Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zbiornika do kompresora

mag2211 26 Mar 2012 21:30 5149 6
  • #1 26 Mar 2012 21:30
    mag2211
    Poziom 13  

Witam

Jestem w trakcie budowy kompresora modelarskiego. Mam problem ze znalezieniem odpowiedniej butli do sprężonego powietrza. Zacząłem czytać na ten temat i okazuje się że nie jest to takie proste i można sobie zrobić niezłe kuku nieodpowiednią butlą.

W tej chwili używam butli po gaśnicy 4kg. Pojemność jest stanowczo za małą do normalnej pracy. Już kupiłem na złomie butlę po gazie 11kg (na tabliczce widnieje napis "mieszanka B" cokolwiek to znaczy) i dwie mniejsze butle po Tetrafluoroetanie (nazwa kodowa: R-134a).

Czy ktoś się orientuje jakie ciśnienia wytrzymuję wyżej wymienione butle ? Gdzieś mi się obiło że gaz propan-butan nabija się tylko do 3,5atm. Ja w kompresorze potrzebuję z 4-5 atm. Czy butle po gaśnicach są mocniejsze ?

Dobór zbiornika do kompresoraDobór zbiornika do kompresoraDobór zbiornika do kompresoraDobór zbiornika do kompresora

0 6
  • #2 26 Mar 2012 22:10
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

Zastanawiałeś się może nad zbiornikiem butli gazowej z instalacji samochodowej tylko cze ba ja odpowiednio dopasować chodzi mnie o wyjścia i wyjścia powietrza . Gaz propan-butan nabija się tylko do 3,5atm [ tez mnie się tak zdaje ze 3 bary max ] ale głowy nie dam .

0
  • #3 27 Mar 2012 10:21
    mag2211
    Poziom 13  

Szperałem wczoraj długo w internecie i znalazłem informacje z jakiejś jednostki straży pożarnej na temat zasad bezpieczeństwa przy używaniu butli z gazem propan butan. Tam wyczytałem że te butle rozsadza przy kilkunastu atmosferach.

Na tych mniejszych zielonych butlach jest opis - chyba próba ciśnieniowa - 22bar. Ale pod jakim ciśnieniem znajdują się gazy w niej przechowywane nie wiem. Czytałem również na temat napełniania takich butli i tam z kolei pojawiają się ciśnienia rzędu 7 atm. Ten gaz z zielonych butli służy do napełniania i uzupełniania urządzeń chłodniczych.

Co do butli z instalacji sam. to jak najbardziej, tyle że te w przystępnej cenie mają zazwyczaj małą poj. no i właśnie kwestia podłączenia - nie ma normalnego gwintu.

0
  • #4 27 Mar 2012 13:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Mar 2012 20:09
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

krzysztofer5 napisał:
    Opisywane n razy, zbiorniki samochodowe z LPG kupuje się na złomie gdzie lądują po 10 latach w normalnym stanie, kosztują grosze Objętości 30-100l. Wytrzymałość do 3Mpa. Jeżeli przerasta Cię dospawanie muf z gwintem np. 1/2" cala, to zleć to jakiemuś spawaczowi...

Racji za grosze można mieć taki zbiornik z gazu ze złomu za tzw, 0,5 litra :| bo tyle mnie powiedziano + 2 mufki ½ cala 3zł , ¾ cala 4zł za 2szt . Przyspawać gazowo te mufki i zaspawać duży otwór ewentualnie chyba ze przyspawać redukcje podajże 5/4 cala i odpowiednio zredukować , grubość zbiornika ścianki to 3mm . Koszt ponad 50 zł powinien wynieś . :| Następnie połączenie zbiornik a sprężarka proponuje zrobić w rurce miękkiej miedzianej , na końcach przylutować końcówki z odpowiednim gwintem 1\2 cala + dołączyć śrubunek + zawór kierunkowy . Pozostaje po skręcać i mamy prawie kompresor :D .

0
  • #6 27 Mar 2012 23:05
    czesiu
    Poziom 33  

Zamieszczam zainteresowanym tabelę z ciśnieniami nasycenia mieszanek propan-butan. Jak widać zasadniczy wpływ na ciśnienie ma temperatura w butli.
    Dobór zbiornika do kompresora

0
  • #7 13 Lip 2012 21:27
    mag2211
    Poziom 13  

Dzięki za pomoc. Jako że ciśnienia mam niewielkie (ok 4atm) zdobyłem za złomie małe i poręczne butle po gazie do napełniania klimatyzacji. Butle praktycznie nowe a gaz nie jest szkodliwy więc nie ma obaw.
    Na razie tyle. Pozdrawiam.

0