Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon COOLPIX 5700 problem z elektroniką?

gregbit 27 Mar 2012 20:31 2119 5
    gregbit
    Level 9  
    Witam,

mam problem z Nikonem Coolpix 5700. To już wprawdzie staruszek, jednak do tej pory dobrze mi służył. Problem pojawił się kilka dni temu:

podczas włączenia aparatu pokrętłem ON/OFF aparat normalnie się załącza tj. wysuwa się obiektyw na prawidłową długość startową, na ekranie podglądowym z tyłu wyświetla się podgląd kadru oraz załączone opcje (wszystko normalnie).

Na małym ekraniku na górze aparatu zaraz po włączeniu pojawia się prawidłowe wyświetlenie (nr programu, tryb jakości zdjęcia. sposób pomiaru światła itd.) które po ułamku sekundy samoczynnie przechodzi w wyświetlenie jedynie balansu bieli (tak jakbym trzymał wciśnięty ten klawisz +/-). Kiedy wciskam spust nie mogę zrobić zdjęcia (nie pojawia się nawet dioda ostrzenia). Spust także wydaję się ze pracuje ok. Wyczuwalny jest dwustopniowy skok przycisku (ostrzenie i wyzwolenie).

Zainstalowałem już nowy firmware. Nic nie pomogło.

Proszę o podpowiedzi co mogę jeszcze zrobić.
    Serdecznie pozdrawiam
    Grzesiek
    Adamus57
    Level 12  
    Spróbuj w ustawieniach, jeśli to nic nie da to może ten mikro styk od balansu jest uszkodzony.
    gajmix
    Level 32  
    Przede wszystkim nie zainstalowałeś nowego firmware bo nie jest ono dostępne tylko uaktualnienie, a akurat to przy takich usterkach często pogarsza sprawę. Z opisu wynika że prawdopodobnie jest zwarty obwód któregoś przełącznika membranowego. Może to być blokada mechaniczna (uszkodzony przełącznik), lub padł jakiś drobny element elektroniki pracujący w obwodzie przełącznika.
    gregbit
    Level 9  
    Witam,

dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Adamus57, w ustawieniach już skubałem ale nic z tego. Z poziomu ustawień ten problem jest nie do usunięcia. Do menu przy mojej usterce wchodzę bez problemu. Jednak przy uaktywnionym wskazaniu balansu bieli nie mogę przełączać programów przyciskiem FUNC ani MODE - nie reagują.

Gajmix, rzeczywiście zainstalowałem uaktualnienie.

Gdzie mógłbym oddać aparat do naprawy. Nie chcę wysyłać do Nikona bo skasują mnie jak za zboże. Proszę o poradę.
    Adamus57
    Level 12  
    Tu kolega gajmix zajmuje się naprawą, ale i ja mogę się podjąć, nie widzę problemu.
    gregbit
    Level 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Aparat naprawiony. Problem tkwił jednak w przełączniku który blokował funkcję. Dziękuję także za polecenie kolegi GAJMIX-a to prawdziwy Fachowiec i bardzo przyjemny człowiek!

Dziękuję za pomoc.
    Serdecznie pozdrawiam
    gregbit