Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Postfix i obsługa małej firmy

rfhzcx 30 Mar 2012 11:14 1175 3
  • #1 30 Mar 2012 11:14
    rfhzcx
    Poziom 13  

Mam potrzebę postawienia serwera pocztowego (wybór padł na Postfix) dla około 100 kont pocztowych.
    Mam stały adres IP i wykupionego DNS-a.

Moje pytanie jest następujące jak powinienem zrealizować wysyłanie maili (relay) ?
    Czy muszę gdzieś wykupić dostęp do relay-a ?

0 3
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2012 11:24
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

W serverach DNS obsługujących twoją domenę (tzn @domena) musisz dodac rekord MX który będzie wskazywał na twój IP adres (zewnętrzny). Oprócz tego można dodać SPF wpisz w DNS-ie także, (google mail dns spf).
    Musisz także upewnić się że twój serwer nie zostanie 'relay'-em, tzn ktoś z zewnątrz wysyła email przez twój serwer mailowy ale nie do twojej domeny. Jak nie masz doświadczenia z tym to stanowczo odradzam własny mail serwer, skończy się że twój serwer zostanie zbanowany i nie będziesz mógły wysłąć żadnej poczty.

Ta ogolnie, to zasady relay-ingu
    - jeśli autoryzowane (login/hasło) wysyłanie to można relay-ować wszędzie, i wymagać zawsze szyfrowanego połączenia, wyłączyć połączenia nieszyfrowane w trybie autoryzowanym.
    - jeśli nie-autoryzowane wysyłanie to jeśli LAN to wysyłamy wszędzie, jeśli połączenie z zewnątrz to tylko przyjmujemy pocztę na swoją domenę.
    - można jeszcze dopuścić relay-ing bez autoryzacji jeśli połączenie z twójego LAN-u, jeśli masz np jakieś programy które często używają nie szyfrowanego ani nie autoryzowanej metody wysyłania emaili.

Jaki masz łącze do internetu ? download bps ? upload bps ?

Z drugiej strony odradzam własny serwer, koszty utrzymania większe niż wynajęcie kont pocztowych, np na serwerach gmaila, możesz nawet tam podpiąć własną domenę do ich serwerów.

Z doświadczenia wiem że firmy raczej dzisiaj rezygnują z własnych serwerów pocztowych, gra nie warta świeczki przy małej ilości kont. A np taki gmail serwice da ci znakomitą ochronę przed spamem.

0
  • #3 30 Mar 2012 11:36
    rfhzcx
    Poziom 13  

Mam łącze symetryczne 6Mbps.

Na własny serwer zdecydowałem się z tego powodu, że duża ilość maili z dużymi załącznikami, pomiędzy kontami własnymi, zamknie się w mojej sieci LAN.

A propos tego MX-a - czy bez tego prefiksu mogę zwyczajnie relayować maile ?
    Tzn. wysyłając mail do abc(malpa)domena.pl wysyłam tylko na port 587 serwera domena.pl ?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Mar 2012 12:04
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Servery email łączą miedzy sobą portem 25 (SMTP).

MX służy do tego żeby poczta trafiła DO TWOJEJ DOMENY, tzn aby poczta z zewnątrz cos(malpa)twoja.domean była przesyłana na twój IP adres.

SPF służy do tego aby dać znać innym mail serwerom z jakich IP adresów wychodzi poczta z adresem zwrotnym @TWOJADOMENA.

SPF nie jest obowizkowe. MX jest, bez MXu nie otrzymasz poczty z zewnątrz.

0