Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa DVB-T w Soninie koło Łańcuta Podkarpacie

xxxxxxxxx 28 Mar 2012 18:54 3831 15
  • #1 28 Mar 2012 18:54
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

Witam,
    W tym tygodniu zakupiłem nowy telewizor. Chciałbym odbierać na nim naziemną telewizję cyfrową. Na starym telewizorze odbierałem sygnał analogowy z anteny siatkowej. Niestety antena uległa wypadkowi i nie nadaje się do użytku. Chowając stary telewizor (18 letni sony) znalazłem w pudełku stara antenę pokojową. Z powodu braku jakiejkolwiek anteny postanowiłem ją spróbować podłączyć do nowego telewizora. Po podłączeniu odbiera mi 2 kanały jedynkę i dwójkę. Byłem szczerze zdziwiony bo obraz na TVP 2 jest całkiem dobrej jakości jak na sygnał analogowy z anteny pokojowej z TVP 1 jest niestety gorzej czasami obraz jest dobry (zależy od pory dnia) ale zazwyczaj bardzo śnieży.

Przechodząc do sedna wybrałem się do sklepu gdzie polecili mi następującą antenę: Link

Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o tej antenie, czy nie będzie żadnego problemu z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej? Chciałbym dodać jeszcze że mieszkam na górce.
    Korzystając z tej strony Link wygląda na to że jestem w zasięgu:
    1 MUX-3 Rzeszów Baranówka moc 0.500 [kW] odległość 21.2 km
    2 MUX-2 Krosno Sucha Góra moc 100.00 [kW] odległość 47.3 km
    3 MUX-1 Krosno Sucha Góra moc 18.00 [kW] odległość 47.3 km
    4 MUX-2 Przemyśl Tatarska Góra moc 20.00 [kW] odległość 48.7 km

Myślałem o jednoczesnej próbie złapania Rzeszowa i Krosna.
    moje położenie geograficzne to: 50.064 N 22.272 E

Z góry dziękuję za odpowiedź i poradę.

Moderowany przez Pablo1964:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0 15
  • #2 28 Mar 2012 19:52
    seba65310
    Poziom 21  

Wygląda na to, że TVP2 odbierasz z Krosna (moc 700kW H), a TVP1 również Krosno (moc 100kW V).

Niestety, aby odebrać 3 muxy musisz kupić dwie anteny i zwrotnice.

NP. Antena na Krosno+antena na Rzeszów +zwrotnica Alcad =162zł

A jak wygląda sytuacja z kablami??stare, uszkodzone, zaśniedziałe, ile mm?

0
  • #3 28 Mar 2012 19:53
    k2.juras
    Poziom 18  

Z Suchej Góry (Czarnorzeki) masz mux 1 i 2 to ci Przemyśl nie potrzebny. No i mux 2 ma chyba 50 KW. Co do Baranówki to będzie ciężko z 21 km odbierać sygnał o mocy 0,5 KW. Daj sobie spokój z Baranówką.
    Co do TVP1 analogowego to on idzie z polaryzacją pionową i dlatego słabo go odbierasz. Obróć antenę w pion to będzie lepiej.
    Co do anteny to kup sobie zwykłą siatkę (szerokopasmówkę) i będzie ok. Ja mam taką w Radomyślu W. za Mielcem i wystarcza to i tobie wystarczy. Szkoda kasy na wynalazki.
    Jak ci bardzo zależy na tej Baranówce to daj znać.

pozdrawiam

0
  • #4 28 Mar 2012 20:01
    seba65310
    Poziom 21  

Strona sta-charts zawiera błędy, zauważyłem to właśnie z mocą muxa-2 oraz odległością nadajników od miejsca zamieszkania, które wynoszą odpowiednio :34km,60km.

Po własnoręcznym sprawdzeniu odległości wątpie teraz czy w ogóle da się odebrać MUX-3 z Rzeszowa. Dałbym sobie z nim spokój wtedy wystarczy tylko jedna antena,

0
  • #5 28 Mar 2012 20:24
    jerry1960
    Poziom 33  

Kolego k2 juras korzystając z tego że jesteś z mojej okolicy jaką antenę i z jakiego nadajnika radzisz do odbioru cyfrowego w Kolbuszowej.

0
  • #6 28 Mar 2012 20:46
    k2.juras
    Poziom 18  

Masz 55 km do SG.
    Ja mam 62 km i mam siatkę ze wzmacniaczem 5 m nad ziemią.
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/18/1859.jpg

Na Bardeyov mam ustawioną 60 elementową Polaris z mocniejszą płytką.
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_polaris_60-21-60_A3385.htm
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/18/1842.dat

Oglądam programy słowackie z kan. 40 i 54.

Siatka ze wzmacniaczem powinna wystarczyć u ciebie o ile nie masz przeszkód.
    Najgorsze są wyższe budynki.

0
  • #7 29 Mar 2012 08:56
    jerry1960
    Poziom 33  

Dziękuję bardzo , w odległości około 150m na kierunku Suchej Góry mam las oraz linie wysokiego napięcia .

0
  • #8 29 Mar 2012 11:49
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

Za ten link do allegro przepraszam moja,wina nie dokładnie przeczytałem regulamin.
    Aby inni wiedzieli o jaką antenę chodziło jest to Telmor ASR-860 P25 Digitmax HD.
    Link

Seba65310 nie wiem jak jest z tą stroną sta-charts może i zawiera błędy ale co do odległości do Rzeszowa to często jeżdżę tam samochodem i wychodzi mi ode mnie z domu do centrum Rzeszowa (Plac Wolności) 21 -22 km do baranówki może wyjdzie z 2 km więcej ale nie jest to odległość w linii prostej te 34 km które podałeś to za dużo. Z Krosnem nie wiem jak jest bo nigdy nie byłem.

Co do podanych przez ciebie anten to jestem w tym temacie laikiem więc jak palne głupstwo to przepraszam. Ta antena na Krosno z tego co wyczytałem ma wbudowany symetryzator czyli żadnego zasilacza już nie potrzebuje?

Co do anteny na Rzeszów to jeżeli będzie bez problemu odbierało MUX-1 i MUX-2 z Krosna to z Rzeszowa bym zrezygnował. Zależy to także gdzie zamontuje antenę. Na razie planuje zamontować z boku dachu na płatwi jeżeli sygnał będzie w porządku . Jeżeli nie to na kominie. Wolałbym na płatwi bo mam kiepski dostęp na dach ale to będzie zależało od odbioru bo jeżeli będzie kiepski to trzeba będzie na kominie. Jeżeli by zostało na płatwi to z Rzeszowa bym na pewno zrezygnował bo z tego miejsca nie da się skierować odpowiednio anteny. Jeżeli pójdzie na komin to bym Rzeszów spróbował złapać.
    Jeżeli chodzi o kabel to trzeba kupić nowy i tu mam pytanie czy ten kabel jest drogi ? W wariancie pierwszym z montażem na płatwi potrzeba by mi było z 5m a na kominie to nawet dokładnie na razie nie wiem chyba z 12 ,15 m
    Z góry dzięki za pomoc.

0
  • #9 29 Mar 2012 14:12
    seba65310
    Poziom 21  

Co do tej odległości to teraz sam zgłupiałem:/

Ja na początek kupiłbym tylko antenę na Krosno i podczas montażu sprawdziłbym czy w ogóle jest możliwy odbiór z Rzeszowa, bo jeśli okaże się ,że nie ma możliwości odbioru to zakup wcześniejszy anteny na Rzeszów i zwrotnicy byłby tylko stratą pieniędzy.

Bardzo dobry kabel kosztuje około 2zł - TRISET-113 bądź TRISET-113 PE (czarny zewnętrzny).

0
  • #10 29 Mar 2012 16:04
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

Co do odległości to znalazłem jeszcze taką stronę Link na której raczej potwierdzają się odległości z pierwszego posta.

Co do anteny to na razie kupię tą jedną i zobaczę co mi złapie tak jak radziłeś.
    A co do kabla to pewnie jeszcze złączki do niego trzeba dokupić jakieś konkretne czy to jest obojętne? Do montażu tych złączek jakiś specjalny sprzęt jest potrzebny?

0
  • #11 29 Mar 2012 16:22
    seba65310
    Poziom 21  

Montaż kabla z symetryzatorem:
    Instalacja antenowa DVB-T w Soninie koło Łańcuta Podkarpacie
    Zakańczasz kabel złączem F 6,8mm(średnica zależy od kabla, efka ma nakręcać się z niewielkim oprem-6,8mm jest dla polecanych prze mnie kabli TRISET),następnie nakręcasz na niego przejściówkę z F na wtyk antenowy.
    Tak "efkę" zakładasz:Instalacja antenowa DVB-T w Soninie koło Łańcuta Podkarpacie

Pamiętaj, że zmiana parametrów(siła,jakość) na ekranie zmienia z z opóźnieniem podczas ustawiania anteny. Zasilacza w tej instalacji nie stosujemy!!(w razie włączonej opcji zasilania z tunera - wyłącz ją)

Parametry(możesz ustawić na manualne ) :
    594,00 kanał 36 MUX-2 Św.Krzyż
    802,00 kanał 62 MUX-1 Św.Krzyż (będzie działał od 31.05.2012r.)

586,00 kanał 35 MUX-3 Rzeszów

A jaki masz tuner?TV?

0
  • #12 29 Mar 2012 16:44
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

Dzięki wielkie za instrukcje.
    Telewizor samsung d5500 z tunerem dvb-t.

0
  • #13 02 Kwi 2012 15:33
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

Witam
    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące nadajnika Leżajsk Giedlarowa.
    Czy wie ktoś może czy ten nadajnik jest uruchomiony czy nie?
    Szukałem na necie ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
    Czytałem że były problemy pomiędzy emitelem a właścicielem masztu.

0
  • #14 02 Kwi 2012 15:50
    seba65310
    Poziom 21  

Z tego co ja wyczytałem to nadaje, z bardzo małą mocą 2kW, lecz docelowo ma być to 100kW(31.12.2013r.)

0
  • #15 02 Kwi 2012 16:11
    xxxxxxxxx
    Poziom 11  

A ten 2kW to nie Leżajsk Mickiewicza?

0