Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

qbis19 26 Mar 2012 23:19 14478 24
 • Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

  Witam
  Chciałem przedstawić swój wytwór na przetworniku STXa.
  Podobnych konstrukcji jest cała masa ale skoro pozwalam sobie na komentarze w tematach innych konstruktorów, zdecydowałem się przedstawić i swoją pracę żeby nie było że "dużo gada a nic nie robi " ;).

  Założenia:
  Wielu ludzi puka się w głowę i prawdę mówiąc , osobiście też się w nią pukam , gdyż zdarza mi się zagrać dla ludzi na małych imprezach RAZ góra DWA RAZY w roku. Tym samym po kilku latach używania domowego sprzętu i dwukrotnym jego uszkodzeniu ( wzmacniacz SU-V650 , oraz SU-A700) , postanowiłem zmajstrować coś co będzie przeznaczone w zasadzie tylko na takie okazje.
  Miało być tanio , w miarę solidnie i w miarę trzymające się zasad budowy sprzętu estradowego. Czemu piszę " w miarę " , o tym później.
  Obliczenia:
  Przy obliczeniach wspomógł mnie program BassBox6Pro, postanowiłem nie kombinować i zrobić obudowę taką jak zaleca producent czyli objętość 90 litrów , strojoną na 40Hz. Obudowa typu BR.
  Materiały:
  Tutaj niestety poszedłem trochę łatwiejszą drogą i wybrałem płytę wiórową 22mm. Wiem oczywiście że sklejka była by dużo lepsza ale niestety nie mam dostępu do maszyn stolarskich a latanie z byle pierdołami po warsztatach nie bardzo mi pasuje tym bardziej że konstrukcja powstawała w czasie wolnym którego mam mało ( praca często po 12h , rodzina itd. ).
  Elementy skręcane na wkręty i oczywiście klejone klejem vikolowym SOUDAL ( transparentny , wodoodporny.
  Do kitowania otworów po wkrętach , powierzchni cięcia płyt itd. , używałem trzech rodzajów kitu. Pierwszy wodorozcienczalny , którego nie polecam , z racji tego że długo schnie i po wyschnięciu traci ocjętość. Drugi na ksylenie , i ten był lepszy, wysychał szybciej , jednak także tracił na objętości. Ostatnim była samochodwa szpachlówka poliestrowa i to sprawdziło się doskonale. Idealnie trzyma się powierzchni , szybko schnie , minimalnie traci objętość .

  Podczas budowy nie obyło się bez wpadek i to dość poważnych.
  Szczęśliwie obliczyłem sobie obudowe. Zastosowałem dwa okrągłe otwory o śr. wew. 97 mm i długości 195mm i zamówiłem płyty w Castoramie ( swoją drogą idealnie je docinają ). Po złożeniu obudowy , przypomniałem sobie o zasadzie zachowania powierzchni otworu BR w stosunku 1/3.
  Po wstawieniu odpowiedniej powierzchni , obudowa była za płytka , więc poszukiwania kombinacje i w końcu dzięki pomocy kolegi "Granat", wybrnąłem z tarapatów.
  Otwór przyjał postać tunelu o wymiarach 60x460mm.

  Przed sczelnym zamknięciem obudowy , cały surowy środek został pokryty impregnatem do drewna który nie tworzy żadnej powierzchni. Obudowa nie jest wytłumiona. Tunel wykonany płytą 18mm która została z jednej strony pomalowana na kolor czarny.
  W końcowej fazie obudowa ma 91,5l netto i 112l brutto.
  Po szybkich próbach z generatorem strojenie wyszło na 41-42Hz ale było to jeszcze przed wykończeniem obudowy a co za tym idzie z nieco krótszym tunelem.
  Myślę że taka odchyłka od wyliczeń jest całkiem w porządku.
  Wykończenie
  Tutaj miałem najwięcej dylematów. Koc - najpopularniejszy , Malowanie - drogo ( warnex).
  Postanowiłem więc zastoswać pewien patent , który jak myślę zdał egzamin.
  Zastosowałem taniego "baranka" do koserwacji samochodwej . Oczywiście sam baranek jest miekki i całkowicie matowy więc został polakierowany czarnym lakierem akrylowym w kilku warstwach. W obecnej chwili powłoka jest twarda niczym plastik a jej ew. naprawa nie stwarza problemów . 100ml akrylu kosztuje 11zł.
  Na obudowę poszło 1kg baranka ( ok. 20zł ), i 250ml akrylu (ok.30zł) , do tego utwardzacz.
  Wizualnie jest nieźle . Struktura elegancka. Oczywiście wszystko zależy od położenia obu warstw . Osobiście wyszło mi to na 4- , ale cóż ....pierwszy raz lakierowałem obudowę głośnikową ;).
  Z tyłu zwykłe, okrągłe gniazdo spekon , bez rewelacji i bajeranckich terminali.
  Jako nóżki posłużyły najtańsze gumowe odbojniki drzwiowe po ok. 3zł/szt, które doskonale pełnią swoją rolę.
  Głośnik przykręcony śrubami M5 na nakrętkach pazurkowych.
  Po bokach wpuszczane uchwyty stalowe.
  Co do narożników to są one jeszcze w fazie przemyśleń . Nie wiem czy są mi one niezbędne z na pewno nieco pogorszą wygląd obudowy.
  Kratownicy nie będzie.
  Zaraz zapewne odezwą się głosy sprzeciwu , ale biorę na siebie pełną odpowiedzialność za uszkodzenie głośnika , który jak wspominałem będzie używany 1,2 razy w roku w warunkach raczej spokojnych.
  Poza tym nie spotkałem jeszcze kratownicy która by mi wizualnie odpowiadała a jak się takowa znajdzie to jej koszt jest kosmiczny w porównaniu z kosztem całego projektu , dlatego też na poszczątku napisałem słowo " w miarę "
  Być może zagości na froncie ramka z dzwiekoprzepuszczalnym materiałem .
  Zapraszam do komentowania , oczywiście konstruktywna krytyka mile widziana. Zawsze można się czegoś nowego nauczyć od bardziej doświadzczonych :).
  Teraz na warsztacie nadstawki , oczywiście też na przetwornikach STX.
  Już zaszła dośc poważna zmiana odnośnie wyboru samych głośników ale o tym w osobnym temacie....
  Kilka fotek na zakończenie. Refleksy światła powodują przekłamania na niektórych zdjęciach . Na żywo wygląda to lepiej , zapewniam .
  Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 27 Mar 2012 03:59
  Granat :)
  Poziom 34  

  Konstrukcja prosta, wyliczony BR się sprawdził, więc ok :)
  Uwagi odnośnie gotowego suba:
  No po pierwsze ta krata :) Wiem, że będziesz rzadko go przenosił, ale choćby grill by się przydał. W samochodzie, podczas jazdy, coś poleci na głośnik i będzie problem.
  Za gruba płyta i brak wzmocnień. Lepszy efekt osiągnąłbyś używając płyty wiórowej 18mm i kilku wzmocnień.
  Pewnie i tak sub jest dość lekki, więc rączki się sprawdzają. Następnym razem jednak pokusiłbym się o jakieś wygodniejsze, wpuszczane do kolumny.
  Nie wiem czy pod głośnikiem jest uszczelka, ale jeśli nie ma, to warto zastosować.
  Można by jeszcze zaokrąglić krawędzie.
  To chyba tyle :)

 • #3 27 Mar 2012 07:28
  dominior.dB
  Poziom 11  

  Chyba ten STX staje się coraz popularniejszy.
  Co do suba: klasyczne br- takie objętości i strojenie proponuje nawet STX. Tak jak Kolega wcześniej- koniecznie osłona na głośnik. A i jakieś narożniki też by się przydały. Niezły pomysł na sposób malowania. Ale czy na pewno daje twardą powłokę? Przecież chyba baranki nie są jakieś twarde.
  A czym Kolega napędza tego suba? I może zdradzi jakie tam powstają nadstawki?

 • #4 27 Mar 2012 07:32
  miernik998
  Poziom 20  

  Wszystko pięknie i ładnie wykończone, ale przyczepie się do jednego...
  Nie grają ci przypadkiem rączki w czasie grania suba :D
  U mnie w BP6 rączki grały głośniej od suba, chyba że się piankę podłożyło :D

 • #5 27 Mar 2012 10:00
  qbis19
  Poziom 20  

  Granat :) napisał:
  No po pierwsze ta krata

  Spodziewałem się tego spodziewałem ;). Możemy się umówić tak , że jak znajdę odpowiednie pod względem wizualno mechanicznym zabezpieczenie, to je zastosuje.
  W jednym z projektów na elektrodzie widziałem prawie takie jakie by mi odpowiadało :).
  Granat :) napisał:
  Pewnie i tak sub jest dość lekki,

  Jego waga to 32kg
  Granat :) napisał:
  Można by jeszcze zaokrąglić krawędzie.

  Krawędzie były zaokrąglane minimlnie
  dominior.dB napisał:
  Chyba ten STX staje się coraz popularniejszy.

  Pierwsze wrażenie po odpakowaniu głośnika i sprawdzeniu membrany było dośc ciekawe , bo zastanawiałem się ile prądu trzeba w to wpompować żeby ruszyć tak sztywną membranę ;). Jak sie potem okazało dostarczenie 5W mocy spowodowało wyskoczenie nie przykręconego głośnika z leżącej obudowy, nie wspominając o tym że grały wszystkie puste słoiki na regałach w piwnicy ;).
  Głośnik ciekawy , jednak brakuje zabezpieczenia otworu w magnesie i zabezpieczenia cewki której karkas widać zaraz nad magnesem. Przez okres gwarancji nie będe tego ruszał , jednak później zastosuję tam siateczkę zabezpieczającą.
  dominior.dB napisał:
  Ale czy na pewno daje twardą powłokę? Przecież chyba baranki nie są jakieś twarde.

  Oczywiście że nie są. Służą one w samochodach jako zabezpieczenie przed np. kamieniami uderzającymi w progi. Masa jest elastyczna , ale nie wiem czy kolega doczytał. Powierzchnia ta została pokryta lakierem akrylowym( w kilku warstwah) czyli takim jakim lakieruje się samochody i w ten sposób powierchnia jest twarda niczym plastik
  dominior.dB napisał:
  A czym Kolega napędza tego suba?

  Napędzane jest to przez dośc starej daty końcówkę mocy Reloop RA1500Pro w mostku. Sa to dwa monobloki we wspólnej obudowie. Zakupiłem go niegdyś jako niesprawdzony . Cena była śmieszna w porównaniu ceny jednego trazystora Toschiba który kosztuje 100zł . Jeden kanal pracuje na 3 parach takich tranzystorów.
  Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subwoofer BR na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC
  dominior.dB napisał:
  I może zdradzi jakie tam powstają nadstawki?

  Konstrukcja też spotykana na elektrodzie. Posiadam już drivery , nieco za słabe do owej konstrukcji ale biorąc pod uwagę to czym będą napędzane nadstawki , drivery dadzą radę a później zostaną wymienione na mocniejsze . To na razie tyle :)
  miernik998 napisał:
  Nie grają ci przypadkiem rączki w czasie grania suba

  No i tutaj pojawiają się niestety rezonanse ale naprawdę małe . Wystarczy przesunąć nieco rączki i jest cisza . Świadczy to też o całkiem niezłej sztywności obudowy. Płyta 22mm naprawdę jest dość sztywna na tak małych długościach :).
  Granat :) napisał:
  Nie wiem czy pod głośnikiem jest uszczelka

  Oczywiście jest uszczelka .

  Mogę jeszcze dopisać że podczas prób zaliczyłem kilka minimalnych uderzeń cewki o magnes ale to z racjii tego że nie zastosowałem filtra subsonicznego . Jedynem filtrem był regulowany filtr dolnoprzepustowy. Z crossoverem jeszcze nie testowane.
  Oczywiście głośnik musi się jeszcze wygrzać bo jak czytałem w innych tematach , uzyskuje on dużo ciekawsze brzemienie po tej operacji .

 • #6 27 Mar 2012 13:26
  Shining Diamond
  Poziom 16  

  Konstrukcja udana lecz mam parę zastrzeżeń :
  - krawędzie zaokrąglił bym bardziej [frezarką z odpowiednim ostrzem] zmniejszy to kruszenie się płyty na krawędziach.
  - zamiast tego baranka pomyśl przy następnej konstrukcji nad Nitromalem tańszy od Warnexu o podobnych właściwościach.
  - ochrona głośnika przed zabrudzeniami i uszkodzeniami . Do ochrony cewki przylep kawałeczek siatki [np. firanki z małymi oczkami] a na front głośnika postarać się o grill [cena takiego cuda nie powinna przekroczyć 20 zł] zabezpieczysz głośnik i będziesz spokojniej spał.

 • #7 27 Mar 2012 13:30
  krzysiuc
  Poziom 25  

  W pierwszej kolejności wymieniłbym końcówkę mocy, zbyt słaby zasilacz jeśli chodzi o napędzanie basu. Estetyka wykonanie jest na wysokim poziomie. Brakuje mi tylko wzmocnień w środku obudowy, co jest poważnym błędem, nawet jeśli chodzi o płytę 22m. Padło stwierdzenie, że:

  Cytat:
  Chyba ten STX staje się coraz popularniejszy.

  Jest to tylko i wyłącznie wynikiem tego, że na forum są sami młodzi konstruktorzy, którzy produkują z mniej lub bardziej udanym skutkiem paczki na stosunkowo tanich STXach. Starzy wyjadacze robią konstrukcje pod swoimi znaczkami, których nie opłaca się wrzucać na forum czegoś nad czym pracowali mnóstwo czasu, a co może być zrobione i wykonane przez innych. Tak więc nie ma tu powodów do jakiegokolwiek "jarania" się konstrukcją, która i tak ma swoje wady.

 • #9 27 Mar 2012 21:25
  dominior.dB
  Poziom 11  

  Czemu akurat taka obudowa? Może Kolega napisze coś więcej o brzmieniu tego głośnika w tej obudowie i przy tym wzmacniaczu. Chyba że ma możliwość pożyczyć mocniejszy. Czy jest w planach budowa następnego?

 • #10 27 Mar 2012 23:05
  Luke15
  Użytkownik obserwowany

  Konstrukcja jak każda inna, jednak trzeba przyznać że przynajmniej wykończenie na przyzwoitym poziomie ;) Nie ma tutaj co dużo pisać, bo wszystko napisali inni.

  Nie zgadzam się jednak w kilku kwestiach:

  dominior.dB napisał:
  A i jakieś narożniki też by się przydały.

  Może by się i przydały, ale w takich konstrukcjach się tego nie stosuje ponieważ fatalnie to wygląda - przynajmniej według mnie. Tym bardziej że plastikowe narożniki zastosowane na lakierowanej obudowie przy uderzeniu bardzo szybko pękają i opłacalne jest stosowanie jedynie metalowych.

  qbis19 napisał:
  Mogę jeszcze dopisać że podczas prób zaliczyłem kilka minimalnych uderzeń cewki o magnes ale to z racjii tego że nie zastosowałem filtra subsonicznego .
  I tutaj mnie boli, głośnik był zasilany w mostku? Głośnik ma z tego co widzę wychylenie xdam 25mm i mimo to uderzył? ehh...

  krzysiuc napisał:
  Cytat:
  Chyba ten STX staje się coraz popularniejszy.

  Jest to tylko i wyłącznie wynikiem tego, że na forum są sami młodzi konstruktorzy, którzy produkują z mniej lub bardziej udanym skutkiem paczki na stosunkowo tanich STXach. Starzy wyjadacze robią konstrukcje pod swoimi znaczkami, których nie opłaca się wrzucać na forum czegoś nad czym pracowali mnóstwo czasu, a co może być zrobione i wykonane przez innych. Tak więc nie ma tu powodów do jakiegokolwiek "jarania" się konstrukcją, która i tak ma swoje wady.

  Otóż Krzyśku nie zgodzę się z Tobą w tej kwestii gdyż głośnik zyskuje na popularności z tego względu, iż jest to naprawdę dobra konstrukcja, nie mówiąc już o stosunku cena-jakość. W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego.

  Fakt, głośniki są raczej z półki średniej i mimo iż wykonaniem mogą odbiegać od firm takich jak chociażby B&C jednak nie można mówić że zyskały na popularności jedynie przez to, że są tanie - bo są i tańsze głośniki, które jednak nie zyskują na popularności.
  Parametrami głośnik dorównuje ofercie 15" chociażby właśnie z produkcji B&C a nieraz je przewyższa, jednak różnica jest w technologii i jakości zastosowanych materiałów.

  W profesjonalnej estradzie, oczywiste jest że zastosowane zostaną B&C, mimo iż są 3x droższe - jednak profesjonalista stawia również na jakość i wytrzymałość. Jednak np. mobilny Dj'ej zbuduje takie same paczki na STX i dźwiękiem niczym nie będą one odbiegały od B&C - zagrają bardzo podobnie.

  I mimo że nie jesteś zwolennikiem tego producenta (:D), musisz przyznać że ten przetwornik jest jednym z najlepszych w ofercie na ryku w tym przedziale cenowym ;)

 • #11 27 Mar 2012 23:52
  Granat :)
  Poziom 34  

  Luke15 napisał:
  W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego.

  Lepiej powstrzymaj się od takich komentarzy, bo STX podpatrzy i podniesie cenę :D
  Ja bym to ujął tak: najtańszy z dobrych głośników.
  Przy okazji, w ofercie STX brakuje równie porządnego głośnika 18" do basu. Lepszy mid-bass 12" byłby mile widziany i staranniej wykonane driverki.

 • #12 28 Mar 2012 00:02
  Luke15
  Użytkownik obserwowany

  Granat :) napisał:
  Luke15 napisał:
  W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego.

  Lepiej powstrzymaj się od takich komentarzy, bo STX podpatrzy i podniesie cenę :D

  Niestety wtedy już, zastanowił bym się 3 razy czy warto było by je kupić ;)
  Jeżeli podniosą cenę, to i popularność i sprzedaż im spadnie. Obecnie nie ma na co narzekać, ale podobnie było już z kilkoma innymi przetwornikami - kiedy cena wzrosła, już nie były tak pozytywnie spostrzegane gdyż po dołożeniu kilku złotych można było dostać znacznie lepsze.

 • #14 28 Mar 2012 22:43
  qbis19
  Poziom 20  

  Wzmocnienia by się przydały ale warto przypomnieć bo widzę że wiele osób czyta po łebkach , że projekt przeszedł dość poważną modyfikację a nowy rozmiar tunelu jest kilkukrotnie większy niż pierwotny , a co za tym idzie jego pojemnośc diametralnie wzrosła.
  Tutaj była walka o każdy centymetr sześcienny, uchwyty wpuszczone tylko do połowy grubości płyty bo wpuszczane wewnątrz zajeły by pojemnośc, i w obecnej sytuacji , każde zmniejszenie objętości podnosi Fb i oraz F3 a biorąc pod uwagę fakt że strojenie wyszło koło 1,5 Hz wyżej niż zamierzane , nie jest to dla mnie pocieszające.
  Być może kiedyś głośnik trafi do nowej paczki ale jak wspominałem rodzina , czas itd . Gdyby to się działo 20 lat temu , mógłbym sobie pozwolić na koczowanie w piwnicy/warsztacie , co zresztą miało miejsce ;).

  Frezowanie kantów.
  Jak pisałem nie posiadam maszyn stolarskich a jedyne co mi pomagało to wiertarka , szlifierka oscylacyjna, wyrzynarka i drobne narzędzia ręczne.
  Gdybym mocno zfrezował kanty to powierzchnia styku obu płyt była osłabiona , poprostu przy klejeniach/ wkrętach płyta była by dużo cieńsza. O kruszeniu się nie ma mowy , przecież jest powłoka lakiernicza.
  Przypominam też że ów konstrukcja , będzie używana/ przewożona RAZ może DWA razy w roku ! Więc nie miałem w żałożeniach robić jej pancernej obudowy.
  Coś się ukruszy , głęboko porysuje , nie ma problemu mam kilka misięcy na naprawę :).
  Wracając jeszcze do wzmocnień , być może zastosuję poprzeczkę 3x3cm między uchwytami.
  Co do odsłuchu.
  Nie należe do ludzi którzy jak już coś zrobią to za wszelką cenę starają sie wszystkim wmówić że wyszło super , hiper itd.
  Spodziewałem się czegoś lepszego prawdę mówiąc. Nie gra to tak jak subwoofer w samochodzie no ale strojenie 41-42 Hz nie da super zejścia .
  Wg. programu ma za to niezły impuls a mianowicie 13ms i to się potwierdza w odsłuchu.
  Nie robiłem pomiarów rzeczywistych bo to wymaga jakiegoś sensownego przgotowania choćby pomieszczenia i sprzętu.
  W dośc dużej piwnicy z kilkoma pomieszczeniami po dostarczeniu kilkudziesięciu watów , wszystkie możliwe rzeczy wpadały w rezonans, szyby w drzwiach na pierwszym i drugim piętrze także.
  Odłuch na otwartej przestrzeni oczywiście osłabił mój entuzjazm ale słychać było wszystkie blachy w oddalonym o 15 metrów garażu. Wzmacniacz wysterowany do poziomu zaświecania się kontrolek SIG, o Clipie nie było mowy.
  Co do uderzenia cewki w magnes.
  Poprostu za daleko pojechałem w dół z częstotliwością która przekroczyła Fs no i cała tajemnica uderzenia cewki ;).
  Co do wzmacniacza to pracuje on oczywiście w mostku . Nie wiem czy ktoś miał z nim do czynienia bo zadając jakiś czas temu pytanie na elektrodzie o połaczenie tego wzmacniacza w mostek , nikt nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi. A ocena sprzętu na podstawie zdjęcia poglądowego ...no przepraszam...
  Są do dwa zupełnie odizolowane monobloki , zasilane osobnymi trafami z mostkami 25A oraz kondensatorami 2x15.000uF. Napięcie +/- 80V. Potężne radiatory , oraz waga 23,5 kg naprawdę nie stawia tego wzmacniacza obok wszelkiej maści hollywodów itd.
  Dzisiejsze konstrukcje reloopa to faktycznie jakaś pomyłka , gdyź miałem okazję naprawiać taki wynalazek.
  Drugiego egzemplarza nie będzie . W początkowej fazie był taki zamysł na dwie sztuki 4 ohmowe , ale później nastąpiła zmiana w projekcie nadstawek które początkowo miały być średnio - wysokotonowe, a będą szerokopasmowe więc niskich tonów nie zabraknie.
  Nię będzie to też grało dla kilkuset osób a wręcz podejrzewam że nie wykorzystam całego zapasu mocy więc po co .....?
  I na koniec głośnik. Jak pisałem wyżej , miało być tanio itd itd.

 • #15 29 Mar 2012 01:30
  Granat :)
  Poziom 34  

  qbis19 napisał:
  Spodziewałem się czegoś lepszego prawdę mówiąc. Nie gra to tak jak subwoofer w samochodzie no ale strojenie 41-42 Hz nie da super zejścia

  Moim zdaniem to nie jest problem strojenia, które i tak jest niskie. Problemem jest to, że to pojedynczy BR. Jak trafisz na dobre pomieszczenie, to pokaże na co go stać. Bo na zewnątrz to wiadomo co można sobie taką, 300cm^2 powierzchnią, promieniującą tak niskie fale, zrobić... :)

 • #16 22 Maj 2012 16:22
  stacho60
  Poziom 15  

  Jak nie tajemnica, filtr to gotowiec jakiś czy sam robiłeś.Mam zrobiony podobny sub na takim samym głośniku tylko 4-Ω,i nie mam pomysłu odnośnie filtru a i napędu też ale to inna sprawa.Sprawdzany na eltronie 100u(obija się cewka czyli za słaby)a na regencie 60 nie ma tego ubocznego efektu.Obudowę ściągnięta na inny głośnik ale litraż się zgadza nie licząc strojenia(tani sub estradowy).W moim inaczej wygląda tunel bas-refleks, chyba że póżniej dorobiłeś tą( półkę)Oczekuję porady odnośnie tego filtru.Najprawdopodobniej będę szukał osobnego napędu do niego.
  http://estradowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=50

 • #17 23 Maj 2012 23:19
  qbis19
  Poziom 20  

  Obudowa była przewidziana na wpuszczaną płytę czołową.
  Długość tunelu jest na styk w moim wypadku bo aby zapewnić odpowiednią powierzchnię otworu , musiałem powiększyć nieco obudowę. Wiadomo , powierzchnia otworu , jego długość i pojemność obudowy , są ze sobą ściśle związane jeśli chodzi o strojenie obudowy.

  Dziś właśnie dołożyłem wewnętrzne wzmocnienia do obudowy co zajęło jakąś pojemność i zapewne zwiększyło nieco strojenie ale to już pomijam.

  Obijanie cewki o magnes spowodowane jest głównie puszczeniem na głośnik sygnału o częstotliwości niższej niż częstotliwość rezonansowa głośnika. Drastcznie wówczas wzrasta wychylenie membrany , nawet przy małych mocach.
  Co do filtra to sprawdzane było to na bardzo popularnym filtrze NE125 który sprawował się bardzo przyzwoicie.
  Później zostało to zmienione na crossover.
  Co do samego wzmacniacza to w zasadzie musisz zabudować/zakupić jakąś porządną wydajną końcówke żeby wyciągnąć z głośnika to co potrafi on zagrać.
  Konieczne też jest zastosowanie filtra subsonicznego który wytnie wszystko poniżej 30Hz . O ile dobrze pamiętam głośnik na Fr 29Hz.

 • #18 03 Cze 2012 12:13
  DDN
  Poziom 31  

  Dobrze wykonana konstrukcja ciekawi mnie tylko jak ten glosnik gra w br bo inne opcje mialem okazje slyszec. To malowanie to mnie teraz uspokoilo bo chcialem swoje nadstawki malowac ale troche sie balem ze to nie wyjdzie, ale teraz wiem. Tylko ja bym zostawil matowe bo polyskujace kolumny to troche obciachowe.

 • #19 03 Cze 2012 15:56
  qbis19
  Poziom 20  

  Jeśli mają być matowe ,to trzeba zakupić taki własnie lakier akrylowy. Kilka warstw lakieru jest koniecznością , bo sam baranek jest miekki i elastyczny i zniszyło by się to bardzo szybko.
  Sama ocena "grania" jest ciężka. W otwartym terenie szału to nie robi , ale w zamkniętym pomieszczeniu z odległości kilku metrów robi pogrom, do tego stopnia że grając z piwnicy , trzesą się szyby na I piętrze w drzwiach. Oczywiście przy odpowiedniej mocy.
  Być może powstanie za jakiś czas druga sztuka.
  Na razie jest to uzupełnienie nadstawek ( na podstawie koncepcji nadstawek STXa PA500, czyli GDN30-400 + D500 ).

 • #20 05 Wrz 2012 18:16
  Kuci
  Poziom 10  

  Chciałbym jeszcze zapytać o długość portu BR w Twojej konstrukcji. Dla podanego strojenia 40Hz i wymiarów portu (46x6cm) WinISD podaje ok 37,5cm długości. Czy taki zastosowałeś? Czy może jest jakaś poprawka na BR szczelinowy przylegający do ścianki kolumny?
  Swoją drogą też zrobiłem obudowę pod ten głośnik z dwoma BR fi 10cm i słychać świszczenie,nie polecam.
  Na szczęście mam dużo mebelków i zrobię nową obudowę z BR szczelinowym.

 • #21 06 Wrz 2012 09:17
  qbis19
  Poziom 20  

  Jak tylko dostanę się do komputera z projektem , albo do wykonanej skrzynki to podam długość. Nie chcę kombinować z pamięci.
  Mogę tylko napisać że tunel był robiony na "styk" i miałem duże obawy czy uzyskam 40Hz.
  Korzystałem przy tym z podpowiedzi kolegi Granat.
  Najlepszym rozwiązaniem było by zwiększenie głebokości obudowy , wówczas nie było by problemu z długością tunelu .
  Takie rozwiązanie , niestety zmieniło by cały projekt i to już nie była by ta sama konstrukcja .
  Czeka mnie dorobienie drugiej skrzynki do kompletu , bo niestety na otwartej przestrzeni niskie tony się gubią i ciężko jest znaleźć odpowiednie miejsce gdzie subwoofer będzie dobrze współpracował z nadstawkami . Wystarczy go przestawić 2 metry i już coś dziwnego się dzieje z fazami .
  Tym samym chętnie zamienię głośnik 8 ohmowy na 4 ohmowy bo jeśli zostanę przy parze 8 ohmowej , będe musiał szukać drugiej końcówki mocy .

 • #22 15 Gru 2017 15:20
  codec
  Poziom 11  

  Wiem że temat leciwy, ale czy jest szansa na podanie wymiarów tej obudowy (lub podobnej sprawdzonej)? Skoro się sprawdziła, to chętnie bym podobną zmajstrował. Mam aktualnie takiego STX-a zamontowanego w skrzynce po Omnitroniku (bo oryginalny się spalił w moment), ale nie gra to jak powinno.

 • #23 18 Gru 2017 09:09
  qbis19
  Poziom 20  

  Obudowy żyją do dziś , Nie są w idealnym stanie z powodu warunków w jakich przebywały , ale jeszcze się nadają . Mam je na sprzedaż za 100zł komplet w zasadzie w cenie złomu ale do Darłowa trochę daleko a kurier droższy niż obudowy. Obudowa ma mieć 90 litrów nie licząc BR . Powierzchnia otworu BR minimum 1/3 powierchni membrany. Otwór strojony na 40Hz.

 • #24 18 Gru 2017 16:42
  codec
  Poziom 11  

  A mógłbyś podać wymiary? O tym że ma być 90 litrów, strojenie 40Hz czy powierzchni BR już czytałem wiele razy. Niestety projektów sporo opisanych ale jakoś nikt nie podał wymiarów skrzynki gotowej ...

 • #25 19 Gru 2017 21:34
  bimberboy32
  Poziom 17  

  Witam
  Masz litraż 90 l więc możesz sobie uformować dowolny kształt jaki Ci pasuje ważne żeby objętość się zgadzała. Standardowy sześcian można policzyć ze wzoru a x b x c (gł x szer x wys) plus BR.
  Tu masz przykładowy projekt: http://xlr.prv.pl/sub.htm
  Pozdrawiam.