Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszerzenie zasięgu wifi w domu

opel2111 31 Mar 2012 11:27 3403 12
  • #1 31 Mar 2012 11:27
    opel2111
    Poziom 20  

Witam! Powiedzcie mi jak najtaniej ugryźć problem mojej sieci bezprzewodowej w domu.
    Internet to Neostrada 6mb, mam router Tp-Link TD-W8901G znajdujący się w narożniku budynku na pierwszym piętrze, chodzi mi o zasięg wifi, bo mój dom (wolnostojący, wymiary około 10x11m) to chyba jakiś bunkier przeciwpancerny :D na zwykłej dookolnej antence maksymalnie 2 ściany i na smartphonie już nie ma zasięgu. Mam teraz kierunkową duble biquada zrobionego i podłączonego zamiast dookolnej, to od biedy w całym domu zasięg na laptopie mam, ale na telefonie już na parterze nie, no i wygląd takiej lezącej anteny w moim pokoju... :P pomyślałem żeby zwiększyć zasięg wifi głównie na parter poprzez zastosowanie AP po przeciwległej stronie od routera na niższym piętrze żeby uzyskać jak największą rozpiętość, tylko od razu mówię że ciągnięcie kabli także nie wchodzi w grę. I tu pojawia się moje pytanie, czy jeden AP z funkcją repeater wystarczy? Czy lepiej zakupić 2szt AP, jeden odbiera wifi z routera i podaje kablem na drugiego, który rozsyła go dalej po wifi.
    Jakie AP najbardziej się do tego nadadzą oraz dobrze będą się zgrywały z moim routerem? Chodzi oczywiście o maksymalnie budżetowe rozwiązania.
    I czy przy takim rozwiązaniu będzie to dokładnie sklonowany sygnał który będzie sie wzajemnie pokrywał? Że np. idąc z dołu na górę będzie cały czas działać bez żadnego przełączania, wyłączania itp? Pytam bo jestem zielony w tym temacie ;)
    Z góry dziękuję za każdą pomoc, pozdrawiam!

0 12
  • #2 31 Mar 2012 11:43
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

opel2111 napisał:
    na zwykłej dookolnej antence maksymalnie 2 ściany i na smartphonie już nie ma zasięgu.

I to jest norma - twój dom jest normalny

Srebrnej kuli do WIFI w zabudowie nie ma, to loteria, dopóki nie spóbujesz nie będziesz pewny jak z pokryciem będzie. Generalnie jedna ściana OK, dwie może, trzy raczej nie. Sufit na pewno więcej niż jedna ściana (zbrojenie dodatkowo)
    Zainstaluj inssider-a na laptopie i testuj sygnał WIFI w różnych położeniach routera WIFI/APeka.

Jedyne 'tanie' rozwiązanie to dodatkowe APeki połączone kablem do głównego routera.

A bez kabli to możesz po-experymentować z APekami w trybie universal repeater albo jakieś lepsze/droższe kombinacje z airlive duo.

opel2111 napisał:
    tylko od razu mówię że ciągnięcie kabli także nie wchodzi w grę.

Poczekaj trochę, są już wieści że zrobią WIFI na neutrino, to przejdzie nawet przez 2km litej skały a sygnal nadal będzie 100%. Użycie neutrino do przesyłania wiadomośći

0
  • Pomocny post
    #3 31 Mar 2012 11:45
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

opel2111 napisał:
    Chodzi oczywiście o maksymalnie budżetowe rozwiązania.

Zakupić jeden czy dwa access point i połączyć je z TP-linkiem skrętką komputerową. Ustawiasz taką samą nazwę sieci (SSID), masz pokrycie całego domu, komputery czy telefony w tej samej sieci, brak problemów z niestabilnością. Nie polecam rozwiązań typu Repeater, WDS czy Bridge, bo na pewno w takim domu znajdziesz miejsce na położenia kabla (listwy przypodłogowe, kanały wentylacyjne itp.)

0
  • #4 31 Mar 2012 12:05
    opel2111
    Poziom 20  

Z tymi kablami po całej przekątnej domu to serio może być ciężko, ale jeszcze to rozważę. A co do tych APków to jakie byście polecili z mocnym radiem i bezproblemowo współpracujące z moim routerem, oczywiście klasa budżet ;)

0
  • #5 31 Mar 2012 12:07
    jimasek

opel2111 napisał:
    mocnym radiem i bezproblemowo współpracujące z moim routerem, oczywiście klasa budżet

Tak jak pisał kolega wyżej może być loteria. Jeżeli główny router tp-link to warto zostać przy tej samej firmie. Polecam WA500g, WA701ND,

0
  • #6 31 Mar 2012 12:33
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

opel2111 napisał:
    Z tymi kablami po całej przekątnej domu to serio może być ciężko,

to może po sieci elektrycznej puścić sygnał ? patrz PLC adapter sieciowy

PLC urządzenia muszą być wpięte do tej samej fazy

0
  • #7 31 Mar 2012 12:51
    opel2111
    Poziom 20  

po poście kolegi jimasek zacząłem się jeszcze raz zastanawiać co do kablowego połączenia i doszedłem do wniosku, że w sumie to możne przebiłbym się, w pokoju gdzie stoi router, na zewnątrz, mam miedzy pietrem a parterem taki uskok mały na ścianie, obleciał bym w nim 2 ściany i wbiłbym się na parterze po przeciwległej stronie gdzie miałby być umiejscowiony AP, nie pchałbym się przez pomieszczenia kablami i nie byłoby strachu czy AP bedzie sie "widzial" z routerem ;)
    Więc to będzie chyba optymalne rozwiązanie, bez kombinowania i z jednym AP, powiedzcie mi tylko jaką skrętkę wybrać, będzie to około 25m może mniej, z czego większość na zewnątrz ale częściowo osłonięta od deszczu i słońca (uskok ma jakieś 3-4cm, kabel prowadzony na ścianach zachodniej i północnej). Nie wiem czy jakoś się dobiera skrętkę do długości i warunków więc dlatego pytam :)

0
  • #8 31 Mar 2012 12:57
    jimasek

opel2111 napisał:
    Nie wiem czy jakoś się dobiera skrętkę do długości i warunków więc dlatego pytam :)

Maksymalna długość kabla to ok. 100m, tu chyba nie będzie problemów. Jeżeli chcesz aby kabel "wieczny" to skrętka żelowana, choć nie jest to wymóg bezwzględny.
    Zasięgi urządzeń mogą a nawet muszą się pokrywać, zwykle konfigurują taką samą nawę SSID i zabezpieczenia, zmieniam tylko kanały w poszczególnych urządzeniach. Niestety urządzenia tej klasy nie posiadają automatycznego roamingu, choć to nie jest duży problem.

0
  • #9 31 Mar 2012 13:11
    opel2111
    Poziom 20  

Aha, czyli dobór skrętki bez żadnych "udziwnień" :)
    Szukam tak teraz APka, znalazłem na tablica.pl wa500g w dobrej cenie, zobaczymy co sprzedawca odpisze. Ale gdyby w razie nie było aktualne to w tej samej cenie znalazłem dokładnie taki sam router jak mam, TP-LINK TD-W8901G, da się go bezproblemowo podłączyć jako AP?

0
  • #10 31 Mar 2012 13:19
    jimasek

opel2111 napisał:
    TP-LINK TD-W8901G, da się go bezproblemowo podłączyć jako AP?

Można zastosować, choć polecam access pointa.

0
  • #11 11 Kwi 2012 16:56
    opel2111
    Poziom 20  

Witam ponownie! Zakupiłem używany AP tp-linka WA500G. Dziś przyszedł, na razie jeszcze nie pociągnąłem kabla więc skonfigurowałem go jako universal repeater. Wszystko poszło ok, zniosłem go na dół, połączył się, laptop też chodzi pod nim i jest poprawa zasięgu.
    Problem mam natomiast z smartfonem. Chodzi on pod androidem, próbowałem włączyć wifi no i zaczęło pętlić na pobieraniu adresu IP, na routerze zmieniłem DHCP z disable na enable. O dziwo od razu przydzieliło adres na telefonie, pokazała się ikonka wifi że jest połączenie ale nadal gdy próbuję korzystać z przeglądarki lub aplikacji korzystających z internetu wciąż mam brak dostępu do internetu. Zmieniałem kanał wifi na 5, na 6, bez skutku. Co jeszcze mogę przestawić (póki nie połączę routera z AP skrętką) aby internet w telefonie zaczął chodzić?

EDIT: wszystkie zabezpieczenia jak na routerze tak na AP powyłączane, mam w pełni otwartą sieć

0
  • #12 06 Wrz 2012 19:46
    lewajs
    Poziom 9  

jimasek napisał:
    opel2111 napisał:
    Chodzi oczywiście o maksymalnie budżetowe rozwiązania.

Zakupić jeden czy dwa access point i połączyć je z TP-linkiem skrętką komputerową. Ustawiasz taką samą nazwę sieci (SSID), masz pokrycie całego domu, komputery czy telefony w tej samej sieci, brak problemów z niestabilnością. Nie polecam rozwiązań typu Repeater, WDS czy Bridge, bo na pewno w takim domu znajdziesz miejsce na położenia kabla (listwy przypodłogowe, kanały wentylacyjne itp.)

Witam. Natrafiłem na ten post po wielu godzinach buszowania w sieci, W końcu znalazłem to czego szukałem. Po pierwsze przepraszam ze przeszkadzam w temacie ale mam podobny problem. Po zakupie Asusa RT-N66u ZOSTAŁ MI STARY ROUTER tp-link 740n którego mam zamiar wykorzystać jako stacja do rozszerzenia sygnału wifi z asusa. Tak jak kolega napisał, z portu lan w asusie wychodze kablem do tp-linka a ten wifi w eter. Chodzi o to by wifi z asusa i z tplinka tworzyło jedną(większą) sieć bezprzewodową. Ustawienie takiego samengo SSID a co z adresami i DHCP ?

0
  • #13 06 Wrz 2012 19:57
    jimasek

lewajs napisał:
    Ustawienie takiego samengo SSID a co z adresami i DHCP ?

DHCP wyłączasz na WR740N, pamiętając o połączeniu routerów z ominięciem portu WAN na tp-linku. Sprawdź czy adresy routerów nie kolidują ze sobą.

0