Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piwniczna sieć z mieszkania na 3 piętrze - możliwa?

26 Mar 2012 13:59 1123 11
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam do Was pytanie (proszę nie wypowiadać się w kwestiach etycznych tematu ;) )

Czy jest możliwość uruchomienia takiej sieci:

Mieszkam w bloku, na 3 piętrze i chciałbym uruchomić sobie własny serwer w piwnicy. I zastanawiałem się czy istnieje możliwość wykonania takiego myku iż router z mieszkania będzie łączył się z routerem w piwnicy łącząc w ten sposób serwer z Internetem.

Od razu wykluczam połączenie przewodowe, gdyż to wiązałoby się z przewiercaniem z przez 3 pietra a to zainteresowałoby już sąsiadów.. a jak wiadomo - im mniej sąsiad wie tym lepiej :)

Czy jest takie coś w praktyce do wykonania?

Pozdrawiam,
    Michał
  • Specjalista Sieci, Internet
    Przez tyle stropów radiem nie pójdzie.
  • Poziom 21  
    Nie wiem, o co chodzi z tą etyką... Nie znam realiów blokowych. Połączenie kablem jest możliwe przy użyciu PLC... Urządzenia szyfrują połączenie, problemem może być znalezienie tej samej fazy w domu i piwnicy.
  • Poziom 43  
    Takie urządzenia kiepsko sobie radzą z licznikami.
    Autorze, skąd masz prąd w piwnicy? Domyślam się, że jak sąsiedzi się zorientują, że za ich pieniądze trzymasz sobie komputery i inne urządzenia, to będą źli - dlatego nie chcesz, żeby wiedzieli.
    Połączenie radiowe raczej nie da rady, zostaje kabel - ewentualnie radiem da się jak wywiesisz z obu stron anteny za oknem.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi. Co do etyki to tak tylko napisałem, aby wątek był na temat a nie przyczepianie się do prądu.. (za prąd w piwnicy płacą wszyscy mieszkańcy wspólnie)

Ogólnie to chciałem uruchomić sobie jedną maszynę, która stanowiłaby dla mnie pole doświadczalne..
  • Poziom 15  
    Jak już wspomniano wcześniej, największym problemem przy połączeniu radiowym będzie przebicie się sygnału przez ścianę. Jeśli twoja piwnica posiada świetlik, można spróbować wystawić antenki na zewnątrz, tak żeby się widziały. Wtedy da się zestawić połączenie. Nawet standardowe szyfrowanie będzie wystarczające.

Pytanie główne, dlaczego nie chcesz serwera w domu.

Jeśli powodem jest potencjalna głośność, a serwer ma służyć do ściągania torentów, to być może dużo lepszym rozwiązaniem jest kupienie sobie zaawansowanego routera na którym można zainstalowac open-wrt albo dd-wrt ,podłączenia przez USB dysku twardego i trzymania tego w domu. Dostęp wygodny przez stronkę www,ssh i przez SMB.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    (za prąd w piwnicy płacą wszyscy mieszkańcy wspólnie)

Dlaczego zatem mieszkańcy mają płacić za Twój własny poligon doświadczalny? Będzie to nieuczciwe. Sąsiadka zniesie sobie zamrażarkę, sąsiad będzie prał - godzisz się na płacenie za to? Kwestia etyki jest poruszana tak czy siak, bo obowiązuje regulamin forum(w tym wypadku sprawa obija się o punkt 3.1.1)
    Zorientuj się także, czy instalacja nie jest na 24V lub z wpiętą diodą prostowniczą - w takich wypadkach oświetlenie funkcjonuje, natomiast urządzenia elektryczne i elektroniczne nie bardzo. Pociągniesz własne zasilanie - dorzucisz obok skrętkę i finał. Wiem, że elektrycy wspólnoty tępią bardzo własne prowizorki, gniazda i przy najbliższym remoncie instalacja piwnicy jest przerabiana na charakter wyłącznie oświetleniowy.

Do pola doświadczalnego dobre są wirtualne maszyny - łatwo zrobisz snapshot, możesz sobie je kopiować, nie pożerają prądu.

Pewnym sposobem są także kanały wentylacyjne, ale to trzeba dopytać u kominiarzy, czy wolno - do kanału wchodzisz w mieszkaniu, z kanału wychodzisz piwnicą i jakąś rurką czy dyskretną listwą dochodzisz do swojego boksu.
  • Poziom 10  
    I dlatego nie chciałem poruszać tematu prądu - (bo więcej trzeba pisać na ten temat niż na właściwy). Ale ok - jeden siąsiad ma lodówke, drugi ma zamrażarke a trzeci używa spawarki...

Co do kanału wentylacyjnego to odpada. Jedyną drogę jako widziałem to właśnie droga bezprzewodowa - myślałem, że istnieją na tyle silne routery (może kierowane jakieś) że dadzą rade przebić się przez kilka ścian.. ale chyba raczej to nie przejdzie)
  • Poziom 10  
    A dlaczego nie postawisz sobie virtualnej maszyny na swoim komputerze?
  • Moderator - Sieci, Internet
    mikajlo napisał:
    myślałem, że istnieją na tyle silne routery (może kierowane jakieś) że dadzą rade przebić się przez kilka ścian.. ale chyba raczej to nie przejdzie)

Nie ma takich rozwiązań do domu, bo to częstotliwość 2,4GHz lub 5GHz w dużej mocy są szkodliwe dla zdrowia (mikrofale).
  • Poziom 10  
    it-future.pl napisał:
    A dlaczego nie postawisz sobie virtualnej maszyny na swoim komputerze?

No w ostateczności chyba to mnie czeka, ale moja maszyna jest trochę "ociężała"..
  • Poziom 40  
    To postaw obok niej to z czego chcesz zrobić serwer.