Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik napięciowy. Ujemna połówka

kokpit11 30 Mar 2012 18:46 2486 9
  • #1 30 Mar 2012 18:46
    kokpit11
    Poziom 11  

Witam postanowiłem zrobic falownik małej mocy który sterowałby pracą silnika 3 fazowego 1kW. Silnik ten mam podłączony do tokarki która nie ma przekładni zmiany obrotów a czasami potrzebne są mniejsze obroty.

Moje założenia:

#Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.
    #230v po wyprostowaniu da mi √2*230V ≈310 V stałego
    #Obwód mocy na tranzystorach MOSFET.
    #Sterowanie kluczami tranzystorowymi moze byc poprzez mikrokontroler(Atmel,PIC troche naprogramowałem sie ich swego czasu)
    #Sterowanie PWM

Jednak na swojej drodze napotkałem mały problem, a mianowicie :

Tranzystory zasilane są napięciem stałym, ich sterowanie odbywa sie za pośrednictwem mikrokontrolera (włączając w to optoelement dla zabezpieczenia).

Jak wysterowac tranzystory abym otrzymał sinusoide?
    Czy sinusoida będzie miała ujemną połówkę skoro tranzystory są zasilane stałym napięciem?
    Czytałem o wektorowym sterowaniu kluczami jednak nie wiem jak zaaplikowac pozycje 111 i 000 w których następuje zwarcie.

Czy ktos jest w stanie odpowiedziec na moje pytania ?

0 9
  • #3 31 Mar 2012 10:35
    kokpit11
    Poziom 11  

Dziękuje za odpowiedz.

Czytałem ten artykuł nawet dwa razy lecz nie wiem dalej jak z prądu stałego (tętniącego wyprostowanego na kondensatorze) powstaje na wyjściu napięcie w ujemnej połówce???
    Jak powstaje to zjawisko?

Wysterowanie tranzystorów jest ok jedynie ten punkt 000 i 111 jest dla mnie niezrozumiały.

0
  • #4 31 Mar 2012 11:46
    komatssu
    Poziom 28  

Napięcie przemienne pojawia się pomiędzy wyjściami falownika, a nie między wyjściem a masą.

0
  • #5 01 Kwi 2012 21:39
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 05 Kwi 2012 22:22
    kokpit11
    Poziom 11  

Byłem ciekaw jak fizycznie powstaje sinusoida dlatego zadałem to pytanie.

Dziękuję za odpowiedz teraz zostałem oświecony :)

Mam jeszcze jedno pytanie czy podczas generacji wektorów 111 i 000 ( oczywiście sa one generowane według określonej kolejności) nie będa mi sie bardzo grzały MOSFETY? Wektory 111 i 000 powodują całkowite otwarcie trzech tranzystorów(na kilka us oczywiście) dodajac do tego dead time z drivera powstaje prąd który na cos musi sie zamienic a przeważnie to straty cieplne.

0
  • #7 06 Kwi 2012 12:35
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Kwi 2012 19:58
    komatssu
    Poziom 28  

WojcikW napisał:
    Ilość ciepła powstająca w elementach energoelektronicznych będzie zależna od mocy traconej w tych elementach:
    P=I²*R

Proponuję dokształcić się i poczytać o stratach mocy związanych z komutacją.

0
  • #9 06 Kwi 2012 22:38
    kidu22
    Poziom 35  

kokpit11 napisał:
    Witam postanowiłem zrobic falownik małej mocy który sterowałby pracą silnika 3 fazowego 1kW. Silnik ten mam podłączony do tokarki która nie ma przekładni zmiany obrotów a czasami potrzebne są mniejsze obroty.

Moje założenia:

#Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.
    #230v po wyprostowaniu da mi √2*230V ≈310 V stałego
    #Obwód mocy na tranzystorach MOSFET.
    #Sterowanie kluczami tranzystorowymi moze byc poprzez mikrokontroler(Atmel,PIC troche naprogramowałem sie ich swego czasu)
    #Sterowanie PWM

Jednak na swojej drodze napotkałem mały problem, a mianowicie :

Tranzystory zasilane są napięciem stałym, ich sterowanie odbywa sie za pośrednictwem mikrokontrolera (włączając w to optoelement dla zabezpieczenia).

Czy sinusoida będzie miała ujemną połówkę skoro tranzystory są zasilane stałym napięciem?
    Czytałem o wektorowym sterowaniu kluczami jednak nie wiem jak zaaplikowac pozycje 111 i 000 w których następuje zwarcie.

Czy ktos jest w stanie odpowiedziec na moje pytania ?

Koszt sklecenia falownika o tej samej mocy ZAWSZE przewyższa koszt używanego.

Myśle że wystarczająco odpowiedzi tu padło.

Jeśli nie masz hajsu zastosuj skrzynie biegów z autka, albo 2 koła pasowe o różnej średnicy.

0
  • #10 09 Kwi 2012 13:30
    kidu22
    Poziom 35  

kokpit11 napisał:
    Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.

Da się wykonać.
    kokpit11 napisał:

Przecież stosujesz PWM.
    kokpit11 napisał:

????

Ogólnie nie masz pojęcia o sterowaniu , budowie mostków z driverów, napięciu stałym, Topologi i zasadzie działania przekształtnika.
    Nie ma szans na ten projekt. Kosz.

0