Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym sprawdzić dostępność sieci komórkowych?

Sharky 30 Mar 2012 21:20 7417 3
  • #1 30 Mar 2012 21:20
    Sharky
    Poziom 13  

Witam!

Zwracam się z prośbą, czy ktoś może zna w jaki sposób można sprawdzić dostępność oraz moc sygnału z sieci GSM?

Już tłumaczę, o co chodzi.
    Otóż u moich rodziców z powodu braku innych możliwości zmuszony jestem podłączyć im internet z sieci komórkowej.
    Obecnie wykorzystuję modem Vodafone K3565 (USB bez złącza antenowego) podłączony do routera Tp-link 3220 oraz kartę Orange.
    Niestety, nie jest to stabilne połączenie.
    Podmieniłem już karty z Plusa i Play, jednak tam było jeszcze gorzej. T-mobile nawet nie próbowałem, bo w tej sieci mam telefon i praktycznie jestem na pograniczu zasięgu.

W telefonach komórkowych Play, Orange i Plus pokazywany jest dobry poziom sygnału, gdy z modemu nie ma praktycznie możliwości korzystania z połączenia 3G.

Pomyślałem, że fajnie by było, gdybym mógł np. włączyć jakieś oprogramowanie w telefonie lub laptopie i przemieszczając się po domu znaleźć miejsce z najlepszym sygnałem GSM.

Fajnie by było, jakby pomiar był na bieżąco w postaci np. wykresu lub liczb z przedstawieniem wyników z każdej dostępnej sieci z informacją, czy jest to 3G, UMTS, EDGE itp.

Mam oprogramowanie do tego modemu i routera, jednak tam cały czas trzeba klikać odśwież, a sam wynik czasami w ogóle się nie zmienia.

Wiem, że są takie programy do pomiaru poziomu sygnału sieci WiFi nawet w komórce (sam posiadam WifiDiscover) i o taki programik by mi chodziło, tyle że dla sieci GSM.

Może ktoś ma doświadczenie i może mi pomóc.

• #2 30 Mar 2012 21:33
    jurek.adam
    Poziom 43  

Wszystko znajdziesz w linkach:
    http://forum.hotfix.pl/sieci-komputerowe/blue...polaczenie-nie-powiodlo-sie-t3602.html#p22326
    http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?title=Top_NetInfo_-_FAQ

Program: http://www.sklepy.ehost.pl/top_netinfo.zip

• #3 30 Mar 2012 21:42
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Można jeszcze szacunkowo określić odległość od nadajnika na podstawie mapy z lokalizacją nadajników - Link. Może ci się przyda.

• #4 03 Kwi 2012 21:41
    Sharky
    Poziom 13  

jurek.adam napisał:
    Wszystko znajdziesz w linkach:
    ....
    Program: http://www.sklepy.ehost.pl/top_netinfo.zip

Dzięki wielkie za ukierunkowanie.
    Posłużyłem się tym programem.
    Jest to generalnie dobry program na PC, jednak dla mnie nie do końca wystarczający.
    Jak najbardziej podaje wszystkie dane o BTS-ie danej sieci oraz mocy sygnału, jednak trzeba być do tej sieci zalogowanym.
    Mi bardziej chodziło o odczyty siły i jakości sygnału wszystkich dostępnych sieci bez logowania się do którejkolwiek.

Niestety, miałem tylko kartę sieci Orangę z której odbiór jest najlepszy.
    Wyniki pomiarów nie są imponujące, bo siła sygnału wahała się średnio w okolicach -100 do -107dBm.
    W jednym, jedynym miejscu raz miałem odczyt -93dBm, jednak za sukces należało uznać siłę sygnału rzędu -97 do -100dBm.

Na razie modem jest zostawiony w miejscu, gdzie udało mi się uzyskać odczyt -97dBm.

Jest i tak dużo lepiej niż wcześniej, bo w routerze w miejscu, gdzie graficznie w postaci paska prezentowana jest siła sygnału mam odczyt 35%, gdy wcześniej za sukces należało uznać poziom ok. 25%.

Program NetInfo też ma interwał odczytu co parę sekund, a to wnerwia, bo czasami znajdzie się to jedne jedyne miejsce, gdzie sygnał jest naprawdę dobry, gdy tuż obok już jest przeciętny lub słaby.
    Mi właśnie zależało na programie z ciągłym odczytem siły sygnału z telefonii GSM.

Niestety, mimo teraz stosunkowo dobrego poziomu sygnału pokazywanego w routerze, nadal logowanie do sieci jest problematyczne i czasami trzeba wejść do ustawień routera i ręcznie parę razy próbować połączyć się z siecią.
    Gdy nastąpi już połączenie generalnie jest OK, choć zdarzają się momenty przycięcia, gdzie transmisji nie ma lub jest tragicznie niska :cry:

Postanowiłem zainwestować w modem GSM, który posiada złącze na antenę zewnętrzną. Mam nadzieję, że z tą anteną osiągną dużo lepsze efekty.

Dodano po 3 [minuty]:

jimasek napisał:
    Można jeszcze szacunkowo określić odległość od nadajnika na podstawie mapy z lokalizacją nadajników - Link. Może ci się przyda.

Dzięki za wskazówkę - tę stronę sprawdziłem już sporo wcześniej szukając, jakie sieci są dostępne. Mimo teoretycznie dobrego zasięgu wszystkich sieci (poza T-mobile) rzeczywistość jest mniej różowa :|

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo