Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skonfigurowac router Netgear z PC przy karcie na wkrętke

27 Mar 2012 10:58 3093 27
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam taki problem i prosze o pomoc dla laika wiec krok po kroku.
    Posiadam internet dostarczony droga radiowa (tuba na dachu, kabelek do karty w komputerze stacjonarnym skrecony na tzw skrętke złącze rp-sma.
    Ostatnio dostalem laptopa hp i chcialbym przerobic siec w domu tak aby moj laptop polaczony byl przez siec wi-fi z ta ze moja siecia. Zakupilem od kolegi router Netgear DG834Gv3 oraz posiadam jeszcze (TP-Link TL-WR543G) . Moje pytanie brzmi czy da sie zrobic siec wi-fi przy pomocy takiego sprzetu i najwazniejsze jak to uczynic zeby PC kogl korzystac oraz Laptop. Prosze o pomoc.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Tak da się to zrobić:
    Odkręcasz antenką w routerze TL-WR543G i wkręcasz ten kabel antenowy, który idzie do PC z anteny na dachu.
    Ustawiasz na routerze tryb WISP i łączysz się z ISP.
    Tym sposobem na wszystkich portach LAN tego routera masz już internet.

Nie wiem po co ci kolega wcisną niekompatybilny router DG wystarczyło zakupić AP ale i za pomocą niego też da się wyprowadzić swoje wifi do laptopa.
  • Poziom 20  
    PODŁĄCZENIE:

1. Kabelek od anteny podlaczasz do TP-Linka (odkrecasz mala antenke).
    2. Do TP-Linka podłączasz kablem "skrętką" Netgeara.
    3. Do TP-Linka podłączasz kablem "skrętką" komputer stacjonarny.

USTAWIENIA:

4. W Netgearze w sekcji wifi (wireless) ustawiasz na tryb AP (Acces Point). Ustawiasz tutaj oczywiście jakies zabezpieczenie (najlepiej WPA2-PSK. Nie ustawiaj WEP bo on do niczego się nie nadaje). Włączasz serwer DHCP (automatyczne przypisywanie adresu IP, Bramy domyślnej i serwera DNS).
    a) Zakres (range) przypisywanych adresów IP np 192.168.1.101 do 192.168.1.200.
    b) maska podsieci: 255.255.255.0
    c) serwer DNS: adres IP serwera usługodawcy internetowego
    d) brama domyślna: jak wyżej.

ustawienia do pkt "c" i "d" skopiuj z aktualnych ustawień połączenia sieciowego z komputera stacjonarnego. (klikasz prawym przyciskiem myszy na połączenie sieciowe ---> stan)

5. Na laptopie i komputerze stacjonarnym w ustawieniach połączenia sieciowego ustawiasz na "uzyskaj adres IP automatycznie" (panel sterowania ---> połączenia sieciowe ---> właściwości (poł. sieciowego) ---> Protokół TCP/IP)

6. W Netgearowi ustaw adres IP na statyczny (np 192.168.1.101)

Po każdym ustawieniu zapewne router będzie chciał restartu. upewnij się, że zaszedł. Sprawdz ustawienia jescze raz.
    Na tym etapie masz zrobioną sieć w domu. Brakuje Internetu ale to później. Należy sprawdzić czy sieć działa.
    Na komputerze stacjonarnym: START ---> uruchom ---> ping 192.168.1.101 -t
    Jeżeli jest odpowiedź ( pojedyncze ms) to jest OK.
    Na laptopie: podłącz się do sieci radiowej, którą utworzyłeś na Netgearze. Po podłączeniu się zrób to co na stacjonarnym (ping).

7. Na TP-Linku ustaw: Dynamic IP w sekcji Network. Następnie w ustawieniach wireless na tryb Client i podłącz się do swojej sieci internetowej. Problem bedzie zapewne w tym, że Twój usługodawca identyfikuje klientów poprzez adres MAC sprzętu. Zapewne posiada w swojej bazie adres MAC Twojej karty radiowej z komputera stacjonarnego. Na TP-Linku nie można zmienić tego MAC. Rozwiązanie: zadzwoń do admina i powiedz że masz nowy sprzęt i podaj mu adres MAC TP-Linka. Jest on na naklejce na routerze oraz na stronie konfiguracyjnej.

Na TP-Linku włącz jeszcze DHCP. ustaw tak samo jak w Netgearze z tym, że zakres IP ustaw od np 192.168.1.50 do 192.168.1.90.

Jeżeli wszystko jest zrobione poprawnie to powinno działać. Jeśli nie, pisz na którym punkcie się zatrzymałeś.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Witam:)
    Od razu pierwsza trudnosc w punktach od 1-3 . Uprzedzalem ze jestem zielony w tych sprawach i potrzebuje bardziej dziecinnej instrukcji.
    Szczerze mowiac nie jestem pewien czy dam sibie razde z tymi ustawieniami sam a nie mam do kogo sie zwrocic.
    Moje pytanie brzmi czy nie da sie oczywiscie w duzo latwiejszy sposob zrobic tak zebym z mojego stacjonarnego PC podzielic sygnal , wyprowadzic go koblem lan do ktoregos z posiadanych i wymienionych wyzej routerow i przez ten router zrobic siec wi-fi zebym mogl lonczyc sie laptopem. Oczywiscie zdaje sobie z tego sprawe ze zeby potem miec w domu ta siec wi-fi konieczne bedzie miec wlaczonego PC ale to nie duzy problem bo jego to praktycznie rzadko wylaczam. Dziekuje:)
  • Poziom 43  
    Da się tak zrobić ale to jest jak jedzenie lodów przez słomkę - z obecnym sprzętem bez sensu.
    Również nie zwolni cie to z konfiguracji routera podpiętego pod PC.
    Najlepiej byłoby jak byś zadzwonił po fachowca.

Z opisem kolegi nie zgodził bym sie w:
    Cytat:
    W Netgearze w sekcji wifi (wireless) ustawiasz na tryb AP (Acces Point). Ustawiasz tutaj oczywiście jakies zabezpieczenie (najlepiej WPA2-PSK. Nie ustawiaj WEP bo on do niczego się nie nadaje). Włączasz serwer DHCP (automatyczne przypisywanie adresu IP, Bramy domyślnej i serwera DNS).

Ponieważ serwer DHCP włączasz na TP-Linku, a DHCP wyłączasz na NG.
  • Poziom 8  
    Moze z taka konfiguracja jednego routera dalbym sobie rade. Jezeli to nie problem prosze o instrukcje krok po kroku. A taki fachowiec to w jakim serwisie moze byc i za jaka mnie wiecej oplata by mi taka usluge wykonall??:)
  • Poziom 43  
    Sklep komputerowy, serwis komputerowy, informatyk znajomy.
    Jak przyjedziesz po mnie i mnie odwieziesz to nawet ja mogę ci to zrobić ;) 50km (żart).
    Myślę, że w granicy 20 - 40 zł wszystko zależy od warunków logistycznych.
    W B-B na pewno jest mnóstwo specjalistów - wystarczy rozejrzeć się na internecie za ofertami i podzwonić (ustalić cenę).
  • Poziom 20  
    hermes-80 racja. sam już się zaplątałem w tym co napisałem.
  • Poziom 8  
    No to sie duzo dowiedzialem...........
  • Poziom 20  
    Wersja z włączonym komputerem:

1. Antenę zostawiasz podłączoną do komputera stacjonarnego.

2. Podłączasz TP-Linka do komputera stacjonarnego (kablem LAN - skrętką) - kabel powinien być w zestawie z routerem. Do komputera z tyłu (pasuje tylko w jedno wejście) a drugi koniec kabla do TP-Linka w dowolne pasujące wejście.

3. Ustawiasz adres IP karty sieciowej LAN komputera na 192.168.1.10 i bramę domyślną na 255.255.255.0 i zatwierdzasz.
    Dla Win XP wygląda to tak:

Start --> Ustawienia --> Panel sterowania ---> Połączenia sieciowe

Widzisz połączenie karty radiowej (od internetu) oraz drugiej karty (LAN). Klikasz prawym przyciskiem myszy na te drugie i wybierasz "Właściwości". W przesuwanym menu zjeżdżasz na dół i klikasz 2 razy w "Protokół internetowy TCP/IP". Zaznaczasz "Użyj następującego adresu IP". Wpisujesz Adres IP: 192.168.1.10 oraz Maska podsieci: 255.255.255.0 a resztę zostawiasz niewypełnioną. Klikasz OK.

4. Wchodzisz na stronę konfiguracyjną TP-Linka. Otwierasz przeglądarkę internetową (IE, Chrome, Mozilla Firefox, Opera - wszystko jedno). W miejscu, gdzie wpisujesz adres internetowy wpisz: 192.168.1.1 i naciśnij ENTER. Wyskoczy okno logowania. Login: admin, hasło: admin.

Jeżeli to nie działa, to znaczy że ktoś zmieniał już ustawienia TP-Linka w przeszłości. Należy zresetować router. Robisz to wciskając mały przycisk z tyłu routera (schowany - przypatrz się). Przytrzymujesz go przez 8 - 10 sekund na włączonym routerze aż zobaczysz że dioda POWER zaczyna migać. Czekasz minutę aż się uruchomi odnowa i wykonujesz czynności z początku pkt.4.

Tutaj w punkcie 5 masz to co napisałem

Jeżeli nie otwiera Ci się okno logowania to wyłącz połączenie radiowe. (Panel sterowania --> połączenia sieciowe).

Zakończę narazie na tym. Jeżeli to opanujesz to będę pisał dalej. Jeżeli nie to napisz w którym miejscu się zatrzymałeś.
  • Poziom 8  
    witam.
    udalo mi sie zrobic wszystko jak w opisie i prosze o dalsze wskazowki.
    aha co do pkt 2 to zrobilem to tak ze podlaczylem kablem lan ze stacjonarnego PC do Tp linka wpialem w jeden z 4 portow, nie wiem czy to dobrze??
  • Poziom 20  
    Dobrze zrobiłeś.
    Zakładam, że widzisz stronę konfiguracyjną TP-Linka.

5. Konfiguracja routera.

Najpierw:

Quick Setup
    NEXT
    AP Router
    NEXT
    Static IP
    NEXT
    IP Address: 192.168.1.5
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Reszta zostaje
    NEXT
    Wireless Radio: Enable
    SSID: "wymyśl dowolną nazwę sieci do której będziesz się łączył z laptopa"
    Region: Poland
    Channel: 1 (może być dowolny z dostępnych 1-13)
    Mode: 54Mbps (802.11g)
    NEXT
    FINISH
    Poczekaj.

Network --> LAN ustaw:
    Naciśnij SAVE
    Poczekaj.

Router zrestartuje się. Strona nie odświerzy się. Żeby wrócić na stronę konfiguracyjną wpisz w przeglądarce nowy adres IP routera (192.168.1.5).

Następnie:
    System Tools --> Password

Old User Name: admin
    Old Password: admin
    New User Name: "Twój nowy login do logowania"
    New Password: "Twoje nowe hasło do logowania"
    Confirm New Password: "Twoje nowe hasło do logowania"
    Naciśnij SAVE.
    Poczekaj.

Następnie:
    Wireless --> Wireless Settings

Zaznacz:
    Enable Wireless Router Radio
    Enable SSID Broadcast
    Enable Wireless Security

Security Type: WPA-PSK/WPA2-PSK
    Security Option: Automatic
    Encryption: Automatic (lub AES)
    PSK Passphrase: "Twoje hasło do logowania się z laptopa do tej sieci - min 8 znaków"
    Naciśnij SAVE.
    Poczekaj.

Następnie:
    DHCP --> DHCP Settings

DHCP Server: Enable
    Start IP Address: 192.168.1.100
    End IP Adress: 192.168.1.199
    Default Gateway: 192.168.1.10
    Primary DNS: 192.168.1.10
    Reszta zostaje jak jest.
    Naciśnij SAVE.
    Poczekaj.

6. Podłączanie laptopa.

Na swoim laptopie powinieneś zobaczyć nową sieć bezprzewodową w oprogramowaniu karty WI-FI czy też w w samym Windowsie. Podłącz się do niej używając hasła ustawianego w polu PSK Passphrase. Poczekaj aż uzyskasz adres IP. Ustawienia Twojej karty WI-Fi powinny być na "Uzyskaj adres IP automatycznie" (panel sterowania --> połączenia sieciowe)

7. Sprawdzanie połączenia na laptopie.

START --> Uruchom --> ping 192.168.1.10 -t

Jeżeli jest odpowiedź (1 do 10 ms) to jest w porządku.

8. Udostępnienie internetu z komputera stacjonarnego.

Panel sterowania --> połączenia sieciowe

Kliknij prawym przyciskiem myszy na połączenie karty radiowej i wybierz "Właściwości"

Zakładka "Zaawansowane"

Zaznacz: Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera

Naciśnij OK

Teraz wejdź we właściwości karty LAN i spowrotem zmień IP na 192.168.1.10

OK

Poczekaj chwilę. Daj się sprzętowi zastanowić i sprawdź czy na laptopie masz internet.

Pisz gdzie masz problem.
  • Poziom 8  
    witam
    po wprowadzeniu tych ustawien:
    Static IP
    NEXT
    Reszta zostaje
    NEXT
    jest error i pisze WAN IP address and LAN IP address cannot exist at a same subnet . Please input another IP address.
  • Poziom 12  
    Bo masz na WANie i LAN takie same sieci. Kolega F1X namotał troszke
    Cytat:
    a drugi koniec kabla do TP-Linka w dowolne pasujące wejście

Nie w dowolne tylko w WAN !

Cytat:
    3. Ustawiasz adres IP karty sieciowej LAN komputera na 192.168.1.10 i bramę domyślną na 255.255.255.0 i zatwierdzasz.

Zastosuj IP np. 172.16.1.1 i brame 255.255.255.0 i dalej jak w poradniku podmieniając IP

Teraz

Cytat:

5. Konfiguracja routera.

Najpierw:

Quick Setup
    NEXT
    AP Router
    NEXT
    Static IP
    NEXT
    Reszta zostaje
    NEXT
    NEXT
    FINISH

Quick Setup
    NEXT
    AP Router
    NEXT
    Static IP
    NEXT
    IP Address: 172.16.1.2
    Reszta zostaje
    NEXT
    NEXT
    FINISH
    Poczekaj.

i dalej jak kolega napisał

Dodano po 0 [sekundy]:

Bo masz na WANie i LAN takie same sieci. Kolega F1X mota
    Cytat:
    a drugi koniec kabla do TP-Linka w dowolne pasujące wejście

Nie w dowolne tylko w WAN !

Cytat:

Zastosuj IP np. 172.16.1.1 i brame 255.255.255.0 i dalej jak w poradniku podmieniając IP

Teraz

Cytat:

5. Konfiguracja routera.

Najpierw:

Quick Setup
    NEXT
    AP Router
    NEXT
    Static IP
    NEXT
    Reszta zostaje
    NEXT
    NEXT
    FINISH

zamiań na

5. Konfiguracja routera.

Najpierw:

Quick Setup
    NEXT
    AP Router
    NEXT
    Static IP
    NEXT
    IP Address: 172.16.1.2

i dalej jak kolega napisał
  • Poziom 20  
    Teraz to Ty kolego namotałeś.

Tam gdzie było "Static" ustaw po prostu "Dynamic" i jedź dalej.
    Kabel od PC pod jedno z 4 wejść LAN. Wejście WAN zostawiamy.
  • Poziom 12  
    Kolego drogi....
    Zaproponowałeś ustawić STAŁE IP na komputerze 192.168.1.10/24 i spiąć sieciówką do portu LAN (!!!!?????) routera
    W routerze każesz ustawić STAŁE IP 192.168.1.5/24 na porcie WAN (pierwsza strona w quick setup zwie się "Choose WAN Connection Type" a niżej "Please choose WAN Connection Type:") do którego przecież nic nie podpiąłeś...
    W kolejnym kroku LAN na routerze proponujesz ustawić IP 192.168.1.5/24 i jeszcze DHCP w tej klasie co WAN na dokładkę ....
    Router krzyczy błędem i ma racje bo to nie ma prawa działać.

Teraz proponujesz ustawić na WANie (do którego według ciebie nic dalej nie podpinasz) dynamiczne IP....
    Czyli masz Dynamiczne IP na WANie które jest nie podpięte (a nawet jak by było to skąd ma wziąźć IP ? Bo chyba nie z komputera gdzie ustawiłeś stałe IP) i dalej konflikt na interfejsie LAN-WAN.

Gdzie sens i logika ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    sens i logika w tym ze WAN zostawiamy i nie wykorzystujemy. chodzi o to zeby przeskoczyc przez ten krok. wszystko jedno jak.

DHCP nie jest w sekcji LAN.
    Router (LAN) ma mieć stałe IP.
    DHCP routera włącza się aby na laptopie mogło być na auto.
    DHCP routera nie ma nic wspólnego ze stałym IP routera.
    DHCP routera decyduje o tym jakie IP przypisać urządzeniom zewnętrznym. (tutaj laptop)
    Komputer ma stałe IP i jest w tej samej podgrupie to router i pula IP w DHCP routera.

Jedyne gdzie popełniłem błąd to te same IP LAN i WAN routera. Tu masz rację.
    Dlatego WAN na Dynamic. Nieważne że portowi WAN nic nie zostanie przypisane. Nie używamy go. Wykorzystujemy tylko LAN + WIFI.

Dodam, że u siebie działam na takich ustawieniach i wszystko działa jak należy. Tyle, że nie posiadam wejścia WAN i posiłkowałem się manualem do routera sprawcy tego tematu.
  • Poziom 12  
    Nie ważne co i i jak byle działało. Inne szkoły z sieci kończyliśmy
  • Poziom 8  
    sprobuje tak jak kolega F1X proponuje i zobaczymy jak to sie skonczy mam nadzieje ze sukcesem;)

Dodano po 45 [minuty]:

dziekuje koledzy udalo sie opanowac ten temat chodz przy wlaczonym komputerze ale dobre i to bo laptop czy moj telefonik moze korzystac z neta. Jeszcze kiedys sprobuje sobie zrobic tak zebym nie musial miec wlaczonego PC he:)
  • Poziom 20  
    Jeżeli nie chcesz dzwonić do admina to potrzebny router z możliwością zmiany MAC a jeśli chcesz dzwonić do admina to jest to wykonalne na tym routerze.

Pozdrawiam i gratuluje.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie i chcialbym odkurzyc temat a dokladniej to sprobowac skonfigurowac moj router tak aby uwtorzyc siec wifi dla laptopa bez potrzeby wlaczania komputera stacjonarnego.
  • Poziom 26  
    wins2288 napisał:
    Witam ponownie i chcialbym odkurzyc temat a dokladniej to sprobowac skonfigurowac moj router tak aby uwtorzyc siec wifi dla laptopa bez potrzeby wlaczania komputera stacjonarnego.

Podłączasz router pod modem, kablem łączysz go ze stacjonarką, lub wifi jak ma odbiornik, uruchamiasz router i masz wifi. Konfiguracja dokładniejsza widzę jest nie na Twoje siły.
  • Poziom 8  
    kolega chyba nie w temacie bo nie o to mi chodzi.
  • Poziom 43  
    Nie rozumiem w czym leży problem czytając ten temat, więc proszę o ponowne podsumowanie.
    Masz dwa urządzenia - WR543G i Netgear DG834G, tak?
    Kabel z anteny masz podłączony nadal do komputera, tak?

Temat jest dość zawiły i co więcej, przekombinowany chyba - o ile posiadasz oba te urządzenia. Ktoś popełnił babola, bo WR543G jak najbardziej umożliwia zmianę MAC, WA501G to uniemożliwia, ale w temacie takie urządzenie się nie pojawia.

Zacznijmy zatem od początku i wrzuć nam wynik polecenia ipconfig /all.

Uprasza się o korzystanie z wielkich liter i polskich znaków w myśl punktu 3.1.13 regulaminu forum.
  • Poziom 8  
    Posiadam internet dostarczony droga radiowa (tuba na dachu, kabelek do karty w komputerze stacjonarnym skrecony na tzw skrętke złącze rp-sma.
    Chcialbym przerobic siec w domu tak aby moj laptop polaczony byl przez siec wi-fi z ta ze moja siecia. Posiadam router (TP-Link TL-WR543G) ktory teraz jest tak podlaczony ze kablem lan wpiety jest do stacjonarnego PC i wtedy jak jest PC wlaczony to mam w domu wifi . Pytam i prosze o pomoc czy da sie tak przerobic abym nie musial miec wlaczonego PC , lub tylko opcjonalnie jak bede chcial ale zebym miac siec w calym domu wykorzystujac TP-Linka??. Jezeli to mozliwe to prosze o instrukcje ale bardzo dokladnie krok po kroku zebym to opanowal;) Dziekuje.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Zakup jakiegoś access pointa np. WA500g lub WA701ND.
  • Poziom 43  
    A co z przewijającym się na początku przez posty "Zakupilem od kolegi router Netgear DG834Gv3 "? Skoro go zakupiłeś, to czemu nie chcesz go użyć?

Jeśli już go nie masz, innej możliwości, niż hermes-80 podaje, nie ma.
  • Poziom 8  
    Tak mam jeszcze jeden router tego Netgear DG834Gv3 ale czy konieczne jest go uzywanie??. Prosze o instrukcje krok po kroku.