Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwo słoneczne, regulator ładowania i przetwornica

raf.l 27 Mar 2012 14:42 3277 2
  • #1 27 Mar 2012 14:42
    raf.l
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

chciałem zapytać szanownych forumowiczy o poprawność podłaczenia regulatora prądu ładowania i akumulatora.Buduję standardowy układ do kampera:

-kupuje ogniwo fotowoltaiczne 12 V
    -kupuję regulator ładowania akumulatora
    -przetwornicę 12/230 V 900 W już mam

Chcę, żeby w lato w kamperze mogłem używać niewielkich odbiorników prądu na 230 V, powiedzmy stale lodówka turystyczna, telewizor, rzadko suszarka do włosów.Obciążenie w żadnym momencie nie będzie przekraczać 900 W.

Osobiście to chciałem zrobić tak, że podłączyć wyjście DC regulatora Steca na wejście przetwornicy. Takie wyjście można obciążyć prądem 30 A (dla modelu PR3030). Ale wtedy miałbym moc wyjściową tylko 360 W na 12 V.Doradca sprzedający regulatory polecił mi właśnie taki układ.
    Jak użytkować taki układ bo wiadomo, że przecież część energii którą akumulator zgromadzi musi zaraz oddać do przetwornicy.

Pozdrawiam
    Rafał

0 2
  • #2 29 Mar 2012 20:19
    Adamo3A
    Poziom 14  

Masz juz wszystko, wystarczy kontrolować aby akumulator nie był zbyt długo rozładowany bo się zasiarcza.

0
  • #3 29 Mar 2012 21:49
    Leszek Augustyniak
    Poziom 19  

Witam!
    Zbyt mała moc panela PV w stosunku do pozostałej części obwodu. Aby w pełni naładować akumulator 240Ah, potrzeba co najmniej dwóch słonecznych dni, bez podłączania jakiegokolwiek obciążenia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo