Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawowa obsługa boilera z wężownicą spiralną i grzałką elektryczną

28 Mar 2012 16:18 2038 6
  • Level 10  
    Typ Gelmet SGW(S) - chyba niema to znaczenia.
    Pare dni temu ekipa zajmująca się usługami wod.-kan. zainstalowała mi boliler 100l. i sobie poszła.
    Mam do was kilka pytań, wcześniej używałem tylko boilera elektrycznego.
    -Czy powinienem zakręcać zawory na wej. i na wyj. spirali grzewczej z c.o. jeśli nie palę w piecu, lub już w nim wygasa?? Wydaje mi się że tak, bo mam zimną wodę kiedy ją podgrzewam elektrycznie, czy ciepło nie ucieka do układu c.o. i boiler nie robi za piec??
    Ekipa powiedziała żebym tych zaworów nie ruszał. Wydaje mi się że 1.5kW grzałka powinna po kilku godzinach podgrzać tą wodę do wysokiej temperatury a nie do 35-40 stopni. Wcześniej miałem baniak 2,4kW 80l. i w 3h mi podnosiła temp. o dobre 40-45stopni a nie o 10.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 36  
    Jeżeli na obiegu grawitacyjnym obiekt jest odbiornikiem ciepła to czynnik grzewczy przepływa przez niego z góry do dołu.
    Jeżeli na obiegu grawitacyjnym obiekt jest źródłem ciepła to czynnik grzewczy przepływa przez niego z dołu do góry.
    Jeżeli to wiemy i chcemy aby był tylko odbiornikiem ciepła to ....
  • Level 10  
    Czyli powinien być jakiś automatyczny zawór zapobiegający cofaniu się ciepłej wody, może jest on uszkodzony?? Dzisiaj zakręcam zawór zobaczymy co mi to da.
  • Level 36  
    korekpl wrote:
    Czyli powinien być jakiś automatyczny zawór zapobiegający cofaniu się ciepłej wody, może jest on uszkodzony?? Dzisiaj zakręcam zawór zobaczymy co mi to da.

To są zwykłe zawory zwrotne (umożliwiają przepływ czynnika w jednym kierunku).
    W zbiornikach ich się nie montuje (przynajmniej nie widziałem).
  • Level 19  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    korekpl wrote:

To są zwykłe zawory zwrotne (umożliwiają przepływ czynnika w jednym kierunku).
    W zbiornikach ich się nie montuje (przynajmniej nie widziałem).

Zawór kierunkowy na zasilaniu bojlera [ wejście zimnej wody z sieci ] tu jest zalecane zastosowanie takiego zaworu . Jak taki zawór będzie to ciepła woda nie będzie się cofać do sieci wodociągowej .
  • Level 36  
    Bogdanbenek wrote:
    Zawór kierunkowy na zasilaniu bojlera [ wejście zimnej wody z sieci ] tu jest zalecane zastosowanie takiego zaworu . Jak taki zawór będzie to ciepła woda nie będzie się cofać do sieci wodociągowej .

Przy zasilaniu z sieci wodociągowej wejście jest na dole i nie ma możliwości cyrkulacji. Ponieważ w rurze nie miesza się CWU a w zbiorniku i tak jest cieplejsza to sama do rury raczej nie spłynie. :D
  • Level 19  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Bogdanbenek wrote:

Przy zasilaniu z sieci wodociągowej wejście jest na dole i nie ma możliwości cyrkulacji. Ponieważ w rurze nie miesza się CWU a w zbiorniku i tak jest cieplejsza to sama do rury raczej nie spłynie. :D

Niby tak ale ciepło się rozchodzi [ promieniuje ] niby ciepło idzie do góry :D . Ale gdy nie będziemy brali ciepłej wody np, noc a w piecu się pali i będzie zawór kierunkowy na zasilaniu , to ciśnienie wzrośnie w bojlerze .