Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł 2-funkcyjny z otwartą komorą spalania - proszę o poradę

adi602 28 Mar 2012 23:37 9497 64
 • #61
  adi602
  Poziom 8  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  adi602 napisał:

  Dobra. A co byś zaproponował z kotłów 2 funkcyjnych, z komorą spalania zamkniętą, ale bez kondensacji??? Ze 2-3 typy.

  Zanim rozpocznie się rozważania podaj roczne zużycie gazu u ciebie z ostatnich dwóch lat.


  Kurczę, nie jestem w stanie teraz Ci podać rocznego zużycia. Mieszkanie jest wynajmowane. Nie mam jak teraz tego sprawdzić.
 • #62
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  adi602 napisał:

  Kurczę, nie jestem w stanie teraz Ci podać rocznego zużycia. Mieszkanie jest wynajmowane. Nie mam jak teraz tego sprawdzić.


  Poczekam, przecież nie jest to obraz służący do oglądania tylko narzędzie użytkowe mające być ekonomiczne w zakupie i eksploatacji.
 • #63
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Grzegorz Siemienowicz napisał:

  Dałem Ci szanse. Widzę jednak, że masz awersję do nauki i wiedzy.
  Pozostają fakty:
  Energia uzyskana z obniżenia temperatury spalin o 55°C
  E1 = 39 kg * 1005 J/kgK * 55 K = 2,16 MJ
  Energia uzyskana z podgrzania powietrza do spalania z temp. 0°C do 40°C
  E2 = 37,22 * 1005 J/kgK * 40K = 1,5 MJ
  Cała energia uzyskana z optymalizacji temperatury gazów :
  E1 + E2 = 3,66 MJ

  Ciepło uzyskane z kondensacji (a więc ze skraplania się pary wodnej).
  Ilość odzyskanego kondensaty w kotle kondensacyjnym to 0,8 L / 1 m³ spalonego gazu.
  W ciągu tego czasu (1 godziny) przy pełnej mocy mój kocioł spala 2,54 m³ gazu.
  Czyli uzyska się 2,03 kg kondensatu.
  Ciepło skraplania = Ciepło parowania = 2,257 MJ /kg
  Odzyskane ciepło z kondensacji :
  E3 = 2,03 kg * 2,257 MJ /kg = 4,58 MJ

  Jak widać według Ciebie 2,16 MJ ; 1,5 MJ i ich suma 3,66 MJ to liczby "pomijalnie małe i nie warte zachodu" za to 4,58 MJ to super wiele :D .

  Już kiedyś tłumaczyłem na wykresie co się dzieje w kotłach :
  Kocioł 2-funkcyjny z otwartą komorą spalania - proszę o poradę
  A – kondensacyjny kocioł gazowy w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 40/30°C
  B – kondensacyjny kocioł gazowy w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 75/60°C
  ale .... potwierdzasz moją teorię, że człowiek może czegoś się nauczyć wyłącznie w szkole , na uczelni lub z książek a na pewno nie z internetu.


  Skoro już chcesz liczyć to licz uczciwie i nie manipuluj obliczeniami. W drugim przypadku także jest ogrzewane powietrze oraz wychładzane są spaliny, a tego już nie liczysz. Liczysz tylko i wyłącznie samo ciepło parowania.
  Poza tym dlaczego liczysz energię, która uzyskujesz z podgrzania powietrza do spalania? To nie jest żaden dodatkowy zysk, lecz to jest ta sama energia, którą odzyskujesz z ochłodzenia spalin. Czy ona będzie podgrzewać zimne powietrze czy też podgrzeje wodę w CO to w efekcie końcowym i tak trafi do CO. Tyle, że w przypadku podgrzewania powietrza część tej energii zostanie utracona na skutek jej dodatkowego przetwarzania.

  Pomimo tego, że oszukujesz wyliczeniami na swoją korzyść to i tak w drugim przypadku masz większą oszczędność ponad dwukrotnie, czyli potwierdzasz to, o czym napisałem, że zysk energetyczny z obniżenia temperatury o 10stC z kondensacją jest o wiele większy od zysku energetycznego z obniżenia temperatury spalin o 55stC bez uzyskania kondensacji.

  Naprawdę nie rozumiem Twojego podejścia. Cały czas negujesz wszystko to o czym piszę, a przy tym uważając mnie za nieuka, po czym kolejny już raz z rzędu udowadniasz, że mam rację, ale dalej znów twierdzisz, że nie mam racji :)

  Pomijam tu już fakt, że aby uzyskać możliwość doprowadzenia do kondensowania to najpierw musimy odzyskać to ciepło wynikające z obniżenia temperatury spalin. Po prostu inaczej się nie da.
  Czyli tak naprawdę drugi przypadek przynosi oszczędności będące sumą tego co Ty wyliczyłeś dla obu przypadków.

  Jesteś czy też uważasz się za speca od car audio. Choć też mam pojęcie o elektronice i od czasu do czasu prywatnie naprawiam radyjka samochodowe znajomym i rodzinie to jednak w tej dziedzinie nie podejmuję się polemizowania z Tobą. Za to z termodynamiką jestem związany od przeszło 25 lat z racji pracy przy automatyce i aparaturze kontrolno-pomiarowej kotłów, pieców, sprężarek, generatorów, chłodni kominowych itp. oraz prowadzenia laboratoriów pomiarowych w bardzo dużym zakładzie produkcyjnym. Jest to mój "chleb powszedni".
  Ponadto "po godzinach", zajmuję się instalatorstwem oraz serwisowaniem kotłów, prowadząc działalność gospodarczą od 1998r.
  Tak więc kolego nie traktuj mnie tu jak kompletnego laika, bo nim nie jestem.

  To, że powstrzymuję się (podobnie jak kilku innych fachowców uczestniczących w tej dyskusji) od stawiania dowodów w postaci wzorów i wyliczeń, nie wynika z naszej niewiedzy, lecz świadomości tego, że są to zbyt złożone zależności, aby je móc przedstawić w tak ogólnikowej i prymitywnej formie wzorów, jakie Ty przedstawiasz.

  I może na tym zakończmy te pseudonaukowe wywody, bo to co liczysz to tylko "wierzchołek góry lodowej". Bardzo ogólnikowe podejście do tematu na poziomie wiedzy z zakresu fizyki szkoły podstawowej. Całość jest o wiele bardziej złożona i skomplikowana, a kotły różnych marek posiadają różne konstrukcje i dlatego też różne czynniki wpływają na ich oszczędności, których w ogóle nie bierzesz pod uwagę. Przełamanie kolejnego procenta oszczędności w takich kotłach zazwyczaj jest efektem wieloletniej pracy sztabu naukowców, konstruktorów i laborantów, z których każdy z nich posiada wiedzę wielokrotnie większą niż my razem na tym forum :)
 • #64
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  Nadal nie liczysz i nie obserwujesz.
  To co według Ciebie jest/było pomijalnie małe starasz się teraz dodać do zysku energii z kondensacji.
  Teraz już pomijasz fakt, że przy temperaturze czynnika CO 80/60 także zachodzi w kotle kondensacja i z niej energia jest przekazywana do instalacji CO pomimo, że temperatura skraplania nadal jest poniżej temperatury czynnika CO.
  Nadal masz awersję do liczenia i nie przeliczyłeś, że ciepło pozyskane w kondensacji w tym przypadku może maksymalnie wynieść 1,27 kWh co oznacza, że jest to 5,42% z 23,5kWh które przez ten czas wygenerował kocioł.
  Ponieważ różnica w sprawności kotłów z zamkniętą komorą spalania ( do 96% ) i kondensacyjnych (do 106%) wynosi 10% to energia pozyskana tylko z kondensacji stanowi około połowy tej różnicy.
  Kondensacja nie następuje skokowo i nie w jednym miejscu. Przy małej mocy i niższej temperaturze większość następuje w kotle, przy wyższej mocy i wyższej temperaturze większość w kominie. To dlatego montuje się kominy kwasoodporne i dlatego z nich kapie kondensat.
  Nie wiem co i jak montujesz a tym bardziej od kiedy ale nie analizujesz tego.
  Jasno z tego wynika, że tylko większa lub mniejsza część z kondensacji jest odzyskiwana w kotle i zamieniana na energię do CO. Zamontuj chociaż jeden komin łamany i sprawdź. :!:
  Dlatego też nie pisz herezji, że przy temperaturze czynnika 80/60 nie następuje w kotle kondensacja i ciepło z niej pozyskane nie zasila układu gdyż dowodzi to, że nie rozumiesz zasad pracy kotła i fizyki :!:
  Przecież każde dziecko wie, że skropliny wydzielają się w gazie (tak jak rosa w powietrzu) i wydzielą się niezależnie od tego czy ławka w parku będzie miała 40 czy 60°C gdyż proces zachodzi w gazie.
 • #65
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  ..przy temperaturze czynnika CO 80/60 także zachodzi w kotle kondensacja i z niej energia jest przekazywana do instalacji CO

  Nie ma takiej opcji
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Przy małej mocy i niższej temperaturze większość następuje w kotle, przy wyższej mocy i wyższej temperaturze większość w kominie.

  Rozpatrujemy kotły kondensacyjne, a nie kominy kondensacyjne :) Jeżeli skropliny tworzą się w kominie, to poprzez kocioł ściekają do kanalizacji i tyle po nich.
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Dlatego też nie pisz herezji, że przy temperaturze czynnika 80/60 nie następuje w kotle kondensacja

  NIE WYSTĘPUJE! Zajrzyj do swojego kotła.

  Moderowany przez mirrzo:

  Temat dotyczy kotła z otwartą komorą spalania, zatem kończymy dywagacje (ułamkowe) dla kotłów kondensacyjnych. Temat zamykam.