Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim napięciem ładować 3 akumulatory 12v połączone szeregowo

28 Mar 2012 00:43 11923 9
  • Poziom 12  
    Witam,

do roweru elektrycznego zakupiłem 3 akumulatory 12V20AH

akumulatory są połączone do sterownika szeregowo.
    akumulatory będą cyklicznie ładowane po każdej trasie.

Proszę o informację jaką ładowarką mogę ładować ten pakiet.
    znalazłem różne ładowarki jednak większość jest z napięciem 12V i prądem 1800mA

wiem że 1 akumulator bym naładował taką ładowarką w około 11-12 godzin.
    Czy moge jednak w taki sam sposób ładować te 3 akumulatory na raz połączone szeregowo ?
    czy prąd ładowarki spada automatycznie do 600 mA i czas ładowania wszystkich 3 na raz wydłuża się 3 krotnie, ale poza tym nic się nie dzieje i ładuje poprawnie ?

Jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o elektronike więc proszę mi wybaczyć to być może głupie pytanie.

Oczywiście szukałem na elektrodzie podobnych tematów ale jedyne co znalazłem to tematy z 1 odpowiedzią która zachęca do dokładniejszego przeszukania forum, dlatego żeby inni nie szukali w nieskończoność proszę o konkretną odpowiedź.

edit:

a może mam zrobić tak jak na załączonym poniżej schemacie i podłączyć akumulatory szeregowo do sterownika zasilania i innymi kablami równolegle do ładowarki.

Jakim napięciem ładować 3 akumulatory 12v połączone szeregowo
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Napięcie ładowania szeregowo połączonych Aku 3x12V wyniesie ponad 36V
    To "ponad" to kilka voltów ale tak dobrane aby prąd ładowaia nie przekroczyl 2A.
    Poniewaz akumulatory te maja pojemność 20Ah, 2A wynika z "dziesięcioozinnego"
    prady ładowania.
  • Poziom 23  
    Jeśli używasz akumulatorów połączonych szeregowo to nie wypada ich przełączać do połączenia równoległego i ładować 14,4V 6A. Jeśli masz już szeregowe połączenie, to najlepiej ładować je do wartości 120% z 36V, czyli do 43,2V prądem 2A. Na temat ładowania akumulatorów już dużo napisano. Poczytaj, dowiesz się jak zachodzi proces ładowania.
  • Poziom 27  
    Tak jak podaje trebuch1!
    Z tym, że przy zupełnie rozładowanych akumulatorach (oczywiście do dolnego dopuszczalnego napięcia!) należy władować ok. 140% pierwotnej energii, tj. czas ładowania przy prądzie 2 A powinien być ok. 15 do 16 godzin. Przy mniej rozładowanych - odpowiednio krótszy czas.
    bartek24m, nie słyszałem aby aku żelowe wymagały jakiegoś innego ładowania niż wszystkie kwasowe.
  • Poziom 28  
    bartek24m napisał

Code:
    edit: 

a może mam zrobić tak jak na załączonym poniżej schemacie i podłączyć akumulatory szeregowo do sterownika zasilania i innymi kablami równolegle do ładowarki.

:!: Równoczesne podłączenie takich połączeń spowoduje zwarcie i spalenie instalacji oraz uszkodzenie akumualtorów. :!:
    Musiałbyś przełączać na połączenie równoległe na czas ładowania.
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby ładować je podłączone szeregowo.
  • Poziom 39  
    Jeśli wiesz, że z elektryką jesteś na bakier to nie widzę innego wyjścia niż stosowanie rozwiązań już istniejących. Skoro akumulatory pracują w układzie szeregowym to nie ma sensu kombinować z innymi rozwiązaniami. Doświadczenia z zagadnieniem nie mam, lecz podejrzewam , że istnieją ładowarki dla nominału 36 V. i takiej szukaj. Co do prądu to można nieco improwizować, czyli np przyjąć dłuższy czas ładowania.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jeżeli 3 akumulatory o napięciu 12V/20Ah połączysz szeregowo to traktujemy je jak jeden akumulator o napięciu 36V/20Ah.
    Jeżeli równolegle to mamy 12V/60Ah.
    Prąd ładowania wynika z delty potencjałów pomiędzy napięciem ogniwa i ładowarki.
    Jeżeli do zestawu połączonego szeregowo o napięciu na zaciskach wynoszącym 36,4V przyłożysz takie samo napięcie , prąd ładowania wyniesie 0A. Dlatego napięcie ładowania powinno wynosić 120% napięcia ogniwa, czyli ok 43V.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Na większości akumulatorów żelowych opisane jest napięcie jakim mają być ładowane - w zależności od sposobu pracy.
    Mam przed sobą mały akumulator i jest na nim napisane -
    przy pracy cyklicznej ( a taka nas teraz interesuje ) 14.40 - 15.00 VDC - z ograniczeniem początkowego prądu na poziomie 0.3 pojemności.
    Akumulatory żelowe ładuje się stałym napięciem a nie stałym prądem.
    Można tą informację znaleźć na stronach producentów akumulatorów.
    Podczas ładowania akumulatorów żelowych prąd ma spadać.
    Sprawdź co jest napisane na akumulatorze - może są inne zalecenia.
    Pozdrawiam.