Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie falownikiem wej. analogowe - czujnik

dawid382 29 Mar 2012 21:05 8714 23
  • #1 29 Mar 2012 21:05
    dawid382
    Poziom 12  

Witam, zastanawiam się jak rozwiązać następującą sytuację:
    Potrzebuję wykonać sterowanie do silnika na falowniku jednak do falownika podłączony musi być jeszcze czujnik ciśnienia.

Cały układ ma mieć za zadanie po odczycie danych z czujnika regulację wydajności pompy.

Czujnik ma wyjście analogowe 0-10v
    Falownik ma wejście analogowe 0-10v

Tylko jak rozwiązać aby ustawienie planowanego ciśnienia odbywało się na potencjometrze?

Czy jest możliwość ustawienia w falownikach aby maksymalną częstotliwość podawały przy 0v a minimalną przy 10v?

Zamieszczam schemat poglądowy jak by to miało wyglądać.

Jeżeli ktoś ma jakiś sensowniejszy pomysł proszę o poradę.

Mogę zamiast wejścia napięciowego zastosować wejście prądowe ale sam nie mam pomysłu jak by to miał wyglądać wtedy.

0 23
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Mar 2012 21:43
    adamac2
    Spec od PLC

Nie napisałeś jaki to falownik.
    Ale wszystko co piszesz to poprostu kwestia poprawnego skonfigurowania regulatora PID (no chyba że twój falownik takowego nie posiada).

0
  • #3 29 Mar 2012 21:57
    dawid382
    Poziom 12  

Falownik dopiero będzie dobierany. Na tym etapie możemy wybrać dowolny falownik jednak jego moc musi wynosić 7.5 kw ponieważ taki silnik będzie tam pracował.

Więc jeśli możecie polecić dobry falownik który spełni moje oczekiwania będę wdzięczny.

Jeszcze mam takie pytanie bo podłączając ten czujnik nie będzie on poprawnie działał ponieważ:

Wraz ze wzrostem ciśnienia na czujniku będzie zwiększał częstotliwość, a ja potrzebuję aby wraz ze wzrostem ciśnienia częstotliwość malała. Jak ustawić taki parametr bo szukam w instrukcjach falowników i nic takiego nie ma.

Znalazłem dość chyba odpowiadający mi falownik, mianowicie http://www.zawex.pl/pliki/Falowniki_LG_seria_iG5A.pdf wersja 7,5KW

Zamieszczam jeszcze schemat z pytaniem czy to ma sens i czy będzie działać.

0
  • #4 29 Mar 2012 23:36
    12robert12
    Poziom 28  

1) Gnd ma być do CM.

2) poczytaj o regulacji PID w tej instrukcji.

1
  • #5 30 Mar 2012 00:56
    dawid382
    Poziom 12  

Widzę że kolega chce pomoc lecz nie doczytał chyba.. takie połączenie dało możliwość odwrócenia pracy tzn że wartość napięcia na czujniku jest odwrotnie proporcjonalna no częstotliwości.

Dołączam jeszcze inny schemat który wydaje mi się najbardziej sensowy z tych które jak dotąd zamieściłem. W czasie braku ciśnienia falownik bedzie widział w takim układzie 12v co jest dla mnie zadowalające. Wraz ze wzrostem ciśnienia napięcie to będzie malało. Potencjometr jest dzielnikiem napięcia między napięciem z czujnika i CM falownika co powinno pozwolić na regulacje ciśnienia. W takim układzie czujnik będzie służył jako stabilizator ciśnienia. ponieważ gdy ciśnienie spadnie wartość napięcia wzrośnie. Mam nadzieję że się nie mylę?

0
  • #6 30 Mar 2012 07:48
    adamac2
    Spec od PLC

dawid382 napisał:

Wraz ze wzrostem ciśnienia na czujniku będzie zwiększał częstotliwość, a ja potrzebuję aby wraz ze wzrostem ciśnienia częstotliwość malała. Jak ustawić taki parametr bo szukam w instrukcjach falowników i nic takiego nie ma.

No przecież możesz na PID dowolnie ustawić czy E chcesz E=SP-PV czy E=PV-SP.
    Nie kupuj LG. Polecam fińskiego Vacona (dobra cena, dodatkowo kup sobie kabelek a soft do parametryzacji masz darmowy na stronie www producenta)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 30 Mar 2012 11:55
    12robert12
    Poziom 28  

:arrow: dawid382

Cytat:
    Widzę że kolega chce pomoc lecz nie doczytał chyba.. takie połączenie dało możliwość odwrócenia pracy tzn że wartość napięcia na czujniku jest odwrotnie proporcjonalna no częstotliwości.

Życzę powodzenia przy podłączania tak tego czujnika.

0
  • #8 30 Mar 2012 13:32
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    Zgadzam się z kolegą 12robert12, najprostsze rozwiązanie to PID , sygnał z czujnika bezpośrednio na falownik. ciśnienie ustawiane na falowniku.

Co do podłączenia z potencjometrem, że nie zadziała to mało powiedziane.

pozdrowienia

0
  • #9 30 Mar 2012 14:13
    dawid382
    Poziom 12  

Koledzy dziękuję za wszystkie sugestie. Proszę tylko o to abyście pokazali mi parametr w instrukcji tego LG lub jakiegoś innego falownika w którym można zmieć wej. analogowe tak aby przy maksymalnym napięciu była minimalna czestotliwość i na odwrót. Wtedy zastosuję taki schemat jak poniżej i jestem pewny że zadziała.
    Jeżeli by gubił częstotliwość to zastosowałbym jakiś rezystor między + i V1.

Np takie ustawienie aby:

Przy nap. 7V częstotliwość była najmniejsza tj. 10Hz
    Przy napięciu 0V częstotliwość była największa tj. 50Hz

Nigdzie nie mogę znaleźć parametru aby częstotliwość była odwrotnie proporcjonalna do napięcia.

0
  • #10 30 Mar 2012 14:47
    tehaceole

Poziom 28  

dawid382 napisał:
    Nigdzie nie mogę znaleźć parametru aby częstotliwość była odwrotnie proporcjonalna do napięcia.
    Od za przeproszeniem d... strony się do tego zabierasz. Po to masz w falowniku regulator pid, aby utrzymywał Ci częstotliwość wystarczającą do zrównania wartości mierzonej z wartością zadaną. Wiele już razy używałem Vaconów w aplikacjach pompowo - wentylatorowych (PFC) i nigdy nie miałem z tym problemu.
    Za pomocą drugiego wejścia analogowego (lub panelu falownika w przypadku awarii wejścią) podaję wartość ciśnienia zadanego. Rolą falownika jest taka regulacją dołączonymi napędami, aby wartość zmierzona przez przetwornik była możliwie jak najbliższa wartości zadanej. Zamiast analogów można komunikować się z falownikiem poprzez Modbus RTU (przesyłać mu wartość zadaną, rzeczywistą, odczytywać jego status), jednak w Twoim przypadku nie ma takiej potrzeby.
    W Vaconie masz szerokie możliwości skalowania sygnału z wejść analogowych do własnych potrzeb.

0
  • #11 30 Mar 2012 14:49
    adamac2
    Spec od PLC

Ludzie to lubią sobie utrudniać życie. I jak chcesz sterować - liniowo?
    Czemu nie użyjesz poprostu PID'a?

0
  • #12 30 Mar 2012 15:25
    dawid382
    Poziom 12  

Czyli wnioskuje z waszych wypowiedzi abym:
    podłączył bezpośrednio czujnik tak jak na schemacie wyżej ale bez potencjometru tak?

Ale w ciąż nie rozumiem jak będę mógł nadać jakie ciśnienie ma być ustawione tzn jakie napięcie ma się znajdować na wejściu analogowym. Chciałbym aby ustawianie ciśnienia odbywało się za pomocą potencjometru bo falownik będzie w szafie elektrycznej a na jej panelu będzie pokrętło i wskaźnik wyskalowany z wartością ciśnienia oraz oczywiście miernik ciśnienia ( woltomierz wyskalowany wg czujnika ciśnienia.)

Nie chcę aby ustawianie ciśnienia odbywało się na panelu falownika dlatego że oprócz mnie będą go obsługiwać inne osoby.

Proszę napiszcie jakie ustawienia mam zastosować i jakiś schemat jak to ma mniej więcej wyglądać. Uruchamiam takie urządzenie pierwszy raz i dlatego jestem taki zielony....

0
  • #13 30 Mar 2012 21:26
    tehaceole

Poziom 28  

Potrzebujesz falownik z dwoma wejściami analogowymi. Do jednego z wejść podłączasz wyjście czujnika - konfigurujesz je jako wartość rzeczywista regulatora pid. Do drugiego wejścia podłączasz suwak potencjometru, a jego zaciski do masy i źródła 10V. Wejście to konfigurujesz jako wartość zadana regulatora pid.

Regulator - jego ustawienia należy dobrać do inercji Twojego układu. W moich zastosowaniach (utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej na stacjach uzdatniania wody) używam tylko bloku proporcjonalnego i całkującego. Wzmocnienie bloku różniczkującego mam ustawione na 0. Teraz w zależności od układu odpowiednio manipuluję parametrami:
    - wzmocnieniem bloku proporcjonalnego
    - wzmocnieniem bloku całkującego
    - stałą całkowania
    Nie ma jednej uniwersalnej metody wyznaczenia tych parametrów "na oko". Są metody pozwalające na względne oszacowanie przybliżonych ich wartości, jednak otrzymane wyniki i tak prawie zawsze należy "dostroić". Generalnie sprowadza się to do dobranie takich wartości parametrów, aby układ był stabilny tzn. dążył do zmniejszania uchybu regulacji z możliwie jak najmniejszym przeregulowaniem. Złe dobranie parametrów prowadzi do oscylacji w układzie (granica stabilności) a w skrajnym przypadku oscylacje stają się coraz większe - zadajesz np. 4Bary a układ zaczyna skakać do coraz to wyższych ciśnień.

Jeżeli zdecydowałbyś się na Vacona to proponuję, abyś na ich stronie odszukał namiary na Pana Krzysztofa Kanię. Jest to wysokiej klasy spec od tych falowników i napewno pomoże Ci w realizacji zadania.

0
  • #14 30 Mar 2012 22:26
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Pod tym linkiem znajdziesz przykładowy opis funkcjonalny wraz zaprogramowanym regulatorem PID.
    Banalnie prosty i skuteczny regulator a za pomocą przycisków na falowniku ustawiasz wartość rzeczywistą żądanego ciśnienia np. 5,2 Bar.
    Falownik oczywiście posiada funkcję "uśpienia" pompy, możliwość "czyszczenia" pompy po uruchomienia sekwencera...

Pozdrawiam ;)

0
  • #15 30 Mar 2012 23:10
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    Rozwiązaniem jest falownik uniwersalny ATV312 ( nie za drogi nie za tani ), ma 3 wejścia analogowe ( A1 - potencjometr, A2-sprzężenie/czujnik ). Przebrnąć Autor wątku musi tylko przez odpowiednie ustawienie parametrów regulatora PI - w przypadku stałego ciśnienia powinien wystarczyć ( człon D wyłączony ) . Instrukcja

Jeżeli aplikacja bardziej wymagająca to już niestety falowniki typu ATV 212, wspomniany VACON czy inne dedykowane do układów HVAC.

Pozdrowienia

0
  • #16 31 Mar 2012 09:07
    tehaceole

Poziom 28  

falowniki.com napisał:
    a za pomocą przycisków na falowniku ustawiasz wartość rzeczywistą żądanego ciśnienia
    Kolega miał chyba na myśli wartość zadaną :)

0
  • #17 13 Kwi 2012 12:34
    SAWEK101
    Poziom 30  

Witam, mam podobny problem, przetwornik ciśnienia 0-5v, falownik LG ig5a 5,5Kw i praca z pompą głębinową i naczynkiem przeponowym 25l.
    Mianowicie czytam instrukcję falownika i jak dla mnie to trochę jest poryta, bo nigdzie nie mogę znaleźć za pomocą czego mam ustawić żądane ciśnienie instalacji dla regulacji pid.

I tu pytanie czy będę mógł to robić za pomocą klawiatury(nie ma tam żadnej wzmianki o ustawianiu żądanego napięcia(ciśnienia) na wejściu dla pid)
    Czy będę musiał zastosować potencjometr do ustawienia progu napięcia (ciśnienia) wymaganego i podłączyć go pod wejście 0-20mA.
    Mniejsze falowniki mają potencjometr wbudowany a ten tylko klawiaturę :cry:
    Nie mam jeszcze falownika a nie chcę u klienta babrać się z tym 3 godziny, już żałuję że nie kupił Altivara, bo Lg jest to wersja dla ubogich.

0
  • #18 13 Kwi 2012 18:34
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Zobacz falowniki Apator Control AMD-F, analogiczny Delta VFD-F. Falowniki do aplikacji pompowych i wentylatorowych. Masz wejście na czujnik do regulacji, a zadawać możesz sobie czym chcesz.
    Pozdrawiam

0
  • #19 13 Kwi 2012 19:32
    SAWEK101
    Poziom 30  

Tak zgadza się, ale tam jest wszystko opisane jak trzeba, ale w ig5a lg nie ma wzmianki o tym gdzie się zadaje wartość wymaganą, pozostaje tylko mieć nadzieje że da się ustawić z klawiatury zamiast częstotliwości, bo jeśli nie to po co w tym falowniku było by pid ?
    Podobno w ic5 da się ustawiać potencjometrem wartość wymaganą, a w ig5a potencjometru nie ma.

0
  • #20 13 Kwi 2012 23:17
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    Falowniki LG nie są takie złe, jak niektórzy twierdzą.
    Wszystko jest w instrukcji angielskiej, niestety polska zostawia trochę do życzenia ( przynajmniej w porównaniu z oryginałem ).

iG5A

pozdrowienia

0
  • #21 14 Kwi 2012 09:49
    SAWEK101
    Poziom 30  

Dzięki, wiele się rozjaśniło :D , punkciki przyznane, nie mogłem znaleźć wersji angielskiej, dopiero zaczynam czytać, a już widzę kilka byków w polskiej wersji, po prostu wstyd, tłumacz nie miał pojęcia o elektronice.

0
  • #23 05 Maj 2012 22:01
    SAWEK101
    Poziom 30  

Uruchomiłem te IG5 z czujnikiem ciśnienia na pid, zrobiłem to pierwszy i ostatni raz na tym falowniku niby to pracuję ale spędziłem ze 3 godziny zanim to ustawiłem, jednym słowem porażka jeśli chodzi o sterowanie pid i czujnik ciśnienia z tym falownikiem, lepiej dołożyć 2 stówki i kupić coś lepszego albo inny model.

0
  • #24 06 Maj 2012 19:44
    adamac2
    Spec od PLC

adamac2 napisał:

Nie kupuj LG. Polecam fińskiego Vacona (dobra cena, dodatkowo kup sobie kabelek a soft do parametryzacji masz darmowy na stronie www producenta)

Pisałem:) jednak obiegowa opinia się sprawdza:)

0