Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przechwytywanie i zapis obrazu przez HDMI na komputerze

30 Mar 2012 23:14 25163 52
  • Level 10  
    Witam serdecznie,

Zakupiłem kamerę Canon HV20, niestety jak się okazało z uszkodzonym gniazdem Fire-Wire. Potrzebuje zapisać nagrany materiał na komputerze. W jaki sposób mogę to zrobić? Gdzie szukać jakiegoś adaptera HDMI lub urządzenia do zgrywania z kaset HDV by jak najmniej stracić na jakości? Pod jaką nazwą? Próbowałem zgrać materiał z kaset urządzeniami, które są w łódzkiej szkole filmowej, niestety- nie łapały one filmu(podczas zgrywania był czarny obraz, po zatrzymaniu przechwytywania czasami pokazywała się jakaś klatka). Materiał jest na pewno dobrze nagrany, gdyż po podłączeniu kamery pod TV film jest wyświetlany poprawnie.
    Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź
    P.S- prosiłbym moderatora o przeniesienie tematu do odpowiedniego poddziału. (nie zauważyłem tego podczas zakładania tematu)
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • CSICSI
  • Level 42  
    Odpowiednim miejscem na ten post byłoby forum -> Komputery -> Multimedia i Grafika -> Film. Tego rodzaju problemy są tam często omawiane.

Od siebie mam pytanie a propos tego uszkodzonego gniazda FireWire w kamerze. Jakie objawy skłoniły do takiej konkluzji? Np. komputer nie "widzi" kamery czy też komputer "widzi" kamerę ale nie ma obrazu z kamery na komputerze.
    Zakładam tutaj, że jest absolutnie sprawdzone, że kabel połączeniowy jest sprawny, jak również samo gniazdo FireWire w komputerze.

Dopytuję się tak, ponieważ jestem posiadaczem dokładnie tego samego modelu kamery i mam niejakie doświadczenia z jej obsługą.
  • Level 10  
    Niestety tak- autoryzowany serwis Canona w W-wie stwierdził, że jest jakieś uszkodzenie na płycie głównej, którego naprawa to 1500zł. Kamerę kupiłem za 1000... Sprawdzałem wcześniej na różnych kablach i niestety kamera nie była widziana przez komputer.
  • CSICSI
  • Level 1  
  • Level 42  
    Mnie męczy te uszkodzone FireWire. Doczytałem, że serwis wydał negatywną opinię. Ale, jak mawiał Lenin, "Ufać trzeba, ale sprawdzić należy".
    Także, czy w trakcie podłączania kamery do komputera poprzez FireWire komputer wydaje potwierdzenie dźwiękiem? Tak jak przy każdym innym zewnętrznym urządzeniu? Tylko to interesuje mnie w tej chwili.
    Zakładam, że kamera jest w pozycji "Player", przełącznik trybu w pozycji "Tape" i żadne inne gniazdo kamery nie jest podłączone w tym momencie.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Próbowałem podłączyć kamerę do laptopa jakiś czas temu- z tego co pamiętam komputer nie wydawał żadnego dźwięku, nie widział też nic program do przechwytywania (W moim przypadku Pinnacle).

Co do kaset- wiem, że jest to kaseta miniDV i wszystko nagrywane jest w HDV, jednak sprzęt przeznaczony do zgrywania z HDV na łódzkiej filmówce nie mógł tego zobaczyć... Dowiem się więcej czym to zgrywali w poniedziałek.

Może jakiś sprzęt do zgrywania z HDV w odpowiednim kodowaniu? Jakie są ceny takich cudeniek?
  • Level 1  
  • Level 42  
    Używam tę kamerę z Pinnacle z wersją 12 i 14 - obydwie wersje obsługują HD. Bez kłopotów. Jest mały trick z tymi programami, aby zobaczyły kamerę. Najprzód trzeba podłączyć kamerę do komputera, a dopiero później startować program. W przypadku odwrotnej kolejności załączania, Pinnacle "nie widzi" tej kamery. Ten problem miałem na dwóch komputerach do których podłączam tę kamerę.

Kolega angelica sugeruje przejście się do jakieś firmy - sądzę, że to dobry pomysł. Zdaje się, że w samej Łodzi jest parę firm, które zajmują się konwersją materiałów video, jak zauważyłem na Internecie. Może one pomogą przegrać ten materiał.

Jeśli ten materiał jest nagrany w formacie NTSC i czas nie nagli, to mogę pomóc. Będę w Polsce w maju i będę miał tę kamerę z sobą :)

Mój model Canona HV20 przyjmuje tylko NTSC.
  • Level 1  
  • Level 1  
  • Level 42  
    Hmm, szczerze mówiąc nie pamiętam, czy Pinnacle 12 obsługuje FullHD. W moim uprzednim poście powinien napisać "Używałem tę kamerę z Pinnacle 12, a obecnie z Pinnacle 14". Pozbyłem się P12 z momentem przejścia na P14. W sumie nie zwróciłem na to uwagi, istotne było to, że "przełykało" 1080i - czyli niepełne HD. A taki sygnał HD ta kamera może dostarczyć.

Kolega Sebastef2 nie odzywa się, a ja chciałem zasugerować jeszcze jedną rzecz, którą można by spróbować z tą kamerą. Mam tu na myśli generalny RESET. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a pomóc może.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Dowiedziałem się, że w kamerze było już coś grzebane zanim ją wysłałem do serwisu.
    Co do menadżera- kamera się nawet nie pojawia. Siódemka też nie rejestruje podłączenia kamery. Tak jakby w ogóle FireWire nie działało.
    Kamera na 100% dobrze nagrywa na kasety i wypuszcza nagrania przez HDMI- odtwarzałem to, co nagrałem na TV.
    Z tego co pamiętam to do kamery miałem dołączony kabel z cinchami. Może do niego da się dokupić jakąś kartę z gniazdem wejściowym, które podepnę pod PC (np. pod PCI) ? Jest to możliwe, że cinche były dołączone do tej kamery? Czy przez cinche można zgrywać w jakości full HD?
  • Level 1  
  • Level 42  
    Karta, o której wspomina kolega angelica_n na pewno rozwiązałaby problem kolegi Sebastef2.
    Ma ona jednak swoje wymagania.
    Podstawowe - przy pracy pod Windows musi być to Windows7 64-bit.
    I parę sugestii wymagań sprzętowych, które można znaleźć na stronie producenta karty
    Ale to już kolega Sebastef2 musi zdecydować sam, co dalej.
  • Level 1  
  • Level 42  
    W zasadzie juz miałem zakończyć wspomaganie kolegi Sebastef2 z tym problemem - wyczerpanie idei co dalej. Do zmiany skłoniła mnie rozmowa z znajomym, posiadaczem identycznej kamery jak w temacie, który przechodził identyczny problem jak kolega Sebastef2. Znajomemu udało się rozwiązać ten problem zmieniając sterownik FireWire. Ustawił on sterownik, który w swojej nazwie (w końcówce) ma wyraz "Legacy" - jest on standardowo umieszczany w Windows, choć nie jest jedynym sterownikiem dla FireWire. Po tej zmianie komputer "zobaczył" kamerę. W tym przypadku to był Windows7 64-bit.

Także, sugerowałbym sprawdzenie tego. Może pomoże, a nie zaszkodzi. Zawsze można przywrócić z powrotem oryginalny sterownik.

Również możliwe jest, że port FireWire (IEEE1394) jest wyłączony w BIOS. Dobrze byłoby to zweryfikować - powinien był być ustawiony w "ENABLE".
  • Level 10  
    Niestety- porty FireWire są sprawne, a mój Windows 7 64x z 4-ro rdzeniowym procesorem ciągle nie widzi kamery.
    Czyli jedyna opcja to ta karta... Hmm... Dlaczego ona jest taka droga? Ma w sobie jakąś super-nowoczesną technologie?
  • Level 1  
  • Level 10  
    Byłem trochę zmęczony jak pisałem poprzedniego posta. Miałem na myśli to, że porty w moim komputerze są na 100% sprawne. (używam różnych urządzeń pod FireWire) Kamera była sprawdzana na innych maszynach z różnymi softami(Adobe, Pinnacle, AviD) i Windowsami(Vista, 7 x64 i x32) lecz systemy jej nie widziały, więc problem raczej leży po stronie kamery.
    Jak wcześniej wspomniałem- w serwisie od rzeczoznawcy dostałem opinię, że ktoś przy tej kamerze wcześniej grzebał i są uszkodzone ścieżki i styki na płycie głównej. Być może próbował samemu naprawić problem z FireWire. Cena naprawy, jaką mi pan zasugerował to 1700zł. (Kamerę kupiłem za 1000, więc zrezygnowałem)

A gdyby kupić przejściówkę HDMI -> DVI-I i jakoś tak coś nagrać? Czy karty przechwytujące obraz z DVI-I są tańsze, czy to jeden pies?
    Nie zależy mi na dźwięku, tylko na obrazie w jak najlepszej jakości.
  • Level 1  
  • Level 10  
    A to takie białe wyjście/wejście cyfrowe? Co jest w monitorach LCD czasami? Je miałem na myśli pisząc DVI-I. Gdzieś wyczytałem, że tak się nazywa a z tego co wiem ono zapewnia całkiem niezłą jakość. Może przez niego byłoby jakoś łatwiej nagrać...
    Sygnał byłby nadawany prosto z kamery- ma wyjście HDMI. Nie wiem czy to oznacza obecność jakiś zabezpieczeń, ale wątpię.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Poczytałem. Nie jest to optymistyczne... Jednak nadal nie rozumiem jednej rzeczy- skoro obraz z kamery mogę wyświetlić na telewizorze to znaczy, że ma on wbudowany stripper, tak?
    Jeszcze jedno- czy istnieje opcja podłączenia kamery tak, by mi na monitorze wyświetlało materiał z HDMI a ja go zapisywał na komputerze programem do nagrywania pulpitu? Czy lepiej kupić grabber, który automatycznie mi wszystko na HDD zapisze? I co z tymi pixelami- skoro są kodowane XOR a klucz główny jest ujawniony to nie problem to przecież odkodować...
  • Level 1  
  • Level 10  
    Kamera działa, nagrywa filmy, mogę korzystać ze wszystkich funkcji, podłączenie jej do komputera przez USB jest możliwe, jedynie to FireWire jest zepsute... 1700 to była ich cena naprawy. Za wymianę płytki chcieli 2300...

Pisałeś coś wcześniej o Video componente. Z tego co wiem to sygnał jest przez nie nadawany analogowo, więc chyba bez zabezpieczeń... Są jakieś grabbery do tego typu złącza?
  • Level 1  
  • Level 10  
    Wiem, że przez USB mogę zgrać tylko zdjęcia. Napisałem jedynie, że USB działa by opisać stan kamery.

To już wiem skąd wyniknął problem podczas zgrywania z miniDV na uczelnianych maszynach... Będę się musiał w takim razie gdzieś kopnąć i posprawdzać z tym HDMI...

A jeśli chodzi o maszynerię do zgrywania z miniDV- ich ceny są zapewne kosmiczne, prawda? A w szczególności tych do zgrywania z Canona...
  • Level 1