Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CICHA i solidna obudowa zewnętrzna na 2x dysk SATA 3,5" - pozioma czy piono

korona. 27 Mar 2012 14:28 1410 5
  • #1 27 Mar 2012 14:28
    korona.
    Poziom 9  

Witam,
    jak w temacie. Czy może ktoś coś polecić?
    Aktualnie posiadam obudowę Welland ME-540Q. Nie mam porównania z innymi obudowami na 2 dyski, ale ta zdecydowanie nie jest cicha. Do tego po jakimś czasie użytkowania przy odpalaniu zestawu zaczęła wydawać jakieś dziwne dźwięki (możliwe, że to dyski) jakby miała problem z rozpędzeniem się i bardzo się "męczyła". Po kilkunastu sekundach dziwne dźwięki z reguły ustają i dysk działa prawidłowo, jednak ostatnio musiałam wyłączy zasilanie, bo hałas się nasilał, a dyski się pozawieszały. Ktoś mi może powiedzieć czy to wina obudowy i czy takie objawy mogą grozić utratą danych?
    Słyszałam plotki, że dyski powinny pracować w pozycji poziomej, prawda to czy fałsz? W obudowie którą mam dyski są montowane pionowo, czy może to mieć wpływ na "sypanie się" całego systemu?

0 5
  • #2 27 Mar 2012 16:05
    LightOfWinter
    Poziom 29  

korona. napisał:
    .... ostatnio musiałam wyłączy zasilanie, bo hałas się nasilał, a dyski się pozawieszały. Ktoś mi może powiedzieć czy to wina obudowy i czy takie objawy mogą grozić utratą danych?... "

Sądzę że może być to objaw słabej wentylacji wewnątrz wspomnianej obudowy i przegrzewania się dysków. Proponuje obudowy na dyski firmy- Synology. niestety najtańsze nie są.

korona. napisał:

Słyszałam plotki, że dyski powinny pracować w pozycji poziomej, prawda to czy fałsz? W obudowie którą mam dyski są montowane pionowo, czy może to mieć wpływ na "sypanie się" całego systemu?... "

Wg. mojej wiedzy pozycja pionowa pracy dysku jest poprawna. dyski 3.5 cala nie moga pracowac tylko elektroniką "do góry"

0
  • #3 27 Mar 2012 17:02
    korona.
    Poziom 9  

Dziękuję LightOfWinter. Po cichu liczyłam, że zamknę się w okolicach 500zł, ale jak nic nie znajdę to pewnie zainwestuję.
    Może ktoś miał do czynienia z czymś nieco mniej funkcyjnym, za to w bardziej przystępnej cenie?

A co do przegrzewania się.. to te dziwne dźwięki pojawiają się tylko na samym początku, przy odpalaniu jeszcze zimnych dysków, więc nie jestem pewna czy właśnie w przegrzewaniu leży problem

0
  • #4 27 Mar 2012 17:21
    TechnikInformatykKox
    Poziom 13  

Kupno kołków wygłuszających na dyski za ~20zł max załatwi sprawę "dziwnych dźwięków".

0
  • #5 27 Mar 2012 18:27
    korona.
    Poziom 9  

Oj zdecydowanie nie chcę tego wygłuszyć, a zlikwidować;) Te dźwięki nie mają nic wspólnego z normalną pracą dysku. Ciężko to opisać, ale brzmią jakby ktoś z całej siły ocierał jedną metalową rzecz o drugą, rysując ją przy tym. Przy czym dźwięk ten jest w stanie zagłuszyć głośny grający telewizor. Po kilkunastu sekundach odgłos tarcia zanika i słychać normalną jednostajną pracę dysku.

0
  • #6 28 Mar 2012 21:23
    LightOfWinter
    Poziom 29  

korona. napisał:
    Te dźwięki nie mają nic wspólnego z normalną pracą dysku. Ciężko to opisać, ale brzmią jakby ktoś z całej siły ocierał jedną metalową rzecz o drugą,...

Czy możesz nagrać ten dźwięk i zamieścić? Może to pomóc zidentyfikować winowajcę. Czy dyski są solidnie zamocowane w obudowie? Czy też podczas pracy "drżą"?

0
  Szukaj w 5mln produktów