Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka solarna 5V, ogniw Li-ion jak zrobić?

27 Mar 2012 20:57 9340 6
  • Poziom 8  
    Witam mam taki mały problem. Posiadam 4 ogniwa z lampek ogrodowych. Każde daje 2,1V do 2,4 V i ok. 20mA - 30mA. I chciałbym z tego zrobić ładowarkę/zasilacz z napięciem 5V. Z tego co szukałem wiem, że chyba trzeba zastosować jakiś stabilizator, ale nie wiem jaki i jak co połączyć. Chodzi mi oto żeby bez względu jakie bedzie mocne słońce, jak jasno świeciło, zawsze pozostawało 5V. I teraz druga część problemu. Chciałbym zrobić ładowarkę akumulatorów Li-Ion (1020mAh od telefonu nok..). Chodzi mi o taką najprostszą, podłączam 5V i ładuje (wiem że teoretycznie ładowanie akumulatorów tego typu odbywa sie w dwóch jakiś fazach, ale mi chodzi o najprostszą, tak żeby się nie uszkodziły). Chodzi o to, że ta ładowarka ma być zasilana albo z usb w kompie, albo solarnie. (Tylko prosiłbym odpowiedzi osób, które są pewne, że wiedzą jak to zrobić)
    Więc podsumuwując prosiłbym o dwa schematy: jeden jak połączyć te ogniwa, a drugi jak zrobić prostą ładowarkę aku. Li-Ion na 5V.

Tylko na koniec dodam, że słabo znam się na elektronice więc prosiłbym o w miarę proste wyjaśnienie i dokładne (żebym się może też czegoś więcej nauczył).
    Z góry dziękuje za wszelkie starania w odpowiedzeniu na moje pytania. :)
  • Fotowoltaika
  • Poziom 1  
    Również jak kolega wyżej prosiłbym o pomoc w sporządzeniu ładowarki. Z chęcią również czegoś bym się poduczył z elektroniki.

Mam 8 ogniw i chciałbym je jakoś z głową wykorzystać :)

Dzięki wielkie za wszelką pomoc :)
  • Fotowoltaika
  • Poziom 2  
    To i ja się podepnę pod prośbę.
    Mam dziewięć ogniw z lamp ogrodowych. W pełnym słońcu dają ok. 4V, ale nie wiem jak zmierzyć ich wydajność prądową.
    Chciałbym je połączyć tak, by uzyskać napięcie 5V po ustabilizowaniu, ale nie wiem, ile z nich połączyć równolegle, a ile szeregowo - na dodatek jest ich nieparzysta ilość.
    No i nie wiem jak ustabilizować na wyjściu, by zrobić z tego ładowarkę USB.
    Z elektroniki jestem bardziej niż słaby, przynajmniej z lutowaniem mogę sobie poradzić ;-)
    Chciałbym taką ładowarkę zabrać na 3 tygodnie na wędrówkę po odludziu, a skoro ogniwa mam, to może ktoś wie co z tym dalej począć...?

Ogniwa mam posklejane wg schematu:

Ładowarka solarna 5V, ogniw Li-ion jak zrobić?
  • Poziom 17  
    Łączysz szeregowo ogniwa, podpinasz stabliziator 7805. "+" pod in, "-" pod gnd, z out bierzesz "+" do ładowania i przedłużasz gnd do ładowania. Bardziej łopatologicznie się nie da.
    sq9ati napisał:
    Chciałbym je połączyć tak, by uzyskać napięcie 5V po ustabilizowaniu, ale nie wiem, ile z nich połączyć równolegle, a ile szeregowo - na dodatek jest ich nieparzysta ilość.
    Popróbuj. Miernik w dłoń.
  • Poziom 2  
    SowerOfWind napisał:
    Łączysz szeregowo ogniwa, podpinasz stabliziator 7805. "+" pod in, "-" pod gnd, z out bierzesz "+" do ładowania i przedłużasz gnd do ładowania. Bardziej łopatologicznie się nie da.

Wielkie dzięki!
    Na szczęście mam miernik, więc popróbuję.
    Jeśli sam 7805 wystarczy, to moja konstrukcja będzie bardzo ekonomiczna :-)
  • Poziom 8  
    Z tego co wiem to stabilizatory obniżają napięcie do jakiegoś np. 5v (jak w tej ładowarce), i zamieniają prąd na napięcie, ale czy dałoby radę dać drugi stabilizator, aby podwyższał napięcie, gdy jest mało słońca (o ile coś takiego jest, bo obiło mi się o uszy "stabilizator mocy").
  • Poziom 17  
    Schabowy543 napisał:
    i zamieniają prąd na napięcie

Największa bzdura na elektrodzie wszechczasów.

Schabowy543 napisał:
    ale czy dałoby radę dać drugi stabilizator, aby podwyższał napięcie
    Nie.

Schabowy543 napisał:
    bo obiło mi się o uszy

Źle Ci się obiło. Stabilizator mocy do zupełnie co innego!

Wszystko już w tym temacie zostało powiedziane już dawno, z resztą nie tylko w tym.

Przecież właśnie dlatego kazałem kupic 12V solar, żeby cały czas było 5V po stabilizatorze!