Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka rowerowa na baterie NI-CD

31 Mar 2012 16:27 3686 27
  • Użytkownik usunął konto  
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Witam

Co do diod mocy polecam CREE, świecą bardzo ładnie. Do tego kolimator żeby odpowiednio ukształtować wiązkę światła np. w prostokąt.

Co do zasilania z ogniw Ni-Cd weź pod uwagę efekt pamięciowy.
    Może warto użyć akumulatorków np. Eneloop które nie mają takiego efektu lub ogniw Litowo-jonowych. Te ostatnie są problematyczne w ładowaniu ale za to maja najwyższą gęstość energii. Takie same są używane w bateriach do laptopów.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    What napisał:
    Ale ja nie znam parametrów tych akumulatorków, ale pamiętam że zasilacz miał 18v 450 mA (na 70% tak było). Był on podpięty do płytki, ale spalił się zasilacz, a płytka zaginęła. Czy możliwe jest załadowanie samym zasilaczem o podobnych parametrach?

Witam.

Tak. sprawdzaj tylko temperaturę. Czyli nie zostawiaj ich podczas ładowania bez kontroli. Ogniwa typu Ni-Cd Są dość tolerancyjne i raczej wybuchem nie grożą przy przeładowaniu. Na pewno się jednak będą grzały przy przeładowaniu co może je uszkodzić.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    What napisał:
    Czyli zasilacz 18v, ok. 500mA podpiąć do całego rzędu ogniw + do -, - do + ? I uważać czy się nie grzeją bo wtedy bum.

Jeśli ogniwa masz zgrzane w pakiet, to tak trzeba zrobić.
    Wcześniej policz ile napięcia przypadnie na jedno ogniwo.
    Nie powinno być więcej niż ok 1.5V
    Chyba że masz jakieś niestandardowe ogniwa.

Wybuchnąć po przegrzaniu nie powinny to nie są ogniwa Litowo-jonowe.
    Tym niemniej wysoka temperatura może je uszkodzić.

Jeśli się zaczną podczas ładowania nagrzewać to znak że trzeba przerwać ładowanie - powinny być już "pełne".
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    What napisał:
    Teologicznie 1/10 natężenia powinny się naładować w 10h, czyli po 8 patrzyć czy się nie grzeją. A to + do - a - do + to dobrze? Nie chce spalić zasilacza. .

Nie.
    + zasilacza do + pierwszego ogniwa.
    - zasilacza do - ostatniego ogniwa w szeregu.

What napisał:
    Acha, 18v/15=1,2 idealnie.

To raczej nie zda egzaminu. Żeby wymusić przepływ prądu - czyli naładować do pełna akumulator potrzebujesz różnicę napięć. Sugeruję 12 ogniw w szeregu.
    Czyli 18V /12 = 1.5V

Link do wiki:
    Akumulator_niklowo-kadmowy

What napisał:
    Tylko skoro prąd ładowanie wynosi 1/10, czyli 500mA, to pakiet ma 5A. Nie wiem czy diody to wytrzymają. .

Niestety nie.
    Prąd ładowania ze zwykłego zasilacza będzie mniejszy niż jego wydajność prądowa. Czyli < 500mA. Żeby ładować stałym prądem potrzebujesz źródło prądu - czyli np. zasilacz laboratoryjny z ograniczeniem prądowym.

Pojemność będzie w przybliżeniu odpowiadać pojemności najsłabszego ogniwa.
    Łączysz ogniwa w szereg. Czyli pojemność się nie zwiększa. Rośnie dostarczane napięcie. Jeśli ogniwo ma ok 800mAh. To pojemność całego będzie gorsza niż te 800mAh.

Diody Cree są prądożerne. Wytrzymują z tego co pamiętam 1.5A. Należy to jednak sprawdzić w dokumentacji. Warto je zasilać za źródła prądowego zrobionego np. na lm317. o wydajności ustawionej na 1.4A. Masz wtedy mały zapas na tolerancję elementów i pływanie układu z temperaturą.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    What napisał:
    Dwanaście ogniw wystarczy, wtedy też dać zasilacz ok. 5mA czy mniejszy?

Jaki masz zasilacz?
    Jeśli masz ogniwo o pojemności np. 800mAh, to prąd 0.1C to 80mA.
    Czyli ładuje przez 10 godzin twoje ogniwo.

5mA, to za mało na takie ogniwa, będziesz bardzo długo czekał.
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Pomyliło mi się z 500, bo stary miał chyba 450mA. Skoro 15 ogniw miało zasilanie 450mA, to czemu 12 ma mieć 80mA?

Te 80mA to jest tylko przykład.
    Nie wiem jakiej pojemności masz ogniwa. Zresztą jeśli je będziesz ładował prądem 0.2C też im nic nie będzie. Jak już wspominałem ogniwa NI-Cd są "tolerancyjne".
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Czyli jeśli zmienię liczbę ogniw, to natężenie zostanie to samo?
    Natężenie prądu płynącego przez diodę nie możesz regulować za pomocą liczby ogniw. To jest bez sensu. Zobacz do dokumentacji na charakterystykę diody Cree.

Po za tym natężenie prądu płynącego z układu ogniw bez źródła prądowego będzie zależało od rezystancji wewnętrznej ogniw i spadku napięcia na diodzie cree.

Do regulacji prądu płynące przez diodę jest potrzebny układ źródła prądowego zrobiony np. na LM317.

Zobacz na poniższy linki:

LM317 źródło prądowe

Link2

Link3

Mam nadzieję że pomogą :)
  • Poziom 29  
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Dzisiaj przeglądałem mój skład, i znalazłem zasilacz 9v 500mA. Po zrobieniu obliczeń wyszło dwa pakiety po 6 ogniw. Czyli 1,5v na ogniwo. Pochodzi on od wzmacniacza sygnału w antenach siatkowych. Czy mogę go użyć?

Jak najbardziej,
    W środku jest trafo, mostek gretza i być może stabilizator.

pytanie: czy jest to zasilacz stabilizowany? Czy daje napięcie DC na wyjściu?

Jeśli do tego zasilacza dorobisz układ źródła prądowego np. takiego:
    LM317
    I dasz potencjometr R2. Będziesz miał możliwość regulowania prądu ładowania.
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Mam pewien problem, o 7:10 podpiąłem zasilacz + do +, - do -. Położyłem się na łóżku obok i grałem na w610i w motocros. Nagle zaczęło coś śmierdzieć, odwróciłem się, dotknąłem zasilacza, był gorący, parzył. Wypiłem i powąchałem, capił jak nie wiem, i była 7:40. Czemu się rozgrzał?

P.S.: A ogniwa były zimne, nie ruszyły silnika 18v, ale działającego na 9v, bo lądowały się ledwo 30 min.

Czy do zasilacza dołożyłeś układ źródła prądowego jak proponowałem?
    Bez niego przy sprawnych (nie zużytych) akumulatorach zasilacz pracuje prawie na zwarciu - dając maksymalny prąd. Więc jest gorący.

Dodaj układ źródła prądowego. Ustaw prąd w okolicach 200mA powinno być w porządku. Do układu LM317 należy przykręcić radiator choćby nieduży.
  • Poziom 29  
    Napięciem w takim wypadku się nie martwisz.
    Ustawiasz tak żeby uzyskać prąd na wyjściu 200mA, za pomocą potencjometr-a.
    Jak się podładuje prąd oczywiście spadnie.
    W najprostszym układzie jak powyżej nie da się kontrolować napięcia i prądu jednocześnie.

Po za tym napięcie na ogniwach nie przekroczy napięcia ogniw. Ogniwa będą ograniczały napięcie wyjściowe.

Radiator, można dostać w sklepie elektronicznym lub wyjąc np. z uszkodzonego zasilacza od PC-ta.

Możesz też kupić w tme.eu ale przesyłka kosztuje 13PLN
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Dobrze ale dlaczego na adjust nic niema, i co to ta strzałka w czerwonym? Wejście (środkowa nóżka) potencjometru? Jaki potencjometr? Mam 1Komh.
    Sądzę że potencjometr 1kohm będzie za duży. Powinieneś mieć potencjometr ok 100 OHM. Abo dać na sztywno wartości R1 i R2.

What napisał:

P.S. Jutro jadę do sklepu kupię większość części ale nie lm317l bo dzięki mojemu bratu mi allegro zablokowali, a w Sączu raczej nie będzie (wiocha taka).

A google twierdzi że są sklepy elektroniczne i to nawet kilka.
    LM317 to bardzo popularna część sądzę że na 99 procent będą mieli.

Sklepy Nowy/Stary Sącz

What napisał:
    A no i jaki rezystor R1?
    R1 służy do ograniczenia max prądu jaki możesz zabrać ze źródła. Przy skręconym na zero potencjometrze R2. Proponuję R1 w zakresie 3 do 4 omów.
  • Poziom 29  
    What napisał:
    Czyli to w czerwonym to wejście (środkowa nóżka) potencjometru?
    Tak to środkowa nóżka potencjometru.