Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominek jako uzupełnienie ogrzewania gazowego

FOSGEN1 31 Mar 2012 17:02 3593 29
    FOSGEN1
    Level 27  
    Hej. W związku z tym, że wczorajszy rachunek wyrównujący za gaz bardzo mnie zmroził, mocno zastanawiam się nad kominkiem typu KOZA. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tego typu ogrzewaniu? Jest szansa na ogrzanie mieszkania jednopoziomowego 60m2? Jak powinna być moc takiego kominka? 7kW powinno wystarczyć spokojnie, prawda?
    1tropek
    Level 23  
    FOSGEN1 wrote:
    Hej. W związku z tym, że wczorajszy rachunek wyrównujący za gaz bardzo mnie zmroził, mocno zastanawiam się nad kominkiem typu KOZA. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tego typu ogrzewaniu? Jest szansa na ogrzanie mieszkania jednopoziomowego 60m2? Jak powinna być moc takiego kominka? 7kW powinno wystarczyć spokojnie, prawda?

Super.
    A gdzie tą KOZĘ planujesz trzymać?
    To mieszkanie w bloku?
    Żarcie dla KOZY gdzie planujesz trzymać?

ps.
    Skoro już FOSGEN, słyszałeś o czadzie?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    1tropek wrote:

Super.
    A gdzie tą KOZĘ planujesz trzymać?
    To mieszkanie w bloku?
    Żarcie dla KOZY gdzie planujesz trzymać?

Nie napisałeś, że trzeba ją jeszcze często karmić i sprzątać odchody. :D
    FOSGEN1
    Level 27  
    Jakieś konkrety może? Jeśli nic ciekawszego to może choć ustalicie mi menu dla kozy? O czadzie słyszałem i o Czadzie też.
    1tropek
    Level 23  
    FOSGEN1 wrote:
    Jakieś konkrety może? Jeśli nic ciekawszego to może choć ustalicie mi menu dla kozy? O czadzie słyszałem i o Czadzie też.

No nie bądź taki drętwy.
    Jutro prima aprilis.
    Zacznij więc od kominiarza.
    FOSGEN1
    Level 27  
    1tropek wrote:
    No nie bądź taki drętwy.

Jestem rozluźniony jak gumka w starych gaciach.

1tropek wrote:
    Jutro prima aprilis.

Czyli nie dzisiaj.

1tropek wrote:
    Zacznij więc od kominiarza.

To wiem, ale wolałem najpierw tu zapytać, bo może ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie i podpowie, czy w ogóle warto sobie czymś takim głowę zawracać. Kolega ma coś takiego i chwali, ale im więcej opinii tym łatwiej podjąć słuszną decyzję.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Nie wiem, bo się jeszcze nie zagłębiłem w temat. Ale sądzę, że raczej by mi tradycyjne działanie kominka bardziej odpowiadało.
    1tropek
    Level 23  
    No cóż.
    Jako osoba zajmująca się urządzeniami gazowymi, obrałbym ten trop ewentualnej pomocy w zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Co do kominka.
    Mam znajomego który bardzo sobie chwali kominek. W tą zimę przepchnął przez niego 9 kubików drewna. Zadowolony, że hej.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Na ile m2?

Pewnie jakieś oszczędności bym wygenerował, gdybym miał lepszy kocioł albo chociaż nauczył się lepiej obsługiwać obecny. A co do kominka - w jakiś sposób by pomógł uniknąć tego nieprzyjemnego wrażenia, że jest zimno po ostygnięciu kaloryferów, mimo że termometr pokazuje, iż wcale zimno nie jest.
    1tropek
    Level 23  
    FOSGEN1 wrote:

(...)
    w jakiś sposób by pomógł uniknąć tego nieprzyjemnego wrażenia, że jest zimno po ostygnięciu kaloryferów, mimo że termometr pokazuje, iż wcale zimno nie jest.

Co to za kocioł?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Właśnie chcemy żartami nakierować Ciebie FOSGEN1 , że ciepło nie bierze się z samego kominka a z drewna. Je trzeba składować , suszyć lub kupić suche.
    Jeśli ma ogrzewać całe mieszkanie zrobić DGP.
    Nie lepiej kupić klimatyzator z ogrzewaniem i w okresach przejściowych dogrzewać mieszkanie a latem mieć jeszcze klimę ?
    Jeśli będzie to miało duży COP przy temperaturach 5-10°C może sporo zmniejszyć rachunki.

PS
    Jakie roczne zużycie gazu to dla Ciebie dużo ?
    FOSGEN1
    Level 27  
    1tropek wrote:
    Co to za kocioł?

Immergas Zeus MINI

Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Jakie roczne zużycie gazu to dla Ciebie dużo ?

od 10.01 ub.r. do dziś prawie 1000m3. Czy to nie dużo?

Wiesz, że samo wstawienie kominka ciepła nie da, to już doczytałem, hahaha. Ze składowaniem kłopotu bym nie miał.
    Jeśli będzie to miało duży COP

Możesz mi objaśnić to sformułowanie? Bo nic nie zrozumiałem:(
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    COP to współczynnik uzysku. Czyli ile energii cieplnej odda z dostarczonej ilości energii elektrycznej.
    Czy w zużyciu od 10 stycznia 2011 do 30 marca 2012 roku (czyli około 1,5 zimy) jest także przygotowanie CWU i dla ilu osób ?
    FOSGEN1
    Level 27  
    Sorki, walnąłem się z cyferkami - to zużycie to od października... Tak, również CWU. 2 os. dorosłe i dziecko 6lat.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    FOSGEN1 wrote:
    Sorki, walnąłem się z cyferkami - to zużycie to od października... Tak, również CWU. 2 os. dorosłe i dziecko 6lat.

To dużo, jaka jest szansa aby ocieplić cały budynek ?
    FOSGEN1
    Level 27  
    Nie ma raczej, bo część mieszkań jest komunalna część własnościowa. W sumie 4 mieszkania.

Na włąsny koszt będę musiał docieplić ścianę od klatki schodowej - zimnej jak cholera. Administracja ma ocieplić sufit w piwnicy, bo nie dość że parter to jeszcze pod pomieszczeniami od północy jest duża dawna kotłownia. Ciekawe, czy z tego kotła da się jakieś mniejsze zużycie wydusić. Raczej nie chyba.

Sorki, na dziś muszę znikać. Jutro po południu będę na forum. Pozdrawiam.
    1tropek
    Level 23  
    FOSGEN1 wrote:

To zwyczajnie. Nic wielkiego.
    Odliczając około 60 metrów miesięcznie na cwu, nie wychodzi tak strasznie.

Przeszukałem archiwum na stronie Immergas'a ale Twój kocioł ( jego elektronika ) nie będzie współpracować z pogodówką i efekt zimnych grzejników w łatwy sposób nie da się zlikwidować.

Dodano po 1 [minuty]:

Zegar sterujący cwu - masz?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    1tropek wrote:

To zwyczajnie. Nic wielkiego.
    Odliczając około 60 metrów miesięcznie na cwu, nie wychodzi tak strasznie.

Biorąc pod uwagę, że raczej wejdzie w tym roku w taryfę W3 to .... dopiero przeżyje szok. :D
    1tropek
    Level 23  
    Biorąc pod uwagę, że raczej wejdzie w tym roku w taryfę W3 to .... dopiero przeżyje szok. :D

Nie bardzo rozumiem dlaczego straszysz.
    Te tysiąc metrów za prawie całą zimę to nie jest jakaś straszna tragedia.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    1tropek wrote:

Nie bardzo rozumiem dlaczego straszysz.

Jeżeli dostał wyrównanie to jest w taryfie W2.
    1199 m³ gazu w taryfie W2 kosztuje prawie 500zł mniej niż 1200 m³ w taryfie W3.
    Raczej nie starczy na pozostały okres 200m³.
    FOSGEN1
    Level 27  
    1tropek wrote:
    efekt zimnych grzejników w łatwy sposób nie da się zlikwidować.

ale są jakieś szanse na to?

1tropek wrote:
    Zegar sterujący cwu - masz?

Mam tylko sterownik pokojowy.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Hello, temat już przestał być godny uwagi?
    saskia
    Level 39  
    Juz prakrycznie wiosna, wiec radzil bym bardziej zainteresowac sie dociepleniem mieszkania.
    Koledzy wspomnieli o ogrzewaniu podlogowym, ktore powinno zlikwidowac efekt zimnych grzejnikow. wiaze sie tez ono z izolacja termiczna posadzki.
    Sterowanie do podlogowki i grzejnikow mozna zrobic oddzielne, a kociol ustawic (ja to nazywam) "jako niewolnika". Tzn. sterowanie kotla nie steruje obiegami CO, tylko niezalezne obiegi CO steruja kotlem.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Nie zauważyłem, żeby ktoś sugerował podłogowe.
    saskia wrote:
    sterowanie kotla nie steruje obiegami CO, tylko niezalezne obiegi CO steruja kotlem.

Możesz mi to bardziej łopatologicznie?
    saskia
    Level 39  
    1tropek sugerowal.

Zegar z termostatem pokojowym zalacza elektrozawor i pompe obiegowa danego obiegu, elektrozawory w wiekszosci posiadaja dodatkowe styki ktore zalaczaja kociol.
    Kazdy obieg moze miec oddzielny zegar z termostatem, bez roznicy czy to grzejniki, czy podlogowka, czy tez boiler.
    Standartowo to, kociol pracuje w wyznaczonym czasie, a obiegi sa odcinane termostatami po osiagnieciu ustawionej temp.
    Jako "niewolnik" non stop (moze tez byc na "zegarze")czeka na zapotrzebowanie na energie z podlaczonych obiegow.

Dodano po 5 [minuty]:

"Niewolnik" najlepiej zdaje egzamin przy mieszance roznych typow obiegow, oraz gdy uzywamy jednego kotla do kilku obiektow, lub duzego domu w ktorym pomieszczenia nie sa jednakowo ogrzewane i w roznym czasie.
    FOSGEN1
    Level 27  
    Koledzy, ma ktoś z Was wiedzę na temat instalowania kominków? Chodzi mi o wewnętrzny prześwit komina. U mnie ma tylko 14x14cm. Kominiarz orzekł, że to za mało. I się bujam z pomysłami teraz. W sumie są obok siebie dwa wolne szyby, ale po pierwsze wkład razy 2 (czyli koszt), a poza tym, czy można zamiast jednego wykorzystać dwa równolegle połączone?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    FOSGEN1 wrote:
    Koledzy, ma ktoś z Was wiedzę na temat instalowania kominków? Chodzi mi o wewnętrzny prześwit komina. U mnie ma tylko 14x14cm. Kominiarz orzekł, że to za mało. I się bujam z pomysłami teraz. W sumie są obok siebie dwa wolne szyby, ale po pierwsze wkład razy 2 (czyli koszt), a poza tym, czy można zamiast jednego wykorzystać dwa równolegle połączone?

Powinieneś od razu zapytać się się kominiarza.
    To on wydaje zgodę :!: .
    Link do obecnych przepisów już kilka razy podawał na forum Mirrzo .
    FOSGEN1
    Level 27  
    Hmm, na pomysł z wykorzystaniem dwóch szybów wpadłem, jak już kominiarza nie było.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Żaden kominiarz na to nie pójdzie. Minimalny przekrój komina dymowego, to 18x14
    Szukaj innej "dziury", jednakże pod warunkiem spełnienia wymagań dla zamontowania kominka.