Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vertex Radeon HD4850 1GB 256bit GDDR5 - wysoka temperatura, błąd systemu

31 Mar 2012 00:39 3377 4
  • Poziom 27  
    Witam wszystkich.

Żeby już nie ciągnąć tematu jaki kupić komputer, postanowiłem tutaj napisać, co mnie dzisiaj zaskoczyło w moim Radku.

Tutaj mój temat odnośnie zakupu komputera:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2217850&start=30

W skrócie konfiguracja:
    AsRock P67 Pro3 Gen3
    Celeron G530 2,4Ghz
    Patriot 2x2GB 1600Mhz CL8 @1866Mhz CL8
    OCZ StealthXStream 2 600W
    VERTEX Radeon HD4850 1GB GDDR5 PX 256BIT DVI/HDMI/DS BOX

Pierwsze pytanie:
    Jak włączę jakąś grę, to karta zaczyna wydawać dziwne dźwięki, tak jakby skrobanie, pikanie (nie jest to wentylator tylko jakiś element elektroniczny)
    Czy to tak ma być ?? Od początku te dźwięk występuje, nasila się jak rośnie temperatura.

Drugie pytanie.
    A no ta właśnie wspomniana temp. która w spoczynku jest ok 50st.C +/- 4st.C
    Jednak po włączeniu aplikacji 3D, tj. np. gra NFS The Run/Shift/Hot Pursuit
    Rośnie do ok 77st.C
    I na tych grach, można powiedzieć więcej nie pójdzie, max 79st.C
    Wentylator mam ustawiony w SpeedFan aby osiągał wartość 70% obrotów przy temp powyżej 60st.C, chodzi jak dmuchawa ale najskuteczniej schładza właśnie przy 70%, bo przy 100% chodzi jak odkurzacz a temperatura jest wyższa niż przy 70%
    No ale dzisiaj zainstalowałem grę Split Second.
    No i ku mojemu zdziwieniu temperatura po 10min gry wzrosła do 88st.C
    Dałem więc obroty na 100%, włączyłem grę na 5min i było 90st.C !!
    Wynik na sterwonikach, SpeedFan, i HWMonitor - wszystkie pokazywały tyle samo.
    Sprawdziłem organoleptycznie i oparzyłem palec. Ponadto jak grałem w tego Splita to mi się w nogi ciepło zaczęło robić, więc już się zorientowałem że coś nie tak.

I na tej grze karta pieje jeszcze głośniej niż np . w NFS World
    Co ciekawe nie zacina, chodzi płynnie, choć FPS trochę słabe spada do 18.
    Tak się teraz zastanawiam, mam procek G530 który ponoć nie ogarnia tej karty w 100%, więc jak kupie i5 2500K, to ta karta się mi zapali chyba.

Zamówiłem już chłodzenie, ale już tydzień czekam i nie mogę go dostać bo są jakieś problemy z towarem, nie wiadomo czy w ogóle dojdzie to co zamówiłem.

Ale 90st.C na fabrycznym po 5min gry to nie za dużo ??
    Obudowę mam otwartą, tzn. bez jednej ścianki.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Te karty zawsze by gorące.
    U Ciebie jest nawet "chłodno" :P

Ale, żeby nie siać złej propagandy.... zdemontuj chłodzenie z karty (przedwstęp do zmiany chłodzenia) i dokładnie umyj radiator pod bieżącą wodą.
    Wysusz do sucha suszarką.
    Wyczyść starą pastę z GPU i nanieś świeżą.
    Zamontuj radiator i napisz jakie są temperatury.
    Jak temperatura spadnie zaledwie 3-5 st C, to chłodzenie trzeba/powinno się zmienić na wydajniejsze.
    Jeżeli temperatura spadnie o 10 st C i więcej, to niczego nie trzeba zmieniać.

Co do wydajności/ograniczania karty przez procesor....

Uruchom program "msiafterburner" i uruchom menadżera zadań "wydajność".
    Pozostaw te monitoringi na pulpicie, niech sobie monitorują.

Następnie uruchom grę "Split Second" i pograj z dziesięć minut.
    Po tym czasie wyjdź z gry i zrób zrzut ekranu z wcześniej uruchomionych monitoringów i wklej fotkę na forum za pomocą "dodaj obrazek".
    Zobaczymy jak się ma GPU do CPU.

http://pliki.onet.pl/MSI.Afterburner,Podkrecanie,Windows,112339.html
  • Poziom 27  
    Split Second:

Zacinająca mi gra NFS Undercover:

Zacinają również NFS World, NFS ProStreet
    Nie zacinają: NFS The RUN, Burnout Paradise, NFS Shift, NFS Hot Pursuit
    Ciekawe, mniej wymagające zacinają przy 40/60 FPS
    A te z większymi wymaganiami, co najwyżej "zmula" jak spadnie poniżej 20 FPS
    Ale żeby obraz przesuwał się skokami to nie, tzn. te gry co zacinają to zacina się obraz w tle, samo auto raczej płynnie jedzie, ale tak go zerwie czasami. Za to obraz tło, przesuwa się się tak dziwnie jak na pulpicie ustawi rozdzielczośc 800x600 to też tak chodzi skokami, jak minimalizuje maksymalizuje program - to w grze mam podobnie.

Zauważyłem jednak wyższe użycie CPU przy Undercover - może to mieć wpływ na ścinanie ? Temperatura wskoczyła dzisiaj na 88st.C, ale zimno dość w pokoju 19st.C
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wyraźnie widać, że w grze "Split Second" procesor nie jest wąskim gardłem i karta jest wykorzystana w 100% i jeżeli w tej grze masz mało FPS, to już wina wydajności karty graficznej (trzeba dobrać opcje graficzne w grze, o czym pewnie wiesz).

Za to w grze "NFS Undercover" procesor jest wykorzystany do maximum i pewnie jeszcze więcej, dla tego wykres użycia GPU jest poniżej 70%.
    Tutaj wyraźnie nie domaga procesor.
    Reszta gier, gdzie procesor też jest wykorzystany w 100% też będą przycinać i FPS na pewno będzie skakać do niskich wartości.

Sugeruję podnieść taktowanie procesora do wartości stabilnej najwyższej, lub zmianę procesora na czterordzeniowy model.
    Komfort gier wzrośnie niesamowicie.
  • Poziom 27  
    Pojawia mi się ostatnio często taki bluescreen:

Co to może być ??
    Kończy mi się instalować GTA4 i wyskakuje ten błąd. Za każdym razem.
    Lubi przy wyskoczyć przy kopiowaniu plików.

W grze też miałem niebieskie ekrany, tylko nie spisałem komunikatu.
    Ale wówczas miałem BCLK podniesione. I ram na 2133Mhz. Jak wróciłem do nominalnych wartości przestały wyskakiwać, do dzisiaj - ale tym razem przy kopiowaniu, przenoszeniu plików, instalacji.