Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser-Jak zrobić laser domowym sposobem??

28 Mar 2012 10:15 15304 34
  • Poziom 12  
    Witam,
    Długo już myślałem i chciałbym zapytać jak można zrobić laser?? Proszę o schematy jeśli można.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Lasera sam nie zrobisz. Możesz za to wykorzystać do swoich celów lasery z nagrywarek DVD.
  • Poziom 29  
    goldi74 napisał:
    Lasera sam nie zrobisz...

Nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem. Jest możliwość wykonania lasera pracującego pod ciśnieniem atmosferycznym. Wykorzystuje się do tego azot zawarty w powietrzu, do pompowania energii wykorzystuje się wysokie napięcie między bardzo dokładnie ułożonymi kątownikami aluminiowymi. Dokładny opis konstrukcji jest dostępny na internecie. Nawet znalazłem opis: Myzlab

Do tego możesz dołożyć lustra, półprzepuszczalne.

Generalnie, potrzebujesz ośrodek w którym wyzwolisz akcję laserową, lustra i sposób na pompowanie energii.

Energię generalnie pompujesz za pomocą wyładowań elektrycznych lub lamp.
  • Poziom 27  
    Kolor a raczej poświata widoczna dla oka nie jest zmieniana. Tu raczej wchodzi w grę sama budowa głowicy, bo reszta to tylko soczewka.
  • Poziom 29  
    kazmierczak68 napisał:
    Wiecie może jak zmienić kolor lasera DVD?? np na zielony?
    Też da się to zrobić za pomocą bodajże moderatorów optycznych. Ale jest to raczej drogi sposób.
  • Poziom 12  
    A ta soczewka która jest w laserze ??

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Okazało się, że laser z DVD-roma nie jest takim banałem. Czy może ktoś mi przedstawić jak go zrobić?? czy soczewkę się zdejmuje i zakłada do zwykłego lasera ?? Proszę o pomoc z laserem z DVD-roma z dobrym wyjaśnieniem.
  • Moderator Programowanie
    Może zacznie kolega od początku... Do czego ma służyć ten laser ?
  • Poziom 12  
    Laser ma służyć do podpalania zapałek, m.in.
    Jeśli możecie to powiedzcie czy taki wyjęty laser z DVD będzie już miał dobrą cienką wiązkę, czy trzeba ją będzie jakoś modyfikować, jeśli tak o jak??
    Jakie napięcie jest wymagane do zasilenia tego lasera z DVD-roma aby się nie spalił, ale był też bez żadnych eksperymentów same baterie(prosta konstrukcja...
  • Poziom 27  
    Jak zrobisz kropkę czarnym flamasterm to może z bólem zapalisz zapałkę, ja takim laserem z DVD przepalałem dysk miękki, zwany potocznie jako całosć dyskietką.
  • Poziom 12  
    No i ja taki laser z DVD chcę zrobić...
    tylko on ma mieć jakieś soczewki czy coś wgl???
  • Poziom 27  
    A rozłożyłeś już nagrywarkę ? Jak ją rozkręcisz to sam zobaczysz iz jest to cały moduł, wyciągniesz go podepniesz sobie napięcie do zacisków głowicy i potencjometr z napięciem do ustawienia soczewki.
    Możesz też soczewkę ustawić na sztywno. Klejem.
  • Poziom 12  
    tak ale czy wiązka się rozchodzi czy jest "cieniutko" skupiona??

Dodano po 57 [sekundy]:

i jakie napięcie mam dać pod laser??
  • Poziom 27  
    Cytat:
    wiązka się rozchodzi czy jest "cieniutko" skupiona??

Przecież napisałem
    Krzysiek99 napisał:
    ... i potencjometr z napięciem do ustawienia soczewki.
    Możesz też soczewkę ustawić na sztywno. Klejem.

Nie pamiętam jakie było napięcie i natężenie, bawiłem się tym dobre 2 lata temu pod zasilaczem warsztatowym. Pierwszy laser spaliłem.

Gdy będziesz już miał nagrywarkę, zawsze możesz zrobić pomiary miernikiem.
  • Poziom 23  
    Napisz do użytkownika c4r0, on ma doświadczenie w pracy z laserami. Nawet były tematy o laserach z DVD, nie wiem czy nie usunięte.
    [/b]
  • Poziom 9  
    Jedna uwaga, prośba do wszystkich bawiących się laserami. Pamiętajcie o oczach.
    Wystarczy kilka sekund aby na stałe uszkodzić oko. Może warto zainwestować w okulary. Wydatek 600-1200 zł.
    Pracuję codziennie z laserami 3A i 3B, ostatnio jeden z moich kolegów przez swoją głupotę zrobił sobie "kropkę w oku"
  • Poziom 9  
    Biostymulacyjne 400mW przez 1000mW a kiedyś 4W
  • Poziom 12  
    Db, czyli jak regulujemy wiązkę, bo nie rozumiem Krzysiek99, a i jakie napięcie będzie?? jak ktoś wie to powiedzcie...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Masz tyle filmików na YT możesz sobie sam zobaczyć krok po kroku, np.
    http://odkrywcy.pl/mid,1009611,material.html?smg4sticaid=6e2f1

Zależny od diody, ale nie radził bym więcej niż 300 mA dla tego co jest w nagrywarce DVD, i nie chodzi tu o żywotność a skuteczność.

A tu masz całe morze informacji, łącznie z schematami zasilania itp. Jeżeli nadal nie będziesz czegoś wiedział to ja wysiadam http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=_lasers
  • Poziom 12  
    Krzysiek99 pomogłeś bardzo, wielkie dzieki wszystko jest git.;)
    Mam jednak jeszcze jeden problem... Czy mógłby ktoś podpisać mi na tym układzie elementy go budujące bardzo proszę: http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/dvd
    Ten obrazek jest na tej stronie powyżej: Laser-Jak zrobić laser domowym sposobem??
  • Poziom 27  
    C to kondensator (catapilator)
    R to rezystor
    IC1 to scalaczek

GND, diode i zaciski raczej znasz.
  • Poziom 12  
    A dokładne wymagania elementów??

Dodano po 2 [minuty]:

Wiem, że dużo wymagam, ale czy da się to narysować prościej z dokładnym podpisem??
  • Poziom 12  
    No dla mnie nie jest takie proste...
    Chodzi o to, że nie wiem gdzie podłączyć + i - , a poza tym to ja mam dopiero 13 lat.
    Mogę dać napięcie od razu np. z baterii, ale nie chcę spalić lasera :(

Dodano po 3 [minuty]:

W ogóle jeśli możecie to narysujcie to jakoś bardziej w rzeczywistości Krzysiek99 proszę, Ty się znasz i przynajmniej coś napisałeś. pomóż, i nie zostawiaj tego tak od razu...
  • Poziom 27  
    To nie będę cie dobijał pisząc ze ja w twoim wieku, już bądź co bądz naprawiałem TV... :P

Jeżeli chcesz cokolwiek działać a nie znasz tak podstawowych oznaczeń jak ''GND'' czy ''+'' to ja tobie dobrze nie wróże. Zapoznaj się z oznaczeniami elektroniki, bo to totalna PODSTAWA!

Tobie wypisanie podzespołów nic nie pomoże , gdy ty nie będziesz umiał ich zlutować.
  • Poziom 12  
    Pomóż, a wyślę Ci swój laser jak go wykonam, nie możesz trochę się wysilić i podzielić swoimi umiejętnościami ??
    Tobie też ktoś na pewno pomagał w tym wieku... (niedawno też naprawiłem telewizor, który tracił obraz)
  • Poziom 27  
    W twoim wieku mieszkałem na obrzeżach miasta i nie maiłem komputera, nikt mi nie pomagał ;/ - ty masz teraz wszystko na wyciągniecie reki.

Dałem tobie wszystkie wyczerpujące informacje, wypiszę te elementy, ty je kupisz i co z nimi zrobisz ? Jak je poskładasz do kupy ?
  • Poziom 12  
    Możesz wypisać poskładam tak jak jest napisane, to nie jest bomba więc ci nie zaszkodzi...Lutować umiem, mam sprzęt itd...

Laser-Jak zrobić laser domowym sposobem??

Jeśli wypiszesz elementy, i podasz gdzie są bieguny do których mam to podłączyć to mi to wystarczy i już nie musisz nic pisać...

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Czy w miejscu GDN jest "-"??
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak, GND to inaczej masa, zwana potocznie minusem, jak byś raczył zajrzeć do opisu graficznego elementów elektronicznych byś się dowiedział.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    IC1 to LM7805
    R1 to 20 om/2 Waty
    R2 to 10 kom
    C1 to 100 uF
    C2 to 10 do 100 nF

lub

IC1 to LM317
    R1 to 5 om/0,5 Wata
    R2 to 10 kom
    C1 to 100 uF