Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II

lukasz1919 29 Mar 2012 00:57 39727 7
 • #1
  lukasz1919
  Level 10  
  Witam zakładam temat gdyż nie znalazłem szczegółowego opisu na forum , informacje są bardzo ogólne , a wiec mam kilka pytań dotyczących wymiany uszczelki głowicy w astrze g 98r 1.6 16v X16XEL.

  Sytuacja wygląda tak od pewnego czasu samochód brał płyn chłodniczy , mniej więcej 0,5 l w miesiącu przez okres 3 mies , ostatnio zaczął wyrzucać olej z pod korka i uszczelki pokrywy zaworów, postanowiłem to sprawdzić odkręciłem osłonę i zauważyłem pełno mazi pod pokrywą i w przewodzie zwrotu oleju, płyn chłodniczy dostał się do obiegu oleju . znajomy mechanik powiedział , że to uszczelka pod głowicą. Więc zdjąłem głowice wyczyściłem pokrywę i przewód olejowy z tego szlamu, spuściłem olej i płyn chłodniczy( w płynie były nieznaczne ślady oleju , tłuste plamy na powierzchni) i wykręciłem głowice jutro mam zamiar oddać ją do planowania. Mam kilka pytań co do tego:  1)Czy po takim wymieszaniu oleju z płynem chłodniczym trzeba przeczyścić miskę olejową , i w jaki sposób ? ( myślałem o wlaniu 1 l benzyny do miski i niech to trochę postoi i wylać to)

  2)Przed zdjęciem głowicy nie ustawiłem rozrządu w pozycji GMR to znaczy koła pasowego ,zębatki wału i 2 zębatek od wałków rozrządu . Czy mogę to zrobić po planowaniu głowicy jak ją będę przykręcał ? ( oczywiście przed założeniem nowego paska rozrządu chodzi o te pozycje jak na ilustracji niżej )

  Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II

  3)Może doradzicie coś jeszcze co można zrobić , mam pół silnika rozebrane ;-)
 • #2
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czyszczenie miski sobie daruj, było spuścić wpierw płyn z układu chłodzenia, potem olej z rozgrzanego silnika. Głowicę zakłada się przy prawidłowo ustawionych wałkach i wale korbowym. Klucz dynamometryczny oczywiście masz?
 • #3
  batigol66
  Level 17  
  lukasz1919 wrote:
  2)Przed zdjęciem głowicy nie ustawiłem rozrządu w pozycji GMR to znaczy koła pasowego ,zębatki wału i 2 zębatek od wałków rozrządu . Czy mogę to zrobić po planowaniu głowicy jak ją będę przykręcał ? ( oczywiście przed założeniem nowego paska rozrządu chodzi o te pozycje jak na ilustracji niżej )
  Oddaj samochód do mechanika najlepiej jak nawet ksiazki nie masz.Jak dokrecisz glowice z jakim momentem i kolejnoscia śrób?Na oko?Kolejnosc dokrecania pokryw łożysk wałow rozrzadu tez na oko?
 • #4
  lukasz1919
  Level 10  
  do batigol66 klucz posiadam ma zakres 40-210 Nm
  Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II

  książkę również dużo się z niej dowiedziałem np jak dokręcać szpilki głowicy
  Wymiana uszczelki głowicy opel astra G/II

  oddać do mechanika czemu nie , i zapłać mu z 400zł za robociznę i jeszcze nie wiadomo czy dobrze zrobi. same części kosztują jakieś 700zł , a mechanik zrobi to samo co ja. Czyli 1100zł za wszystko , za to kupiłbym cały silnik hehe .

  Do robokop , więc nic nie powinno się stać jeśli później spuściłem olej i płyn?
 • #5
  batigol66
  Level 17  
  Olej spuszcza sie z rozgrzanego silnika.Bo jak zimny to gęstniejszy jest i wiecej dostanie w środku.Ja po załozeniu głowicy wlalbym ten stary uruchomil silnik az sie nagrzeje i wtedy wymienil olej na nowy.Najpierw sie spuszcza plyny potem sciaga glowice nie na odwrot.
  lukasz1919 wrote:
  Więc zdjąłem głowice wyczyściłem pokrywę i przewód olejowy z tego szlamu, spuściłem olej i płyn chłodniczy( w płynie były nieznaczne ślady oleju , tłuste plamy na powierzchni) i wykręciłem głowice jutro mam zamiar oddać ją do planowania
  w koncu co wczesniej zrobiles?
 • #6
  lukasz1919
  Level 10  
  Napisze kolejność dokładnie po kolei ,bo trochę namieszałem ,daruje sobie kolektory ,listwę wtryskową,listwę świec , przewody , rozrząd i resztę.

  1) zdjąłem osłonę głowicy
  2) spuściłem płyn z chłodnicy
  3) odkręciłem głowice
  4) spuściłem olej

  w takiej kolejności

  Zorbie jak radziłeś wleje stary olej tylko przeposzczę go przez jakieś sito , odpalę na parę minut żeby się zagrzał i dopiero spuszczę olej przy nagrzanym silniku, sprawdzę przy okazji czy dobrze rozrząd ustawiony.

  1)Na tłokach jest trochę nagaru wyczyścić je , czy lepiej zostawić jak są?
  2)Jaki radzisz uszczelniacz dać pod uszczelki kolektorów ,to jest od wydechu i dolotowy? a na uszczelkę pod głowicą ?
  3)Czy te 3 rysunki wyżej przedstawiają prawidłowe ustawienie rozrządu?
  (opis ten jest z książki "ASTRA II i ZAFIRA'' autor H. R. Etzold i dotyczy silnika X16XEL , pisze że to ustawienie również dotyczy silników 1.4 , 1,6 , 1.8)
 • Helpful post
  #7
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Żadnych uszczelniaczy się nie daje, an pod kolektory, ani pod uszczelkę głowicy. Powierzchnie mają być czyste i suche. Starego oleju w żadnym przypadku nie wlewaj już do tego silnika. Zalej po zmontowaniu świeżym i tyle.
 • #8
  lukasz1919
  Level 10  
  No i wszystko się wyjaśniło , błędem było spuszczać olej z zimnego silnika , ale chyba nie aż tak strasznym , wleje świeży i tyle jak radzi prawdziwy fachowiec, pod uszczelki nie dajemy żadnych uszczelniaczy jak radzili mi niektórzy, rysunki przedstawiają prawidłowe ustawienie rozrządu co do mojego silnika .