Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik napięciowy. Ujemna połówka

kokpit11 30 Mar 2012 18:46 2441 9
  • #1 30 Mar 2012 18:46
    kokpit11
    Poziom 10  

Witam postanowiłem zrobic falownik małej mocy który sterowałby pracą silnika 3 fazowego 1kW. Silnik ten mam podłączony do tokarki która nie ma przekładni zmiany obrotów a czasami potrzebne są mniejsze obroty.

Moje założenia:

#Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.
    #230v po wyprostowaniu da mi √2*230V ≈310 V stałego
    #Obwód mocy na tranzystorach MOSFET.
    #Sterowanie kluczami tranzystorowymi moze byc poprzez mikrokontroler(Atmel,PIC troche naprogramowałem sie ich swego czasu)
    #Sterowanie PWM

Jednak na swojej drodze napotkałem mały problem, a mianowicie :

Tranzystory zasilane są napięciem stałym, ich sterowanie odbywa sie za pośrednictwem mikrokontrolera (włączając w to optoelement dla zabezpieczenia).

Jak wysterowac tranzystory abym otrzymał sinusoide?
    Czy sinusoida będzie miała ujemną połówkę skoro tranzystory są zasilane stałym napięciem?
    Czytałem o wektorowym sterowaniu kluczami jednak nie wiem jak zaaplikowac pozycje 111 i 000 w których następuje zwarcie.

Czy ktos jest w stanie odpowiedziec na moje pytania ?

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 31 Mar 2012 10:35
    kokpit11
    Poziom 10  

Dziękuje za odpowiedz.

Czytałem ten artykuł nawet dwa razy lecz nie wiem dalej jak z prądu stałego (tętniącego wyprostowanego na kondensatorze) powstaje na wyjściu napięcie w ujemnej połówce???
    Jak powstaje to zjawisko?

Wysterowanie tranzystorów jest ok jedynie ten punkt 000 i 111 jest dla mnie niezrozumiały.

0
  • #4 31 Mar 2012 11:46
    komatssu
    Poziom 28  

Napięcie przemienne pojawia się pomiędzy wyjściami falownika, a nie między wyjściem a masą.

0
  • #5 01 Kwi 2012 21:39
    WojcikW
    Poziom 38  

kokpit11 napisał:
    ...#Sterowanie PWM

Tranzystory zasilane są napięciem stałym, ich sterowanie odbywa sie za pośrednictwem mikrokontrolera (włączając w to optoelement dla zabezpieczenia).

Czy sinusoida będzie miała ujemną połówkę skoro tranzystory są zasilane stałym napięciem?
    ...Jak powstaje to zjawisko?...

Witam
    Ciekawe, jak chcesz zrobić falownik jak tego nie widzisz? Poniżej narysowałem jak to działa dla jednej fazy. Najpierw załączają łączniki 1 i 2. Później zmiana, wyłączają 1 i 2, załączają 3 i 4 itd. Na obciążeniu (np. silnik), napięcie jest zmienne prostokątne, kształt prądu zależy od indukcyjności obciążenia.
    Falownik napięciowy. Ujemna połówka
    Napisałeś PWM, czyli modulacja szerokości impulsu - właśnie tak powstaje sinusoida. Tranzystory pracują jak klucze (zawory), mają dwa stany - otwarty i zamknięty.

0
  • #6 05 Kwi 2012 22:22
    kokpit11
    Poziom 10  

Byłem ciekaw jak fizycznie powstaje sinusoida dlatego zadałem to pytanie.

Dziękuję za odpowiedz teraz zostałem oświecony :)

Mam jeszcze jedno pytanie czy podczas generacji wektorów 111 i 000 ( oczywiście sa one generowane według określonej kolejności) nie będa mi sie bardzo grzały MOSFETY? Wektory 111 i 000 powodują całkowite otwarcie trzech tranzystorów(na kilka us oczywiście) dodajac do tego dead time z drivera powstaje prąd który na cos musi sie zamienic a przeważnie to straty cieplne.

0
  • #7 06 Kwi 2012 12:35
    WojcikW
    Poziom 38  

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Ilość ciepła powstająca w elementach energoelektronicznych będzie zależna od mocy traconej w tych elementach:
    P=I²*R
    Czyli dla danego prądu, gdy tranzystory są całkowicie otwarte ta moc jest najmniejsza.

0
  • #8 06 Kwi 2012 19:58
    komatssu
    Poziom 28  

WojcikW napisał:
    Ilość ciepła powstająca w elementach energoelektronicznych będzie zależna od mocy traconej w tych elementach:
    P=I²*R

Proponuję dokształcić się i poczytać o stratach mocy związanych z komutacją.

0
  • #9 06 Kwi 2012 22:38
    kidu22
    Poziom 35  

kokpit11 napisał:
    Witam postanowiłem zrobic falownik małej mocy który sterowałby pracą silnika 3 fazowego 1kW. Silnik ten mam podłączony do tokarki która nie ma przekładni zmiany obrotów a czasami potrzebne są mniejsze obroty.

Moje założenia:

#Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.
    #230v po wyprostowaniu da mi √2*230V ≈310 V stałego
    #Obwód mocy na tranzystorach MOSFET.
    #Sterowanie kluczami tranzystorowymi moze byc poprzez mikrokontroler(Atmel,PIC troche naprogramowałem sie ich swego czasu)
    #Sterowanie PWM

Czytałem o wektorowym sterowaniu kluczami jednak nie wiem jak zaaplikowac pozycje 111 i 000 w których następuje zwarcie.

Czy ktos jest w stanie odpowiedziec na moje pytania ?

Koszt sklecenia falownika o tej samej mocy ZAWSZE przewyższa koszt używanego.

Myśle że wystarczająco odpowiedzi tu padło.

Jeśli nie masz hajsu zastosuj skrzynie biegów z autka, albo 2 koła pasowe o różnej średnicy.

0
  • #10 09 Kwi 2012 13:30
    kidu22
    Poziom 35  

kokpit11 napisał:
    Falownik zasilany 1 fazowo na wyjściu dawałby 3 fazy.

Da się wykonać.
    kokpit11 napisał:

Przecież stosujesz PWM.
    kokpit11 napisał:

????

Ogólnie nie masz pojęcia o sterowaniu , budowie mostków z driverów, napięciu stałym, Topologi i zasadzie działania przekształtnika.
    Nie ma szans na ten projekt. Kosz.

0