Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Użycie PWM równocześnie z config DCF77 - BascomAVR

Jack_75 30 Mar 2012 23:12 1577 4
lampy.pl
    Jack_75
    Level 10  
    Witam,

Czy jest jakaś możliwość użycia sprzętowego PWM równocześnie z korzystaniem z funkcji Config DCF77 (BascomAVR) ? (dot. ATmega 16 etc.).
    Obie funkcjonalności wymagają Timera1 i nie wiem czy jest jakaś możliwośc aby obejść ten problem.
    Zrobiłem zegar DCF zintegrowany z małą stacją meteorologiczną (pomiar temperatur wew i zew DS18B20, wilgotności SHT21 i ciśnienia MPL115A2) i chciałbym dorobić automatyczną regulację podświetlenia wyświetlacza LCD i do tego potrzebuję PWM (może ma ktoś inny pomysł jak to zrealizować ? )

Z góry dziękuję za informacje, sugestie.

Jacek
  • lampy.pl
    Krauser
    Level 26  
    Nie. Timer1 jest używany jako podstawa czasu, SECONDTICKS mówi jak często pojawia się przerwanie od timera 1. Użycie któregokolwiek z trybów PWM zmieni np. wyzeruje timer1 i odbieranie DCF nie będzie działało poprawnie. Możesz wykorzystać inny timer z PWM, albo wykorzystać nowy mikrokontroler Atmega168, gdzie timer0 ma też PWM.
  • lampy.pl
    Jack_75
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pokombinowałem trochę i udało mi się wykorzystać do PWM Timer2 i wszystko działa ale .... pojawiły się przekłamania w odczycie ciśnienia z czujnika MPL115A2 - ciśnienie odczytywane co 4 s za każdym razem dryfuje - różni się nawet o 15hPa :(. Nie wiem co jest tego przyczyną. Czujnik komunikuje się z uC za pomocą I2C. Korzystam też w projekcie z SHT21, który również działa na magistrali I2C razem z MPL115A2 i z nim nie ma żadnego problemu.Dziwna sytuacja. Timer2 najwyraźniej wprowadza jakieś "zamieszanie".
    Być może skończy się na tym, że zrezygnuję z PWM i wprowadzę parę poziomów jasności podświetlenia sterowanego przez tranzystory. Jeszcze powalczę :).
    W załączniku jest (jeśli udało się załączyć ;) zdjęcie wyświetlacza projektu :)

Pozdrawiam
    Krauser
    Level 26  
    Pewnie PWM wprowadza zakłócenia. Poeksperymentuj z częstotliwością albo położeniem przewodów.
    Jack_75
    Level 10  
    Zmiana częstotliwośći nie dała efektu i w rezultacie zrezygnowałem z PWM, który dodatkowo zakłócał mi sygnał DCF i zastosowałem trzystopniową regulację jasności za pomocą tranzystorów. Teraz wszystko działa jak należy.
    Pomiar oświetlenia realizowany jest za pomocą fotorezystora i przetwornika A/D.

Dziękuję Wszystkim za porady i pomoc.
    Pozdrawiam,
    Jacek