Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik UHF 399-469MHz z wyświetlaczem z Nokii 3310 na ATmega8

Stiepanowna 27 Mar 2012 15:04 7210 0
 • Odbiornik UHF 399-469MHz z wyświetlaczem z Nokii 3310 na ATmega8

  Odbiornik jest dalszą częścią projektu „odbiornika o zakresie 4xxMHz ze stabilizacją PLL".

  Urządzenie posiada następujące parametry:

  Zakres częstotliwości: 399-469MHz
  Czułość: 0,6µV
  Krok zmiany częstotliwości: 5; 25kHz
  Pobór prądu ze źródła 4,5V: 35mA

  Na wyświetlaczu pojawia się informacja o aktualnej częstotliwości, kroku przestrajania, poziomie odbieranego sygnału i poziomie naładowania baterii. Częstotliwość może być zapisana w pamięci nieulotnej.

  Odbiornikiem można sterować za pomocą przycisków STEP, MEMO i enkodera.

  Odbiornik UHF 399-469MHz z wyświetlaczem z Nokii 3310 na ATmega8

  Sygnał z anteny jest podawany na wzmacniacz UHF, zbudowany na tranzystorze T1, z którego sygnał z kolei przechodzi na układ scalony IC1 (SA636). W strukturze układu znajduje się zrównoważony mieszacz, wzmacniacz pośredniej częstotliwości, demodulator i miernik poziomu odbieranego sygnału. Heterodynę zmontowano na tranzystorach T2, T3. W tej konfiguracji heterodyny możliwa jest zmiana generowanej częstotliwości w szerokim zakresie częstotliwości przy niewielkich zmianach napięcia na diodzie pojemnościowej.

  Zasadniczo udało się uzyskać częstotliwość VFO w przedziale od 380 do 515MHz przy jednoczesnej zmianie napięcia na diodzie pojemnościowej D1 w zakresie 0,3-3V. T4 to bufor wzmacniający sygnał generatora. Sygnał heterodyny przechodzi z wyjścia T4 na mieszacz IC1 (wejście 4) i wejście układu syntezatora PLL IC2 (wejście 16). Sygnał audio (niskich częstotliwości) z demodulatora IC1 (wyjście 9) przechodzi na regulator poziomu głośności R35, następnie z niego dociera na wejście wzmacniacza audio (IC4 MC34119). Do jego wyjścia podłącza się słuchawki. Układ scalony IC5 LP2981 to stabilizator napięcia 3,3V. Wyjście 7 w IC1 to sygnał RSSI, proporcjonalny do poziomu sygnału odbieranego, który jest podawany wejście ADC mikrokontrolera ATMEGA8L.

  W celu regulacji częstotliwości wykorzystuje się enkoder SV2, przy którego obrocie następuje zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości z wartością kroku przedstawioną w lewym górnym rogu wyświetlacza (5kHz lub 25kHz). Aby zmienić krok regulacji, trzeba krótko przycisnąć przycisk STEP - wtedy wartości (i odpowiednio krok) się zmienią.

  Aby zachować aktualną wartość częstotliwości w pamięci mikrokontrolera, trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk MEMO na ok. 3s. Najpierw w lewym dolnym rogu pojawi się znaczek „M”, a następnie komunikat „zachować?”. Następnie, jeśli puścimy przycisk MEMO i znów go naciśniemy (na 3s.), aktualna wartość częstotliwości zostanie zachowana w pamięci ATMEGA8L, co zostanie potwierdzone komunikatem „zachowano”. Kiedy ponownie włączymy odbiornik, wyświetli się zachowana wcześniej wartość.  Wartość częstotliwości początkowej po flashowaniu w ЕЕPROMie wynosi 435MHz.

  Uruchomienie i regulacja

  Na początku należy uruchomić heterodynę. W tym celu należy podłączyć do górnego (zgodnie ze schematem) wyjścia kondensatora C26 (po wylutowaniu rezystora R16) suwak potencjometru o rezystancji 50-150k. Pozostałe wyprowadzenia rezystora nastawnego należy podłączyć między +3,3V i masę. Do kolektora T4 podłączamy miernik częstotliwości i obracając rezystorem nastawnym sprawdzamy zakres regulacji heterodyny. Od „końca do końca” powinno być od 400 do 500MHz (tzn. „centrum” powinno wynosić ~450MHz). Jeśli zajdzie taka potrzeba, można skorygować geometrię cewki L4. Niewykluczone, że po tym trzeba będzie zawęzić zakres regulacji podłączając kondensator C5. Idealny wynik powinien być 410-480 przy zmianie napięcia na diodzie pojemnościowej od 0,5 do 2,5V (czułość strojenia heterodyny wynosi 40MHz/V).

  W moim przypadku pojemność C5 wyniosła 2pF.

  Następnie, jeśli przylutujemy z powrotem rezystor R16 i ustalimy wartość częstotliwości na wyświetlaczu w środku skali (~435MHz), napięcie na kondensatorze powinno wynieść ~1,6V (w razie potrzeby korygujemy za pomocą L4). Miernik częstotliwości powinien przy tym pokazywać wartość o 10,7MHz większą niż na wyświetlaczu (tyle wynosi f pośrednia).

  W następnej kolejności heterodynę ekranujemy (obowiązkowo!), w którego obudowie powinien być otwór dla korekcji L4. Znów sprawdzamy napięcie na C26. Jeśli zajdzie taka potrzeba - dostrajamy za pomocą L4. Potem najlepiej unieruchomić ją parafiną. Po uruchomieniu heterodyny można przejść do reszty układu.

  Włączamy modulowany nadajnik FM małej mocy o stabilnej (i wiadomej) częstotliwości w bliskiej odległości od odbiornika i poruszając rdzeniem L3, staramy się osiągnąć najwyższy poziom głośności w słuchawkach.

  Następnie za pomocą cewek L1 i L2 ustawiamy najwyższą czułość odbiornika. Dobrze kontrolować równocześnie napięcie na kolektorze T1 (wynik nie powinien zbytnio odbiegać od 2V).

  Należy wziąć pod uwagę, że obwód wejściowy nie posiada tak szerokiego pasma (pasmo ok. 30MHz) i jeśli nastroimy na środek skali, na krańcach pasma czułość będzie mniejsza. Dlatego należy albo zastosować obwody o szerszym pasmie (zmniejszenie czułości jest wtedy nieuniknione), albo stroić w takim miejscu, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Na przykład 400-433MHz.

  L1, L2 - 4 zwoje przewodu 0,35-0,45mm na trzpieniu D=1,7mm
  L4 - 3 zwoje przewodu 0,35-0,45mm na trzpieniu D=1,7mm
  L5 - dławik SMD 0805, 1µH

  Dokumentacja projektu w załączniku

  Źródło: http://eldigi.ru/site/audio/3.php

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Stiepanowna
  Level 12  
  Offline 
  Język rosyjski - tłumaczenia

  strona: www.dagatlumaczy.pl
  e-mail: tlumacze(malpa)dagatlumaczy.pl
  Has specialization in: elektronika
  Stiepanowna wrote 90 posts with rating 73, helped 1 times. Live in city Kraków. Been with us since 2011 year.