli je podłączysz pod 5V to bardziej będzie grzał się ztabilizator, jeśli pod 12V to więcej przejmą rezystory. Kwestia więc tylko gdzie ta moc się rozproszy, ilościowo straty będą takie same. Jeśli to 12V za bardzo nie skacze to podpiąłbym pod 12V.

0
  • #9 26 Mar 2012 20:53
    mirekk36
    Poziom 42  

sarsik87 napisał:

Tyle tylko że ta nóżka ULN2803 to nie służy do jego zasilania. To jest wspólne wyjście katod diod zabezpieczających tranzystory, ale te diody to stosuje się przy obciążeniach indukcyjnych np cewki przekaźników czy silników, a ty masz tu zwykłe diody LED. Więc ta noga może pozostać absolutnie do niczego nie podłączona.

A chyba nawet nie możesz podpinać jej do +5V gdy diody będziesz zasilał +12V bo zaczną się żarzyć ciągle. Tą nogę zawsze jeśli już to podłącza się do tego samego zasilania co odbiorniki właśnie np cewki przekaźników/silników.

0
  • #10 26 Mar 2012 20:54
    sarsik87
    Poziom 10  

A jak podłącze pod 12V bedzie ok ??

0
  • #11 26 Mar 2012 22:02
    mirekk36
    Poziom 42  

sarsik87 napisał:
    A jak podłącze pod 12V bedzie ok ??

Ale jeszcze raz mówię - to są diody i obciążenie rezystancyjne a nie indukcyjne więc ja w takich układach - a już nie raz to stosowałem - pozostawiam tę nogę wiszącą ;) Sprawdź sam jak nie wierzysz ale lepiej też zajrzyj do schematu wewnętrznego ULN2803 w PDF żeby się przekonać jak jest na prawdę i czy ja nie kłamię ? ;)

0
  • #12 26 Mar 2012 22:04
    sarsik87
    Poziom 10  

OK wiec zostawie nie podlaczone. Wersja chyba ostateczna:

0
  • Pomocny post
    #13 27 Mar 2012 12:52
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Mar 2012 14:41
    sarsik87
    Poziom 10  

Wcześniej zasilałem wszystko z 5V i mi doradzono aby zmienić to na 12V. Więc co będzie lepsze - powrót do 5V (wywaleni stabilizatora 7805 i zasilanie wszystkiego z 5V) czy zmiana ULN na tranzystory bo ilość diod musi pozostać taka jaka jest więc ostatnia propozycja odpada.

0
  • #15 27 Mar 2012 15:03
    mirekk36
    Poziom 42  

Przede wszystkim to będzie sterowanie PWM, zatem i prądy będą płynęły mniejsze no chyba że wciąż będzie włączone 100% PWM.

Tylko czy będzie konieczne puszczanie na każdą diodę po 25mA ? wątpię.

Przy 12V nie będzie żadnej tragedii u takiego czarnego scenariusza jaki opisuje kolega wyżej.

Ty zanim zrobisz tą swoją płytkę to weź że podłącz sobie tych kilka diod do tego ULN'a i sam sobie przetestuj na żywo ..... wtedy sam sobie odpowiesz na te wszystkie sugestie. Bo teraz to widzę, że kto coś podpowie to zaraz płytkę zmieniasz. A po co? Skoro przetestowanie tego to 5 minut roboty......

0
  • #16 27 Mar 2012 16:00
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 27 Mar 2012 16:51
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Saabotaz napisał:
    Z tymi 12V doradzili by ci dobrze gdybyś miał np 3 lub 6 ledów. To co masz teraz nadaje się ekonomicznie tylko na 5V.

Przecież czy ma zasilane z 5V czy z 12V to traci dokładnie tyle samo. Jak pisałem różnica polega wyłącznie na miejscu gdzie te straty występują - albo na rezystorze, albo na stabilizatorze. Cudów nie ma.

0
  • #18 27 Mar 2012 16:58
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 10 Kwi 2012 20:21
    sarsik87
    Poziom 10  

Ostatecznie wszystko zasilane z 5V. Nic się nie grzeje a wszystko ładnie działa.

Dzięki wszystkim za rady i pozdrawiam.

0