Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik napięcia akumulatora na ICL 7107.

04 Sty 2005 08:24 2310 5
  • Poziom 15  
    Wpadło mi ostatnio do ręki właśnie takie urządzenie produkcji wschodniej, ale bez schematu. Niestety szwankuje. Cyferki zmieniają się jak chcą. I brakuje w nim odpowiedniego ujemnego napięcia (tylko -2,8V). Ale głównie chciałem zapytać, na jakiej zasadzie taki multimetr może dokonywać pomiarów, jeśli zasilany jest z tego samego żródła napięcia??? Czy w takim przypadku w jakiś sposób zmienia się celowo poziomy napięć wejściowych?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Specjalista elektronik
    jeśli zawiera stabilizator napięcia zasilającego na plusie, i ma masę na minusie, to może mierzyć napięcie zasilające
    przez dzielnik (bo sam scalak ma zakres pewnie 2V - a może 200mV - nie pamiętam, trzeba by to sprawdzić w opisie),
    byleby wystarczyło do poprawnego działania stabilizatora napięcia (pewnie potrzebuje około 6V, może 7 - żeby scalak miał 5V);

to, że nie działa, i tak się zachowuje, to może być np. jakiś niekontakt na wejściu.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 15  
    Witam! Układ zasilania oparty jest na rezystorze od plusa i diodzie Zenera (chyba ok 4,7V) na masie. Stabilizacja cienka, ale tak wyszło z fabryki i chyba działało! Dodatkowo, jedno z wyjść OSC taktuje tranzystory w ukł Darligtona, które przez rezystor podłączone są do tej właśnie diody. Na wyjsciu tranzystora powstaje jakiś przebieg, który za pomocą prostego podwajacza napięcia sprawia, że powstaje ujemne napięcie zasilania (też słabe). W tej chwili zastanawiam się, czy przypadkiem napięciem mierzonym nie powinno być 24V??? Może wtedy będzie działał poprawnie? Za chwilę to sprawdzę (zmierzę przynajmniej rezystor szeregowy z diodą). Czy w takim właśnie sposobie zasilania, bez specjalnych zmian potencjałów, można wprost przez dzielnik mierzyć to napięcie??? Na płytce się gubię, ponieważ jest tam jeszcze przetwornik obrotów silnika na napięcie a laminat jest dwustronny...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    o ile mi wiadomo icl 7107 w podstawowej aplikacji nie mierzy napiecia ze zrudla z ktorego jes zasilany
  • Specjalista elektronik
    To może zajrzyj do opisu tego ICL7107. Podaję w skrócie najważniejsze informacje:
    zasilanie ma być 9V - pin 1+, pin 26-, wejście różnicowe pin 31+, pin 30-, zakres zależy od
    zewnętrznych elementów - może być -199.9 do +199.9mV, ale może być i -1999mV do 1999mV;
    pobór prądu około 0.8mA (max 1.8mA), steruje wyświetlaczem na LED-ach (one ciągną więcej);
    nie mam danych w jakim zakresie może być napięcie na wejściach.

Sprawdź, czy dostaje właściwe napięcie zasilania, jeśli nie to ustal dlaczego; może
    zasilanie nie daje rady dostarczyć prądu dla LED-ów? jeśli ma właściwe zasilanie,
    a nie działa prawidłowo, zmierz napięcia na wejściach w odniesieniu do pinu 32 (COMM).
  • Poziom 15  
    W zasadzie to już nie miałem zamiaru naprawiać tego urządzenia, ale zaciekawił mnie sposób zasilania ICL-a. Lecz zupełnie przypadkiem okazało sie, że problem ze zamianą wskazywanej liczby związany był z... zimnym lutem na którejś nóżce. W tej chwili działa stabilnie, ale trochę źle pokazuje napięcie. Rozwiążę to przez zmianę dzielnika. Ale co ciekawe, okazuje się, że bez problemu można mierzyć napięcie z tego samego źródła zasilania!!! I to mnie bardzo cieszy! Dla ewentualnych konstruktorów podaję kilka ważnych napięć: REFLO, COMMON oraz INLO są na masie (0V), REFHI ok 1V, V+ ok. 5V, V- ok. -2,8V( i to wystarcza!!!).
    Pozdrawiam.