Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy jednofazowy licznik energii elektrycznej

petarda0 26 Mar 2012 19:41 6710 12
  • #1 26 Mar 2012 19:41
    petarda0
    Poziom 18  

Witam,
    na rynku sa oferty kilku producentów liczników elektronicznych montowanych na szynie:
    F&F, Zamel, Bemko, Orno, ABB, ZeXt,
    Mają podobne parametry, różnice są w prądzie znamionowym i maksymalnym a ceny zależne od sklepu.
    Być wewnątrz niewiele się różnią.
    Jeśli macie jakieś doświadczenia z tymi licznikami, któryś z modeli jest bardziej zawodny czy pomimo deklaracji mniej dokładny od innych podzielcie się uwagami.
    Mam kupić ok 50 sztuk i ewentualne późniejsze kłopoty mogą być utrudnieniem.

0 12
  • #2 26 Mar 2012 20:07
    1945138
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Mar 2012 20:13
    INTOUCH
    Poziom 30  

Jeżeli chcesz profesjonalnie to wybierz między:
    ABB, Scheider Electric, Moeller, Siemens.
    Jeżeli nie potrzebujesz do mniej profesjonalnych zastosowań to możesz skorzystać z polskich firm.
    Jeżeli chcesz do rozliczeń z ZE to kup takie które są poddane legalizacji (Dyrektywa MID).
    Do rozliczeń wewnątrz-zakładowych nie jest wymagana legalizacja.

0
  • #4 26 Mar 2012 20:39
    petarda0
    Poziom 18  

Gdyby chodziło o ZE to wiadomo, priorytet "legalizacja".
    W tym przypadku będą do rozliczeń wewnętrznych i istotnym warunkiem jest cena a tu jak wiadomo coś za coś.
    Co do polskich firm to F&F
    http://www.fif.com.pl/produkt/55/793

Zamel

http://www.zamel.pl/pl,75,465,licznik_energii_elektrycznej_cyfrowy__jednofazowy_lem02.html

ZeXt
    http://zext.home.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=27&lang=pl

Bemko
    http://www.bemko.pl/

Tyle że nikt nie napisze że kupuje środek licznika w Chinach albo zamawia całość z logo swojej firmy bo tak też się praktykuje i są w kraju stare czysto polskie firmy które starannie ukrywają że ich produkty pochodzą z Chin np Filtron.

Code:
    Scheider Electric, Moeller, Siemens

Liczniki tych firm trudno znaleźć.

0
  • #5 26 Mar 2012 21:57
    1945138
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 27 Mar 2012 21:30
    marcinolesno

Poziom 16  

Ja ostatnio miałem przyjemność spotkać się w licznikiem (wprawdzie trójfazowym) firmy Orno. Był wpięty w szereg za licznikiem od ZE, i o dziwo obydwa liczyły identycznie. Obawiałem się, że chiński cud będzie fałszował, ale na szczęście nie.

0
  • #8 27 Mar 2012 23:54
    1945138
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 28 Mar 2012 22:45
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Tak odnośnie legalizacji - a właściwie teraz to dyrektywy MID. Poprzednicy pisali, że do rozliczeń z ZE musi być a w pozostałych przypadkach nie. Chyba nie jest to do końca prawda. Moim zdaniem - wszędzie tam, gdzie różne podmioty rozliczają się ze sobą pieniędzmi za energię - to liczniki do rozliczeń powinny spełniać MID (chyba, że umowa precyzuje inaczej). Znam przypadek, gdzie poddnajemca podważył rozliczanie takim licznikiem (bez MID-u) i wygrał spór sądowy z wynajmującym. Kilka miesięcy temu montowałem układ półpośredni dla mojego klienta (właściciela powierzchni pod wynajem). A że z podnajemcą miał trochę zaostrzoną sytuację - to po konsultacji prawnej - założyliśmy układ spełniający MID.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #10 28 Mar 2012 23:58
    1860150
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 29 Mar 2012 09:09
    Darom
    Specjalista elektryk

INTOUCH napisał:
    Odnośnie firmy Bemko to wątpię że podawane przez nich informacje są rzetelne.

Przykład http://demotywatory.elektroda.pl/get_waiting.html

Panowie z Bemko wiedzą co piszą. Ten RCD poniżej 63A prądu różnicowego nigdy nie wyzwala ;-)

Co do liczników z legalizacją to na wstępie odpadają FiF, Bemko, Zamel, Orno z braku MID. Pozostałych z listy podanej w pierwszym poscie nie znam, nie montowałem. Jak na szynę to może sEA z Pozytonu.

Natomiast nalepsze zdanie mam o licznikach Elstera. Niestety nie ma ich na szynę 35mm, a i cena też pozostawia wiele do życzenia (przy zakupie jako podlicznik).

pzdr
    -DAREK-

0
  • #12 29 Mar 2012 22:29
    petarda0
    Poziom 18  

Darom napisał:
    Tak odnośnie legalizacji - a właściwie teraz to dyrektywy MID. Poprzednicy pisali, że do rozliczeń z ZE musi być a w pozostałych przypadkach nie. Chyba nie jest to do końca prawda. Moim zdaniem - wszędzie tam, gdzie różne podmioty rozliczają się ze sobą pieniędzmi za energię - to liczniki do rozliczeń powinny spełniać MID

Tak, zgadza się w 100%, jeśli sprawa oprze się o sąd to z tymi licznikami jest bez szans na wygranie.
    ABB oferuje liczniki spełniające MID ale kosztują ok 700 zł.
    W moim przypadku na ogrodzie działkowym za licznik płaci użytkownik działki więc jest opcja, kupujemy bez MID po 123 zł i godzimy się na takie rozliczenia albo jeśli chcemy wojować kupujemy po 700 zł lub nie podłaczamy prądu.
    Na działkach nie ma dużego zużycia prądu, przynajmniej legalnie a ludzie są raczej z niższymi dochodami wybór jest prosty.
    Chodzi o wyprowadzenie liczników z altan do szafek na zewnątrz i uniemożliwienie manipulacji.
    Od czasu rozpoczęcia akcji zużycie prądu na działkach w miesiącach zimowych spadło o 80-90 % w porównaniu do lat poprzednich.
    Dzisiaj dowiedziałem się że liczniki F&F potrafiły pobierać spory prąd "jałowy".

0
  • #13 02 Kwi 2012 19:42
    INTOUCH
    Poziom 30  

petarda0 napisał:
    Dzisiaj dowiedziałem się że liczniki F&F potrafiły pobierać spory prąd "jałowy".

Każdy licznik pobiera prą "jałowy" w większych lub mniejszych ilościach.

0
  Szukaj w 5mln produktów