Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zepsuł się zasilacz 24V 1A DC

30 Mar 2012 08:47 2254 10
  • Level 17  
    Witam, jestem początkującym w kwestii zasilaczy, także proszę o wyrozumiałość. Otóż ostatnio spalił mi się zasilacz o parametrach jak w tytule tematu. Zasilacz był podłączony do listwy komputerowej, zasilał przez poe urządzenie Mikrotik od Internetu radiowego. Ostatnio podczas włączania zasilania w listwie coś, w zasilaczu, zaczęło trzeszczeć, strzelać i po chwili było czuć charakterystyczny zapach. Czy dało by się naprawić ten zasilacz? Zamieszczam zdjęcie tego zasilacza. Wydaje mi się, że uszkodził się kondensator C6 oraz 2 rezystory R2 i R3. Czy jeśli wymienię te uszkodzone elementy to zasilacz znów będzie pracował?
    Zepsuł się zasilacz 24V 1A DC
  • User removed account  
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz pewność, że to tylko te elementy? Przecież uszkodzeń nie musi być widać. Trzeba przemierzyć wszystko.
    Przecież 24V to typowe napięcie i bez problemu kupisz taki zasilacz.
  • Level 17  
    Błażej wrote:
    Masz pewność, że to tylko te elementy? Przecież uszkodzeń nie musi być widać. Trzeba przemierzyć wszystko.
    Przecież 24V to typowe napięcie i bez problemu kupisz taki zasilacz.

Nie mam pewności, chciałem się poradzić czy jest możliwość naprawy, ale wydaje mi się, że bez sporej wiedzy, umiejętności i sprzętu nie da się domowym sposobem naprawić tego zasilacza. Nie chciałem od razu lecieć po następny zasilacz do sklepu (bo tak radzi obecnie większość doradców), chciałem się nauczyć czegoś nowego. Może ktoś wie czy serwisy podejmują się naprawy takich zasilaczy? Czy tj. opłacalne? Mam zapasowy zasilacz 12V 1.2A DC i obecnie nim zasilam urządzenie Mikrotik. Na stronie Mikrotika piszą, że pracuje ono stabilnie w zakresie 10-28V. Czy nie będzie to zbyt duże obciążenie dla tego zasilacza, czy nie skróci szybko żywotność jego.
    To zasilacz impulsowy, więc trzeba się już trochę znać. To więcej niż transformator, mostek i stabilizator niestety...
    Czy zakłady się podejmują? Pewnie tak...
    Czy opłacalne? Zdecydowanie nie. Bo za cenę naprawy kupisz już nowy, sprawny. Dlatego wszyscy doradzają ci zakup nowego, a nie zabawę w reanimację.
    Przecież masz podane wartości zasilania dla urządzenia i parametry zasilacza. Jeśli urządzenie "ciągnie" 1A, to 1.2A zasilacz wystarczy. Szeroki zakres pracy tego urządzenia świadczy o tym, ze ma ono jakiś wewnętrzny układ zasilacza/stabilizacji.
  • Level 28  
    12V po skrętce można podać ale na odległość nie większą niż 25m. Powyżej tej odległości zalecane jest jednak 24V.
    Ruterboard-y pracują w zakresie 10-30V.

Co do naprawy zasilacza to nie kombinował bym bo nowy kosztuje 20-30pln. Za to sam MT x10 tej kwoty i szkoda go spalić uszkodzonym zasilaczem :]
  • Level 17  
    Długość skrętki to ok. 15m. A jak z żywotnością, bardzo będzie ten zasilacz 12V obciążony? Czy będzie się grzał przy dłuższej pracy np. kilku godzinach? Ten 24V zawsze był zimny nigdy nie nagrzewał się (a chodził czasem po 12h i dłużej).
    A co do tej naprawy to też mi się nasunęła taka myśl, że jeśli z naprawą zasilacza pójdzie coś nie tak to można uszkodzić Routerboard MT (tak jak pisałeś 10x droższego od zasilacza).
    To chyba normalne, że przy niższym napięciu zasilania, rośnie prąd przy zachowaniu tej samej mocy. Podstawowe prawo Ohma się kłania.
    Przy większej odległości lepiej dać zasilacz o wyższym napięciu, by wykluczyć skutki spadków napięcia.
    Kup po prostu zasilacz 24V/1A lub nawet 1.5A i po sprawie.