Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop

grzespower 04 Sty 2005 14:17 9933 25
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    grzespower
    Poziom 13  
    grzespower napisał 115 postów o ocenie 1, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2004 roku.
    jrk
    Poziom 13  
    Fajne, ale jeszcze moze zrobisz fotki srodka? Czekam.
    elmer2
    Poziom 28  
    Witam

Czekamy na opis i lepsze fotki ;).

pozdr
    radocha
    Poziom 28  
    No i skąd się bierze taką fajną blaszkę coby dobrze odbijała ?
    elmer2
    Poziom 28  
    Wystarczy zapewne w najlatwiejszy sposob kupic sobie piwo w puszce i je wypic (bron Boze wylewac) ;) . Rzokroic przy denkach i wewnetrza strona jest chyba wystarczajaco "polyskiliwa".

Albo wypolerowac jakas blache alu

pozdr
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Blaszka z piwa jest za cienka, to raz. Może się odkształcać od temperatury. I jest pokryta jakąś farbą, coby z piwem aluminium nie reagowało, to dwa. I drapanie tego się nie opłaca. Można też pójść do pana szklarza i kupić kawałek lustra.
    Może też być nierdzewka lub kwasówka.
    Ja wstawiałem palniki w lustra z rozbitych reflektorów samochodowych. Na szrocie miałem za darmo, bo rozbite i tak szły na śmietnik.
    grzespower
    Poziom 13  
    Odbłyśnik jest z blachy aluminiowej o grubości około 0,5mm. Składa się z 3 części. Jedna to tył (ten z otworami na palniki), góra i dół; dwie pozostałe to boki (rys.O1). Najpierw wyciołem, poźniej wypolerowałem, a następnie połączyłem jak na rys. O2 (ten młotek i gwóźdź to po to, aby się nie rozsuwało - należy napunktować co kawałekna połączeniu).
    maxpayne17
    Poziom 12  
    Moge prosic oschemat tego stroboskopu
    mail:payne_16@op.pl
    dziekuje
    pozdro

___
    Prosze na PW takie rzeczy!
    tom
    Thunder17
    Poziom 12  
    A gdyby zrobic lustro z H4 ?? W przenośnych jest ładne duze lustro .... :]
    Duch__
    Poziom 31  
    Pomysł na obudowe fajny, tylko napisz jak masz rozwiązane z dwoma palnikami?? chyba nie równolegle i do jednego trafo co??
    radocha
    Poziom 28  
    Będę uparty. Z KĄD taką blaszkę ????
    Najwygodniej by było w jakimś handlu NETowym, bo do domu przyniosą. Nie znacie ?
    grzespower
    Poziom 13  
    Blaszkę odkupiłem od kolegi, który kupił do pracy dyplomowej (no i mu zostało). Kupić można w sklepach z artykułami metalowymi (typu blachy itp.), ale taki arkusz kosztował kilkadziesiąt złotych. Można popatrzeć też na skupie metali kolorowych, a tam jest dużo blach aluminiowych (jak sie zagada z obsługą to napewno odsprzedadzą; radzę wpaść na wszelki wypadek z nożycami do blachy :)).
    Co do pytań:
    Jak narysuje schemat stroba i sterownika to zamieszcze, oczywiście z dokładnym opisem (teraz mam sezon "przedsesyjny" i zawał nauki dlatego jeszcze raz prosze o cierpliwość).
    grzespower
    Poziom 13  
    No i wreszcie miałem chwilke czasu i narysowałem schemat stroboskopu. Zrobiłem też opis. W razie jakiś wątpliwości proszę pytać ( na schemat sterownika jeszcze trzeba będzie poczekać :().
    Pozdrawiam
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Mr. Radocha a wiele tej blaszki zapotrzebowujesz? I jakiej? Alu, ocynk, nierdzewka, chromonikiel? Tona na początek wystarczy? Poważnie pytam. Taką mam robotę, że nie ma problemu :)
    Ps. SKĄD...
    grzespower
    Poziom 13  
    A i jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca obliczeń elementów do stroboskopu o której zpomniałem napisać. Chodzi o wartości elementów w obliczeniach, mianowicie wstawiamy wszystkie w jednostkach podstawowych czyli woltach, omach i faradach. Czyli kondensator o pojemności 10µF zapisujemy jako 0,000010F!!!!!!!!!!!!!
    Pozdrawiam
    wolga
    Poziom 2  
    ==>grzespower

mógł byś napisać jakie ty dałes wartosci poszczegolnych elementow
    i mogl bys dac schemat montażowy, wzór płytki
    w formacie .jpg
    grzespower
    Poziom 13  
    Witam
    Mój stroboskop był przewidziany do pracy z częstotliwością maksymalną 30Hz na palnikach IFK 120 (które jednak okazały się za słabe - rosyjska konstrukcja:) ma parametry zmienne w czasie:)), ale polecam jakieś mocniejsz np tzw. świńskie ogonki (to chyba YA 69)
    Wartości elementów:
    C1,C2, C3, C4 - 24µF/400V - kondensatory do silników - to nie są elektrolity!!!!
    R2, R3, R4, R5 - 10Ω/5W
    R1 - około 60Ω/150W - jest to 30 rezystorów 8,2Ω/5W połaczonych następująco - po 2 w pary(równolegle) i tak 15 par szeregowo (wartość 60Ω co prawda nie zgadza się z podanymi wzorami, ale pomyliłem się w obliczeniach, kupiłem i tak już zostało - ale dziala super)
    Diód nie pamiętam oznaczeń ale 6A/800V

Schematu płytki nie posiadam, ale całość wygląda tak:
    - na jednej płytce jest 30 rezystorów 8,2Ω/5W
    - na drugiej są rezystory R2-R5 i diody D1- D4
    - na trzeciej jest samo wyzwalanie
    - kondensatory - ze względu na wielkość są przytwierdzone bezpośrednio do obudowy
    Podział aż na 3 płytki wynikał z ograniczonego miejsca w obudowie.
    Pozdrawiam
    cycu1118
    Poziom 15  
    Witam! Ładne wykonianie gratuluje... kolega tez zrobil na jednym palniku itylko zamiast tego Twojego "sreberka" dł sobie srodek klosza samochodowego z jakiegos kanta chyba :P
    Pozdrawiam
    shreds
    Poziom 10  
    Fajny stroboskop ale ile czasu może pracować. (1-0,5 min.)
    Szukam schematu takiego stroba co pracuje do 10min. bez przerwy.

pozdro
    Duch__
    Poziom 31  
    shreds jest takie coś jak szukaj, tu są opisy stroboli które potrafią chodzić całą impeze bez przerwy, więc nie zadawaj tutaj takich pytań
    cycu1118
    Poziom 15  
    he stroboskopu nie robi sie po to zeby go włączyc i po chwili wyłączyć on ma chodzic całą impre bez przerwy :D
    grzespower
    Poziom 13  
    Cześć
    To fakt że czegoś co chodzi powiedmy 30s ( i musi odpocząć :) ) nie można za bardzo nazwać stroboskopem. Dla zainteresowanych mój stroboskop ma za sobą kilkanaście około 4 godzinnych "sesji'', a na sylwka chodził prawie całą noc. Jak dotąd działa bezawaryjnie (pomijając ewentualne wymiany palników). Pozdrawiam
    cycu1118
    Poziom 15  
    całą noc ma chodzic :D

Dodano po 1 [sekundy]:

całą noc ma chodzic :D
    grzespower
    Poziom 13  
    Po pierwsze schemat sterownika zamieszcze już dzisiaj.
    Po drugie chciałem poinformować osoby zainteresowane że w jednym z moich postów wdarł się mały błąd. Chodzi o ten w którym podawałem wartości elementów wartości pojemności (c1, C2, C3, C4) mają być 33µF, a nie 24µF jak pisałem. Poprostu miałem inne wartości na schemacie, a inne w stroboskopie. Zauważyłem to dopiero podczas ostatniej wymiany palników. Przepraszam osoby wprowadzone w błąd.