Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielofazowy generator piły

amplifon 30 Mar 2012 11:21 1410 8
  • #1 30 Mar 2012 11:21
    amplifon
    Poziom 9  

Tak jak w tytule potrzebuję zbudować 4 lub 6 fazowy generator przebiegu piłokształtnego. Generalnie potrzebuję 4 lub 6 sygnałów piłokształtnych o częstotliwości około 200kHz przesuniętych odpowiednio o 90 lub 60 stopni wobec siebie. Fajnie by było gdyby dało się to w prosty sposób rozbudować np do 8 sygnałów.
    Czy ktoś kiedyś coś podobnego wykonywał?
    Myślałem o zastosowaniu jakiegoś rejestru przesuwnego do wytworzenia krótkich impulsów sterujących tranzystorami rozłdadywującymi kondensatory ładowane przez źródła prądowe. Nie mam natomiast kompletnie pomysłu jak takie coś w prosty sposób wykonać. Proszę o pomoc.

• #2 30 Mar 2012 21:08
    maciej_333
    Poziom 33  

Źródła prądowe, ładujące kondensatory i tranzystory do rozładowania (unipolarne) to dobry pomysł. Do odpowiedniego sterowania tranzystorów najwygodniejszy jest mikrokontroler. Dziś jakieś zabawy z licznikami, rejestrami itp. to strata czasu.

• #3 30 Mar 2012 21:58
    bar.kochba
    Poziom 12  

maciej_333 napisał:
    Źródła prądowe, ładujące kondensatory i tranzystory do rozładowania (unipolarne) to dobry pomysł. Do odpowiedniego sterowania tranzystorów najwygodniejszy jest mikrokontroler. Dziś jakieś zabawy z licznikami, rejestrami itp. to strata czasu.

Czy strata czasu? Wszystko można umieścić w małym układzie CPLD lub lepiej FPGA, wtedy pasmo takiego układu może być bardzo duże, znacznie większe niż jest w stanie zaoferować rozwiązanie tradycyjne - analogowe. Bezpośrednia cyfrowa synteza dziś wypiera rozwiązania tradycyjne.

• #4 31 Mar 2012 15:30
    jarek_lnx
    Poziom 43  

bar.kochba napisał:
    Wszystko można umieścić w małym układzie CPLD lub lepiej FPGA, wtedy pasmo takiego układu może być bardzo duże, znacznie większe niż jest w stanie zaoferować rozwiązanie tradycyjne - analogowe.

O jakim paśmie mówisz? DDS'a jako całości, który wymaga na wyjściu bardzo szybkiego DAC'a pobierającego nie mało prądu i kosztującego sporo kasy (nawet w scalonym DDS'ie).
    Czy o paśmie zakłóceń generowanych przez FPGA?

Jeśli się nie znajdzie gotowego DDS o odpowiedniej ilości kanałów, to nie ma sensu budować na piechotę z FPGA i (do) ośmiu szybkich DAC'ów.
    (dla 8bit potrzeba 51MHz - całkiem sporo)

Zwolennicy techniki cyfrowej często nie zauważają że zmniejszenie wymagań w jednym miejscu, drastycznie zwiększa wymagania w innym.
    Wszystkim orędownikom wypierania rozwiązań analogowych przez cyfrowe przypomnę, że świat jest analogowy i o parametrach nawet najlepszych układów cyfrowych, decydują analogowe układy łączące cyfrówkę z rzeczywistością.

maciej_333 napisał:

Mikrokontroler jest wygodny i jeśli zastępuje kilka układów cyfrowych to ma przewagę, ale tu wystarczy generator i jeden licznik taki jak 4017. Dało by się i bez generatora taktującego licznik, ale raczej było by bardziej skomplikowane.

• #5 31 Mar 2012 22:06
    bar.kochba
    Poziom 12  

jarek_lnx napisał:
    bar.kochba napisał:
    Wszystko można umieścić w małym układzie CPLD lub lepiej FPGA, wtedy pasmo takiego układu może być bardzo duże, znacznie większe niż jest w stanie zaoferować rozwiązanie tradycyjne - analogowe.

O jakim paśmie mówisz? DDS'a jako całości, który wymaga na wyjściu bardzo szybkiego DAC'a pobierającego nie mało prądu i kosztującego sporo kasy (nawet w scalonym DDS'ie).
    Czy o paśmie zakłóceń generowanych przez FPGA?

Jeśli się nie znajdzie gotowego DDS o odpowiedniej ilości kanałów, to nie ma sensu budować na piechotę z FPGA i (do) ośmiu szybkich DAC'ów.
    (dla 8bit potrzeba 51MHz - całkiem sporo)

Przetwornik 8bitów 165 Msps mozna kupić za 15 zł a jeśli dziadujesz to można zrobić go z garści rezystorów. Prąd nie ma znaczenia, nie zauważyłem aby autor pisał że zasilania ma być bateryjne. Żeby zminimalizować zakłócenia to trzeba wszystko odpowiednio zrobić - każdy projekt można spieprzyć.
    Może być gotowy DDS albo jakiś prosty MAX II Altery za kilkanaście zł który poleci do 200 MHz bez problemu. Wiedzę że te 51 MHz już Cie przeraża - nie ma się co bać dziś systemy cyfrowe chodzą z zegarem na poziomie GHz.
    Generalnie rozwiązanie cyfrowe daje znacznie większą elastyczność - w raz zrobionym sprzęcie można dowolnie zmieniać funkcje (częstość, różnice faz itp).

• #6 01 Kwi 2012 10:54
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Przetwornik 8bitów 165 Msps mozna kupić za 15 zł

To miałem nieaktualne informacje, możesz podać jakiś przykład, sam chętnie skorzystam.
    Cytat:
    a jeśli dziadujesz to można zrobić go z garści rezystorów.

To rzeczywiście dziadowanie, trzeba tu precyzyjnych rezystorów, a i tak rozrzut rezystancji wyjściowych układu spowoduje że efekt będzie dziadowski.
    Cytat:
    Żeby zminimalizować zakłócenia to trzeba wszystko odpowiednio zrobić - każdy projekt można spieprzyć.
    Może być gotowy DDS albo jakiś prosty MAX II Altery za kilkanaście zł który poleci do 200 MHz bez problemu. Wiedzę że te 51 MHz już Cie przeraża - nie ma się co bać dziś systemy cyfrowe chodzą z zegarem na poziomie GHz.

Nie przeraża minie 51MHz, wiem na jakiej częstotliwości chodzą układy cyfrowe i wiem jak starannie trzeba projektować takie układy, typowy kondensator "odsprzęgający" 10nF ma przy tej częstotliwości charakter indukcyjny, a 1cm ścieżki ma reaktancję ok 3Ω, więc łatwo spieprzyć odsprzęganie zasilania jak i całe EMC.
    Cytat:
    Generalnie rozwiązanie cyfrowe daje znacznie większą elastyczność - w raz zrobionym sprzęcie można dowolnie zmieniać funkcje (częstość, różnice faz itp).
    Zgadzam się, sam z tego korzystam, ale czasem się zdarza że elastyczność nie jest potrzebna, a układ się komplikuje zamiast upraszczać, wtedy nie pozostaje wiele zalet.

• #7 02 Kwi 2012 12:58
    amplifon
    Poziom 9  

Dzięki za podpowiedź. Powiem krótko słabo znam się na technice cyfrowej a już o programowaniu to nie mam najmniejszego pojęcia. Od lat zajmowałem się głównie układami analogowymi i zasilającymi. Zatem jestem skazany na generator i licznik 4017.
    Mam tylko mam dwa pytania:

1. jak na tym liczniku zrobić tylko cztery wyjścia tak aby generował 4 sygnały przesunięte o 90 st (ewentualnie 6 sygnałow)

2. układ 4017 wygeneruje impulsy o długości F/4 a ja potrzebuję dużo krótszych impulsów do wysterowania mosfetów rozładowywujących kondensatory. Jak najprościej wykonać generator impulsów wyzwalanych np. dodatnim zboczem.

• #8 02 Kwi 2012 14:53
    maciej_333
    Poziom 33  

Układy 4017 można łączyć ze sobą i uzyskiwać licznik, liczący w kodzie 1 z n o większej liczbie wyjść. Można też skracać cały cykl zliczania. Jeżeli potrzebujemy tylko sześć wyjść, to wystarczy wykorzystywać Q0...Q5, zaś Q6 dołączyć do pinu RESET. Krótkie impulsy można wytworzyć stosując przerzutniki monostabilne wyzwalane z wyjść 4017. Można je wytworzyć np. na bramkach NAND 4011, lub NE555.

• #9 10 Kwi 2012 22:03
    bar.kochba
    Poziom 12  

jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Przetwornik 8bitów 165 Msps mozna kupić za 15 zł

To miałem nieaktualne informacje, możesz podać jakiś przykład, sam chętnie skorzystam.
    Cytat:
    a jeśli dziadujesz to można zrobić go z garści rezystorów.

Szukaj na allegro, tam jest sklep wystawia produkt "DAC908 8-BIT PRZETWORNIK D/A (kod1517k)". Oczywiście z fakturą VAT.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo