Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ P52 brak podświetlenia matrycy i pali bezpiecznik na płycie.

kamilo2k 26 Mar 2012 14:59 2692 7
  • #1 26 Mar 2012 14:59
    kamilo2k
    Poziom 11  

Witam panowie.
    Kilka dni temu kupiłem BENQ P52 z niedziałającym podświetleniem i myślałem że to inwerter.
    Rozbierając matrycę zauważyłem ukruszony przewód od świetlówki zwarty do masy (kolor różowy) przylutowałem go jednak to nic nie zmieniło (obraz cały czas jest a brak podświetlenia).
    Postanowiłem sprawdzić złącze LCD na płycie i tu szok, obok gniazda brak "bezpiecznika" o oznaczeniu L71 (wypalony).
    Poszukałem starą grafikę gdzie znalazłem taki bezpiecznik a następnie wlutowałem go na płytę, jednak podłączając zasilacz zaobserwowałem że dioda od niego pulsuje a laptop martwy i nagle coś strzeliło zaglądam na płytę a bezpiecznik stopił się.

Poniżej załączam zdjęcia i liczę na waszą pomoc w odpowiedzi na pytanie:
    -od czego ten bezpiecznik zaznaczony kółkiem (od podświetlenia?) i gdzie szukać zwarcia??
    -Bez tego bezpiecznika laptop normalnie pracuje lecz brak podświetlenia.
    Po podłączeniu monitora zewnętrznego wszystko jest (obraz i podświetlenie)
    -wylutowałem także kondensator zaraz z boku (podejrzewałem zwarcie) C633 i czy jest on niezbędny??
    -dodam tylko że tak samo dzieje się z odłączonym inwerterem i LCD (dioda zasilacza miga a laptop martwy).

z drugiej strony płyty wygląda że wszystko jest ok foto:

0 7
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2012 16:03
    arko71
    Poziom 25  

Zwarcie na gnieździe/taśmie - sprawdź na taśmie do matrycy, czy na pinach po których idzie zasilanie nie masz zwarcia do masy.

0
  • #3 26 Mar 2012 17:03
    kamilo2k
    Poziom 11  

Bez podpiętej taśmy dzieje się to samo.
    Sprawdzę więc czy występuje zwarcie na kostce.
    W okolicy bezpiecznika i kostki LCD zaobserwowałem właśnie lepka maź na początku myślałem że to pasta lutownicza (czyżby coś komuś kapnęło?)
    Może ma ktoś schemat jak idą połączenia z tego bezpiecznika?

0
  • #5 26 Mar 2012 20:19
    kamilo2k
    Poziom 11  

Kolego: adamadi33 dziękuje Ci za schemat jak nie wiem co:)
    Znalazłem winowajcę mega zwarcia a mianowicie kondensator C39 (nie mogłem go znaleźć bo ukrywał się z drugiej str. płyty)
    Teraz pytanie czy kondensator (zwierający) C39 i wcześniej wspomniany C633 są niezbędne??
    Mam stare karty graficzne i wizualnie są tam takie kondensatory jednak nie mam pojęcia jak sprawdzić ich pojemność??
    Do badań posiadam miernik DT9208A

0
  • Pomocny post
    #6 26 Mar 2012 21:21
    arko71
    Poziom 25  

Obejdzie się bez nich, a jak masz na co podmienić to wartości masz na schemacie.

0
  • #7 26 Mar 2012 21:35
    kamilo2k
    Poziom 11  

Aha skoro się obędzie to super, ale gdyby ktoś podrzucił mi schemat karty graficznej "ASUS V7100/T GeForce2 MX graphics card" wtedy odszukałbym potrzebne mi kondensatory i wlutował tak jak powinno być:)

Koledzy dziękuje że tak aktywnie mi pomagacie i na ta chwilę poproszę was jeszcze o ten schemacik może ktoś ma albo wie gdzie jest.

0
  • #8 27 Mar 2012 10:55
    kamilo2k
    Poziom 11  

Witam panowie OTO PODSUMOWANIE NAPRAWY!!!
    Kolejno wykonałem czynności:
    -zdiagnozowałem w jakich okolicznościach pali się bezpiecznik na płycie
    -kolega arko71 zasugerował zwarcie na taśmie co pomogło mi w rozpoczęciu poszukiwań zwarć w określonej części płyty
    -wykluczyłem taśmę sprawdzając poszczególne piny miernikiem (zasadą jeden koniec, drugi koniec i przejście)
    -w tym momencie kolega adamadi33 zapodał schemat co strasznie mi pomogło w poszukiwaniach
    -po długich poszukiwaniach kondensatorów wpiętych w układ znalazłem przyczynę zwarcia czyli C39 (dla poszukujących znajduje się on z drugiej strony płyty niż bezpiecznik)
    -zastanawiałem się co dalej i tu znów pomógł kolega arko71 który upewnił mnie w tym że te 2 kondensatory (C39 i C633) są niemalże zbędne
    -więc dziś przystąpiłem do składania i próby uruchomienia
    A oto efekt:)

BENQ strasznie mnie zdziwił kiedy to po wciśnięciu przycisku POWER wszystko ruszyło i działa jak należy.
    Najbardziej mnie zdziwiło i ucieszyło to że po takiej akcji (zwarcie różowego przewodu od świetlówki do masy) nie uszkodził się inwerter i sama świetlówka.

Co bym zrobił gdyby nie elektroda i oczywiście uprzejmi koledzy na których można liczyć??:)
    Pozdrawiam serdecznie kolegów arko71 i adamadi33.

0