Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak słuchać pasm amatorskich na radiu CB z SSb

04 Jan 2005 11:30 30483 76
Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    Kwazor
    Level 32  
    Tylko nie zapomnij o tym ze ten "konwetrer jest w stanie odebrac i pasmo

51 Mhz czyli 6 metrów ale na razie na 50 nie ma propagacji .

Czyli dual band :)

Mozesz zastosowac Ne 612 lepsze efekty.

Ja używan 612 na pasmo 144 Mhz i w odbiorniku jest bardzo dobra nadajnik też.A radio to 87 i Superstar.
    User removed account
    User removed account  
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    szakal234
    Level 12  
    Witam. Bardzo ciekawa sprawa z tymi konwerterami sie przedstawia :) Ja posiadam Presidenta jacksona i z miła chęcią zamontowałbym sobie takie urządzenie. Problem w tym ze niemoge pobrac tego schematu nie wiem czemu. Jeśli kto posiada fajne schematy takich urządzeń to myśle ze bedą mile widziane tutaj.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    szakal234
    Level 12  
    Witam ponownie. Dzisiaj juz bez problemu mi sie ściągło a wczoraj miałem z tym problemy. Wszystko jest ok teraz tylko jeszcze znajde gdzieś generatorek i biore sie do montowania. Wielkie dzieki.

Pozdrawiam
    Piotr
    User removed account
    User removed account  
    WojtekCTL
    Level 16  
    Witam
    Zainteresowała mnie bardzo tematyka konwerterów.
    W związku z tym mam pytanie czy ów konwerter może posłużyć do nasłuchu pasma lotniczego 118-135MHz z tego co wyczytałem chodzi w AM. Posiadam Alana 555 i chciałbym go wykorzystać do nasłuchu tego pasma.
    Miejsce zamieszkania mam tak ciekawie usytuowane, że do Warszawy, Krakowa, Rzeszowa mam około 140km.
    Czy z takiej odległości jest możliwe słuchanie np. z Okęcia , Tower , Approach, Delivery, Director, Ground itp. ??? (dokładne częstotliwości na http://heading.pata.pl/ )
    sq6ade
    Level 40  
    Do wyższych częstotliwości lepiej zastosować scalony mieszacz lub fabryczny mieszacz diodowy - można je tanio dostać obecnie na rynku wtórnym. Poważną wadą tej przystawki- konwertera jest odbieranie równie dobrze sygnału lustrzanego - dobudowanie jednoobwodowego filtru LC załatwi sprawę.
    _Ho_in:)ka_
    Level 15  
    Z przyzwoitą anteną dasz radę słuchać lotniczego, tylko że zakres będziesz miał mniejszy, taki jak rozpiętość radia CB. Ja jestem z okolic Krosna, czyli południowy wschód i Kraków udaje się odbierać.
    Oczywiście nie wieżę, ale podchodzące do lądowania samoloty tak..
    WojtekCTL
    Level 16  
    Oczywiście nie wieżę, ale podchodzące do lądowania samoloty tak.

To znaczy wieża wychodzi z za słabym sygnałem aby ją odebrać czy jest coś kodowane ?
    A jaki w miarę tani skaner załatwiłby tu sprawę ??
    Level 15  
    Wieża posiada za słaby sygnał, na taką odległość to nie ma prawa być słychać, przy takiej częstotliwości. Twoja lokalizacja może jest lepsza, mieszkasz bliżej, więc może będzie słychać.
    mkos1
    Level 29  
    Ja osobiście bym sobie coś takiego jednak darował.
    Przy ręcznym strojeniu tak jak tam jest ciężko będzie się wstroić w daną częstotliwość - za mała raczej jest selektrywność tego ustrojstwa.
    Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi.
    WojtekCTL
    Level 16  
    Tak też myślałem ale zawsze warto zapytać.
    A może ktoś coś zaproponuje w rozsądnej cenie ?
    User removed account
    User removed account  
    dipol
    Level 34  
    takie konwertery się robiło 30 lat temu tylko wtedy na lampch do 10 RT
    wrota do lasu dawno są otworzone hhihi!
    od czegoś trzeba zacząć
    vy73!
    User removed account
    User removed account  
    Jap
    Level 28  
    Wojtek CTL - daruj sobie ten sprzęt. Ja kupiłem podobne 2szt dla zabawy po... 5 i 10zł. Odsłuch - tragedia, wstrajanie w częstotliwość - tragedia, stabilność pracy - tragedia. Ciekawe jest tylko to, że ustrojstwo to odbiera AM i FM bez jakiegokolwiek przełącznika!

SP5HHT, idea ciekawa ale gdzie w konwerterq są jakiekolwiek filtry wejściowe / wyjściowe? Przecież równie dobrze na CB można na tym wynalazku odbierać z kwarcem np 10MHz 17 i 37MHz...

Polecam także konwerterki szkolne na BF966 - śmiga taki u mnie kilka lat - 2 tranzystory 5 kwarców i z CB robimy konwerter na caluśki KF...i to za 15zł!
    Level 15  
    Jeżeli chcesz odbierać jedno pasmo to musisz mieć jakieś filtry wejściowe dostrojone do interesującej Cię częstotliwości. Jeżeli nie, to odbierasz dwa pasma na raz, tak działa przemiana :)
    gonia
    Level 13  
    timerów i konwerterów opracowano już tyle, że jeden więcej czy jeden mniej...

ale... gdybyś zrobił jakiś prosty konwerter umożliwiający odbiór modulacji jednowstęgowej
    (np. z pasma 80m) do CB, które ma tylko AM i czasem FM?
    takich radiotelefonów CB jest w użyciu najwięcej
    przypuszczam, że zainteresowanie by było...
    Jap
    Level 28  
    gonia! twoje pytanie (prośba) przypomniało mi text z jakiejś kolorowej gazetki : "piszecie i piszecie jak zapobiec ciąży, a w końcu napisalibyście jak się jej pozbyć gdy już się w nią zaszło..." :-) . Poczytaj jeszcze troszkę w książeczkach czym się różni AM od SSB czy FM... troszeczkę wiedzy nie zaszkodzi... :-)

SQ6ADE - nie, no czemu od razu transciver. Podpowiadamy co by tu dodać do projektu kolegi SP5HTT aby konwerterek działał jeszcze wspanialej!
    :-)

pozdrawiam...
    Kwazor
    Level 32  
    @Gonia to jest możliwe tylko trzeba dorobic BFO do CB czyli generator 455 Kz .Tyle ile wynosi częstotliwoś 2 giej pośredniej.Najlepej bfo strojone +2 -2 Khz.
    gonia
    Level 13  
    kolego Jap, gdybyś miał trochę więcej wiedzy w tym temacie to pewnie byś wiedział, że odbiór SSB przy pomocy odbiornika AM jest możliwy, w taki sposób jaki proponuje Kwazor. Wymaga to jednak dołączenia sygnału BFO wewnątrz radiotelefonu!
    Myślałem o konwerterze który nie wymaga ingerencji do wnętrza CB.
    Taki chętnie bym wykonał, myślę że nie tylko ja!
    SP1AQU
    Level 21  
    gonia wrote:
    Myślałem o konwerterze który nie wymaga ingerencji do wnętrza CB.

Cały problem w tym, że tak się nie da... To mniej-więcej chciał Ci powiedzieć Jap.
    Jap
    Level 28  
    No właśnie kolego gonia, tak się nie da. Troszkę wiedzy na ten temat mam... (chyba), zmontowało się kilka konwerteró, transwerterów, transcieverów, odbiorników.
    A co do odbioru SSB na odbiorniku AM to przetestowałem ten sposób jeszcze gdy byłem w podstawówce. Nawet nie trzeba nic podłączać wewnątrz odbiornika - wystarczy maluśki układ BFO (który zresztą dawno już wrzuciłem na elektrodę) zasilany bateryjką. Jego izolowaną "antenkę" wpycha się przez dziurę do odbiornika, tak aby znalazła się blisko P.CZ.
    Gonia, a jak byś rozwiązał jeszcze jeden problem - płynnego przestrajania CB? te proste mają tylko skok co 5kHz - a to za dużo na KF :-(.