Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.

Rafal.J.645 28 Mar 2012 18:34 9164 19
 • Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.

  Witam.
  Przedstawiam Wam moją trawiarkę do PCB.

  Główne założenia jakie miało spełniać urządzenie:
  - akwarium o wymiarach około 250x350x20
  - sterownik z mikrokontrolerem AVR i wyświetlaczem alfanumerycznym LCD
  - obudowa wykonana przeze mnie
  - powietrze do mieszania roztworu pobierane z istniejącej już sieci pneumatycznej
  - sygnał dźwiękowy informujący o zakończonym trawieniu
  - czujnik temperatury DS18B20

  Obudowę wykonałem sam (chodź to tak nie do końca). Boki, góra i dół zrobione są z blachy o grubości 1,5mm, która była gięta na prasie krawędziowej. Panele
  zrobiłem z przezroczystej plexy 4mm i pomalowałem z jednej strony na czerwono a z drugiej na szaro, przez co po grawerowaniu laserem napisy mają czerwony kolor.
  W obudowie wycięty jest otwór, do którego włożone jest akwarium.

  Akwarium najpierw zrobiłem z plexy i szkła (przednia i tylna ściana ze szkła, reszta z plexy). Niestety nie był to zbyt dobry pomysł, bo po podgrzaniu (na szczęście
  wody) sylikon odkleił się od plexy. Następne akwarium zrobiłem całe ze szkła i teraz jest wszystko ok.

  Ruch cieczy tradycyjnie jest zrobiony za pomocą bąbelków powietrza, jednak w moim przypadku powietrze nie jest pompowane przez pompkę akwariową,
  tylko pobierane z instalacji pneumatycznej. W obudowie jest elektrozawór i zawór dławiący, który ogranicza przepływ powietrza.

  Płytka zaprojektowana w programie Design Spark. Elektrozawór i grzałki sterowane są przez triaki. Czujnik temperatury w celu
  zabezpieczenia przed roztworem włożony jest do kawałka wężyka i zalany sylikonem.


  Panel przedni:
  Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.

  Zdjęcie wnętrza:
  Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.

  PCB:
  Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.


  Link


  Kosztorys:
  - szkło na akwarium - 0zł (tata mi załatwił)
  - grzałki 2x 80W - 30zł
  - wężyk napowietrzający - 15zł
  - elektrozawór - 0zł (miałem)
  - LCD 16x2 - 15zł
  - transformator - 15zł
  - czujnik temperatury - 8zł
  - reszta elementów sterowania - 25zł
  - blaszane elementy obudowy - 0zł (tata mi załatwił)
  - plexa na panele - 0zł (miałem)
  - farby w sprayu - 35zł

  Razem około 150 zł

  Ogólnie z konstrukcji jestem zadowolony, chodź płytek raczej w niej już nie będę trawił, bo buduję frezarkę CNC i na niej będę frezował płytki.

  Przepraszam za kiepską jakość zdjęć i filmu, ale aparat w telefonie trochę mi się popsuł :cry:.

  Pozdrawiam.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Rafal.J.645
  Level 11  
  Offline 
  Rafal.J.645 wrote 77 posts with rating 21, helped 1 times. Been with us since 2011 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  wceko
  Level 10  
  Te kable odchodzące m.in od wyświetlacza do płytki przy niej samej wyglądają mało profesjonalnie , że tak powiem podłączone na "chama". Nie lepiej wsadzić tam goldpiny i mieć fajowskie złączę z fajowską konstrukcją ? Reszta bez uwag, konstrukcja profesjonalna oprócz tych kabli.
 • #3
  Klucha93
  Level 12  
  Niezła konstrukcja. Sam przymierzam się do takiej maszyny;d W jakim języku napisałeś program? Czy silikon wytrzyma długi okres pod wpływem działania wytrawicza? Wytrawiacz po każdym użyciu wylewasz czy go przechowujesz w wytrawiarce? Bo myślałem żeby zrobić jakiś spust cieczy na dnie naczynia. Mocno chlapie podczas bąbelek?
 • #4
  Rafal.J.645
  Level 11  
  wceko wrote:
  Te kable odchodzące m.in od wyświetlacza do płytki przy niej samej wyglądają mało profesjonalnie , że tak powiem podłączone na "chama". Nie lepiej wsadzić tam goldpiny i mieć fajowskie złączę z fajowską konstrukcją ?

  Masz rację, tylko wtedy bym musiał kupić wyświetlacz z padami 2x8 (co oczywiście mogłem zrobić, tylko nie pomyślałem o tym), żeby można było założyć wtyczkę na taśmę.
  Dzięki za radę, skorzystam w przyszłości ;).

  Klucha93 wrote:
  W jakim języku napisałeś program?


  Program jest napisany w C.

  Klucha93 wrote:
  Czy silikon wytrzyma długi okres pod wpływem działania wytrawicza? Wytrawiacz po każdym użyciu wylewasz czy go przechowujesz w wytrawiarce?


  Z sylikonem nie było żadnych problemów, tylko zbiornik powinien być cały ze szkła (w pierwszym poście pisałem). Wytrawiacz od samego początku jest w trawiarce, nie był ani razu wylany.

  Klucha93 wrote:
  Mocno chlapie podczas bąbelek?


  Mocno to nie, chodź jednak chlapie i uważam, że jakaś przykrywka jest wręcz koniecznością.
 • #5
  Jackziom
  Level 23  
  Osobiście, mnie irytowałoby te nieustanne pikanie ale sama wytrawiarka w porządku! Mam jeszcze małe zastrzeżenia "apropos" tych niezaizolowanych przewodów połączeniowych-no chyba, że są emaliowane!
 • TermopastyTermopasty
 • #6
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  No muszę przyznać ze podoba mi się wytrawiareczka ele jest mały kruczek a mianowicie czemu kolega nie zrobi tak. Ustawienia temperatury, klikamy ok i praca - grzanie .... Ustawiamy sobie czas trawienia i naciskamy ok i Trawienie - nadmuch powietrza... Uważam że nadmuch przy rozgrzewaniu jest niepotrzebny ponieważ tylko niepotrzebnie wydłuża czas nagrzewania. Co do silikonu to fakt po jakimś czasie zaleje koledze wszystko wokoło, lepszy byłby klej do szyb samochodowych jest on odporny większość roztworów kwasowych i zasadowych.
 • #7
  krzywy1
  Level 20  
  Strasznie ten roztwór buzuje, po kilku minutach będziesz miał wszystko dookoła zachlapane kwasem którego nie widać,zrób taki test, zakryj wytrawiarkę kawałkiem szybki i poczekaj 10 minut, zobaczysz wtedy jak jak to mocno pryska. Niepotrzebnie od razu włącza się powietrze, lepiej najpierw nagrzać roztwór, a dopiero po osiągnięciu temperatury powinna się załączyć pompka. Konstrukcja ogólnie bardzo ładna, estetycznie wykonana, ale napis OK i ta linia narysowana mazakiem...porażka :shii: daj napis OK zaraz nad środkowym przyciskiem, jest miejsce. Ale ogólnie pojekt mi się podoba, daję plus :D
 • #8
  MasMas
  Level 16  
  Co do pryskania, to wystarczy dorobić przykrywkę, choćby z tej plexi co odpadła i po sprawie.

  Czy faktycznie mieszanie roztworu wydłuża nagrzewanie? Przecież powietrze miesza wodę od dołu ku górze - tak jak naturalna konwencja. Jeśli grzałka jest na dole (tak powinna być, żeby były ruchy konwekcyjne) to ruch wody powinien przyśpieszyć ogrzanie całości, gdyż zwiększy przewodnictwo wody. Grzałka w tym samym czasie wydzieli wydzieli zawsze tyle samo energii, do podgrzania wody o danej masie potrzebne jest zawsze to samo ciepło (Q=m*c*^T). Q=W więc nie szybkość zawsze jest jednakowa. Mieszanie moim zdaniem tylko przyśpieszy proces, bo szybciej się ogrzeje całość...


  Ja mam pytanie do Autora. Jak jest zrealizowane tak porządne mieszanie? Rozumiem, że z "instalacji pneumatycznej", ale co to dokładnie jest? Skąd to się bierze, jako co można kupić coś takiego?? Bardzo mnie to interesuje ;)
 • #9
  krzywy1
  Level 20  
  Mieszanie ( tak mocne) podczas nagrzewania opóznia uzyskanie temperatury. Ciecz podczas ruchu schładza sie w kontakcie z powietrzem. Co do przykrywki, to trochę pomoże, ale uważam, że mieszanie jest trochę za mocne, calkiem niepotrzbnie. Zbudowalem podobną wytrawiarkę, tylko na pompce od akwarium, więc wiem jak to wygląda.
 • #10
  MasMas
  Level 16  
  No ale jak się zatka otwór i pozostawi mało powietrza w środku, to będzie układ odizolowany od otoczenia (no, prawie, wiadomo) i pozostałe powietrze szybko się nagrzeje (wyrówna z roztworem). Sporna kwestia, za dużo zmiennych w sumie. Trzeba było by przeprowadzić kilka (prostych z resztą) testów. Nagrzewać z pompą i bez i zmierzyć czas. Było by wtedy jednoznacznie ;)
 • #11
  Rafal.J.645
  Level 11  
  Jackziom wrote:
  Mam jeszcze małe zastrzeżenia "apropos" tych niezaizolowanych przewodów połączeniowych-no chyba, że są emaliowane!


  Jeśli chodzi o te luty na transformatorze, włączniku diodach i przyciskach, to masz rację, nie są zaizolowane. Jak będę jeszcze coś robił przy niej to to poprawię :)

  cooltygrysek wrote:
  No muszę przyznać ze podoba mi się wytrawiareczka ele jest mały kruczek a mianowicie czemu kolega nie zrobi tak. Ustawienia temperatury, klikamy ok i praca - grzanie .... Ustawiamy sobie czas trawienia i naciskamy ok i Trawienie - nadmuch powietrza... Uważam że nadmuch przy rozgrzewaniu jest niepotrzebny ponieważ tylko niepotrzebnie wydłuża czas nagrzewania.  Co do powietrza podczas grzania roztworu to wydaje mi się, że będzie taki efekt, że roztwór
  nagrzeje się niby do docelowej temperatury, ale tylko przy grzałkach, bo tam jest czujnik temperatury, a na środku będzie jeszcze nie dogrzany,
  ale jak będę jej używał w przyszłości, to sprawdzę to i jeśli będzie nie potrzebne mieszanie podczas grzania to wyłączę je.


  cooltygrysek wrote:
  Co do silikonu to fakt po jakimś czasie zaleje koledze wszystko wokoło, lepszy byłby klej do szyb samochodowych jest on odporny większość roztworów kwasowych i zasadowych.


  To akwarium co jest teraz skleiłem jakieś 4 miesiące temu i cały czas jest w nim roztwór i żadnych problemów nie zauważyłem.

  krzywy1 wrote:
  Strasznie ten roztwór buzuje, po kilku minutach będziesz miał wszystko dookoła zachlapane kwasem którego nie widać,zrób taki test, zakryj wytrawiarkę kawałkiem szybki i poczekaj 10 minut, zobaczysz wtedy jak jak to mocno pryska.


  Na filmie jest za mocno odkręcony zawór dławiący (napisałem w opisie filmu), a żeby go przymknąć muszę wyjąć akwarium i rozkręcić obudowę, ale nie miałem na to czasu,
  więc normalnie jest dużo mniej bąbelków. Pokrywka jest zrobiona, zbytnio nie widać jej na
  zdjęciu, ale jest i jak wcześniej pisałem uważam ją za konieczność, bo nieraz widziałem
  ile ścieka z niej roztworu po trawieniu.


  krzywy1 wrote:
  Konstrukcja ogólnie bardzo ładna, estetycznie wykonana, ale napis OK i ta linia narysowana mazakiem...porażka daj napis OK zaraz nad środkowym przyciskiem, jest miejsce.


  Linia nie jest narysowana mazakiem, jest wygrawerowana laserem (tak jak wszystkie napisy i strzałki);).

  MasMas wrote:
  Ja mam pytanie do Autora. Jak jest zrealizowane tak porządne mieszanie? Rozumiem, że z "instalacji pneumatycznej", ale co to dokładnie jest? Skąd to się bierze, jako co można kupić coś takiego?? Bardzo mnie to interesuje  Jest to zrobione tak, że mam taką instalacje w warsztacie, a powietrze bierze się z kompresora. Normalnie nie zbyt oszczędny byłby
  taki kompresor zamiast pompki akwariowej, ale powietrze mam tam praktycznie od 7:00 do 18:00 w tygodniu i nie
  opłacało mi się już kupować pompki.

  MasMas wrote:
  Trzeba było by przeprowadzić kilka (prostych z resztą) testów. Nagrzewać z pompą i bez i zmierzyć czas. Było by wtedy jednoznacznie


  I najprawdopodobniej tak zrobię:).

  Dziękuję wszystkim za opinie i porady.

  Pozdrawiam.
 • #12
  MasMas
  Level 16  
  Dziękuje za odpowiedź :) A no to szkoda, bo ja takiego fajnego warsztatu nie mam ;) A skoro się kolega orientuje w tych sprawach, to wie może czy są jakieś względnie tanie metody na uzyskanie strumienia powietrza silniejszego niż z pompki akwariowej? Bo faktycznie cały kompresor to trochę przesada do tego... :) Wiem, są mocniejsze pompki, ale drogo za nie liczą, a z doświadczenia wiem, że czasem są tańsze, a równie skuteczne alternatywy. A wierzę, że dobre mieszanie roztworu znacznie skraca czas trawienia.

  Tak do projektu, to chyba nie tak dużo roboty, a ja bym osobiście zmienił tą grzałkę w pozycję leżącą, na dnie. Tak zgodnie z logiką, ogrzewa się od dołu, oziębia od góry. Wtedy wspomaga nas konwekcja. A czujnik temp, oczywiście w górnej części umieścić.
 • #13
  Rafal.J.645
  Level 11  
  MasMas wrote:
  Dziękuje za odpowiedź A no to szkoda, bo ja takiego fajnego warsztatu nie mam A skoro się kolega orientuje w tych sprawach, to wie może czy są jakieś względnie tanie metody na uzyskanie strumienia powietrza silniejszego niż z pompki akwariowej? Bo faktycznie cały kompresor to trochę przesada do tego... Wiem, są mocniejsze pompki, ale drogo za nie liczą, a z doświadczenia wiem, że czasem są tańsze, a równie skuteczne alternatywy. A wierzę, że dobre mieszanie roztworu znacznie skraca czas trawienia.


  Niestety za bardzo nie pomogę, bo jeśli o samą część sprężającą powietrze to za bardzo nie znam się na tym, ale jeśli mówimy tu o czymś tanim, to myślę, że dobrym pomysłem
  byłby sprawdzony już przez wielu kompresor z lodówki. Kiedyś miałem podobny kompresor, tylko z klimatyzatora (takiego montowanego na stałe). Był znacznie większy od takiego
  z lodówki i działał bardzo dobrze. Moim zdaniem do małego warsztatu byłby idealny. Niestety pozbyłem się go (było to jakieś 3-4 lata temu), bo nie był mi wtedy do niczego
  potrzebny i teraz mocno tego żałuję. Jako samą sprężarkę jest taki mi w niczym nie potrzebny, ale z tego co pamiętam to bardzo dobrze sprawdził by się jako pompa podciśnieniowa (np. do odsysacza cyny).

  Ale się rozpisałem... :D

  Pozdrawiam.
 • #14
  MasMas
  Level 16  
  Dzięki za chęci :) Ale cały kompresor to chyba jednak za duży. Po prostu wezmę mocniejszą pompkę. I tak będzie taniej :) Choć takie źródło powietrza by się przydało w warsztacie tak swoją drogą. Dzięki :)

  Pozdrawiam.
 • #15
  Emil19911991
  Level 14  
  Witam

  Udana konstrukcja, ale mam jedna uwagę. Taka ilość zimnego powietrza przechodząca przez roztwór trawiący na pewno w dużym stopniu wydłuża jego nagrzewanie. Proponuje zmodyfikować program tak, aby podczas nagrzewania zawór otwierał się okresowo, np. co 10 sekund na 2 sekundy, w celu przemieszania roztworu i równomiernego rozłożenia temperatury. A gdy osiągnie zadaną temperaturę, dopiero wtedy niech otworzy się na stałe.

  Pozdrawiam
 • #16
  Rafal.J.645
  Level 11  
  Emil19911991 wrote:
  Proponuje zmodyfikować program tak, aby podczas nagrzewania zawór otwierał się okresowo, np. co 10 sekund na 2 sekundy, w celu przemieszania roztworu i równomiernego rozłożenia temperatury. A gdy osiągnie zadaną temperaturę, dopiero wtedy niech otworzy się na stałe.


  Niestety takie coś odpada z racji, że przy wyłączeniu powietrza jest dość duży huk od elektrozaworu, bo wypuszcza on powietrze, które jest pomiędzy zaworem dławiącym a
  elektrozaworem.

  Pozdrawiam.
 • #17
  superhiro2
  Level 15  
  Może to mała uwaga ale boli mnie to, że wszyscy B327, nadsiarczan sodu, Na2S2O8 piszą, że to kwas. B327 to sól. Sól to związek kationu metalu (sód) i anionu reszty kwasowej (siarka z tlenem), a kwas to związek wodoru z resztą kwasową.

  PS. Zasada to związek kationu metalu z anionem wodowotlenkowym.
  PS. PS. Ja tam wsadzałem ręce do waszego "kwasu" żeby poruszac płytką i nic mi nie jest zero przebarwien zaczerwienien, więc żeby nie dotykac to jest tylko mit (tylko nie polecem wycierac sie o ubrania bo zostają śledy miedzi). ALE OSTRZEGAM ROBICIE TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚC.

  Edit. A co do konstrukcji to jak najbardziej spoko.
 • #18
  Rafal.J.645
  Level 11  
  superhiro2 wrote:
  #17 04 Kwi 2012 18:52   Re: Trawiarka do PCB ze sterownikiem na AVR.
  Może to mała uwaga ale boli mnie to, że wszyscy B327, nadsiarczan sodu, Na2S2O8 piszą, że to kwas. B327 to sól. Sól to związek kationu metalu (sód) i anionu reszty kwasowej (siarka z tlenem), a kwas to związek wodoru z resztą kwasową.

  PS. Zasada to związek kationu metalu z anionem wodowotlenkowym.
  PS. PS. Ja tam wsadzałem ręce do waszego "kwasu" żeby poruszac płytką i nic mi nie jest zero przebarwien zaczerwienien, więc żeby nie dotykac to jest tylko mit (tylko nie polecem wycierac sie o ubrania bo zostają śledy miedzi). ALE OSTRZEGAM ROBICIE TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚC.


  Mała uwaga, ale jednak słuszna. Ja czytając o trawiarkach zanim zacząłem robić moją to się dowiedziałem tego, dlatego nigdzie nie napisałem "kwas", jednak widziałem, że niektórzy tak pisali.

  superhiro2 wrote:
  A co do konstrukcji to jak najbardziej spoko.


  Dzięki ;)
 • #19
  Bielin
  Level 10  
  Rafal.J.645 wrote:


  Mała uwaga, ale jednak słuszna. Ja czytając o trawiarkach zanim zacząłem robić moją to się dowiedziałem tego, dlatego nigdzie nie napisałem "kwas", jednak widziałem, że niektórzy tak pisali.


  No niestety nie udało się :)
  Na ząłączonym filmiku w 0:37 na wyświetlaczu "Temperatura kwasu" :)
 • #20
  Rafal.J.645
  Level 11  
  No niestety nie :( ale blisko było :D
  Dzięki że powiedziałeś o tym, bo nigdy na to uwagi nie zwróciłem, poprawię to przy okazji.