Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa DVB-T w Działdowie

piwiasz 28 Mar 2012 12:04 3182 5
 • #1 28 Mar 2012 12:04
  piwiasz
  Poziom 8  

  Witam :!:
  Posiadam antenę kierunkową ustawioną na Płock Rachocin i radiową na Olsztyn Pieczewo. Antena kierunkowa ma wzmacniacz SWA-9 radiowa SWA-UKF-3/CERAMIC.
  Odbieram na kanałach 35 MUX-3 i 57 MUX-2 z Rachocina i co mnie dziwi na 33-cim kanale MUX-2 z Pieczewa. Instalacje nie są połączone zwrotnicą. Chciałbym dodatkowo odbierać MUX-3 na 44-tym z Olsztyna (dwa dodatkowe kanały TVP Info Olsztyn i TVP Info Gdańsk) i połączyć instalacje. Na stabilny odbiór MUX-1 na razie nie mam szans najbliżej nadaje z Raszyna (kan 58, kilka dni temu po przestawieniu anteny późną nocą odbierał), jednak 31.05 zostanie uruchomiony w Pieczewie (kan 28) i Rachocinie (kan 25).
  Puki co mam zamiar kupić antenę siatkową na Olsztyn wzmacniacz SWA-9. I tu problem nie mogę znaleźć zwrotnicy która łączyłaby sygnał z dwóch anten TV odbierających na kanałach 21-69 i UKF dodatkowo przepuszczałaby zasilanie do wszystkich 3 anten.

  0 5
 • #2 28 Mar 2012 13:00
  irekr
  Moderator

  Na początek zapoznaj się z informacją na stronie:
  http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ws_cat_id=368&news_id=1098&layout=9&page=text
  Jesteś w zasięgu nadajnika Iława Kisielice:
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=78
  Jak widać z tego zestawienia:
  MUX1 k.38 (z końcem maja startuje, będzie na nim TVP1 w HD)
  MUX2 k.24
  MUX3 k.46 - i ten sygnał jest znacznie silniejszy niż MUX3 na k.44 z Olsztyna.

  Nadajnik w Kisielicach nadaje to samo co nadajnik w Olsztynie.

  Wzmacniacz antenowy jest zupełnie zbędny a nawet szkodliwy.
  Wzmacniacze SWA są znane ze swojej wyjątkowo podłej jakości, wiele z modeli miało zakaz sprzedaży z uwagi na "Niespełnienie wymagań normy w zakresie odporności na sygnały interpolacyjne", inaczej mówiąc za duże wzmocnienie i odbieranie wszystkiego.

  Dla odbioru cyfrowego to samobójstwo. I proszenie się o kłopoty. W odbiorze cyfrowym ważna jest jakość sygnału a nie jego siła.

  0
 • #3 28 Mar 2012 13:18
  piwiasz
  Poziom 8  

  Czyli tak przestawiam antenę na Iławę i Druga na Rachocin, wywalam wzmacniacze wrzucam symetryzatory. Dalej pozostaje problem doboru zwrotnicy która połączy sygnały z 2 anten i radia. Do tego odpada symetryzator w antenie radiowej, gdyż miałem taki układ i odbiór kilku stacji z Olsztyna nie był zadowalający po zastosowaniu wzmacniacza znacząco się poprawił. Czy w ogóle jest sens łączenia instalacji radiowej i TV.

  0
 • #4 28 Mar 2012 13:46
  irekr
  Moderator

  Ja zawsze odradzam łączenie instalacji radiowej z telewizyjną, podobnie jak satelitarną z naziemną. To tak jakbyś jedna rurą posyłał szambo i czystą wodę....

  Najpierw przekręć antenę (jedna!) na Iławę i zobacz jak z jakością odbioru. Jeżeli obydwa MUX-y będziesz miał dobrej jakości, to Rachocin będzie Ci niepotrzebny. Zanim dokonasz jakiejkolwiek rewolucji sprawdź dokładnie wszystkie opcje.

  Z odbiorem stacji radiowych z Olsztyna jest tak, ze części nadajników nadaje w polaryzacji poziomej a ale większość w pionowej. Wypadało by mieć dwie anteny.
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=85
  Jeżeli antena kierunkowa jest zamontowana odpowiednio wysoko i w pewnym oddaleniu od masztu (dla polaryzacji pionowej), to powinieneś odbierać wszystkie stacje nadawane w Pieczewie z mocami poniżej 1 kW. Będziesz miał problem z odbiorem z Olsztyna: PIN-u 92,4 (zakłócane przez PR1 z Rachocina na 92,2) i UWM-u 95,9 (zakłócane przez PR3 96,1 z Rachocina), bo systemy nadawcze są nisko i trasa niekorzystna. Wtedy stosowanie wzmacniacza może być uzasadnione. Ale należy stosować z rozwagą i możliwie o niewielkim wzmocnieniu, takim, by poprawić odbiór a nie pogorszyć.

  Opisz swoją antenę radiowa....

  0
 • #5 28 Mar 2012 16:24
  piwiasz
  Poziom 8  

  Antenę radiową mam taką
  Instalacja antenowa DVB-T w Działdowie
  ale ustawioną pionowo w kierunku Olsztyna, gdyż tylko w takiej konfiguracji odbieram odbieram stacje nadawane z mocą nawet 100W wysokość anteny około 5m. Antenę do TV mam Yagi z lat 90. jest ona wyżej około 6m. Dodatkowo chcę odbierać z drugiej anteny z Rachocina TVP Info Warszawa i TVP Info Łódź. Instalacje pozostawię rozdzielone i nie wiem już czy jest sens kupowania drugiej anteny i zwrotnicy dla dwóch kanałów do tego pasmo lokalne jest tyko kilka godzin dziennie.

  0
 • #6 16 Sie 2013 09:51
  cannawpz
  Poziom 9  

  Witam,
  Rzeczywiście, że wzmacniaczem trzeba uważać. Miałem rozmowę w firmie dipol.pl i dali mi kilka dobrych rad.
  1. Ważniejsza jakość sygnału niż jego siła
  2. Kabel do anteny na zewnątrz musi być w żelowej osłonie - czarny
  3. Jak damy wzmacniacz dla mux1 lub mux2 przy dobrym mux3 to ten ostatni możemy przesterowac, czyli popsuć
  4. Jeśli wystawiamy antenę między blokami i sygnał mamy z odbicia, lepsza jest krótka antena z ekranem, czyli siatką
  5. Znalazłem pomocną apkę na smartfony z androidem. DVB-T Finder. Polecam, choć jest ona jeszcze dopracowana.

  A ja też mam pytanie do tych, co na miejscu;-)
  Jak chcę powiesić antenę na ul. Mazurskiej, to celować na Iławe czy na Ciechanów?

  0
  Szukaj w 5mln produktów