Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewamy dom gazem lekko łatwo i przyjemnie

kameleon189 30 Mar 2012 10:15 1212 5
  • #1 30 Mar 2012 10:15
    kameleon189
    Poziom 2  

Moje pytanie jest złożone i natępujące
    Mieszkam w domu z 1980 typowy tzw krakowski klocek około 180m2 powierzchni grzewczej. Dom nie jest ocieplony, a CO ogrzewanie jest już wiekowe w obiegu okóło 400 litrów wody . W tym roku zamierzam docieplić domek oraz wymienić instalacje CO Moja prośba jest następująca jaki do mojego domku wybrać kocioł . Zamierzam opalać gazem ziemnym . Mam do dyspozycji 10 000 PLN . Na kocioł oczywiście . Moje wymagania w pełni automatyczny i ma być ciepło bez większego wysiłku , ustawiam i ma pięknie pracować . Jak kto może to jaka do tego jest najlepsza instalacja CO , żeby to razem ładnie zagrało . Pozdrawiam

0 5
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2012 10:25
    vitus3k
    Poziom 18  

A okna jakie masz? Warto by było dobrze ocieplić dom aby mieć najmniejsze straty ciepła. Najlepiej oczywiście wybrać kocioł kondensacyjny, grzejniki panelowe przewymiarowane oczywiście. Do kotła odpowiednie sterowanie , ewentualnie z zasobnikiem, napisz ile osób w domu, ile łazienek, itd.

0
  • #3 30 Mar 2012 10:33
    kameleon189
    Poziom 2  

Okna plastikowe 4 komorowe . wszystko powymieniane . Jest jedna łazienka 2x4m . W domu jest 3 osoby . Mieszkam na wsi pamiętam jak w 1990 roku przyłączali na gaz ziemny i wtedy ogrzewaliśmy gazem , piec był chyba ten najzwyklejszy . Po dwóch latach zrezygnowaliśmy z ogezewania gazem i powróciliśmy do węgla . Ja teraz chciałbym wrócić z powrotem do gazu . U na swe wsi nikt praktycznie nie ogrzewa gazem , a ogrzewało wielu moią że się nie opłaca , tylko węgiel i drzewo .

0
  • Pomocny post
    #4 30 Mar 2012 12:48
    irekr
    Moderator

Kamaleon; jestem zdania że sam nie określisz tego jaki rodzaj i typ kotła zastosować.
    Sam jestem teraz przed podobnym problemem: mam do modernizacji ogrzewanie w budynku z kubaturą 566 metrów i powierzchni 120 metrów, konstrukcja z bali, współczynnik cieplny lepszy od 0,20. Obecnie jest ogrzewany elektrycznie i przy pomocy kominka na wykorzystaniem nawiewu. Ale zupełnie poważnie myślę o wyposażenie w trzecie źródło ciepła. I zanim wykonam jakikolwiek ruch poproszę kilku fachowców by niezależnie od siebie ustalili założenia instalacji.

Nie bez znaczenia na wybór jest dostępność serwisu takich urządzeń. Dokonywanie samodzielnych napraw bez odpowiedniej wiedzy i dostępu do części zamiennych kotłów gazowych to nie jest rozsądne podejście. Warto się zorientować czy na Twoim terenie są firmy serwisujące takie instalacje.

Przeanalizowałbym takie zagadnienia jak:
    - izolacja ścian;
    - izolacja podpiwniczenia, jeżeli występuje;
    - izolacja dachu;
    - szczelność otworów okiennych i drzwiowych
    - straty cieplne w wentylacji grawitacyjnej i wymuszonej.

Na temat cen gazu nie będę zajmował głosu.
    Sam kiedyś modernizowałem podobne ogrzewanie i także było to wyposażenie w trzy systemy: gaz, prąd i kominek z płaszczem. Kominek można oczywiści zamienić na zwykły piec węglowy/"drewniany", ale to już są szczegóły.

Przy odrobienie inwencji można te systemy tak zintegrować, by mieć możliwość wykorzystywania systemu grzewczego, który jest najbardziej ekonomiczny.

0
  • #5 30 Mar 2012 15:22
    vitus3k
    Poziom 18  

Faktycznie, można połączyć dwa kotły w jedną instalacje, dotychczasowy zostawić a nowy domontować, jeszcze napisz jakie masz grzejniki.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Mar 2012 09:03
    malez4
    Poziom 22  

Jak by nie patrzeć ,będzie lekko, łatwo, przyjemnie, czysto i niestety drogo.No i wsad kominowy ,jeśli jest to komin murowany z cegieł.

0