Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EvB 4.3 vs AVR ZL3AVR vs ... ?

grabber 29 Mar 2012 21:16 8896 38
  • #1 29 Mar 2012 21:16
    grabber
    Poziom 11  

Witam,
    prosiłbym o wskazanie który aktualnie zestaw uruchomieniowy z ogólnie dostępnych na allegro jest najbardziej godny polecenia.

Bardzo przekonuje mnie EvB 4.3 ze względu na powszechność, wsparcie dla posiadaczy oraz wbudowany programator.

Ciekawy również wydaje się być AVR ZL3AVR ze względu na cene i troche bardziej rozbudowanego zestawu o przyciski i wyjścia.

Docelowo zestaw ma służyć nauce i w przyszłości prototypowaniu układów dlatego też chcę poświęcić troszkę więcej pieniędzy i zacząć od większego ATMEGi...
    Zestaw docelowo będzie musiał współpracować z modułami ethernetu, rfid i radiowym.

Z góry dziękuje za pomoc.

• #2 29 Mar 2012 22:06
    sorex86
    Poziom 15  

Mam EvB i Zl15Avr. Obecnie tak sie sklada, ze uzywam plytki EvB. Mimo, ze ma kilka bledow m.in nie ma zabezpieczenia przed nie prawidlowym podlaczeniem zasilacza zewnetrznego gdy jest ustawiona zworka zasilania z usb. Po 3 miesiacach uzywania EvB zl15 lezy mi w kacie ...

Ps. popraw ta literowke M"nie EvB 4.3" bo troche to dziwnie brzmi.
    Co do wsparcia.. o wsparciu zapomnij, nikt za Ciebie bledu nie znajdzie w programie ;)

• #4 30 Mar 2012 00:54
    gaskoin
    Poziom 38  

Wg mnie nie znajdziesz nic lepszego niż STM32 STM32F4 DISCOVERY.

Moderowany przez _Robak_:

Proszę nie podawać linków do aukcji!
    Kolega jest doświadczonym użytkownikiem i takie zasady powinien znać.

• #5 30 Mar 2012 10:02
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Ok, ale to zależy czy kol. grabber chce rozpocząć zabawę z AVR czy nie zależy mu na rodzinie, bo powiedzmy sobie szczerze, że STM32(ARM) to jeśli chodzi o zaawansowanie układów o półkę wyżej niż AVR, a co za tym idzie skomplikowanie też jest o poziom wyżej.
    A sam zestaw jeśli chodzi o STM32 to rzeczywiście godny polecenia.

• #6 30 Mar 2012 10:47
    gaskoin
    Poziom 38  

Temat jest w dziale ogólnym. Kolega nie napisał nic, że szczególnie zależy mu na AVR :) Jeśli tak jest, to mojego posta należy zignorować.

• #7 30 Mar 2012 10:53
    grabber
    Poziom 11  

sorex86 -
    literówka poprawiona, co do błędów to zakładam że wszystkie te zestawy mają swoje jakieś "ale" więc przyjmuje to za normę (chociaż mam nadzieje że w przypadku tego zabezpieczenia zasilania przy pomyłce, nie zabije mi to usb w samym PC... ? Mówiąc wsparcie dla posiadacza zestawu miałem na myśli "GRATIS'owy" kurs załączony do zestawu + dostęp do prywatnego forum które podobno jest dość pomocne...

piotrva -
    no powiem Ci że ten Pakiet LIBRA jest dość interesujący... i tak jak mówisz troszkę bardziej 'obdarzony' niż kolega EvB ;P. Tylko troszkę ta cena dość wysoka jak na pakiet z samym kontrolerem (bez okablowania i zasilacza). Z zestawem planowałem dokupić na dzień dobry ethernet a w tym przypadku wychodzi 295 + 75.

goskoin -
    STM32(ARM) - no to jest naprawdę fajne... Tylko zastanawia mnie czy to dobra zabawka na początek. Skomplikowania się nie boje (2 piwa więcej i jakoś to będzie ;). Tylko martwi mnie późniejsze prototypowanie. No i co z rozszerzeniami ? Bo w przypadku pozostałych to jakieś bt, eth, gsm... powszechnie dostępne a tutaj ?

• #8 30 Mar 2012 11:51
    gaskoin
    Poziom 38  

Robaczku - toć to nie był link do aukcji tylko do allegro z uzupełnioną szukajką (bo stamtąd autor chce zestaw).

Zabawka dobra jak każda inna. RTC masz wbudowany w układ, na zewnątrz masz mikrofon, akcelerometr, przetwornik audio D/A. Sam uC też ma wbudowane przetworniki A/C i C/A, interfejsy do wyświetlaczy, zewnętrznych pamięci, sprzętowy floating point, ethernet, usb i inne cuda. W DS więcej http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESO...TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/DM00037051.pdf

Co do modułów rozszerzeń to warto robić je sobie samemu, poza tym co za problem wpiąć moduł rozszerzeń z EVB w discovery? :)

Płytki z wyprowadzonymi samymi pinami mają właśnie ten plus, że nie zależą od sprzętu na płytce. Jak już Ci się znudzi zabawa z wbudowanymi pierdołami, to taka płyta typu EVB będzie Ci służyła wyłącznie jako "przedłużacz".

Wszystko cudnie, ale przyznam, że układ może być bardziej skomplikowany niż AVR:) Jednak jak umiesz angielski i nie straszne Ci noty katalogowe to nie znajdziesz nic lepszego.

• #10 30 Mar 2012 12:36
    piotrva

gaskoin napisał:
    Płytki z wyprowadzonymi samymi pinami mają właśnie ten plus, że nie zależą od sprzętu na płytce. Jak już Ci się znudzi zabawa z wbudowanymi pierdołami, to taka płyta typu EVB będzie Ci służyła wyłącznie jako "przedłużacz".

Nie wiem dokładnie co kolega miał na myśli, ale w tych zestawach są wyprowadzone wszystkie (oprócz zasilania i w EvB4.3 linii Xtal1 i 2) piny danych procesorów.
    Mimo wszystko polecam:
    1. Naukę C, osobiście polecam książkę http://atnel.pl/wydawnictwo jeśli chodzi o AVR
    2. Jeśli Kolega ma ambicje na STM32 (a moim zdaniem dla początkującego ogólnie w tematyce uC, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia to mimo wszystko może, choć nie musi być trudne) to jest to dobry wybór - bardzo bogate wbudowane peryferia o których już była mowa, możliwości i nazwijmy to "moc obliczeniowa" też większe niż dla AVR. Owszem, kostki są zwykle w smd, ale z dobrą lutownicą to nie problem, a można i znaleźć kostki zamontowane na przejściówkach (moduły) smd->dip.
    3. Co do wyboru AVR/ARM(STM32)... hmm, zależy od Ciebie, jak szybko się uczysz i na jakie wyzwania jesteś gotowy.

• #11 30 Mar 2012 12:42
    gaskoin
    Poziom 38  

piotrva napisał:
    gaskoin napisał:

Nie wiem dokładnie co kolega miał na myśli, ale w tych zestawach są wyprowadzone wszystkie (oprócz zasilania i w EvB4.3 linii Xtal1 i 2) piny danych procesorów.

Chodziło mi o to, że autor z niczego innego oprócz tych wyprowadzeń i tak nie będzie korzystał po jakimś czasie.

NXP wydało Cortexy w DIPie (LPC1100), ale nie wiem jak z dostępnością w PL.

Jeśli chodzi o język C to polecam książkę Kernighan and Ritchie - "Język ANSI C".

• #12 30 Mar 2012 15:57
    grabber
    Poziom 11  

OK... to przyjmijmy że sama kwestia programowania w C nie jest dla mnie aż takim problemem... mały powrót do przeszłości i będzie ok... boje się bardziej tego, że polegnę przy samym urządzonku.
    Zależy mi też na tym by prócz zabawy można było by zestaw wykorzystać w dalszych celach stąd też moje poszukiwania zacząłem od ATMEG'i na podstawce tak by w efekcie można było później używać zestawu do tworzenia urządzeń...
    No chyba że jest tego typu zestawik na podstawce... ?
    Powiem w dużym skrócie: mam 250 - 350 zł do wydania na zabawkę i zarazem coś na przyszłość do ewentualnego powielania układu... Z racji że JA JELEŃ w tym stąd też moje pytanie co polecacie...
    (a to co to za zabawka >> HY-Mini Płyta z STM32 +LCD 3,2" ?? )

• #13 30 Mar 2012 18:26
    piotrva

Ja osobiście posiadam tę płytkę HY-Mini Płyta z STM32 +LCD 3,2", moim zdaniem (choć na głębsze wgryzienie się w procesory STM32 nie miałem jeszcze czasu - na nic poza jakimiś absolutnymi podstawami) całkiem fajna rzecz. Jest fajny LCD z TP i kontrolerem LCD, który można odpiąć i wtedy mamy płytkę z samym uC i wszystkimi wyprowadzeniami. Jedyna wada, którą na razie dostrzegłem to to, że programujemy przez bootloader, a nie zwykły programator, więc płytka nie może posłużyć (jak STM32discovery) jako programator do innych układów z tej rodziny.

• #14 30 Mar 2012 18:54
    grabber
    Poziom 11  

Kurcze... i tylko się zwiększył obszar problemów:
    teraz już muszę wybrać spośród:

- EvB 4.3
    - Microsens EVB AT 16-32
    - ATmega16 EvB AVR (na allegro jest w takiej fajnej walizeczce ale jeszcze tylko przez 2h)
    - Atnel Pakiet LEO
    - STM32F4 DISCOVERY (gdzie znajde do tego wyświetlacz?)
    - HY-Mini Płyta z STM32 +LCD 3,2

Dajcie moze jakąś punktacje dla każdego w skali 1-10 ... i może znajdzie się zwycięzca ??

PS. Heheh... a moze >> PXA255 Intel XScale ??

• #15 30 Mar 2012 19:34
    piotrva

Ja oceny się nie podejmuję - porównywanie płytek AVR i STM32 to jakbyś kazał porównać rowery z motocyklami... Nie da się moim zdaniem miarodajnie ocenić, jeśli zdecydujesz się na konkretną rodzinę (AVR lub ARM) to mogę pomóc.

• #16 30 Mar 2012 19:57
    grabber
    Poziom 11  

W takim razie myślę że na początku skupie się na AVR.

Od samego początku w zamyśle miałem tworzenie układów typu: bezprzewodowa obługa urządzeń, zdalny dostęp przy pomocy rfid, zarządzanie przez ethernet itp...
    I wydaje mi się że używanie ARM to tylko komplikacja i niepotrzebne zwiększanie kosztów...
    Albo powiem inaczej powiem... nie wiem co mogę zrobić z takim STM32F4 DISCOVERY. Boje się że będe musiał teraz szukać po wszystkich ebay'ach jakiś części by chociaż podłączyć pod to przekaźnik itp...

• #17 30 Mar 2012 20:54
    piotrva

Coś mi się nie do końca w opisie podoba, nie wiadomo czy ma jakąś przejściówkę usb/rs232 lub zintegrowany programator ISP. Ogólnie nie jestem zwolennikiem aż takich wielkich płyt testowych - to będzie na prawdę wielki i nieporęczny do położenia na biurku kloc moim zdaniem.

• #18 30 Mar 2012 21:03
    gaskoin
    Poziom 38  

grabber napisał:
    Od samego początku w zamyśle miałem tworzenie układów typu: bezprzewodowa obługa urządzeń, zdalny dostęp przy pomocy rfid, zarządzanie przez ethernet itp...
    I wydaje mi się że używanie ARM to tylko komplikacja i niepotrzebne zwiększanie kosztów...

Czy problemem jest zrobienie dla Ciebie płytki z (rezystorem + tranzystorem + przekaźnikiem + diodą) * N ? Naprawdę wyszło by taniej. ARMy w cale nie są aż takie drogie. W detalu za 6zł już kupisz.

Jak piotrva wyżej napisał - taka płyta jest mega nieporęczna, tym bardziej, jak dodasz tam jakiś moduł i będziesz chciał korzystać tylko z niego. Równie dobra była by stykówka i dorabiane moduły. Wg mnie naprawdę szkoda pieniędzy na coś takiego. Lepiej dać 150 zł na płytkę z CM3 i wyświetlaczem graficznym kolorowym (który jest warty 150zł).

• #19 30 Mar 2012 21:36
    grabber
    Poziom 11  

No ok... to siłą dedukcji wracamy w kierunku ARM...

Więc skoro już znamy rodzinę to jakie sugestie ?

Na allegro:

- STM32 STM32F4 Discovery - (89 zł) dużo fajnych bajerów, tani, tylko brak wyświetlacza...

- STM32 + wyświetlacz LCD TFT 3,2" - (210 zł) - bez Akcelerometr, wyjścia SWD itp... ale z wyświetlaczem.

- STM32 LCD 2.8" Cortex M3 ARM WYPRZEDAŻ! - (154 zł) - to co wyjżej tylko mniejsze LCD

- HY-GoldBull V3 zestaw STM32 - (310 zł) - bardzo fajne i z eth i wyświetlaczem tylko cena już taka sobie...

Wiem że marudze ale licze że pomożecie mi dobrze ulokować pieniądze ;)

• #20 30 Mar 2012 21:50
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Zauważ, że w płytce z STM32F4 masz wbudowany debugger. Do pozostałych musisz jakiś dokupić (albo programować przez RS232). I czemu tak się uparłeś na ten wyświetlacz?

• #21 30 Mar 2012 22:01
    tymon_x
    Poziom 30  

Kupi płytkę full-wypas i tak uruchomisz 1/100 możliwości z tego. Postaw na Discovery (JTAG + goldpiny) lub ATMega + stykówka.

Wszyscy chcą wyświetlacze i inne bajery, a później się tylko to wszystko kurzy. Całkowite minimum, najlepsza opcja. I tak projekty wymagają stosowania różnych uC, nawet tej samej rodziny. Zaletą STM32 jest pełna zgodność pinowa i układów peryferyjnych, czego brakuje u Atmela.

• #22 30 Mar 2012 22:27
    grabber
    Poziom 11  

Ja się na żadne LCD i inne peryferia nie upieram...
    Po prostu przypominam że szukam płytki do nauki... a kupując gołą bez niczego to pisanie samych aplikacji do mrygania diodą i włączania przekaźników za wiele się nie naucze. Pomyślałem że skoro już ARM to miło by np. umieć obsługiwać wyświetlacz, dotyk...

• #23 30 Mar 2012 22:31
    gaskoin
    Poziom 38  

Zewnętrzne układy z reguły na każdym uC obsługuje się tak samo. Czy kupisz płytkę z AVRem, czy ARMem, czy FPGA zewnętrzny wyświetlacz obsługuje się tak samo. Wyjątkiem może być to, że niektóre ARMy mają interfejs do wyświetlacza, więc obsługiwany jest on sprzętowo.

Jak pisałem - na discovery masz MEMSa, mikrofon i audio DAC na początek. Jak już to obsłużysz, to nie będzie Ci sprawiało różnicy czy podepniesz do tego jeszcze boeinga 747 czy wyświetlacz z dotykiem.
    Jak już rozważasz zakup czegoś za 300 zł, to może zestaw z wyświetlaczem + discovery (debuger po SWD) ?

Nauka peryferiów - i tak musisz to zrobić, czy AVR czy ARM.

Ciekawą alternatywą jest de0-nano niby droga, niby tania. Ale to już dla chłopów małorolnych.

• #24 30 Mar 2012 23:20
    grabber
    Poziom 11  

No ok ok zrozumialem... prześpie się z tym ;P
    Jeszcze mnie jakoś intryguje ten PXA255 Intel XScale development kit na allegro...
    Pewnie gdyby troszkę bardziej popularne było to by było OK :)

• #25 31 Mar 2012 13:33
    sorex86
    Poziom 15  

Wybierz ta rodzine, do ktorej dysponujesz duza iloscia ksiazek, tutoriali, kursow itd. Czasem lepiej pojedzic na rowerze aby nauczyc sie podstawowych zasad i praw zanim sie do auta wsiadzie...

Pytanie brzmi; czy masz na tyle czasu i zapalu aby najpierw wziasc sie za AVR, a potem przesiasc za rok na ARMy ? :)

• #26 31 Mar 2012 17:55
    grabber
    Poziom 11  

No nie będe ukrywał że informatyka to nie tylko moja pasja ale i wykszatałcenie... więc w czasie gdy inni maluja czy kleją modele... moim hobby jest właśnie to...
    Nie chce zaczynać od sterowników do rakiet ;P ale uważałem że zaczynajac od ATMEGA zaciągne również troche wiedzy z elektroniki...

(na allegro jest takie coś >> Wyświetlacz 3.2" TFT ( Arduino - compatible) za 99 zł.
    model: 240374PQ
    rozdzielczość: 320*240
    sterownik: SSD1289
    panel dotykowy rezystancyjny, sterownik ADS7843 obsługa za pomocą magistrali SPI

czy to coś ciekawego zadziała z TM32 STM32F4 Discovery ?? )

• #27 01 Kwi 2012 00:54
    gaskoin
    Poziom 38  

Nie rozumiem dlaczego miało by nie działać. Musiałbyś tylko zrobić sobie jakieś przewody żeby to połączyć :) I sprawdź jakiego napięcia potrzebuje interfejs. Generalnie nie sugeruj się tym, że jakiś moduł jest pod konkretną płytkę. Jak podłączysz pod inną to też przecież zadziała.

• #28 05 Kwi 2012 23:57
    grabber
    Poziom 11  

W końcu przespałem się z tematem :)
    Ostateczny wybór padł na rodzinę AVR... uznałem że to najlepszy wybór na początek przygód z...
    Starając się dalej iść w stronę zakupu gotowego zestawu wybrałem kilka które uznałem za najbardziej warte uwagi:

EvB ATmega 16-32 (222 z ł – ATMEGA32 + WYŚWIETLACZ)

WYPOSAŻENIE:
    - mikrokontroler ATmega16 z pamięcią Flash programowaną w systemie (ISP) i interfejsem JTAG (obudowa DIP-40)
    - 64 kilobitowa pamięć EEPROM 24C64
    - cyfrowy czujnik temperatury z interfejsem 1-Wire DS18B20
    - zegar czasu rzeczywistego PCF8583
    - koszyk na baterię CR2032 do podtrzymania zegara RTC
    - układ ULN2003 (7 wyjść w układzie Open Colector 500mA każde)
    - nadajnik podczerwieni 940nm 100mW@50mA
    - odbiornik podczerwieni 36kHz TSOP4836
    - wzmacniacz audio LM358 z peryferiami
    - buzer (bez generatora)
    - interfejs ISP KANDA , JTAG, I2C, PS/2
    - klawiatura 4x4
    - 8 diod LED
    - wyświetlacz 7-segmentowy LED ze wspólną anodą
    - wyświetlacz alfanumeryczny LCD 2x16
    - interfejs USB (konwerter USB<->RS232 FT232RL), interfejs RS-485
    - gniazdo karty SD-MMC
    - stabilizatory 5V i 3V3

ATNEL ATB 1.03 (339 zł [promocja świąteczna] – ATMEGA32 + KABELKI + KSIĄŻKA PODSTAWY C...;)
    - Pełna przejściówka USB/RS232/RS485 oparta na bardzo dobrym i popularnym układzie FT232RL
    - Przetwornica +5/+3.3V oraz dodatkowy wbudowany na PCB stabilizator LDO +3,3V
    - Wymienny rezonator kwarcowy
    - Odbiornik podczerwieni typu TFMS 36kHz
    - Wyświetlacz alfanumeryczny LCD 2x16 z podświetleniem. Niebieski lub żółto-zielony. Możliwość sterowania podświetleniem za pomocą PWM a także dowolne podłączenie pinu RW za pomocą jumpera do GND albo do mikrokontrolera
    - Wyświetlacz cyfrowy LED (7-segmentowy) - cztery pozycje (kolor czerwony lub żółty)
    - Układ czasu rzeczywistego RTC - PCF8583
    - Zewnętrzna pamięć EEPROM - 24c04
    - Sterownik silników - L293D (silniki DC oraz krokowe)
    - Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 z możliwością podpięcia kolejnych na magistralę
    - 8 sztuk diod LED do dowolnego wykorzystania

- 5 przycisków typu micro-switch
    - Kondensator podtrzymujący układ RTC - typu GoldCap o pojemności 0,47F
    - Buzzer - głośniczek
    - Gniazdo kart pamięci SD/MMC z wyprowadzonym sygnałem WR,CD i PwrON oraz sygnalizacją za pomocą LED
    - 1 potencjometr wraz z dzielnikiem rezystorowym do testowania przetwornika ADC (wejście oznaczone VOLT)
    - Wyjścia mocy na układzie ULN2803 - 8 sztuk
    - Złącze do programatora ISP (KANDA)
    - Przycisk RESET
    - W komplecie programy: MkAvrCalculator , MkBootloader oraz "ATB Manager"
    - Przemyślane i profesjonalne filtrowanie zasilania oparte o kondensatory tantalowe 10uF oraz ceramiczne 100nF
    - Dodatkowe 4 wyprowadzenia VCC oraz GND
    - Oddzielne wyprowadzenie na zewnątrz zasilania +3,3V do dowolnego wykorzystania
    - Możliwość zasilania zestawu z USB albo z zewnętrznego zasilacza niestabilizowanego, napięciem od +9V do +16V

GOTRONIK ATMEGA16 wersja 2 (214 zł – ATMEGA32A + KABELKI)
    - Rezonator kwarcowy: 16MHz
    - Przycisk RESET
    - Złącze do programowania ISP
    - Potencjometr do napięcia Vref
    - Wyprowadzenie wszystkich portów procesora
    - Wyświetlacz LCD 2x16 HD44780 z podświetlaniem
    - Wyświetlacz LCD na złączu – możliwość wymiany
    - Regulacja kontrastu wyświetlacza LCD
    - Gniazdo kart MMC/SD z wyrzutnikiem
    - Multipleksowany Wyświetlacz 7-segmentowy LED 4szt.
    - Diody LED 8 szt.
    - Przyciski klawiszowe microswitch 8szt.
    - 4 potencjometry do płynnej regulacji napięcia 0-5V
    - Tranzystory mocy typu otwarty kolektor (8wyjść) ULN2803
    - Głośnik – buzer
    - Cyfrowy termometr 1-wire DS1820
    - Odbiornik podczerwieni TSOP4836
    - Zegar czasu rzeczywistego PCF8583
    - Szyna I2C z rezystorami podciągającymi 4k7
    - Pamięć serial eeprom 24c16
    - Konwerter RS485 – SN75176
    - Zasilanie bateryjne – gniazdo baterii CR232
    - Gniazdo USB – możliwość zasilania modułu
    - Konwerter USB-RS232 – zbudowany na układzie FR232RL
    - Zasilacz (mostek prostowniczy, filtr pojemnościowy, stabilizator 7805)
    - 132 pola lutownicze do własnego wykorzystania - płytka uniwersalna

EvB 4.3 v4 (219 zł – ATMEGA 32 DELUX + Dostęp do forum)
    - Złącze USB z bezpiecznikiem
    - Wyświetlacz LCD 2x16 Niebieski
    - Wyświetlacz 4x7 segmentowy
    - Czujnik temperatury DS18B20
    - Konwenter RS485
    - Gniazdo MMC/SD
    - Wyprowadzenia wszystkich pinów na goldpiny
    - Zegar czasu rzeczywistego PCF8583 + koszyk na baterię
    - Pamięć EEPROM AT24C08
    - Odbiornik podczerwieni TSOP4836
    - Kwarc 16MHz
    - 5 przycisków + reset
    - 8 diod LED
    - 3 wyjścia tranzystorowe o mocy 500mA każde
    - 2 wyjścia tranzystorowe o mocy 1A każde
    - Buzzer
    - 2 potencjometry analogowe
    - Złącze programatora
    - 5 pinów napięcia +5V
    - 5 pinów masy
    - Stabilizator napięcia z układem zabezpieczającym przed odwrotną polaryzacją
    - Dioda informująca o podłączeniu zasilania

ZL3AVR (159 zł – (zestaw do montażu) + ATEMEGA32 + kabelki)
    - mikrokontroler ATmega32 (DIP40)
    - rezonator kwarcowy o częstotliwości nominalnej 16 MHz w wymienialnej podstawce
    - 16-przyciskowa klawiatura (4x4)
    - pole sygnalizacyjne na 8 diodach LED
    - 4 wyświetlacze 7-segmentowe LED (sterowanie multipleksowe)
    - alfanumeryczny wyświetlacz LCD o organizacji 2x16 znaków
    - wyprowadzenie linii interfejsu I2C
    - interfejs RS232
    - 6-stykowe złącze PS/2
    - nadajnik i odbiornik podczerwieni
    - wejściowy tor analogowy napięć zmiennych (AC)
    - wejściowy tor analogowy napięć stałych (DC)
    - wyjściowy tor analogowy AC/DC
    - złącze programowania ISP (np. ZL2PRG),
    - złącze programowania ISP (np. ZL11PRG-M)
    - złącze JTAG
    - złącza z wyprowadzonymi liniami we/wy mikrokontrolera
    - zasilanie: 9 VDC/500 mA

MikroMania-START2 (299 zł - ATMEGA128 + Programator z kablem + odbiornik Keeloq 433MHz + 2 baterie + zasilacz)
    - gniazdo zasilania 12V wraz z diodą LED sygnalizującą prawidłowe zasilanie
    - gniazdo programatora
    - gniazdo rozszerzeń (do przyłączania dodatkowych modułów)
    - gniazdo portu RS232
    - wyświetlacz 2x16 z podświetleniem i regulacją kontrastu
    - gniazdo czujnika temperatury DS18B20
    - gniazdo baterii podtrzymującej zegara czasu rzeczywistego
    - potencjometr montażowy wraz z pokrętłem
    - dwa przekaźniki wraz z LED sygnalizującymi stan załączenia
    - zestaw 4 przycisków i 4 LED
    - zestaw 5 przycisków JOY
    - listwa pinów wyprowadzających porty mikrokontrolera
    - przycisk RESET
    - odłamywalna płytka z pełnowartościowym nadajnikiem (pilotem) systemu Keeloq na pasmo 433MHz.
    - sygnalizator dźwiękowy (buzzer)
    - układ zegara czasu rzeczywistego DS1307
    - pamięć EEPROM przyłączoną do magistrali TWI (I2C)
    - pamięć EEPROM przyłączoną do magistrali SPI

Prosiłbym o wskazanie który zestaw waszym zdaniem jest najbardziej wart uwagi biorąc również pod uwagę jego cenę...

AKTUALNY WYNIK:
    +1 # [EvB ATmega 16-32]
    +1 # [ATNEL ATB 1.03]
    0 # [GOTRONIK ATMEGA16 wersja 2]
    +1 # [EvB 4.3 v4]
    -1 # [ZL3AVR]
    -1 # [MikroMania-START2]

• #29 06 Kwi 2012 00:40
    piotrva

Z tego co jest ODRADZAM MikroMania - brak wszystkich wyprowadzen, brak usb<>rs232 i Gotronik - robią buble. Do ZLAVR3 musisz dokupić programator i nie masz na pokładzie usb<>rs232. Co do pozostałych jestem związany z jedną z firm więc nie byłbym obiektywny.

• #30 06 Kwi 2012 07:34
    grabber
    Poziom 11  

Nie musisz polecać konkretnego... wystarczy że piszesz o istotnych problemach innych zestawów. Zrobiłem na końcu zestawienia mini tablice wyników, więc proszę o dalsze wskazówki. Brak uwag co do zestawu będe traktował jako plus.

Popraw sposób wstawienia obrazków w poprzednim poście - to powinny być miniaturki zamieszczone na naszym serwerze: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [Mirek Z.]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME