Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przechwytywanie i zapis obrazu przez HDMI na komputerze

Sebastef2 30 Mar 2012 23:14 22469 52
  • #1 30 Mar 2012 23:14
    Sebastef2
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

Zakupiłem kamerę Canon HV20, niestety jak się okazało z uszkodzonym gniazdem Fire-Wire. Potrzebuje zapisać nagrany materiał na komputerze. W jaki sposób mogę to zrobić? Gdzie szukać jakiegoś adaptera HDMI lub urządzenia do zgrywania z kaset HDV by jak najmniej stracić na jakości? Pod jaką nazwą? Próbowałem zgrać materiał z kaset urządzeniami, które są w łódzkiej szkole filmowej, niestety- nie łapały one filmu(podczas zgrywania był czarny obraz, po zatrzymaniu przechwytywania czasami pokazywała się jakaś klatka). Materiał jest na pewno dobrze nagrany, gdyż po podłączeniu kamery pod TV film jest wyświetlany poprawnie.
    Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź
    P.S- prosiłbym moderatora o przeniesienie tematu do odpowiedniego poddziału. (nie zauważyłem tego podczas zakładania tematu)

0 29
  • Mitronik
  • #2 31 Mar 2012 06:06
    Polon_us
    Poziom 41  

Odpowiednim miejscem na ten post byłoby forum -> Komputery -> Multimedia i Grafika -> Film. Tego rodzaju problemy są tam często omawiane.

Od siebie mam pytanie a propos tego uszkodzonego gniazda FireWire w kamerze. Jakie objawy skłoniły do takiej konkluzji? Np. komputer nie "widzi" kamery czy też komputer "widzi" kamerę ale nie ma obrazu z kamery na komputerze.
    Zakładam tutaj, że jest absolutnie sprawdzone, że kabel połączeniowy jest sprawny, jak również samo gniazdo FireWire w komputerze.

Dopytuję się tak, ponieważ jestem posiadaczem dokładnie tego samego modelu kamery i mam niejakie doświadczenia z jej obsługą.

0
  • Mitronik
  • #3 01 Kwi 2012 15:05
    Sebastef2
    Poziom 10  

Niestety tak- autoryzowany serwis Canona w W-wie stwierdził, że jest jakieś uszkodzenie na płycie głównej, którego naprawa to 1500zł. Kamerę kupiłem za 1000... Sprawdzałem wcześniej na różnych kablach i niestety kamera nie była widziana przez komputer.

0
  • #4 01 Kwi 2012 18:57
    anmedia
    Poziom 39  

Nie wiem czy Ci sie uda zgrac za pomoca HDMI. Z tego co wiem (ale nie jest to sprawdzone) sygnaly za pomoca HDMI sa tak kodowane aby maksymalnie uprzykrzyc mozliwosc kopiowania. O ile samo wyprowadznie materialu z kamery nie jest problemem o tyle wprowadzenie do komputera juz tak. Za pomoca karty graficznej tego nie zrobisz bo ona ma tylko wyjscie. Albo zakup odpowiedniej karty montazowej wyposazonej w wejscie HDMI IN a to moze cie szarpnac ok 300€.
    Poza tym ta kamera nagrywa w HD wiec niech cie nie zmyli ze to kaseta miniDV.
    Pozostaje Ci jeszcze wyjscie component out, ale to juz jest sygnal analogowy.
    Wlasnie "przelecialem" instrukcje i nie masz zbyt wielu rozwiazan. Gdyby material byl nagrany w DV, to moglbys odtworzyc sygnal na kazdej kamerce. Wiec pewnie pozostaje Ci szukac kogos kto ma kamere HDV do przegrywania albo naprawic ja. Tym bardziej za jak doczytalem ma ona mozliwosc nagrania materialu z komputera na kasete. A to juz wartosciowa rzecz.

0
  • #5 01 Kwi 2012 21:47
    Polon_us
    Poziom 41  

Mnie męczy te uszkodzone FireWire. Doczytałem, że serwis wydał negatywną opinię. Ale, jak mawiał Lenin, "Ufać trzeba, ale sprawdzić należy".
    Także, czy w trakcie podłączania kamery do komputera poprzez FireWire komputer wydaje potwierdzenie dźwiękiem? Tak jak przy każdym innym zewnętrznym urządzeniu? Tylko to interesuje mnie w tej chwili.
    Zakładam, że kamera jest w pozycji "Player", przełącznik trybu w pozycji "Tape" i żadne inne gniazdo kamery nie jest podłączone w tym momencie.

0
  • #6 01 Kwi 2012 22:23
    anmedia
    Poziom 39  

Zazwyczaj daje sygnal dzwiekowy. Ale tym bym sie nie przejmowal. Bardzo czesto cos sie w windzie potrafi skopac i tych dzwiekow nie wydaje. Czesto tez przy podlaczeniu danego urzadzenia windows "rozpoznaje" typ i proponuje otwarcie danym programem (o ile nie jest ta funkcja wylaczona).
    Jesli nie wyda ci zadnego dzwieku, to w programie do zgrywania lub edycji zawsze urzadzenie bedzie widoczne, jesli nie domyslnie to w opcjach powinno sie znalezc do wyboru. Pamietaj FireWire do zgrywania materialu z tasmy. USB tylko z karty (mowimy konkretnie o Twojej kamerze) W kamerach nagrywajacych na karty urzywasz wylacznie USB lub w razie uszkodzenia gniazda, poprostu karte wkladasz do czytnika i po sprawie.

0
  • #7 01 Kwi 2012 23:39
    Sebastef2
    Poziom 10  

Próbowałem podłączyć kamerę do laptopa jakiś czas temu- z tego co pamiętam komputer nie wydawał żadnego dźwięku, nie widział też nic program do przechwytywania (W moim przypadku Pinnacle).

Co do kaset- wiem, że jest to kaseta miniDV i wszystko nagrywane jest w HDV, jednak sprzęt przeznaczony do zgrywania z HDV na łódzkiej filmówce nie mógł tego zobaczyć... Dowiem się więcej czym to zgrywali w poniedziałek.

Może jakiś sprzęt do zgrywania z HDV w odpowiednim kodowaniu? Jakie są ceny takich cudeniek?

0
  • #8 01 Kwi 2012 23:48
    anmedia
    Poziom 39  

Jezeli masz uszkodzone FireWire, to nic ci to nie da, poprostu nie ma polaczenia pomiedzy kamera a kompem. Tu nic juz nie zrobisz. Trudno mi wyrazic zdanie nie widzac sprzetu. Mialem kiedys kilka kaset nagranych w HDV na innym sprzecie i bez problemu zostalo to odczytane w mojej kamerce. Byc moze, ale to jest tylko przypuszczenie ze istnieje rowniez roznica w formacie, ty masz PAL a z reguly (co oczywiscie nie jest zasada) studia pracuja w NTSC. Jezeli kamera nie odtwarza obu formatow, takze nie odczytasz kasety.
    Jedyna porada to zanim cokolwiek zrobisz - czyli wydasz kasiurke, podejdz do njajblizszej firmy zajmujacej sie nagrywaniem wesel, wez kasete i popros by sprawdzili czy da sie przegrac. Mysle ze to pomoze. Pozniej bedziemy myslec co zrobic dalej. Przy okazji formatow, czy kamera byla kupiona w europie czy USA? Bo tu bedziesz mial odpowiedz czy jest PAL czy NTSC. A to tylko do upewnienia sie.

Dodano po 2 [minuty]:

A jeszcze jendo jaka to byla wersja Pinnacle? Nie wiem od ktorej wersji obsluguje full HD. I w twoim przypadku tylko i wylacznie taka wersja moze rozpoznac kamere HDV. Wersje poprzednie Pinnacla pracujace w standardzie 720x576 nie rozpoznaja kamer HDV ani HDTV

0
  • #9 02 Kwi 2012 00:43
    Polon_us
    Poziom 41  

Używam tę kamerę z Pinnacle z wersją 12 i 14 - obydwie wersje obsługują HD. Bez kłopotów. Jest mały trick z tymi programami, aby zobaczyły kamerę. Najprzód trzeba podłączyć kamerę do komputera, a dopiero później startować program. W przypadku odwrotnej kolejności załączania, Pinnacle "nie widzi" tej kamery. Ten problem miałem na dwóch komputerach do których podłączam tę kamerę.

Kolega angelica sugeruje przejście się do jakieś firmy - sądzę, że to dobry pomysł. Zdaje się, że w samej Łodzi jest parę firm, które zajmują się konwersją materiałów video, jak zauważyłem na Internecie. Może one pomogą przegrać ten materiał.

Jeśli ten materiał jest nagrany w formacie NTSC i czas nie nagli, to mogę pomóc. Będę w Polsce w maju i będę miał tę kamerę z sobą :)

Mój model Canona HV20 przyjmuje tylko NTSC.

0
  • #10 02 Kwi 2012 01:04
    anmedia
    Poziom 39  

Sebastef2 Jakiej Ty wersji uzywasz, bo to jest bardzo wazne :D . Kolega Sebastef2 to najpierw niech sprawdzi wszystko a pozniej poszukamy jakiejs karty by mogl samemu bawic sie w authoring :)
    Polon_us twoj "myk" nie jest tylko i wylacznie w twoim kompie i z Pinnacle. Jakos tak maja wszystkie programy i prawie wszystkie kamery. Problem w tym ze z Pinnacle trzeba "tak zrobic" W innych programach mozna :) Tutaj sie nasuwa samo porownanie PRO a amotorski program. W PRO nie musisz wlanczac najpierw kamery, poprostu w momencie wlanczania programu do zgrywania tam masz w menu podswietlona opcje danej kamery. ALe oczywiscie tez zalezy od tego jakiego programu uzywasz. No ja to musze zaznaczyc ze to ta kamera :)

0
  • #11 03 Kwi 2012 23:55
    anmedia
    Poziom 39  

Polon_us czy wersja 12 Pinnacle obsluguje FullHD?. Z tego co pamietam Pinnacle wypuscilo bardzo szybko jedna wersje 11 albo 12 ktora nie oblsugiwala Full HD. A to przy zgrywaniu filmow ma to zasadnicze znaczenie.

0
  • #12 04 Kwi 2012 05:58
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, szczerze mówiąc nie pamiętam, czy Pinnacle 12 obsługuje FullHD. W moim uprzednim poście powinien napisać "Używałem tę kamerę z Pinnacle 12, a obecnie z Pinnacle 14". Pozbyłem się P12 z momentem przejścia na P14. W sumie nie zwróciłem na to uwagi, istotne było to, że "przełykało" 1080i - czyli niepełne HD. A taki sygnał HD ta kamera może dostarczyć.

Kolega Sebastef2 nie odzywa się, a ja chciałem zasugerować jeszcze jedną rzecz, którą można by spróbować z tą kamerą. Mam tu na myśli generalny RESET. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a pomóc może.

0
  • #13 04 Kwi 2012 11:45
    anmedia
    Poziom 39  

Reset nic Ci tu nie pomoze. Jesli gniazdo jest sprawne w chwili polaczenia jako VCR lub record powinien uslyszec sygnal. Jesli tego sygnalu nie ma to w administratorze urzadzen ta kamera powinna byc widoczna. Taki stan rzeczy jesli czesciowo gniazdo jest sprawne. Jesli w administratorze wyskoczy przy danym urzadzeniu znak zapytania, oznacza ze sa problemy ze sterownikami do kamery. Sensowne rozwiazanie, otworzyc kamere i zobaczyc czye gniazdo nie jest odlutowane (zimny lut), lub dac do "tanszego" serwisu ktory ma praktyke w kamerach. W ASO rzadko kiedy wymieniaja element, raczej - wymieniaja caly modul.

0
  • #14 04 Kwi 2012 11:54
    Sebastef2
    Poziom 10  

Dowiedziałem się, że w kamerze było już coś grzebane zanim ją wysłałem do serwisu.
    Co do menadżera- kamera się nawet nie pojawia. Siódemka też nie rejestruje podłączenia kamery. Tak jakby w ogóle FireWire nie działało.
    Kamera na 100% dobrze nagrywa na kasety i wypuszcza nagrania przez HDMI- odtwarzałem to, co nagrałem na TV.
    Z tego co pamiętam to do kamery miałem dołączony kabel z cinchami. Może do niego da się dokupić jakąś kartę z gniazdem wejściowym, które podepnę pod PC (np. pod PCI) ? Jest to możliwe, że cinche były dołączone do tej kamery? Czy przez cinche można zgrywać w jakości full HD?

0
  • #15 04 Kwi 2012 12:03
    anmedia
    Poziom 39  

Ile masz tych gniazd? Z regoly sa trzy 2 audio i jeden wideo. A to oznacza ze wyjscie analogowe masz w 720x576. Chyba ze masz 5 (odpowiedni kabelek) gdzie 3 sa do kolorow a dwa do audio (tak jak ma Playstation) w tedy mozesz uzyskac jedna z rozdzielczosci HD. Jedynie fullHD uzyskujesz poprzez HDMI. Mozesz zaopatrzyc sie w odpowiednia karte Link taka ktora pozwoli ci zgrac poprzez HDMI. Takich kart na rynku jest niewiele i sa dosc drogie.

0
  • #16 04 Kwi 2012 15:17
    Polon_us
    Poziom 41  

Karta, o której wspomina kolega angelica_n na pewno rozwiązałaby problem kolegi Sebastef2.
    Ma ona jednak swoje wymagania.
    Podstawowe - przy pracy pod Windows musi być to Windows7 64-bit.
    I parę sugestii wymagań sprzętowych, które można znaleźć na stronie producenta karty
    Ale to już kolega Sebastef2 musi zdecydować sam, co dalej.

0
  • #17 04 Kwi 2012 18:06
    anmedia
    Poziom 39  

Zgadzam sie z Toba w 100%. Tego podawac nie trzeba, bo nie wyobrazam sobie pracy na na plikach AVCHD w fullHD na komputerze z procesorem dwurdzeniowym (sugestia potwierdzona praktyka) i 4GB pamieci. Choc juz czytalem i slyszalem o roznych cudach.

0
  • #18 05 Kwi 2012 06:16
    Polon_us
    Poziom 41  

W zasadzie juz miałem zakończyć wspomaganie kolegi Sebastef2 z tym problemem - wyczerpanie idei co dalej. Do zmiany skłoniła mnie rozmowa z znajomym, posiadaczem identycznej kamery jak w temacie, który przechodził identyczny problem jak kolega Sebastef2. Znajomemu udało się rozwiązać ten problem zmieniając sterownik FireWire. Ustawił on sterownik, który w swojej nazwie (w końcówce) ma wyraz "Legacy" - jest on standardowo umieszczany w Windows, choć nie jest jedynym sterownikiem dla FireWire. Po tej zmianie komputer "zobaczył" kamerę. W tym przypadku to był Windows7 64-bit.

Także, sugerowałbym sprawdzenie tego. Może pomoże, a nie zaszkodzi. Zawsze można przywrócić z powrotem oryginalny sterownik.

Również możliwe jest, że port FireWire (IEEE1394) jest wyłączony w BIOS. Dobrze byłoby to zweryfikować - powinien był być ustawiony w "ENABLE".

0
  • #19 08 Kwi 2012 01:52
    Sebastef2
    Poziom 10  

Niestety- porty FireWire są sprawne, a mój Windows 7 64x z 4-ro rdzeniowym procesorem ciągle nie widzi kamery.
    Czyli jedyna opcja to ta karta... Hmm... Dlaczego ona jest taka droga? Ma w sobie jakąś super-nowoczesną technologie?

0
  • #20 08 Kwi 2012 11:30
    anmedia
    Poziom 39  

A jak sprawdziles u kolegi? Czyli rozumiem ze kamera jest sprawna a u Ciebie w kompie jest uszkodzony FireWire? A instalowales nowe sterowniki do karty? Mialem ostatnio z Win7 problem podobny a dotyczyl drukarki. Win 7 zainstalowal mi swoje sterowniki i jak przyszlo do drukowania okazalo sie ze nie drukuje 3 kolorow. Nie pomoglo ani odinstalowanie tych z windy ani zainstalowanie nowych. Dopiero format i zainstalowanie poprawnie sterownikow - pomoglo. Sterowniki sciagasz do plyty glownej ze strony producenta!!! Sprawdz Moj komputer -> Administrator urzadzen czy tam nie ma jakis informacji o awarii.
    A jezeli to nic nie pomoze pozostaje Ci nic innego jak kupic tylko przyzwoita karte firewire podejrzewam ze na PCI-E np z Pinnacle lub Terrateca. Taka karta to ok 100zl. Wracajac do karty o ktora pytales, czemu taka droga? po prostu im lepszy konwerter analogowo-cyfrowy tym wyzsza cena. Poza tym zauwaz ze ta karta zgrywa poprzez HDMI a to juz musi kosztowac.

0
  • #21 09 Kwi 2012 15:09
    Sebastef2
    Poziom 10  

Byłem trochę zmęczony jak pisałem poprzedniego posta. Miałem na myśli to, że porty w moim komputerze są na 100% sprawne. (używam różnych urządzeń pod FireWire) Kamera była sprawdzana na innych maszynach z różnymi softami(Adobe, Pinnacle, AviD) i Windowsami(Vista, 7 x64 i x32) lecz systemy jej nie widziały, więc problem raczej leży po stronie kamery.
    Jak wcześniej wspomniałem- w serwisie od rzeczoznawcy dostałem opinię, że ktoś przy tej kamerze wcześniej grzebał i są uszkodzone ścieżki i styki na płycie głównej. Być może próbował samemu naprawić problem z FireWire. Cena naprawy, jaką mi pan zasugerował to 1700zł. (Kamerę kupiłem za 1000, więc zrezygnowałem)

A gdyby kupić przejściówkę HDMI -> DVI-I i jakoś tak coś nagrać? Czy karty przechwytujące obraz z DVI-I są tańsze, czy to jeden pies?
    Nie zależy mi na dźwięku, tylko na obrazie w jak najlepszej jakości.

0
  • #22 09 Kwi 2012 15:45
    anmedia
    Poziom 39  

Najlepsza jakosc uzyskasz, niestety zgrywajac jedynie przez FireWire. Co do przejsciowek poczytaj w necie, a w szczegolnosci o standardzie HDMI a zarazem o standardzie HDCP. Przejsciowki te sa stosowane do wysylania z karty graficznej bezposrednio na TV sygnalu, jesli TV nie posiada wejscia DVI. A wiec znowu masz sytuacje odwrotna do tej ktora chcesz uzyskac. Choc dlugo w temacie siedze, nie widzialem aby w ten sposob zgrywac material. Natomiast tutaj masz info HDMI vs DVI.

Dodano po 15 [minuty]:

Teraz doczytalem na stronach - Video componente (YPbPr/YCbCr) out - TAK. Czyli masz jeszcze jedna opcje, wyjscie analogowe w HD (czyli zgrywanie poprzez karte jak pislaem wczesniej). Oprocz tego inna opcja, co prawda ekonomiczna takze nie jest ale zawsze cos. Mozesz pomyslec o nagrywarce ktora bedzie zgrywac material poprzez HDMI - tylko ze to to juz inna sprawa (zabezpieczenia).

0
  • #23 10 Kwi 2012 01:02
    Sebastef2
    Poziom 10  

A to takie białe wyjście/wejście cyfrowe? Co jest w monitorach LCD czasami? Je miałem na myśli pisząc DVI-I. Gdzieś wyczytałem, że tak się nazywa a z tego co wiem ono zapewnia całkiem niezłą jakość. Może przez niego byłoby jakoś łatwiej nagrać...
    Sygnał byłby nadawany prosto z kamery- ma wyjście HDMI. Nie wiem czy to oznacza obecność jakiś zabezpieczeń, ale wątpię.

0
  • #24 10 Kwi 2012 01:11
    anmedia
    Poziom 39  

A poczytales o HDCP? Poczytaj najpierw. Ja do tej pory nie mialem potrzeby probowac czy to zadziala z kamera. A nawet gdyby to jak chcesz wprowadzic sygnal do komputera? Poprzez DVI? Przeciez to jest gniazdo cyfrowe do podlaczenia do monitora. Tak mozesz zrobic gdybys chcial polaczyc kamerke HDMI -> DVI w monitorze.
    Pamietaj aby wprowadzic sygnal do komputera musisz miec urzadzenie ktore na to Ci pozwoli (popularnie nazywany grabber)!!!

To biale gniazdo to DVI - cyfrowe, niebieskie - analogowe.

0
  • #25 10 Kwi 2012 02:08
    Sebastef2
    Poziom 10  

Poczytałem. Nie jest to optymistyczne... Jednak nadal nie rozumiem jednej rzeczy- skoro obraz z kamery mogę wyświetlić na telewizorze to znaczy, że ma on wbudowany stripper, tak?
    Jeszcze jedno- czy istnieje opcja podłączenia kamery tak, by mi na monitorze wyświetlało materiał z HDMI a ja go zapisywał na komputerze programem do nagrywania pulpitu? Czy lepiej kupić grabber, który automatycznie mi wszystko na HDD zapisze? I co z tymi pixelami- skoro są kodowane XOR a klucz główny jest ujawniony to nie problem to przecież odkodować...

0
  • #26 10 Kwi 2012 10:24
    anmedia
    Poziom 39  

Sebastef2 napisał:
    Poczytałem. Nie jest to optymistyczne...

Wlasnie, standard HDMI to nie tylko zalety, ale powazne ograniczenia w przypadku piractwa.

Sebastef2 napisał:
    Jednak nadal nie rozumiem jednej rzeczy- skoro obraz z kamery mogę wyświetlić na telewizorze to znaczy, że ma on wbudowany stripper, tak?

To nie jest sygnal analogowy, a cyfrowy. W momencie wymiany kluczy pomiedzy urzadzeniami, jest odblokowywany kanal pozwalajacy na ogladanie filmu.
    Sebastef2 napisał:
    Jeszcze jedno- czy istnieje opcja podłączenia kamery tak, by mi na monitorze wyświetlało materiał z HDMI a ja go zapisywał na komputerze programem do nagrywania pulpitu?

A jak chcesz to zrobic? Przeciez sygnal wypuszczasz przez inne gniazdo. TO jest tak jak z amplitunerem masz galke i wybireasz albo radio, albo CD aby slyszec w glosnikach dane zrodlo. Co innego mikser.
    Sebastef2 napisał:
    Czy lepiej kupić grabber, który automatycznie mi wszystko na HDD zapisze?

To wlasnie od samego poczatku sugeruje, ale zwykly grabber za 50zl z wejsciem AV czy S-video pozowli ci zgrac jedynie w standardzie SD
    Sebastef2 napisał:
    I co z tymi pixelami- skoro są kodowane XOR a klucz główny jest ujawniony to nie problem to przecież odkodować...

Pozornie nie, ale jednak jak do tej pory znacznie latwiej rozkodowac plyte BluRay i ja skopiowac niz bawic sie w przechwytywanie obrazu za pomoca HDMI. A wlasnie po to jest to zabezpieczenie.

Na Twoim miejscu zastanowilbym sie nad naprawa kamery. Kamera jako nowa kosztowala powyzej 4000zl. Poszukaj kogos kto by ci to naprawil moze nie za 1700zl ale 800-900. Serwis zapewne chce Ci wymienic cala plytke, stad taka cena. Jezeli nie chcesz naprawiac (a tracisz w tym momencie mozliwosc ponownego nagrania na kasete juz zrobionego filmu) to nie wykorzystasz wszystkich mozliwosci jakie ci daje ta kamera, chocby dziala jako VCR

0
  • #27 10 Kwi 2012 13:13
    Sebastef2
    Poziom 10  

Kamera działa, nagrywa filmy, mogę korzystać ze wszystkich funkcji, podłączenie jej do komputera przez USB jest możliwe, jedynie to FireWire jest zepsute... 1700 to była ich cena naprawy. Za wymianę płytki chcieli 2300...

Pisałeś coś wcześniej o Video componente. Z tego co wiem to sygnał jest przez nie nadawany analogowo, więc chyba bez zabezpieczeń... Są jakieś grabbery do tego typu złącza?

0
  • #28 10 Kwi 2012 13:23
    anmedia
    Poziom 39  

Przez USB nie mozesz nic zrobic! USB sluzy do zrzucania fotek z karty, a nie do zgrywania, chyba ze kamera ma opcje nagrywania na karte, a z tego co wiem to nie.

Co do serwisu, popytaj na tym forum jest naprawde wielu fachowcow co moga Ci bardzo pomoc jesli chesz ja naprawic i nie koniecznie za taka kwote (no chyba ze czesc tyle kosztuje, to tego nie przeskoczysz)

Czy bedzie to komponente czy HDMI to to samo(w kwesti otrzymania obrazu), roznica w rozdzielczosci i jakosci przesylanego sygnalu.
    Ja tez wczesniej nie pisalem o tym, ale myslalem ze wpadniesz na to sam, wez te kamere idz do jakiegos sklepu co ma nagrywarki, podlacz poprzez HDMI i sprobuj zgrac kilka minut na plyte BluRay lub DVD, wtedy przekonasz sie czy sygnal w TEJ KAMERZE jest tez blokowany,a przy okazji czy nagrywarka pozwala nagrac poprzez HDMI. Standard HDMI wymaga klucza, ale moze okazac sie ze w tym przypadku jest inaczej. Ja tego zrobic nie moge ...

PS
    Jedna rzecz mi sie przypomniala bardzo wazna dotyczaca modeli canona ktore nagrywaja na miniDV ale z rozdzielczoscia 1920x1080. Jako ze standard nie pozwala na nagranie na kasecie miniDV rozdzielczosci wiekszej niz 1440x1080 (HDV) a canon TAK, tzn sygnal musi byc podawany specjalnemu kodowaniu i kompresji ktora pozwala zakodowac na kasecie tak duza rozdzielczosc, a to oznacza ze jedynie w kamerach canona mozesz odtworzyc te kasete. To rowniez mozesz sprawdzic w sklepie gdzie maja kamery wloz do innej kamery ktora nagrywa na miniDV ale w formacie HDV, wtedy przekonasz sie na czym stoisz.

0
  • #29 11 Kwi 2012 13:09
    Sebastef2
    Poziom 10  

Wiem, że przez USB mogę zgrać tylko zdjęcia. Napisałem jedynie, że USB działa by opisać stan kamery.

To już wiem skąd wyniknął problem podczas zgrywania z miniDV na uczelnianych maszynach... Będę się musiał w takim razie gdzieś kopnąć i posprawdzać z tym HDMI...

A jeśli chodzi o maszynerię do zgrywania z miniDV- ich ceny są zapewne kosmiczne, prawda? A w szczególności tych do zgrywania z Canona...

0
  • #30 11 Kwi 2012 13:29
    anmedia
    Poziom 39  

Kiedys za czasow miniDV i formatu 720x576 byly dostepne magnetowidy na te kasety, ale ceny byly powalajace. Aktualnie praktycznie nie sa dostepne, a jesli chodzi juz o standard HDV ja przynajmniej nie zauwazylem aby ktokolwiek mial w ofercie, stad wlasnie Twoja kamera ma te opcje wbudowana, niestety tak jak w wiekszosci kamer amatorskich tylko poprzez FireWire. Kamery polprofesjonalne moga nagrywac takze poprzez wejscia anlogowe.
    Zanim pojdziesz posprawdzac HDMI, sprawdz tez jak wyglada sprawa z nagraniem na kasecie jak pisalem w jednym z postow. Sam jestem ciekaw. Kiedys myslalem kupic canona z taka opcja (a mialem do testow kamerke nagrywajaca na HDD) ale niestety odpuscilem sobie bo jakosc obrazu mialy dosc kiepska (oczywiscie dla mnie, zbyt nienaturalne kolory i za duzo przejaskrawien) ale to juz inny temat.

0