Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Mińsk 15M - padnięty przekaźnik?

Kieleczek 29 Mar 2012 08:52 5032 9
  • #1 29 Mar 2012 08:52
    Kieleczek
    Poziom 14  

Witam, kupiłem zaledwie 2 dni temu używaną lodówkę Mińsk 15M. Przewożona była zgodnie z zasadami tak aby ten cały olej nie wylał się tam gdzie trzeba i uruchomiona dopiero po ponad 12h po transporcie.

Lodówka w momencie kupowania działała, u mnie po włączeniu jej na drugi dzień podziałała ze 3-4h i ZDECHŁA. To znaczy sprężarka włącza się na ok 2 sekundy i wyłącza a środku lodówki jest temperatura taka jak w pokoju - czyli totalnie nie chłodzi/mrozi. Podłączyłem termostat na krótko żeby wyeliminować problem związany z nim - dalej to samo. W końcu rozebrałem kostkę od przekaźnika i zauważyłem tam, że w momencie tego krótkiego działania sprężarki rozgrzewa ona do czerwoności spiralki tego przekaźnika i wtedy się wyłącza.

Czy może być to jakiś problem z przekaźnikiem który da się naprawić samemu czy sprężarka całkowicie już padła (a działała)? Uprzedzam że lodówka znajduje się w akademiku i nie mam dostępu do żadnych narzędzi prócz śrubokręta.

0 9
  • #2 29 Mar 2012 09:02
    peterwolski
    Poziom 20  

prawdopodobnie sprężarka

0
  • #3 29 Mar 2012 16:01
    Kieleczek
    Poziom 14  

Czyli nic totalnie się z tym nie zrobi i wyrzuciłem pieniądze w błoto?

0
  • #4 29 Mar 2012 16:04
    Michał 1997
    Poziom 14  

A w chwili startu styki w przekaźniku się zwierają?

0
  • #5 29 Mar 2012 20:45
    Kieleczek
    Poziom 14  

Nie bardzo rozumiem o które styki chodzi ale odginając sprężynkę pokazaną na zdjęciu trochę do góry przestała się ona nagrzewać do czerwoności ale za to z tego przekaźnika zaczął lecieć dym...

Jak powiedziałeś o jakimś zwieraniu to zainteresowało mnie to, że może coś pod wpływem wstrząsu się tam obluzowało w przekaźniku i robi zwarcie bo jak mówię wcześniej przez kilka godz lodówka działała normalnie :/ Tylko nie bardzo się znam i nie wiem gdzie szukać ewentualnej przyczyny, może coś z tego zdjęcia wywnioskujecie? Jak nie to postaram się zrobić wyraźniejsze zdjęcia

0
  • #6 30 Mar 2012 06:32
    Michał 1997
    Poziom 14  

Mnie chodzi czy ta kotwiczka w przekaźniku się podnosi (zaznaczyłem grubszą kreską)
    Wygląda też że styki kotwiczki są trochę sfatygowane.Najlepiej by było rozebrać to i jakoś oczyścić styki.

0
  • #7 30 Mar 2012 11:46
    mroqa
    Poziom 14  

cewka rozruchowa działa prawidłowo, sprężarka padła,ta lodówka już napewno swoje wychłodziła w życiu

0
  • #8 30 Mar 2012 13:01
    Kieleczek
    Poziom 14  

Wszystkie styki przeczyściłem (było na nich sporo nalotu) ale sprężarka po tym zabiegu przestała się w ogóle włączać. Nie ma więc mowy teraz o jakimś podnoszeniu się czy nie kotwiczki, a przy próbie naciśnięcia wskazanego na pierwszym rysunku "dyszla" robi się coś w rodzaju spięcia (po ludzku: błyska).

Nie jestem pewien czy podłączyłem spowrotem dobrze kable, w razie czego zamieszczam drugi rys.

A czy jest możliwe w ogóle żeby ta lodówka się zepsuła na dobre po wcześniejszym rozmrożeniu i jak stała wyłączona przez kilkanaście dni? Bo to trochę dziwne jakby wcześniej działała i nagle pochodziła u mnie trochę i się zepsuła akurat wtedy sprężarka...

0
  • #9 15 Kwi 2012 19:48
    naprawa-elektryk
    Poziom 8  

moim zdaniem to duża kostka rozkręcic duza kostke i zobaczyć czy wszstkie kabelki są podłączone jesli jest odłączony jeden czarny to podłączyć go do niebieskiego lub do brazowego jesli jest zamiast brązowego czanry to do czarnego

0
  • #10 02 Cze 2012 23:17
    naprawa-elektryk
    Poziom 8  

hmmm
    Otóż tu bedzie wina przekaźnik ale to wina chyba termiki bo bimetal jak się nagrzeje to powinna blaszka koło dyszla odskoczyć
    tak że porponuje rozebranie i sprawdzic czy odskakuje
    jesli nie to proponuje przejśc się do serwisu agd gwarantuje działanie

0