Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon COOLPIX L14 "Błąd obiektywu!"

DD81 31 Mar 2012 19:14 4663 3
 • #1
  DD81
  Level 11  
  Podczas pobytu nad morzem zepsuł się wymieniony w temacie aparat.
  Pierwsze objawy awarii to: po wciśnięciu ON/OFF> obiektyw się wysuwał i tak jak by nie mógł złapać ostrości (słychać silniczek który nie mógł ustawić obiektywu w odpowiednim położeniu)> obraz na wyświetlaczu nie ostry> po czym obiektyw się chował i na wyświetlaczu pojawił się komunikat "Błąd obiektywu!"
  Obecnie wszystko jest tak samo tylko obiektyw się nie chowa:(

  W związku z tym moje pytanie. Co może być przyczyną i czy można to samemu naprawić dysponując podstawowymi narzędziami i instrukcją od podobnego modelu Nikona Coolpix L15 która jest w załączniku?
 • #2
  gajmix
  Level 32  
  Generalnie to trzeba rozebrać aparat i obiektyw, a potem wyczyścić z piasku przekładnię zooma , pierścienie i moduł AF. To co uszkodzone wymienić i przed montażem sprawdzić całość mechaniki obiektywu na zewnętrznym zasilaniu. Czy potrafisz to zrobić, to już musisz sobie sam na to pytanie odpowiedzieć. Pamiętaj o tym żeby przed demontażem elektroniki rozładować kondensator lampy, i nie demoluj obudowy rozdzielając jej części metalowym śrubokrętem, do tego służą plastykowe kostki.
 • #3
  DD81
  Level 11  
  gajmix wrote:
  Generalnie to trzeba rozebrać aparat i obiektyw, a potem wyczyścić z piasku przekładnię zooma , pierścienie i moduł AF.

  Czyli z tego co widzę muszę rozebrać cały aparat żeby się dostać do obiektywu a później zaczyna się zabawa... Nie bardzo wiem które to elementy mam wyczyścić to może lepiej rozebrać obiektyw i wszystko przedmuchać?

  Quote:
  To co uszkodzone wymienić i przed montażem sprawdzić całość mechaniki obiektywu na zewnętrznym zasilaniu.

  Skąd wziąć części bo z tego co się orientuje jest mało sklepów z tym, może lepiej założyć inny obiektyw i będzie działać? Gdzie trzeba przyłożyć zasilanie do obiektywu żeby go sprawdzić?
  Dzięki za pomoc.
 • #4
  DD81
  Level 11  
  Po rozebraniu okazało się że jest przepalona jedna z cewek przy obiektywie. Ze względu na brak części aparat został ponownie złożony i zajmie miejsce w... szufladzie :] Dzięki za podpowiedz.