Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie dwóch zasobników

28 Mar 2012 08:44 2126 4
 • Poziom 16  
  Witam posiadam obecnie zasobnik poziomy z jedną wężownicą zasilaną z kotła C.O. Dodatkowo planuje założyć drugi zasobnik do solarów również z jedną wężownicą (okazja cenowa nie pytajcie skąd spadł). Tu narodziło mi się pytanie czy można w jakiś sposób szybko połączyć te 2 zasobniki ich wężownice aby to jakoś dobrze "hulało" ? Zastanawiałem się czy nie rozpruwać starego zbiornika i nie wpakowywać dodatkowej wężownicy. Wiadomo że solary będą pracować na glikolu natomiast piec zalany jest wodą. Panowie szybkie bezbolesne tanie rozwiązanie. Słucham rad.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

 • Moderator na urlopie...
  Podłącz je szeregowo. Najpierw wymiennik solarów, potem ten obecny. Woda wstępnie podgrzana w pierwszym, będzie dogrzewana w drugim (o ile będzie to niezbędne)
 • Poziom 16  
  @ED11 ciekawe jednak ja nie mam w zasobniku cyrkulacji jako takiej jest zrobiona przez wejście na zasilenie. Poza tym z tego co widzę jedna pompa (cyrkulacyjna) pracuje cały czas (zbędny koszty). No chyba że źle zrozumiałem schemat to prosiłbym o jakiś jaśniejszy.
 • Poziom 14  
  Obie pompy u mnie są sterowane sterownikami RTSZ-3.2/R około 39zł/szt. ale może być dowolny termostat różnicowy.
  Każdy sterownik ma 2 czujniki i pompy załączają się w momencie powstania ustawionej jednym potencjometrem różnicy temperatur a wyłączają się jeśli ta różnica obniży się o kilka stopni - potencjometr histerezy.
  Te sterowniki nie mają wyświetlacza więc stosuję oddzielne cyfrowe termometry z sondami.
  Niektórzy nie stosują cyrkulacji pomiędzy zbiornikami ale lepiej żeby była nawet przez wejście zasilania.