Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje

marianpassat 26 Mar 2012 15:25 5717 14
 • #1
  marianpassat
  Level 10  
  Witam mam problem z kaloryferem ponieważ nie grzeje cały tylko część od góry ok 4 żeberka. Próbowałem go odpowietrzać zaworem po prawej górnej stronie i nic, może ktoś sprawdził by czy jest dobrze podłączony?

  Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje
 • #2
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Gdyby był zapowietrzony to nie grzały by całe górne "żeberka" .
  Zakręć wszystkie inne grzejniki i sprawdź, czy grzeje cały.
 • #3
  marianpassat
  Level 10  
  Nie zakręce reszty bo mam fawiry bez zakręcania, i wymieniłem w łazience na żeberkowy i nie grzeje cały. A kiedyś jak puszczałem wodę z tego zaworka po prawej górnej stronie to grzał do połowy.
 • #4
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  W takim razie :
  1) Jakiś laik robił CO którego nie można regulować ;
  2) Jakiś laik dobrał grzejnik .
  Na razie tylko do niego możesz mieć pretensje, że jest tak jak jest i nie za bardzo jest tu jak doradzić. Może jedynie wezwij specjalistę aby doprowadził to do stanu w którym da się cokolwiek regulować.
 • #5
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Zawory na zasilaniu i powrocie tego grzejnika (co na zdjęciu) to nie są typowe zawory grzejnikowe, lecz zawory kulowe, odcinające, a więc uniemożliwiające regulację temperatury. Grzejnik jest połączony "krzyżowo" czyli najlepiej jak można (ale te zawory trzeba wymienić na właściwe). Czy te grzejniki Faviera, które są w innych pomieszczeniach rzeczywiście nie mają żadnych zaworów? A czy one dobrze grzeją? Jaki był przedtem grzejnik w łazience? Czy grzał? Ten objaw (grzeją tylko 4 górne "żeberka") wskazuje na słaby przepływ wody przez grzejnik (chociaż przy takich zaworach powinien być aż nadto silny). Może przykręcony jest zawór na pionie zasilającym łazienkę (stąd słaby przepływ)? Jeszcze jedno. Czy ogrzewanie jest tam pompowe, czy grawitacyjne? Jeśli grawitacyjne, to przy średnicy gałązek 3/8'' może nie działać (bardzo mały przepływ). Rurka wychodząca ze ściany ma średnicę 1/2'', więc może trzeba było dać tę miedzianą rurkę także o średnicy 1/2''.
 • #6
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Ten typ grzejnika nie nadaje się do obiegu grawitacyjnego w tym położeniu. Mam nadzieję, że instalator który to montował miał o tym pojęcie.
 • #7
  marianpassat
  Level 10  
  Wcześniej był fawir i grzał dobrze i nic się nie działo ale wiecie czasy się zmieniają więc był nie ładny i postanowiliśmy go zmienić na taki jaki jest teraz i jest z nim problem. Natomiast fachowców wziołem niby najlepszych w Sandomierzu, o cenie nie piszę bo to już porażka jaką zapłaciłem. Rok temu jak grzał do połowy to jeszcze było ok w łazience ale teraz jest do kitu bo niedawno wymieniałem boiler i spuszczona woda była z instalacji. Nie wiem czy mi przyjmą gwarancję na montaż bo to już drugi rok wyjdzie ale chyba podjadę do nich i zapytam czy to poprawią, a jak nie to będę próbował dalej coś kombinować.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pompkę mam przy piecu ale wcześniej jak był stary piec to chodziło normalnie grawitacyjnie, a reszta fawirów grzeje dobrze.
 • #9
  Daral
  Level 12  
  [quote="Daral"]Witam podłącz tak jak na rysunku i będzie OK.

  A dla estetyki z tymi rurkami uciekłbym w ścianę bo widzę że nie ma płytek to nie jest duży problem :)

  Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje
 • #10
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Daral wrote:
  Witam podłącz tak jak na rysunku i będzie OK.


  A czy możesz wytłumaczyć dlaczego według Ciebie ma być dobrze ?
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  marianpassat wrote:
  Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje

  Na zasilaniu postaw trójnik, a do niego wkręć odpowietrznik. Potem dopiero zejście do grzejnika. Powinno pomóc.
 • #12
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  Daral wrote:
  Witam podłącz tak jak na rysunku i będzie OK.


  A czy możesz wytłumaczyć dlaczego według Ciebie ma być dobrze ?

  Wcale nie musi być lepiej. Najlepsze jest podłączenie "na krzyż". Producenci grzejników drabinkowych przewidują następujące możliwości połączenia: a) krzyżowo (najlepiej), b) zasilanie górą a powrót dołem -wszystko z jednej strony, c) zasilanie i powrót dołem. Ja u siebie dałem zasilanie i powrót z jednej strony (jak b), grzejnik grzeje, chociaż najniższe żeberka zawsze są wyraźnie chłodniejsze i działają wtedy, gdy głowica termostatyczna jest odkręcona na max. Jest to w bloku i ogrzewanie jest POMPOWE.
 • #13
  Daral
  Level 12  
  Witam Ponownie
  @mirrzo ma rację, małe (hmm.. DUŻE) niedopatrzenie z mojej strony bo w tym miejscu, gdzie na rys. który teraz zamieściłem jest trójnik miałbyś ( masz) zapowietrzenie.
  Wstawiając tam trójnik z odpowietrznikiem do tego nie będzie dochodzić
  Jednak szybkie myślenie z mojej strony objawiło się tym co zrobił Twój fachowiec od tego grzejnika, jednak stojąc tam tego błedu bym nie popełnił :)

  Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje
 • #14
  marianpassat
  Level 10  
  Witam byłem ostatnio u kuzyna i ma tak zamontowany:
  Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje Kaloryfer zapowietrzony nie grzeje
  i grzeje mu dobrze ( dom ma tego samego projektu co mój. Grzejnik ma szerszy ale na wysokoś taki sam. To tak jak napisał Daral tylko zrobie tak jak na zdjęciu bo u mnie jest za mało miejsca na odpowietrznik, sprubuję go sam przerobić, bo kupiłem już potrzebne rzeczy, tylko spuszczę wode z instalacji i odpalam ten kit. Napiszczie czy tak będzie dobrze.