Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

drobne spięcia po dotknięciu sprzętu - spalona mp3

28 Mar 2012 01:21 1576 8
  • Poziom 2  
    Witam
    Od jakiegoś czasu pojawiają się drobne " kopnięcia" (prądem), gdy na przykład wkładam pendrive do usb(PC) lub dotykam palcem regulacji głośności w wzmacniaczu. Ostatnio z tego powodu spaliła mi się mptrójka (wsadziłem ją do usb, nastąpiło spięcie słyszalne na głośnikach i sprzęt padł). Czasami również pojawią się słyszalne "spięcie" w głośnikach, bez widocznego powodu. Moje pytanie jest takie - czego to wina i czy da się coś z tym zrobić.

Komp jest podłączony przez kabel coaxialny do wzmacniacza (koda av-501).
    Komputer i wzmacniacz są podłączone do zasilacza z filtrem przeciwprzepięciowym.
    Całość ciągnę z jednego gniazdka (zmiana gniazdka nic nie daje) i mieszkam w akademiku (ma z 50 lat i starą instalacja). Sąsiedzi nie mają takiego problemu, ja również do nie dawna nie miałem.

Komp:
    Fortron 350 w
    Intel Celeron D 346, 3066 MHz
    MSI MS-7046 (Medion OEM)
    NVIDIA GeForce 6200 TurboCache(TM) (256 MB)
    Intel 82801FB ICH6 - High Definition Audio Controller [B-1]
    ST3500418AS (465 GB, IDE)
    WDC WD800BB-55JKA0 (74 GB, IDE)
    2,5 gb ram

Pole Wartość
    Właściwości czujnika
    Typ czujnika Winbond W83627THF (ISA 290h)
    Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)
    Nazwa płyty głównej MSI MS-7046 / 7100 / 7125

Temperatury
    Procesor 60 °C (140 °F)
    Procesor graficzny 69 °C (156 °F)
    WDC WD800BB-55JKA0 39 °C (102 °F)
    Seagate ST3500418AS 38 °C (100 °F)

Wentylatory
    Procesor 1308 RPM

Wartości napięć
    Napięcie rdzenia procesora 1.36 V
    +3.3 V 3.28 V
    +5 V 4.97 V
    +12 V 11.92 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 5.06 V
    VBAT baterii CMOS 3.20 V
    Debug Info F FF 81 FF
    Debug Info T 208 60 127
    Debug Info V 89 CD C4 B9 22 08 13 (01)

dzięki z góry za odpowiedz.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 32  
    Spróbuj uziemić obudowę komputera do kaloryfera
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 24  
    Bezwzględne podłączenie komputera do PE (bolec w Gniazdku).
    I to nie są żarty bo na obudowie może się pojawić napięcie przekraczające W skrajnych przypadkach dopuszczalne bezpieczne .
    (Metoda na kaloryfer działa ale lepiej zrobić to jak pan bóg nakazał i uziemić bolec w gnieździe) .
    Kolejną sprawą jest czy wykluczyłeś uszkodzenie portu USB.
  • Poziom 2  
    "Witam rozkręć zasilacz i sprawdź czy aby czasem nie widzisz czegoś podejrzanego." - już to zrobiłem, ale nie znam się na tyle na zasilaczach by z całą pewnością tak stwierdzić.

"Jeśli do nie dawna nie miałeś, to przypomnij sobie co ostatniego zmieniałeś ?" -
    No właśnie nic, oprócz miejsca pracy o jakieś 2 m.

Bezwzględne podłączenie komputera do PE (bolec w Gniazdku). -Komp z całym sprzętem jest podpięty pod PE (bolec w Gniazdku).

Akademik jest w złym wstanie, zastanawiam się czy istnieje możliwość że w kontakcie przestało działać uziemienie?
  • Poziom 32  
    Akademik jest w złym wstanie, zastanawiam się czy istnieje możliwość że w kontakcie przestało działać uziemienie?
    Tak, może ktoś "urwał" piętro niżej albo przewód sam się rozpadł.
    Jak masz możliwość to wyłącz prąd i rozbierz gniazdko, sprawdź czy w ogóle uziemienie jest gdziekolwiek podpięte.
    Ja mieszkam w domu prywatnym i niestety nie mam uziemienia, dlatego zrobiłem sobie wyprowadzenie przez ścianę wprost do ziemi :), ale wcześniej miałem podpięte do kaloryfera, lecz piętro wyżej czuć było mrowienie i nie mogłem mieć zamontowanej pompki wody (bałem się uszkodzenia).
  • Poziom 21  
    pattap napisał:
    "Bezwzględne podłączenie komputera do PE (bolec w Gniazdku). -Komp z całym sprzętem jest podpięty pod PE (bolec w Gniazdku).

Tak istnieje prawdopodobieństwo.
    Masz nawet szansę, że na uziemieniu jest +230V.
    Jeśli masz multimetr (lub któryś z kolegów ma) - sprawdź napięcie faza - uziemienie. powinno być ~230V.
  • Poziom 19  
    Witam
    Kwestia uziemień to jedna rzecz a druga to elektrostatyka. Może kolega ma na podłodze jakąś wykładzinę dywanową (dywanopodobną). Po przejściu po tej wykładzinie gdy (i szuraniu butami) po zbliżeniu ręki do czegoś uziemionego występuje niewielkie wyładowanie (które czasem słychać w głośnikach). Jeśli będziemy mieli w dłoni np mp3-kę to w momencie wkładania jej do usb może dojść do wyładowania między dłonią a elektroniką odtwarzacza i wtedy po nim. W ekstremalnych przypadkach nawet czuć "kopnięcie" w czasie wyładowania. Ale to tylko hipoteza aczkolwiek sam się przekonałem o jej prawdziwości :D .
  • Poziom 38  
    Możliwe, że walnięty jest zasilacz i dlatego obudowa kopie. Dzieje się tak dlatego, że uziemienie zasilacza jest przykręcone do jego obudowy, a że obudowa komputera styka się z zasilaczem przewodzi prąd i dlatego obudowa kopie, tak więc sugerowałbym włożyć inny, na 100% sprawny zasilacz i sprawdzić czy nadal będzie kopać.