Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie

31 Mar 2012 15:53 4358 23
  • Poziom 18  
    Witam!

Coś się stało mojemu ulubionemu wzmacniaczowi NSA-7000. Na początku działo się to sporadycznie a teraz to już praktycznie cały czas. Jeden kanał (prawy) wydaje dziwne trzaski (załączone nagranie). Nie mam pojęcia co to może być.

Doradzono mi żeby sprawdzić czy to jest przedwzmacniacz czy końcówka. W tym celu odciąłem 2 kabelki (patrz zdjęcie) i nic się nie zmieniło. Natężenie dźwięku tych trzasków niema nic wspólnego z jakimkolwiek przełącznikiem (za wyjątkiem on/of i wyboru zestawów głośnikowych A, B, A+B, off) a tym bardziej pokrętłem. Trzaski nie ustają jak przełączam prawy głośnik do zacisków A i B.

Te trzaski spaliły mi już 2 cewki wysokotonowe w Altusach...

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Link

Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie
  • TermoPasty.pl
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Luty już poprawiałem. Trzeszczy tylko prawy kanał jak już wcześniej wspominałem. Zostaje więc wymiana wszystkich kondensatorów na płytce wzmacniacza końcowego...
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 18  
    Co zrobić, jak nie mogę dostać nigdzie takich samych kondensatorów ceramicznych? O takich samych rozmiarach mogę zapomnieć. Jedynie podobna pojemność...
  • Poziom 18  
    Na jaki sklep?? Co polecasz?

I pytanie zasadnicze: załóżmy że mamy 2 kondensatory jeden kupiony w sklepie tydzień temu i jeden wylutowany z urządzenia sprzed 30 albo i lepiej lat. Te same napisy (np. 220uF i 50V) ale ten nowy jest ze 3 razy mniejszy od tego wylutowanego. Czy to jest ten sam kondensator czy nie? :(

TZN czy zmieniła się technologia do tego stopnia że teraz kondensatory są mniejsze czy poprostu jest to kondensator o tych samych parametrach, ale innym zastosowaniu / właściwościach?
  • Poziom 18  
    czyli co, kupować takie z trochę większą pojemnością żeby zrekompensować oszustwo?
  • Poziom 18  
    Nie wiem który jest zepsuty, nie wiem w ogóle co jest zepsute więc chciałem pokolei wszystko wymieniać zaczynając od kondensatorów...
  • Poziom 19  
    Może trzeba było w pierwszej kolejności zacząć od:
    oglądamy uważnie czy nie ma jakiś uszkodzeń, typu coś przypalone / urwane itd, następnie
    czyścimy z tego syfu i dopiero zaczynamy bawić się w wymianę /sprawdzanie części.
    Mi osobiście byłoby wstyd wstawić zdjęcia z takim kurzem, nie trzeba polerować ale pędzelek wystarczy.
  • Poziom 18  
    Niema żadnych uszkodzeń, ścieżki całe, niema zimnych lutów. Wszystko wątpliwe poprawiałem.

Jaki kurz? Przecież przeleciałem wszystko sprężarką! Na płytce to coś w rodzaju takiego dziwnego nalotu jest. Nie chcę żadną chemią jechać (mam coś takiego do zmywania kalafonii) bo boję się żeby napisów nie zmyć.

Jak mam stwierdzić uszkodzenie elementu bez jego wylutowywania?

Na allegro taki sprzęt można kupić sprawny w cenie jaką serwis życzy sobie za otwarcie obudowy.

Co mogę zepsuć wymieniając kondensatory na nowe o takich samych wartościach?

Ciekawostka: Podobno to jest schemat ;)
  • Poziom 29  
    Zacząłbym od porównania napięć stałych z napięciami w drugim kanale. Oczywiście bez podłączonej kolumny głośnikowej. Możesz również sprawdzić, czy na diodzie Zenera jest 15V. Jeśli napięcia się zgadzają, to wymieniłbym elektrolity (masz ich raptem 6). Sam nigdy nie robię wymiany części "na ślepo" ale po tym co piszesz na temat wymiany kondensatorów to chyba nie masz innej opcji. Wymieniaj po jednym i sprawdzaj efekt. Zacznij od wejściowego i tego od wzmocnienia (na wyjściu). Wydaje mi się, że kiedyś miałem podobne efekty przy uszkodzonej diodzie Zenera (diodę zawsze można wylutować i sprawdzić poza wzmacniaczem). Więc jeśli wymiana kondensatorów nic nie da, to trzeba będzie pomyśleć o półprzewodnikach. Ale, tak jak wspominałem, nigdy nie wymieniam elementów bez przynajmniej dużego podejrzenia, że mogą być uszkodzone. A domyślam się tego na podstawie połączenia objawów i potencjalnych usterek.

Marek
  • Poziom 18  
    Dziękuję za poradę, oczywiście skorzystam, dam znać jak tylko znajdę chwilę.

Ostatnio zauważyłem że przy odłączonych kolumnach słychać od czasu do czasu takie drobne szeleszczenie na płytce końcówki mocy. Coś jakby delikatne skrobanie. Domyślam się że jest to własnie to czego szukam, bo odstępy czasu u charakter tych dźwięków przypomina (oczywiście o wiele wiele wiele ciszej) to co się wydobywa gdy podłącze głośniki aczkolwiek nie umiem na słuch tego namierzyć z którego miejsca płytki to dochodzi...
    Wzmacniacz NSA-7000 trzeszczy 1 kanał, załączam nagranie

Zauważyłem też że czasami umiem to wywołać jak pukam, poruszam jednym elementem (takim czarnym, co przypomina tranzystor, ale ma dużo więcej nóżek - zaznaczyłem na rysunku). Nie wiem czemu ma to związek z mocnym szarpaniem tym elementem, przecież poprawiłem luty...

Jakieś pomysły?
  • Poziom 29  
    To jest podwójny tranzystor (dwa tranzystory w jednej obudowie) - przecież masz schemat. Pożycz od lekarza stetoskop lub zrób sobie trąbkę z gazety i posłuchaj skąd dochodzi dźwięk. Czasami jednak element wydający takie dźwięki nie jest tym uszkodzonym - uszkodzony jest inny element a dźwięki z tego są jedynie skutkiem uszkodzenia. Ale sprawdzenie tego jest dość proste; masz taki tranzystor w drugim kanale - zamiana wyjaśni wszystko. Oczywiście zakładam, że umiesz taki tranzystor wylutować bez uszkodzenia płytki. Jeśli miałbyś jednak uszkodzić płytkę, to znacznie taniej będzie to oddać do serwisu.

Marek
  • Poziom 18  
    Noł problem. Nie takie rzeczy się lutowało, łącznie z wymianą układów scalonych smd. ;)

Stetoskopu nie znajdę a gazeta wydaje mi się być nie wystarczająca.

Tranzystor nie trzeszczy tylko jak go pomęczę to wydaje się że efekt trzeszczenia się uaktywnia. A co trzeszczy? Nie wiem.
  • Poziom 30  
    Zamień miejscami wskazany tranzystor z 2-go kanału.
  • Poziom 18  
    Dzięki za pomysł. Na pewno w wolnej chwili sprawdzę i dam znać.
  • Poziom 9  
    Witam mam problem z tym wzmacniaczem moglbys mi wyslac jakie w nim siedza tranzystory koncowe? Poniewaz u mnie byly wymieniane a chce kupic takie jak orginaly
  • Poziom 29  
    Powyżej jest podany link do schematu tego wzmacniacza a na schemacie podane są typy tranzystorów. Zaglądałeś tam?
  • Poziom 14  
    Można spróbować zdiagnozować usterkę poprzez podgrzanie (dotknięcie grotem lutownicy na chwilę ) elementów wzmacniacza-- zmiana lub ustanie nieprawidłowości oznacza wadliwy element. Na płytce jest widoczny potencjometr montażowy -- również potrafi przerywać --Tylko z nim ostrożnie bo pewnie jest od prądu spoczynkowego tranzystorów końcowych lub od regulacji napięcia DC na wyjściu. Myć płytkę można w spirytusie (nawet denaturat) --napisy nie zejdą. Uwaga na mycie elementów stykowych (złącza, pr-ki itd...)
  • Poziom 2  
    witam i udało się zdjagnozować usterkę?