Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon otwierany kodem Morse'a

bozar88 06 Apr 2012 20:06 62875 64
Ochrona Domu
    drschab
    Level 1  
    Wszystko ladnie pieknie, ale watpie ze ktokolwiek sie na takie cos zgodzi...
  • Ochrona Domu
    matisobek
    Level 13  
    Nikt nie musi o tym wiedzieć bo montujesz u siebie w mieszkaniu.
    Marooned
    Level 10  
    bozar88 wrote:
    Właśnie rzuciłem okiem do wnętrza domofonu w domu rodzinnym i wychodzi na to, że to podobny typ (fotka poniżej). 5 przewodów podpiętych, między większością jest napięcie 16V. Nie da się z nich pobrać zasilania do płytki?

Ami
    Level 12  
    Gratuluję wykonania przydatnego rozwiązania - też o czymś podobnym myślałem. Z braku czasu u mnie w domofonie wprowadziłem na razie jedynie następujące udogodnienia:

1. włączona w linię zasilania domofonu dioda LED sygnalizująca czy instalacja domofonu jest zasilona (pozwala np. wykryć fakt, że domofon się uszkodził w czasie burzy, że wywaliło korki pionu klatki schodowej lub że padł sam aparat domofonu - prosta konkluzja: LED nie świeci=umówieni goście się domofonem nie dodzwonią)

2. wyłącznik bistabilny w linii zasilania domofonu, pozwalający m.in. odciąć domofon od instalacji w czasie burzy... lub gdy nie chcemy by nas ktoś budził - "wyłączając" domofon gasimy tez powyższą diodę LED, łatwo więc sprawdzić jego stan

3. przeróbka oryginalnej elektroniki aparatu domofonu tak, by naciśnięcie przycisku otwierania bramy uaktywniało aparat i pozwalało słuchać co się dzieje przy bramie (oryginalnie aparat był nieaktywny do czasu gdy ktoś zadzwonił z dołu - nie można było ani otwierać bramy ani np. użyć domofonu by wychodzącym gościom przypomnieć, że o czymś zapomnieli)

4. dość dobrze wytrenowana sieć neuronowa rozpoznająca z 15m moją postać, używająca później funkcji z pkt. 3 by włączyć nasłuch tego co się dzieje przed bramą (m.in. nasłuch kroków; fakt włączenia nasłuchu jest sygnalizowany dobrze słyszalnym włączeniem elektromagnesu bramy na 0.1s) i rozpoznająca komendę głosową "otwórz" - po czym otwierająca bramę (po ok. 0.5s, gdy wyciągam rękę do klamki)...

W efekcie mam wchodzenie do domu bez naciśnięcia przycisku - wrażenie na kolegach bezcenne :) No chyba, że żona akurat nie zauważyła przez okno, że się zbliżam ;)

Pozdrawiam i powodzenia w dalszych ulepszeniach domofonu :)
    bozar88
    Level 13  
    Marooned wrote:
    Właśnie rzuciłem okiem do wnętrza domofonu w domu rodzinnym i wychodzi na to, że to podobny typ (fotka poniżej). 5 przewodów podpiętych, między większością jest napięcie 16V. Nie da się z nich pobrać zasilania do płytki?

To inny typ instalacji, więc może z niego będzie łatwiej pobrać prąd. U mnie były dwie możliwości:
    1) wykorzystać linię elektrozaczepu i wyprostować prąd zmienny, ale to powodowało buczenie zamka na dole w trakcie poboru prądu.
    2) podpiąć się pod mikrofon i masę, ale to spowoduje ściszenie mikrofonu na całej klatce w trakcie poboru prądu.
    (W obydwu przypadkach mam na myśli ładowanie zasilającego superkondensatora przez rezystor)
    westwoodczyk
    Level 11  
    Kolego jestes slawny, na Hack a day'u opisali twoje udogodnienie! :)
  • Ochrona Domu
    Diabl0
    Level 2  
    To jeszcze jedna drobna sugestia - swego czasu jak mieszkałem w bloku w którym była "analogowa" instalacja domofonów dzieciarnia czasami lubiła wciskać zapałki aby domofon dzwonił cały czas. Może dodać ograniczenie długości pojedyńczego dzwonienia (np. z 10 sekund) po których głośniczek byłby automatycznie wyciszany i a timer resetowany dopiero po zwolnieniu przycisku (czyli jak ktoś się pofatyguje i wyjmie zapałkę)?
    banannq
    Level 11  
    Bardzo fajny projekt, a najfajniejsze w nim jest to, że własny i przydatny.
    Dodam tylko, że doceniam tego typu innowację, kiedyś mieszkałem w bloku i do unifona podpiąłem breloczkowego pilota radiowego - bardzo fajne jest obserwowanie konfuzji sąsiadów kiedy drzwi się same otwierają kiedy Pan nadchodzi... Obecnie w mieszkaniu przebywa moja mama, a jako że wyprowadza się dosłownie za kilka dni czeka mnie decyzja czy zostawić udogodnienie dla nowych właścicieli mieszkania, czy zabrać sobie sprzęt i znaleźć mu nowe zastosowanie...
    bozar88
    Level 13  
    splawik00 wrote:
    Jaką wartość ma C1 bo nie mogę się nigdzie doczytać ??

użyłem chyba 10nF
    Critz
    Level 2  
    Ogólnie nie znam się na elektronice ale fakt jest taki, że można by tego było użyć między innymi w samochodach ;) Oczywiście wiadome - przerabiając to. Ile razy zdarza się nam zatrzasnąć kluczyki w samochodzie a potem tracić paręset złotych na jego otwarcie? ;) Myślę, że dobrze by się to sprzedało :) Pozdrawiam!
    kult
    Level 16  
    bozar88 -> gratuluję pomysłu i wykonania :)
    Czy mógłbyś zamieścić hex'a do mikrokontrolera i ustawienia fuse bitów?
    k750i
    Level 17  
    Przecież w pierwszym poście masz wszystko co potrzeba.
    kult
    Level 16  
    Tak, to prawda, jednak aby uzyskać hex'a trzeba mieć kompilator, wiem, że jest to kod pod avrgcc, ale nie znam wersji itp, itd. Skoro umieszcza się źródła, to fajnie by było umieścić również wsad do procka.
    Ok marudzę.

Btw. Zrobiłem odpowiednik tego urządzenia na msp430G2211. Ma tą przewagę, że jest zasilany z bateri CR2032, w stanie czuwania pobiera 0,1uA (100nA) prądu. Niedługo podzielę się pracą.
    bacuba
    Level 16  
    kult wrote:
    Tak, to prawda, jednak aby uzyskać hex'a trzeba mieć kompilator, wiem, że jest to kod pod avrgcc, ale nie znam wersji itp, itd. Skoro umieszcza się źródła, to fajnie by było umieścić również wsad do procka.
    Ok marudzę.

Btw. Zrobiłem odpowiednik tego urządzenia na msp430G2211. Ma tą przewagę, że jest zasilany z bateri CR2032, w stanie czuwania pobiera 0,1uA (100nA) prądu. Niedługo podzielę się pracą.

chętnie ogarne Twoją prace bo mam na takie coś smaka ale kurcze to zasilanie mnie dobiło może to będzie rozwiązaniem problemu :)
    evolucja
    Level 20  
    Ponawiam pytanie, które już ktoś tutaj zadał. Czy dałoby się wsadzić ten układ bezpośrednio do domofonu na dole omijając dzwonienie do domu? Bo to 'pikanie' musi być dla domowników strasznie irytujące, szczególnie wieczorami..
    SylwekK
    Level 32  
    Może i by się dało tylko, że jakiekolwiek uszkodzenie i zaraz było by na Ciebie żeś popsuł - winny ten kto grzebie. Poza tym jaki sens? Domownik i tak musi mieć sygnał z dołu jak ktoś dzwoni. Samo pikanie chyba da się znieść i lepsze to niż np. zwlekanie się z łóżka czy wyskok z pod prysznica żeby otworzyć domofon :)
    evolucja
    Level 20  
    No w sumie masz rację. Jest jednak inny problem: do mnie z centralki biegną tylko 2 przewody. Jest jakakolwiek szansa na użycie tego układu?
    R.C.
    Level 1  
    Witam

Okazuje się, że w różnych miejscach różni ludzie mogą wpaść na ten sam pomysł. Całkiem niedawno też zrobiłem bardzo podobny układ w działaniu (otwieranie kodem morsa), ale na innej architekturze: PIC w asemblerze i inaczej rozwiązanym interfejsem dźwiękowym. Zaczynałem w styczniu, teraz go kończe, z końcem kwietnia miała iść pierwsza wersja na allegro (odbijanie kosztów), ale napisanie zwięzłej i zrozumiałej instrukcji obsługi okazało się trudniejsze niż sam projekt. Nie jest to modyfikacja projektu autora wątku. Wszystko robione od podstaw łącznie z pomysłem (jak się okazało- równoległym :) Niemniej jednak, zamieszczę to, co już mam, pewnie i tak niewiele tego sprzedam bo to chyba niszowe i rynek się kurczy - ludzie przestawiają się masowo na wideo i cyfrówki.

Ale chylę czoła autorowi pierwotnego projektu, bo to On zamieścił pierwszy a nie ja. W sumie to teraz trochę pluję sobie w brodę z tego powodu :)

Działa:
    - otwieranie kodem
    - programowanie hasła
    - jest instrukcja montażu

Jeszcze nie działa:
    - tryby pracy
    - programowanie czasu otwarcia zaczepu
    - seryjna produkcja :)

Kilka cech:
    - PIC12f629+ASM
    - testowane na modelach centralek EWD3L/3K, EWD10/EWD10IN firmy Elfon
    - zasilanie jest bezpośrednio ze "ściany", ale nie wiem ile takich morsów wytrzyma instalacja, możliwe że po kilku zacznie stopniowo spadać głośność w słuchawce. Na jednym module/instalację wszystko działa OK - punkt pracy wzmacniacza w unifonie nie zmienia się zbytnio (może 1%)
    - jeszcze nie dokonane "oficjalne" pomiary poboru energii, ale przy wstępnych wyglądało znośnie (ok 0,5mA w stanie spoczynku, ok 20mA przy otwieraniu)
    - u mnie prototyp działa 2 miesiące ciągłej pracy, nie powinno być problemu w typowych 6-przewodówkach
    - może działać autonomicznie, ale nie zrobiłem jeszcze pełnego, długotrwałego testu

Zdecydowałem się na udostępnienie tego co już jest, schemat, instrukcję i projekt płytki i soft - jako freeware. Format Inkscape+Open Office.

Pozdrawiam
    R.C.
    totalny
    Level 9  
    Zrobiłem sterownik domofonu. Działa prawidłowo.
    Problem to zasilanie.
    Z elektrozaczepu nie udało mi się bo pobór prądu za duży i warczy.

Czy komuś praktycznie udało się?
    Mam pomysł aby podłączyć akumulatorki w koszyku i ładować malutkim prądem ale tu przydał by się układ zabezpieczający przed przeładowaniem a to znowu zabawa.
    Trzeba by program przerobić na inny mikrokontroler który ma przetwornik AC i od razu dorobić na tym ogranicznik ładowania. Doskonale by się nadał Atiny13A który jednocześnie pobiera mniej energii.
    Albo prościej: akumulator i równolegle dioda zenera na napięcie zbliżone do poziomu naładowania aku.
    matisobek
    Level 13  
    Czy można prosić o plik hex albo bin bo nie każdy zna się na avrstudio i jest problem z kompilacją pliku źródłowego? z Góry dzięki :)
    jacik
    Level 12  
    Pomysł super!
    Tylko ja zrobię u siebie aktywowanie odczytu kodu szybki krótkim mało słyszalnym po którym odetnę dzwonek na 2 sekundy żeby nie budzić domowników pikaniem.
    pozdr.
    Jacik
    totalny
    Level 9  
    Prośba do autora projektu o rozbudowę kodu o uśpienie attiny.
    Tryb idle zmniejszył by pobór o połowę. Myślę, że nawet dało by się zrobić tryb power down i budzić zewnętrznym przerwaniem za pomocą pierwszego impulsu z domofonu.
    pmitus
    Level 12  
    Witam!

Od niedawna jestem użytkownikiem domofonu w bloku. Domofon analogowy firmy cyfral. Jestem zainteresowany urządzeniem które umożliwi mi otwieranie drzwi urządzeniem przedstawionym w poście. Dodam,że do unifonu dochodzi instalacja dwuprzewodowa. Nie wiem czy będzie to możliwe, gdyż przeszukałem sieć i nie znalazłem rozwiązania do instalacji dwuprzewodowej.
    User removed account
    User removed account  
    pmitus
    Level 12  
    Nie ma zasilania tylko dwa przewody. Unifon jest SLIM CYFRAL przeznaczony jest do pracy w analogowych systemach 2-przewodowych marki CYFRAL współpracuje z centralami domofonowymi CYFRAL typ TD3, TD4 i TD6; CC1000, CC1500. Taka jest specyfikacja techniczna tego co mam w domu, dlatego nie wiem czy będzie jaka kolowiek możliwość ułatwienia sobie życia.
    deqko
    Level 2  
    Marooned wrote:

Mam domofon jak kolega wyżej. Zrobiłem płytkę, skompilowałem, wgrałem, podłączyłem i domofon nie odpowiada. Zasilanie wziąłem tymczasowe z usb (przedłużka). Niestety ni jak nie chce odpowiedzieć na moje wezwanie.

Call podłączone do CA
    Mic do 2
    EZ 1 to 10
    EZ 2 to 9

Jednak przy podłączeniu zasilania słychać w słuchawce i na dole szumienie i takie ciche pikanie rytmiczne co 1 - 2 sekundy.

Autor posta ma do 10 i 9 poprowadzone jakieś kable (oprócz swoich) u mnie 10 jest pusta.

Nie mam pojęcia jak mam to ugryźć
    GigaByte2395
    Level 10  
    Wrzucam wsady .hex .elf .o i makefile po kompilacji oryginalnego projektu(częstotliwość 10MHz) ok 1kb.

Przy okazji mam pytanko.

Wykonałem projekt według instrukcji dla moich potrzeb domowych :)
    Podłączyłem według schematu, działa, przyjmuje kody, słychac i na interkomie i centralce zewnętrznej, ale nie otwiera mi drzwi. W sensie nie ma sygnału na optotriak MOC. Co może być przyczyną?

--
    Problem rozwiązany, za niskie napięcie na centralce i prąd stały. Pomogło dodatkowe zasilanie z zewnątrz i przekaźnik.