Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie radio cb do anteny Sirio ML - 145

29 Mar 2012 22:47 6070 14
 • Poziom 9  
  Witam, chciałbym przeznaczyć jakieś 250-300 plnów na radio. Antenę którą obecnie posiadam to Sirio ML - 145 na magnesie.

  Kryteria wyboru:

  Przede wszystkim, żeby radio nie było tzw szumofonem, chciałbym cieszyć się możliwie najczystszym odbiorem jak i dobrym nadawaniem.

  Radio musi być możliwie jak najmniejsze.

  Chciałbym również aby dobrze współgrało z w/w anteną.

  Moje typy:

  Alan 78 PLUS
  Intek 799 PLUS
  YOSAN PRO 120
  STABO XM3001e

  Co o nich sądzicie ?? czy wybór jest dobry ??
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 11  
  president harry,jonny,legend czyli to samo,tti tcb 550,nie wiem czego oczekujesz tak dokładnie do radia,w sumie każde radio jest dobre

  Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 9  
  Tak jak napisałem, chciałbym żeby radio zbytnio nie szumiało i nie było jakimś wielkim pudłem.
  Cena też jest bardzo istotna YOSAN wydaje się być w rozsądnej cenie (280 z wysyłką) czy w tej cenie kupię coś lepszego ?? bądź za niewielką dopłatą ??
 • Poziom 11  
  Jeśli szukasz małego radia to może Intek M-510 małe ręczniak -plus mikrofonogłośnik kupujesz i już masz dobre radyjko
 • Poziom 9  
  Co do tej wielkości, chodziło mi raczej o "standardową" tzn coś pokroju wyżej wymienionych.
  Coraz bardziej przekonuje mnie YOSAN, lecz brakuje mi w nim ASC dużo stracę kupując radio cb bez tego ?? Warto dopłacać do STABO ?

  A co powiecie na temat radia Stabo 3003 koszt niestety rośnie w okolice 400 zł
  Warty jest swojej ceny ? Duża różnica np z YOSANEM ?
 • Poziom 11  
  CooL2000 polecam Yosan 120 z mlką to dobry zestaw.Ja również posiadam Yosana ale cb 300 .
  Stabo to zwykły Johnny tylko że na inny rynek.Yosan wypada o wiele lepiej ,chociaż by dlatego że ma lepsze filtry.
 • Poziom 30  
  Gdybym miał to zamontować żeby było oki to tak z czystym sumieniem najwcześniej alan 100 plus antena jest git i nic Ci więcej do szczęścia nie trzeba poszukać używki w oklicy 100 PLN i gra muzyka. Chyba, że się tłuczesz po europie to jeszcze multistandard.

  Moderowany przez Olek II:

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji. Robisz sobie na kolejną blokadę konta.

 • Poziom 34  
  bc211 napisał:
  Gdybym miał to zamontować żeby było oki to tak z czystym sumieniem najwcześniej alan 100 plus antena
  Marcin, chyba czegoś nie zrozumiałeś, kolega nie wymienia tego radia( Alan 100), tylko pyta o wybór wśród 4 innych. Co do odpowiedzi na pytanie to według opinii użytkowników radiotelefonów mobilnych oraz kolegów z for fachowych, najlepszym wyborem będzie spośród tych 4- Yosan PRO120, natomiast ja osobiście wybrałbym Alana 78Plus, bo obecnie używam klona tego radia i jestem z zupełności zadowolony. Dlaczego go wybrałem , bo nie zbiera mi zakłóceń w moim aucie a to naprawdę we fiatach zmora te zakłócenia od alternatora. Poza tym konstrukcja sparwdzona, wielokrotnie powielana w produkcji przez różne firmy. :D
 • Poziom 30  
  Nie wiem co Wy widzicie w tych radiach 78+ może jeszcze ujdzie w ale jak byś dostał robotę 78 plus multi + masz zlikwidować szumy, zakłócenia niewiadomego pochodzenia w jakim nowszym np. fh12 chińczyk, man tgl, tga, to byś zdecydowanie zwątpił i zaraz byś doszedł do wniosku, że takie alano-nteko-tti-podobne jak i te unideno-stabo-presidento tylko o d....e wytłuc i najwcześniej radio proste i sprawdzone jak ten 100 plus co ma przynajmniej czysty odbiór, nie zakłóca sam siebie, nie szumi przy słabych sygnałach można rozmawiać trzymając się tyłka drugiego samochodu w 78 plusie np. z takiej odległości nie miałbyś szans na bezstresowy odbiór
 • Poziom 9  
  Radio wybrane --> Yosan :) dziękuje za porady, mam natomiast kolejne pytanie czysto techniczne mianowicie:

  Czy mogę dołożyć kostkę na bardzo drobnym kablu który zasila żarówkę w schowku ??
  Na kablu jest 12.6V, żarówka 10 Watowa...
  Nie spalę instalacji ??
 • Poziom 34  
  CooL2000 napisał:
  Radio wybrane --> Yosan :) dziękuje za porady, mam natomiast kolejne pytanie czysto techniczne mianowicie:

  Czy mogę dołożyć kostkę na bardzo drobnym kablu który zasila żarówkę w schowku ??
  Na kablu jest 12.6V, żarówka 10 Watowa...
  Nie spalę instalacji ??
  Odpowiedź jest bardzo prosta, niczego nie spalisz. Co prawda mogę zapytać po co ta kostka i itd. ale nie o to pytasz przecież. Dlaczego nie spalisz niczego, ano dlatego że ktoś już przewidział kogoś takiego jak ty i zabezpieczył w konstrukcji instalacji samochodowej ten obwód bezpiecznikiem o odpowieniej wartości pradowej i jest ta wartość na 100% mniejsza niż wartość obciążalności przewodu, który ten obwód stanowi, dlatego prędzej przepali się ten bezpiecznik niż przewód. A bezpiecznik przepali się gdy go zbytnio obciążymy. Nie jestem specem, ale o ile pamiętam w autach są bezpieczniki nie mniejsze niż 5A.Zobacz jaki masz bezpiecznik na tym obwodzie a dowiesz się na ile możesz ten obwód obciążyć, można też zabadać sam przekrój przewodu. Przy takim sposobie należy przyjąć ok.10 A na 1mm2 przekroju przewodu obciążalności prądowej, również przy zmianie bezpiecznika na większy należy uwzględnić taki stosunek przekroju do przewodu. Możesz pytać dalej.... :D
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź, rozjaśniłeś mi sytuację. Najmniejszy bezpiecznik jaki udało mi się znaleźć to 5A czyli bez problemu mogę wszystko podłączyć ?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  CooL2000 napisał:
  Najmniejszy bezpiecznik jaki udało mi się znaleźć to 5A czyli bez problemu mogę wszystko podłączyć ?

  Jak musisz to załącz/podłącz taki właśnie bezpiecznik.

  Cytat:
  Nie jestem specem, ale o ile pamiętam w autach są bezpieczniki nie mniejsze niż 5A

  Wedle Fachowości na tym Forum powinniśmy zadbać o to, aby "zrównoważyć' pobór prądowy w czasie nadawania takiego radia, którym jest - przy mocy nadawczej około 4W jako ± 3A.

  Przelicznikiem niech będzie przykład :
  4W nadajnika przy zasilaniu +13,6V i przy sprawności toru PA-nadawczego (około 80%) + moc modulacji wyliczana z funkcji W oraz pracujące poboczne elementy w radiu - to :
  4W - moc nadajnika (stopnia końcowego)
  0,5W - moc drivera
  0,3W - moc innych elementów nadajnika
  3W - moc wzm. (modulacji)
  0,1W - moc stabilizatorów i VCO
  Moc doprowadzona z zasilania +13,6V (DC) wyniesie około :
  4 + (4*0,8) + 0,5 + (0,5*0,8) + 0,3 + 3 + 0,1 = 11,5W przy +13,6V
  Z czego wynika, że Moc pobierana z zasilania o napięciu +13,6V będzie około ± 11,5W.

  Dalej przy obliczeniach co do Mocy w Watach przy algorytmie P=U*I to prąd pobierany z zasilania +13,6V wyniesie około (I=P/U) [I=P/U] = 0,867A .

  Radia CB pobierają prąd z zasilania takiego układu w najwyższym prądzie - przy nadawaniu - od 0,7A do 1,5A w emisji AM.

  Jak widać bezpiecznik 3A jest bardzo stosownym rozwiązaniem ale np. 5A również będzie OK jak wytrzyma ten prąd sama dioda zabezpieczająca a nią jest z reguły element diody jako 1N400x (1N4001 do 1N4008 - dioda 1A w "piku" zwarcia 8A).


  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  CooL2000 napisał:
  Dzięki za odpowiedź, rozjaśniłeś mi sytuację. Najmniejszy bezpiecznik jaki udało mi się znaleźć to 5A czyli bez problemu mogę wszystko podłączyć ?
  Rozumiem, że ten bezpiecznik znalazłeś w skrzynce bezpiecznikowej auta!Bo nam tutaj pewne rozbieżności się wkradły.
  Więc tak, ten bezpiecznik o którym pisałem ma być w skrzynce auta i jest on fabrycznym zabezpieczeniem tego obwodu ( obwód zabezpieczenia oświetlenia schowka). Na oznaczenicach skrzynki masz napisane co jeszcze "wisi" na tym bezpieczniku oprócz tej jednej żaróweczki 10 Watowej, oczywiście najlepiej jak by to tylko ta żaróweczka była jedynym odbiornikiem energii na tym obwodzie elektrycznym i taki wariant wcześniej opisałem z grubsza.Ta żaróweczka pobiera 10/12= 0.83A i o tyle należy pomniejszyć twój limit na tym bezpieczniku. Adam ( SP5ANJ) chyba nie zrozumiał ale nie chodzi tu o dodanie następnego bezpiecznika w obwodzie. Bezpiecznik już jest i należy się dopasować do niego, bo faktycznie jak oblicza Adam radio pobiera ok.1.5A do tego ok.1A pobiera żarówka schowka więc mamy spory zapas mocy. No chyba, że jeszcze coś nam pracuje na tym obwodzie w aucie, to wtedy należy bezpiecznik dać większy np.7A ale nie większy od możliwości przewodów, czyli jak mamy przewód 0.75mm2 przekroju to nie należy dawać bezpiecznika 10A, bo to oznacza pożar w razie przeciążenia obwodu!Dlatego jak ktoś nie wie co to eletrotechnika i nie zna prawa Ohma to lepiej nie kombinować samemu.
 • Poziom 9  
  Źle to może ująłem, ale chodziło mi o bezpieczniki w skrzynce auta. I skoro najmniejszy ma wartość 5A to powinien być spory zapas..
  Co do bezpiecznika radia, standardowo jest on na kablu więc nie ma sensu dodawać kolejnego.