Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty pomiar RMS z izolacją galwaniczną

28 Mar 2012 14:44 1372 4
 • Poziom 19  
  Sygnał badany to sinus sieci ciachnięty regulacją fazową, po wyglądzie sinusa muszę się mniej więcej zorientować ile jest z niego wycięte i później wysterować inny rodzaj odbiornika. Żeby było "łatwiej" dla bezpieczeństwa muszę się odseparować elektrycznie od tego sygnału, oraz zmieścić w żydowskim koszcie.
  Rozdzielczość 7 bitów, dokładność 2.

  - Opornik i termistor odpada ze względu na bezwładność- potrzebna jest reakcja na poziomie 0,5s, ponadto temperatura pracy może się zmieniać o 20°C.
  - IL300, mógł bym też dać trafo z podwójnym napięciem dla pierwotnej strony, ale czuje że będzie to kłopotliwe i nie najtańsze.
  - Transoptor który zaświeci już od kilku V, czas świecenia łatwo zmierzyć. Tanio i zgrabnie, tylko zakładając że led ma 10mA przy 10V (opornik 1k) to w najgorszych warunkach wyjdzie mi ~50W ciepła.
  - małe trafo i pomiar napięcia na wtórnej stronie, też tanio, ale nie wiadomo jak trafo zniesie takie traktowanie.

  Temat po części związany z prockami więc mam nadzieje że mod sie nie obrazi. na pewno sporo osób z tego działu będzie miało dobry pomysł.
 • Poziom 43  
  Jeśli to ma być prawdziwy RMS, to najtaniej procesor, z wewnętrznym ADC, zasilany z zasilacza beztransformatorowego, przesyłający przez transoptor obliczoną wartość.

  Twoje rozwiązanie z transoptorem - musisz brać pod uwagę że napięcie sieci się może zmieniać, więc sam kąt włączenia to nie wszystko. Sam pomiar kąta włączenia dało by się zrobić bez nadmiernych strat mocy, rozdzielając zasilanie diody transoptora i wykrywanie obecności napięcia.
 • Poziom 19  
  Prawdziwy pomiar to chyba przerost formy nad treścią.
  Na razie wydumałem że dam jako odbiornik dam opornik zapewniający minimalny przepływ prądu. Napięcie z opornika poleci na komparator.
 • Poziom 21  
  A takie coś... (nie miałem nic lepszego do narysowania)

  Prosty pomiar RMS z izolacją galwaniczną

  część izolowana na żółto kiedyś sprawdzałem i się sprawowało dobrze w przekazywaniu sygnału zmiennego i stałego. No a jak nie to jakiś scalony konwerter U/f
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Na razie wydumałem że dam jako odbiornik dam opornik zapewniający minimalny przepływ prądu. Napięcie z opornika poleci na komparator.

  A gdzie transoptor?