Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klucz tranzystorowy do sterowania diodą led

r00t7 27 Mar 2012 12:56 3080 16
  • #1 27 Mar 2012 12:56
    r00t7
    Poziom 9  

Witam,

borykam się z takim problemem, mianowicie potrzebuję zrobić sobie prosty klucz tranzystorowy, do sterowania diody led. Chodzi mi o to żeby uzyskać sygnał sinusoidalny na fotodiodzie w innym układzie. (ledka będzie świecić na wyżej wspomnianą fotodiodę)
    Klucz będzie sterowany z generatora

chciałbym to zrealizować na tranzystorze PNP BC327-25,
    jego parametry to:
    Uce = 45V
    Uces = 700mV
    Icmax = 800mA
    ftTYP = 260Mhz

chciałem zapytać jak to najprościej zrobić ?

0 16
  • #2 27 Mar 2012 13:34
    mungo
    Poziom 18  

Nie potrzebny ci klucz tylko wzmacniacz.

Cytat:
    Zasada działania klucza jest prosta. Tranzystor podczas pracy jako klucz może znajdować się w dwóch stanach:

Otwarty (stan nasycenia) – płynie prąd bazy, płynie też prąd emitera
    Zamknięty (stan zatkania) – nie płynie prąd bazy, nie płynie również prąd emitera

0
  • #4 27 Mar 2012 13:42
    marekzi
    Poziom 38  

Podaj więcej szczegółów - częstotliwość, odległość LED-a od fotodiody - czy chodzi tylko o separację galwaniczną?, czy o przesyłanie na jakąś odległość?
    Klucz to na pewno nie będzie, bo klucz służy do włącz-wyłącz.
    To powinien być tranzystor pracujący w obszarze liniowym - klasa A, odpowiednio spolaryzowany dla średniego prądu LED-a (np. 10mA - gdy sygnał sinus przechodzi przez zero), sygnał sinus moduluje prąd tranzystora powiedzmy 5-15mA.

0
  • #6 27 Mar 2012 13:56
    marekzi
    Poziom 38  

Nie odpowiedziałeś na moje pytania.
    Link do LED-a kieruje na ELFA.
    Żarty sobie robisz?

0
  • #7 27 Mar 2012 14:28
    r00t7
    Poziom 9  

link poprawiony,

odpowiadając na Twoje pytanie, zajrzyj na drugi link. Dioda ma świecić na taki układzik. Póki co podłączyłem diodę bezpośrednio pod zasilacz i generator fali. Częstotliwość mam ustawioną na około 5kHz i dioda świeci a na fotodiodzie mam sinusa, im mniejsza częstotliwość tym sinus bardziej poszarpany. Dla około 5kHz sinus staje się wyraźny.

ogółem to klucz raczej powinien być typu włącz wyłącz, podaje jakieś napięcie to się włącza a dioda świeci

0
  • #8 27 Mar 2012 14:40
    mungo
    Poziom 18  

r00t7 napisał:
    ogółem to klucz raczej powinien być typu włącz wyłącz, podaje jakieś napięcie to się włącza a dioda świeci

Zwykły klucz tranzysorowy daje przebieg prostokątny ty potrzebujesz sinus. Wydaje mi się że najprościej było by użyć jakiś wzmacniacz operacyjny na wejście generator na wyjście dioda.

Dodano po 1 [minuty]:

r00t7 napisał:
    5kHz i dioda świeci

Bardziej pulsuje tylko z taką prędkością że nie jesteś w stanie dostrzec wygaszenia.

0
  • #9 27 Mar 2012 16:01
    r00t7
    Poziom 9  

Wzmacniacz operacyjny jest juz w ukladzie z fotodioda zamontowany, trzeba zwyklego sterowania dioda, poki co podlaczona jest do generatora fali, ale myslalem o zbudowaniu prostego ukladu obslugi diody. Jak wroce do domu to wrzuce foto jak to jest obecnie polaczone

Proszę poprawić pisownię swoich postów. M.in. każde zdanie zaczyna się wielką literą i kończy np. kropką.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13. [Mirek Z.]

0
  • #10 27 Mar 2012 21:30
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Chodzi mi o to żeby uzyskać sygnał sinusoidalny na fotodiodzie w innym układzie. (ledka będzie świecić na wyżej wspomnianą fotodiodę)

Z tego nie wynika jasno, czy potrzebna jest sinusoidalna modulacja światła, czy tylko sinusoidalny sygnał w odbiorniku.

I co to dla ciebie znaczy sinusoidalny, (podaj w %THD) ;)

Cytat:
    im mniejsza częstotliwość tym sinus bardziej poszarpany

Podaj wartości elementów w twoim układzie, bo pewnie coś jest źle, może ograniczone pasmo "maskuje" ci jakiś błąd .
    Jak podłączyłeś diodę do generatora? - tu też łatwo o błąd.

0
  • #11 28 Mar 2012 00:00
    r00t7
    Poziom 9  

Chodzi o to, że świecąc sinusem mam mieć sinusa, świecąc prostokątem prostokąt itp, ale wyszło coś zupełnie nieoczekiwanego. Otóż dioda podłączona do generatora prostokąta (rys1) zaświeciła, ale na fotodiodzie jest sinus i to jest ciekawe, załączam zdjęcie układu na płytce uniwersalnej oraz schemat

dioda świeci na taką fotodiodę

generator prostokąta

układ zmontowany na płytce

oraz jego schemat

0
  • #12 28 Mar 2012 14:19
    marekzi
    Poziom 38  

Piszesz niezrozumiale.
    Układ odbiorczy zamieściłeś 2 razy, ale o nadawczym nie wiemy nic, bo zdjęcia generatora nic nie mówią - jak jest zasilana dioda, czy ma składową stałą (a powinna mieć - tak jak pisałem w pierwszym poście).
    No i w końcu - w czym problem? - bo piszesz:
    "Otóż dioda podłączona do generatora prostokąta (rys1) zaświeciła, ale na fotodiodzie jest sinus i to jest ciekawe"
    To chcesz aby na fotodiodzie był sinus czy nie?
    Sprecyzuj wreszcie problem, opisz go składnie, zamieść istotne szczegóły.
    A przede wszystkim - podepnij oscyloskop na LED - zobaczysz co wysyłasz i czy na pewno jest to prostokąt..

0
  • #13 28 Mar 2012 17:36
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Na schematach brak wartości elementów. Do określenia dlaczego zamiast prostokąta jest sinus przydały by się.

0
  • #14 28 Mar 2012 21:32
    kybernetes
    Poziom 39  

Sygnał prostokątny raczej ciężko przechodzi przez kondensator bez zniekształceń.

0
  • #15 28 Mar 2012 23:59
    r00t7
    Poziom 9  

Faktycznie zapomniałem na schemacie dodać wartości rezystorów - już ten błąd naprawiłem. Załączam ponownie schemat.

Co do zasilania diody, jest to zrealizowane jak na pokazanym powyżej zdjęciu. Otóż dioda jest na stałe podpięta pod generator fali prostokątnej. (na zdjęciu kabelki od + i -), Ma składową stałą.

Dioda podłączona pod oscyloskop daje prostokąt. Na fotodiodzie tego prostokąta już nie ma - pojawia się sinus.

Będę jeszcze próbować świecić sinusem, jak pisał marekzi, zobaczymy co wyjdzie wtedy.

@kybernetes - o którym konkretnie kondensatorze mówisz? sugerujesz całkowicie wyrzucić z układu ? Pytanie czy można aż tak zniekształcić prostokąt poprzez kondensator aby wyszedł sinus ?

0
  • #16 29 Mar 2012 00:30
    kybernetes
    Poziom 39  

Rozważ zastosowanie układu wg. schematu 1-31. Przestudiuj rozdziały 1.7 i 1.8

0
  • #17 26 Kwi 2012 13:47
    r00t7
    Poziom 9  

Trochę pokombinowałem, ale z prostokątem nadal jest źle. Za to jak diodę zasilę ze zwykłej Unitry ZT-980-3, to na fotodiodzie jest piękny sinus bez zniekształceń.

Fotodioda użyta w układzie to BYPP44A.

0
  Szukaj w 5mln produktów